Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  J. Schumpeter theory of economic development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Na każdej płaszczyźnie aktywności czy to społecznej, czy gospodarczej, nieustannie dochodzi do "walki" ze starą strukturą i tworzeniem w ich miejsce nowych koncepcji. Schumpeter nazwał powyższy proces twórczą destrukcją, bez której nie może funkcjonować współczesny świat. Potwierdzeniem owych domniemań mogą być ciągłe procesy restrukturyzacyjne, a także ekspansja kolejnych innowacji. Głównym celem niniejszego opracowania jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Czy twórcza destrukcja znajduje zastosowanie w warunkach spowolnienia gospodarczego? (abstrakt oryginalny)
W ekonomii z własnością prywatną i rynkiem finansowym innowacje w ujęciu Schumpetera można opisać w topologicznym aparacie pojęciowym Arrowa i Debreu, dzięki czemu uwidacznia się wpływ wzajemnych powiązań między rynkami realnym i finansowym na procesy innowacyjne. Celem artykułu jest modelowanie innowacji i różnych rodzajów mechanizmów innowacyjnych ujawniających się w procesie schumpeterowskiej ewolucji. Zastosowanie hurwiczowskiego aparatu pojęciowego sprawia, że główne rezultaty przybierają postać twierdzeń matematycznych interpretowanych w języku ekonomii.(abstrakt oryginalny)
Teoria wzrostu gospodarczego opisuje zachowania gospodarki w długim okresie, tym samym może być wykorzystana jako podstawa do analizy zagadnień trwałości. Dotychczasowe prace wskazują na kluczową rolę postępu technicznego dla podtrzymania wzrostu w warunkach ograniczonych zasobów. Ze tego względu właściwa wydaje się być analiza klasy modeli endogenicznych, w których tempo postępu technicznego jest określane wewnątrz modelu. Celem pracy jest przedstawienie podstawowych założeń schumpeterowskiego modelu wzrostu gospodarczego oraz próba wykorzystania modelu analizy wybranych zagadnień teorii wzrostu, tj. zdolności do utrzymania wzrostu w warunkach ograniczonych zasobów naturalnych oraz emisji zanieczyszczeń. W części 1 omówiono założenia podstawowego modelu wzrostu. Część 2 jest poświęcony ocenie wpływu ograniczoności zasobów naturalnych na długookresową stopę wzrostu, jak również określeniu poprawy jakości środowiska naturalnego przy utrzymaniu wzrostu gospodarki. W części 3 postawiono problem dynamicznej optymalizacji schumpeterowskiego modelu wzrostu z uwzględnieniem w funkcji użyteczności oraz zasobów naturalnych w funkcji produkcji. Wskazano również na pewne problemy wynikające z przyjmowanych założeń(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Comparative Analysis of Mechanisms of Schumpeterian Evolution
100%
Niniejszy artykuł powstał w ramach programu badawczego dotyczącego modelowania wizji rozwoju innowacyjnego Schumpetera w aparacie pojęciowym teorii ogólnej równowagi Arrowa-Debreu. Aby analizować zmiany w sferze produkcji oraz całej gospodarce wykorzystano pojęcie rozszerzenia systemu ekonomicznego oraz jego podsystemów, co umożliwiło modelowanie schumpeterowskich mechanizmów ewolucji gospodarki, w ujęciu teorii mechanizmów ekonomicznych Hurwicza. Celem artykułu jest rozszerzenie naszych poprzednich badań w dwu nowych kierunkach. Po pierwsze określimy warunki wystarczające do poprawy sytuacji ekonomicznej różnych grup podmiotów, takich jak producenci, innowatorzy, konsumenci etc., w wyniku działania mechanizmu cenowego lub jakościowego. Po drugie, aby porównywać mechanizmy schumpeterowskiej ewolucji, odwołujemy się do logiki procesu, zdeterminowanego przez zmiany innowacyjne lub zmiany adaptujące zmierzające do równowagi, co prowadzi do sformułowania dwóch różnych kryteriów, opartych z jednej strony na współczynniku odległości pomiędzy dwoma rozszerzeniami innowacyjnymi, z drugiej strony na współczynniku zamożności rozważanych grup podmiotów. W artykule analizowane są również motywacje wprowadzania innowacji przez firmy oraz powody dla których innowacje są adoptowane do rutynowych działań producentów i konsumentów. Wyniki naszych teoretycznych rozważań mogą być przydatne w analizach rynkowych m. in. w przypadku braku wystarczającego dostępu do danych statystycznych. Z uwagi na formalny charakter zarówno teorii ogólnej równowagi jak i podejścia Hurwicza do problemu projektowania mechanizmów ekonomicznych, główne rezultaty mają postać twierdzeń matematycznych interpretowanych w języku ekonomii. (abstrakt oryginalny)
5
100%
Artykuł ma na celu zapoznanie się z założeniami teorii rozwoju społecznego i "twórczej destrukcji" Josepha Aloisa Schumpetera oraz wykazanie aktualności jego poglądów. Decydującą rolę w rozwoju gospodarczym, zdaniem Austriaka, odgrywają przedsiębiorcy-innowatorzy podejmujący ryzyko wprowadzania nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych do gospodarki, dzięki którym może się ona rozwijać. Jednocześnie w cyklicznym rozwoju gospodarki pojawia się proces "twórczej destrukcji", polegający na likwidacji przestarzałych, nienadążających za postępem firm, w których miejsce powstają nowoczesne. Ta koncepcja ma współcześnie wielu zwolenników, którzy chętnie ją wykorzystują do usprawiedliwienia procesów zachodzących w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Teoria rozwoju zrównoważonego jest bardzo atrakcyjną propozycją dla kształtowania polityki rozwoju układów terytorialnych (lokalnych, regionalnych i państwowych). Jednak jej wąskie, ekologiczne interpretacje nie tylko osłabiają potencjał koncepcji, lecz także zniekształcają istotę rozwoju społeczno-gospodarczego. Wielowymiarowość tej kategorii - mimo zastrzeżeń powodowanych interpretacją ekologiczną rozwoju zrównoważonego - zakłada wzrost gospodarczy, jednak z konieczności wymaga uzupełnienia społecznym kontekstem poprawy warunków i jakości życia, co szerzej rozważa katolicka nauka społeczna.(abstrakt oryginalny)
W artykule rozważany jest system produkcji w modelu równowagi ogólnej Debreu. Zgodnie z teorią J. Schumpetera w celu wybicia gospodarki ze stagnacji konieczne jest wprowadzenie innowacji. W ich wyniku otrzymuje się ciągi planów optymalnych, odpowiadających każdemu etapowi wprowadzania innowacji. W pracy scharakteryzowano proces zmiany optymalnych planów produkcji i opisano warunki, przy których zagwarantowana jest ich zbieżność w taki sposób, że stan graniczny realizuje optimum stanu finalnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano główne kierunki badań nad procesami kreatywnej destrukcji, wprowadzonej do teorii ekonomii przez J.A. Szupmpetera. Jest ona rozumiana jako dokonywanie się skokowych zmian w gospodarce, polegających na zastępowaniu nieefektywnych rozwiązań ekonomicznych nowymi elementami.(fragment tekstu)
9
Content available remote Innovativeness of Banks as a Driver of Social Welfare
100%
The general aim of the paper is to indicate the key role played by banks in Schumpeterian innovative evolution. It includes formal modelling of innovative evolution of financial subsystem of an economy which goes beyond routine behavior of banks deprived of innovative, financial strategies. Moreover this paper studies an impact of innovations in financial sphere of modified Debreu monetary economy on its real sector and, specifically, on social welfare. Thus the paper main aims are to prove that pro-innovative banks may intensify innovative evolution and to specify the sufficient conditions to guarantee the preservation of the rules of circular flow for a consumption sector within the innovative changes in banks behavior. (original abstract)
W artykule omówiono marksowską teorię rozwoju społecznego oraz funkcjonalną teorię rozwoju. Na koniec przedstawiono próbę oceny koncepcji Parsonsa.
Celem artykułu jest stwierdzenie, w jakim stopniu omawiany model Aghiona-Howitta jest zgodny z poglądami Schumpetera. W pierwszym punkcie wykorzystane w nim konstrukcje matematyczne oceniono pod kątem spójności z teorią austriackiego ekonomisty. Ponadto poddano krytyce adekwatność narzędzi stosowanych przez autorów modelu w kontekście założeń i mechanizmów omawianych przez Schumpetera. Drugi punkt zawiera omówienie wybranego modelu wzrostu Aghiona-Howitta wraz z jego syntezą oraz wskazanie podobieństw z teorią Schumpetera. W punkcie trzecim podjęto polemikę na temat zgodności wcześniej zaprezentowanych konstrukcji z ideą wzrostu Schumpeterowskiego. Przedstawione na koniec podsumowanie obejmuje wnioski na temat podobieństw modelu Aghiona-Howitta i teorii Schumpetera oraz propozycje dalszej pracy badawczej mającej na celu lepsze odzwierciedlenie w zapisie matematycznym kreatywnej destrukcji. (fragment tekstu)
Procesy decyzyjne dokonujące się w obrębie pojedynczych podmiotów gospodarczych, istotne dla rozwoju całej gospodarki, nie zostały dotąd przez teorię ekonomii dogłębnie rozpoznane i opisane. W pogłębieniu wiedzy o tych procesach pomóc może odwołanie się do poglądów ekonomistów z lat minionych, których opinie w wielu przypadkach pozostają nadal aktualne. Jedną z takich teorii jest - zdaniem autorki - schumpeterowska teoria rozwoju gospodarczego, którego podstawą są procesy kreatywnej destrukcji. Koncepcja kreatywnej destrukcji Josepha Aloisa Schumpetera wyjaśnia zjawisko rozwoju gospodarczego przez obiektywny, automatycznie rozwijający się łańcuch przyczynowo-skutkowy, związany z pojawieniem się nowych przedsiębiorców-innowatorów i ich oddziaływaniem na przedsiębiorstwa już istniejące. Realizacja innowacji ma miejsce, gdy tradycyjnie dotąd wykorzystywane czynniki produkcji znajdują zastosowanie w nowatorskich rozwiązaniach i metodach wytwórczych, a ich konsekwencją jest zmiana istniejącej struktury przemysłu. Są one traktowane jako siła napędowa "całego szeregu doniosłych zjawisk", w których przedsiębiorca reformuje i rewolucjonizuje wzorzec produkcji poprzez: wykorzystanie nowych pomysłów, rozpoznanie technicznej możliwości produkcji nowego towaru, wytwarzanie znanego towaru za pomocą nowych metod, udostępnienie nowych źródeł podaży surowców lub nowych rynków zbytu dla wytwarzanej produkcji czy też poprzez zmiany organizacyjne w przemyśle. Zdaniem J. A. Schumpetera, działalność przedsiębiorcy związana z wprowadzaniem w życie innowacji jest głównym czynnikiem sprawczym powtarzających się fal prosperity, które rewolucjonizują organizm gospodarki, i nawracających recesji, wywołanych wpływem nowych produktów i metod zakłócających dotychczasową równowagę. Celem artykułu jest omówienie poglądów J. A. Schumpetera na rolę przedsiębiorcy w procesie rozwoju gospodarczego oraz ich stopniowej ewolucji, wywołanej zmianami instytucjonalnymi zachodzącymi w systemie gospodarki kapitalistycznej.
13
Content available remote Analysis of Consumer Innovativeness in an Axiomatic Approach
100%
In the Schumpeterian vision of economic development economic evolution is based on the innovative activities of producers and evolutionary changes in the production sphere realized through credits created by banks from savings. The possibility of innovative changes in the demand sphere and the active role of consumers in innovative processes are neglected. Hence the main aim of this paper is an extension of the previous results obtain in the formal modelling of Schumpeter's theory through the axiomatical analysis of innovative changes in the consumer in the formal apparatus of the modern Arrow-Debreu theory of general equilibrium.(original abstract)
14
Content available remote Knowledge Based Economy in a Neo-Schumpeterian Point of View
100%
Schumpeter's growth theory (based on innovations, entrepreneurs, long waves and "creative destruction") seems to be most adequate to discuss principles of the Knowledge Based Economy. In the paper, the author discussed the assumptions of Schumpeter's theory in three subsections: "Long waves" leading to the Knowledge Based Economy, Innovation as a core of Schumpeter's economy, and Neo-Schumpeterian "growth" as a pillar of Knowledge Based Economy. The purpose of this paper is to show the Neo-Schumpeterian paradigms versus Knowledge Based Economy. Conclusions drawn from the study allow to state that definitions and concepts created by Schumpeter nearly over half of the century ago and Neo- Schumpeterians nowadays are perfectly in tune with the objectives of the functioning of Knowledge Based Economy in XXI century. (original abstract)
15
Content available remote Twórcza destrukcja J. A. Schumpetera a regionalny rozwój przedsiębiorstw
100%
Twórcza destrukcja to nieuchronny proces, jaki zachodzi w każdej gospodarce. Twórcą koncepcji twórczej destrukcji jest J. A. Schumpeter, który przez pojęcie to rozumiał długofalowy proces ewolucyjny będący formą czy też metodą przemian ekonomicznych. Twórczą destrukcję można rozpatrywać w ujęciu mikro-, mezo- i makroekonomicznym. Z punktu widzenia regionów oraz zmian w nich zachodzących istotne znaczenie ma poziom mezoekonomiczny, w ramach którego między innymi zachodzi proces tworzenia nowych firm. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę ukazania wzrostu znaczenia schumpeterowskiej teorii przedsiębiorczości oraz podmiotowej roli przedsiębiorcy w procesie objaśniania współczesnych problemów konkurowania przedsiębiorstw w zmiennym i niepewnym otoczeniu. Podkreśla także konieczność nowego spojrzenia na akt przedsiębiorczości, w którym obok innowacji dostrzega się współcześnie większą rolę kreatywności w zarządzaniu przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Stuletnia tradycja ekonomii ewolucyjnej J. Schumpetera przeżywa w ostatnich dekadach swój renesans. Jednym z wątków dyskusji jest analiza mechanizmu rozwoju gospodarczego, która w ujęciu neoschumpeterowskim odróżnia tradycyjny mechanizm cenowy od mechanizmu jakościowego opartego na procesach innowacyjnych, w którym przedsiębiorcy współzawodniczą we wprowadzaniu innowacji. Niniejsza praca wpisuje się w ten wątek badawczy, wykorzystując nowoczesną teorię projektowania mechanizmów gospodarczych L. Hurwicza do modelowania ewolucyjnej ekonomii Schumpetera w aparacie pojęciowym teorii równowagi ogólnej Arrowa-Debreu. W konsekwencji otrzymane wyniki pozwalają na wyróżnienie mechanizmów jakościowych w klasie mechanizmów cenowych w ten sposób, że realizują one cel w postaci poprawy w rozumieniu Pareta położenia analizowanych grup podmiotów, takich jak innowatorzy czy producenci. (abstrakt oryginalny)
Według teorii Schumpetera, główną przyczyną rozwoju gospodarczego są innowacje, czyli nowe kombinacje produkcyjne i handlowe. Realizacja innowacyjnych przedsięwzięć wymaga od przedsiębiorców posiadania środków finansowych, które nie istnieją w stanie statycznym, ponieważ stan równowagi oznacza pełne wykorzystanie czynników produkcji, czyli zerowy zysk. Tak więc, innowacje mogą być zrealizowane tylko przy pomocy pożyczonych pieniędzy. Banki są więc pośrednikami między producentami i innymi uczestnikami rynku. Tworzą i zapewniają przedsiębiorcom nowe siły nabywcze w formie kredytu, co jest możliwe dzięki oszczędnościom. Celem artykułu jest analiza związku ujmującego wpływ działalności banków oraz zmian innowacyjnych w sferze produkcji na zmiany kumulatywne w sferze konsumpcji. Rozważania ograniczono do technologicznego rozszerzenia innowacyjnego, w którym nie zmienia się wymiar przestrzeni towarów ani zbiór podmiotów gospodarczych.
W artykule zaprezentowano rezultaty badania, którego celem było określenie roli kreatywnej destrukcji w kształtowaniu wahań koniunkturalnych w państwach UE w okresie 1 kw. 2000 r. - 1 kw. 2014 r. Badanie wykazało, że procesy kreatywnej destrukcji istotnie determinowały wartość wskaźnika cyklu koniunkturalnego, przy czym oddziaływanie kreacji nie było charakterystyczne jedynie dla okresów poprawy koniunktury, a wpływ destrukcji nie był domeną wyłącznie okresów jej pogorszenia. Każdy z komponentów kreatywnej destrukcji, w zależności od fazy cyklu, pełnił rolę stabilizatora lub destabilizatora gospodarki, co można uznać za przejaw podkreślanego przez Schumpetera dualizmu skutków innowacji.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest aksjomatyczna analiza zasad sprawiedliwości dystrybutywnej jako składowej szerokiej idei spójności społecznej w kontekście koncepcji ewolucji Schumpetera. Metodologia badania Schumpeterowskiej ewolucji w dynamicznym ujęciu Arrowa-Debreu jest tu rozwinięta w dwóch kierunkach. Po pierwsze, zanalizowano związek między ruchem okrężnym a rozwojem gospodarczym w rozumieniu Schumpetera, wątek dotąd pomijany. Po drugie, reguły sprawiedliwości dystrybutywnej, stanowiące pewien składnik koncepcji spójności społecznej w ujęciu Rady Europy, są analizowane w sposób ścisły. W szczególności dowodzi się, że rozwój innowacyjny w sensie Schumpetera oparty na zasadzie twórczej destrukcji nie niszczy struktury społecznej zbudowanej na zasadach sprawiedliwości dystrybutywnej Rawlsa. W konsekwencji konstruuje się proces ewolucyjny utrzymujący dany poziom sprawiedliwości dystrybutywnej i wzmacniający spójność społeczną w tym znaczeniu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.