Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 495

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość kształcenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
W latach 2009-2010 przeprowadzono badania ankietowe studentów specjalności Gospodarka i Administracja Publiczna (GiAP). Celem sondaży była ocena jakości kształcenia oraz identyfikacja atutów i słabości tego procesu, a także zachodzących w jego obrębie zmian. Respondenci wyrażali swoje opinie na temat oferty dydaktycznej specjalności, kadry dydaktycznej, organizacji procesu dydaktycznego na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki (WGRiT), dydaktycznej bazy materialnej oraz atrakcyjności studiowanej specjalności. Wyniki pozwalają twierdzić, że atuty i słabości procesu kształcenia w tej specjalności uległy pewnym zmianom, ale nie na tyle istotnym, by formułować odmienne sądy wartościujące. Nadal, podobnie jak w roku ubiegłym, ocena jakości kształcenia ma wymiar pozytywny, choć istnieją, być może dyskusyjne, mankamenty warte eliminacji.(abstrakt oryginalny)
In the context of change of higher education in Ukraine, the issue of transformation of institutional relations and subjects of educational space has been put forward. The new paradigm of higher education is based on European values ​​and focused on the integration of Ukraine into the European Higher Educational Area. The transformation of higher education is influenced by many institutional factors. The processes of quality assurance as one of the drivers of institutional transformation of Ukrainian higher education system is researched. The preconditions of the institutional transformation of Ukrainian higher education is analyzed; new approaches and principles of quality assurance in the emerging new institutional environment of higher education and integration into the European educational space are defined in the article. (original abstract)
Obok takich tematów jak sześciolatek w szkole, dziewczyny na politechnikach, likwidacja gimnazjów i gender w szkołach, w ostatnim czasie w edukacji dużo miejsca poświęca się na dyskusję o kształceniu zawodowym na poziomie ponadgimnazjalnym. Celem niniejszej pracy jest odpowiedź na pytanie, czy technika w obecnej postaci powinny istnieć i czy mają szansę przetrwać, umożliwiając uczniom styczność z przedsiębiorstwem, czyli prawdziwą naukę zawodu, przez zaledwie 4 tygodnie w ciągu 4 lat nauki. (fragment tekstu)
Artykuł omawia oczekiwania pracodawców co do szkolnictwa wyższego i absolwentów wyższych uczelni ubiegających się o pracę.
5
100%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty społecznej odpowiedzialności oraz wewnętrznego zapewnienia jakości kształcenia w szkołach wyższych. Społecznie odpowiedzialna uczelnia służy otoczeniu, a jej odpowiedzialność względem społeczeństwa odnosi się do przygotowania absolwentów do pełnienia funkcji pracowników wiedzy. Oznacza to konieczność podejmowania działań w obszarze zapewnienia jakości kształcenia. W artykule zaprezentowane zostały wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 79 polskich uczelniach, dotyczące wybranych elementów wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia w odniesieniu do europejskich standardów z tego zakresu. Analiza wyników badań wskazuje, iż w działaniach podejmowanych przez szkoły wyższe z zakresu zapewnienia jakości kształcenia można odnaleźć nawiązanie do elementów koncepcji społecznej odpowiedzialności.(abstrakt oryginalny)
Współczesna gospodarka, nazywana także gospodarką opartą na wiedzy, zakłada rozwój nauki i kształcenia społeczeństwa jako podstawowego czynnika rozwoju społeczno- gospodarczego narodów. Realizacja takiego kierunku rozwoju powoduje zwiększenie się liczby studentów, a co za tym idzie - uczelni na świecie, co również obserwuje się w Polsce. Wraz ze zwiększeniem liczby uczelni pojawiły się problemy dotyczące jakości oferowanych przez nie usług edukacyjnych. Do osiągnięcia wysokiej jakości kształcenia konieczne jest m.in. zorientowanie na potrzeby klienta, czyli określenie standardu wykonywanej usługi, reagowanie na sugestie, opinie dotyczące kształcenia, i na monitorowanie satysfakcji klienta- studenta. Doskonalenie jakości kształcenia jest obecnie jednym z głównych celów, jakie stawiają sobie wyższe uczelnie. W artykule zostały przedstawione wyniki badań przeprowadzonych w jednej z uczelni wyższych mieszczących się na terenie województwa śląskiego. Miały one na celu zidentyfikowanie oczekiwań i zbadanie stopnia zadowolenia studentów z oferty edukacyjnej uczelni. Zaprezentowane wyniki zostały wykorzystane do doskonalenia Systemu Jakości Kształcenia funkcjonującego na badanym wydziale.(abstrakt oryginalny)
Omawiając jakość kształcenia w szkołach wyższych należy wyraźnie odróżnić jej dwa aspekty, po pierwsze możliwość tworzenia i analizowania mechanizmów zapewniania jakości kształcenia (zewnętrzny system oceny jakości) oraz po drugie możliwość tworzenia i wdrażania systemów oceny jakości kształcenia (wewnętrzny system oceny jakości) . W ramach zinstytucjonalizowanego zewnętrznego systemu oceny jakości należy dokonać wnikliwej analizy wszystkich sfer aktywności uczelni. Analiza ta powinna mieć charakter jakościowy i ilościowy. Wszystkie aspekty działalności szkoły wyższej składają się bowiem na jej ogólną jakość oraz są ze sobą ściśle powiązane. Jakość danej uczelni zależy od właściwej działalności całej społeczności akademickiej. Kwestia jakości powinna być więc rozważana w wielu płaszczyznach: nauczania, oceniania studentów, kadry naukowo-dydaktycznej i jej rozwoju oraz programów kształcenia. Natomiast zinstytucjonalizowany wewnętrzny system oceny ma za zadanie odpowiedzieć na kluczowe - z punktu widzenia jakości kształcenia - pytania: jak funkcjonuje dana uczelnia w ramach każdej ze swoich sfer działalności i jakie są możliwości ulepszeń. Głównym celem oceny wewnętrznej jest bowiem podniesienie jakości kształcenia w danej szkole wyższej. (fragment tekstu)
Proces reformowania szkolnictwa wyższego na kontynencie europejskim - zgodnie z założeniami Deklaracji Bolońskiej (1999 r.), jak i Strategii Lizbońskiej (2000 r.) - nabiera w ostatnim okresie wyraźnego przyśpieszenia1. Do 2010 roku powinna bowiem być zakończona budowa wspólnego europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego. Obecnie w większości państw europejskich trwają jeszcze prace związane z projektowaniem i wdrażaniem krajowej struktury (ramy) kwalifikacji, która ma zapewnić przejrzystość i porównywalność poziomów kwalifikacji (dyplomów, świadectw i innych certyfikatów) - niezależnie od miejsca ich uzyskania2. Jednocześnie w wielu uczelniach programy kształcenia są modyfikowane pod kątem oczekiwanych efektów (learning outcomes), a więc tego, co student powinien wiedzieć, rozumieć i potrafić zrobić po zakończeniu danego okresu kształcenia3. Programy te powinny też w jak największym stopniu odpowiadać potrzebom gospodarki
Celem artykułu jest określenie postrzeganego poziomu jakości kształcenia re-alizowanego na uczelni wyższej. Do szczegółowego opisu relacji pomiędzy postrzeganą przez studentów jakością kształcenia i determinantami jakości kształcenia wykorzystano analizę korespondencji. Źródłem informacji do przeprowadzenia analiz były opinie studen-tów pozyskane w badaniu ankietowym. Część pytań została skonstruowana zgodnie z 5-stopniową skalą Likerta. Ze względu na porządkowy charakter zmiennych analizę da-nych wykonano z wykorzystaniem środowiska R, stosując predefiniowane miary odległości. Do analizy zebranych danych wykorzystano autorski skrypt stworzony w środowisku R.(abstrakt oryginalny)
Efektywność wszelkich działań edukacyjnych jest uzależniona od stanu kwalifikacji osób bezpośrednio realizujących program nauczania. Istnieje wiele czynników decydujących o jakości kształcenia i wszystkie one powinny być rozważone, mając na względzie wysoki poziom nauczania. Każdy z tych aspektów jest istotny, a jeżeli w procesie edukacji będą brane pod uwagę wszystkie z nich, to na pewno osiągnie się oczekiwaną jakość kształcenia. Najbardziej znacząca jest jednak osoba realizująca program nauczania. To od kadry nauczycielskiej zależy, jakie będą osiągane wyniki. Nie sztuką jest zająć wysokie miejsce w konkursie, turnieju czy olimpiadzie z dobrym uczniem, ale sztuką jest uzyskać dobry wynik z uczniem przeciętnym, czego przykładem są zajęte miejsca w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (OWiUR) w Bielsku Podlaskim i Hańczowej (woj. małopolskie). Na konkretnym przykładzie udowodniono, że rola nauczyciela w procesie edukacyjnym jest najważniejsza. W badaniach zastosowano metodę studium przypadku, obserwację uczestniczącą, wywiad niesformalizowany i analizę literatury przedmiotu. W analizie wzięto pod uwagę 124 uczniów klas trzecich i czwartych (maturalnych) z technikum: rolniczego, ekonomicznego, hotelarskiego, żywienia i usług gastronomicznych i ośmiu nauczycieli przedmiotów zawodowych, do których skierowano ankiety badawcze.(abstrakt oryginalny)
Celem prezentowanego artykułu jest zidentyfikowanie oraz omówienie wprowadzenia i rozwoju systemu zapewniania i podnoszenia jakości w Uniwersytecie w Luton. Wielka Brytania jest w trakcie finalizowania nowego programu, dla którego podstawą są rekomendacje Narodowego Komitetu Badań w Szkolnictwie Wyższym (National Committee of Inquiry in Higher Education - (NCIHE) (HMSO 1997) znanego w Wielkiej Brytanii jako Dearing Report (oraz jako Garrick Report w Szkocji). Prezentowany artykuł przedstawia główne aspekty tego raportu, koncentrując się na jego realizacji w Szkole Biznesu w Luton (Luton Business School). (fragment tekstu)
W federalnym państwie Belgii tworzące to państwo trzy główne społeczności mają autonomię w kilku ważnych zagadnieniach, w tym także w zakresie edukacji. Struktura i funkcjonowanie szkolnictwa wyższego w społeczności flamandzkiej są inne niż np. w Walonii, chociaż występują także podobieństwa. W społeczności flamandzkiej uniwersytety nie są jedynymi instytucjami szkolnictwa wyższego. Wiele instytucji organizuje pozauniwersyteckie formy kształcenia na poziomie wyższym. Szkoły te kształcą w dwóch rodzajach studiów: trzyletnim, zwanym jednocyklowym programem, oraz 4-5-letnim, zwanym dwucyklowym programem. Kształcenie jednocyklowe obejmuje głównie kształcenie zawodowe. Dwucyklowy system to poziom akademicki. 13 lipca 1994 roku rząd flamandzki wydał specjalny dekret dla hogeschoolen. Jego celem było stworzenie, jak tylko to było możliwe jednolitych zasad dla wszystkich uczelni. W rezultacie wprowadzenia w życie dekretu, liczba hogeschool została zmniejszona ze 164 do 29 poprzez połączenie szkół. Jedną z tych szkół jest Karel de Grote-Hogeschool, która powstała w wyniku połączenia 13 wcześniejszych instytucji. (fragment tekstu)
13
76%
Celem tego artykułu jest porównanie trendów kształcenia młodzieży na trzecim stopniu edukacyjnym w Czechach, Słowacji i Polsce, w kontekście ogólnych trendów demograficznych. Dość szybki wzrost współczynnika liczby studentów do ogólnej liczby mieszkańców może spowodować problemy dotyczące nadmiaru ludzi wykształconych. Ponadto znaczny wzrost liczby studentów może powodować spadek jakości kształcenia. (abstrakt oryginalny)
14
76%
Artykuł koncentruje się na zagadnieniach dotyczących jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym. W pracy przybliżone są uwarunkowania zmian zachodzących na uczelniach w ostatnich dwudziestu latach, jak również wskazanie interesariuszy i czynników mających wpływ na jakość kształcenia. W artykule zawarto także propozycję mierników jakości kształcenia w podziale na 3 kategorie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena jakości kształcenia w wyższej uczelni w perspektywie modelu luk jakości i założeń metody Servqual. Obejmuje trzy części. Pierwsza ukazuje syntezę podejść metodycznych do badania jakości usług. W drugiej podjęto dyskusję nad kategorią jakości kształcenia i szerzej jakości usług edukacyjnej wyższej uczelni. Z kolei część trzecia jest egzemplifikacją tytułowego problemu - na podstawie badań 773 absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ukazuje podejście studentów-usługobiorców procesu uczelni do definiowania jakości studiów i rze(abstrakt oryginalny)
Theory and empirical literature relate educational quality to two main explanatory factors: family education (intergenerational transfer of human capital) and the quality of schools. The model proposed in this paper is intended to verify the significance of these factors in explaining territorial disparities in educational quality in Poland. The dependent variable is the test score of sixth grade pupils in 2002, averaged at municipality level. The test results prove to be strongly correlated with human capital stock in the municipality`s adult population, which points to the key role of intergenerational transfer for educational quality. On the other hand, the role of school resources (understood as expenditure on education) is rather small. Average test results differ significantly between Poland`s historical divisions. Surprisingly, the more urbanised and relatively affluent regions, like Greater Poland (Wielkopolska), Pomerania (Pomorze) and the so-called Regained Territories (ziemie odzyskane) reveal a substantially lower educational quality than the territories in the east and south-east of the country, generally less developed and with a significant share of agriculture in the economy. These differences can only be partly explained by an additional environmental factor, related to the prevalence of state-owned economy before 1990 (e.g. state farms PGRs) and today`s high structural unemployment. Interestingly, the dissimilarities between the historical regions are not only illustrated by average test score levels, but also by parameters of the determining functions for these results. It can be concluded therefore that location in a historical region has a substantial impact on the flexibility of educational outcomes with regard to different explanatory factors.(original abstract)
Jakość edukacji jest bardzo istotnym czynnikiem przekładającym się na jakość kapitału ludzkiego. Światowe doniesienia naukowe wskazują na oddziaływanie poziomu rozwoju społecznego na poziom kapitału ludzkiego społeczeństwa. Dodatkowym problemem występującym przy obserwacji przestrzennego zróżnicowania kapitału ludzkiego społeczeństwa są nierówności społeczne. Zatem poprawianie jakości kapitału ludzkiego powinno uwzględniać dwa powyżej wymienione aspekty: z jednej strony dążenie do poprawy jakości kapitału ludzkiego społeczeństwa, a z drugiej strony - niwelowanie nierówności społecznych. Celem prezentowanych badań była próba znalezienia czynników różnicujących jakość kapitału ludzkiego kształtowanego przez system edukacyjny. Cel ten był weryfikowany poprzez następującą hipotezę: jakość edukacji jest determinowana przez poziom rozwoju społecznego. Powyższa hipoteza została potwierdzona - pomiędzy skrajnymi klasami rozwoju społecznego występują statystycznie istotne różnice w wartościach mierników jakości edukacji. Wyższy poziom rozwoju społecznego występuje w powiatach należących do dużych aglomeracji lub bezpośrednio do nich przylegających. Przeprowadzone badania wskazują jednoznacznie na niższą jakość edukacji na obszarach poza dużymi aglomeracjami. Konieczne jest jednak przeprowadzenie pogłębionych badań mających na celu dogłębne wyjaśnienie stwierdzonych różnic. Wykazane zależności powinny wyznaczać długofalowy kierunek działań prowadzący do poprawy jakości edukacji w powiatach o niższym wskaźniku rozwoju społecznego. Właściwym praktycznym kierunkiem takich działań jest skierowanie dodatkowych środków finansowych na zajęcia wyrównawcze dla młodzieży oraz wypracowanie systemu motywowania młodych ludzi do zdobywania wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Kształcenie - obok prowadzenia badań naukowych i pełnienia funkcji wychowawczej - jest głównym komponentem misji każdej uczelni, każdej szkoły wyższej. Stanowi wartość o znaczeniu autotelicznym, ale i zarazem instrumentalnym. Uczelnia wyższa - uniwersytet - ma dążyć do poszukiwania i głoszenia prawdy, sprzyjać uczciwej, nieskrępowanej i poważnej dyskusji nad zasadniczymi problemami współczesnego świata i służyć formowaniu dojrzałej osobowości młodego człowieka. Niniejsze opracowanie stanowi spojrzenie na zagadnienia jakości kształcenia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK) właśnie w tej perspektywie - organicznych funkcji uczelni i roli dydaktyki w jej funkcjonowaniu. (fragment tekstu)
Systemy edukacji w krajach Unii Europejskiej nie podlegają procesowi integracji. Każde państwo członkowskie ma swobodę działania w zakresie podejmowanych decyzji dotyczących tego sektora. Bliska współpraca krajów członkowskich w innych dziedzinach życia wpływa jednak na powstawanie pewnych podobieństw w systemie edukacji. Jednakże mimo tworzących się podobieństw nadal istnieją znaczące przeszkody uniemożliwiające pogłębianie integracji. Mowa tu przede wszystkim o różności nadawanych kwalifikacji jak i o ich jakości. Bariery te znacznie uniemożliwiają swobodny przepływ ludzi zarówno w celach akademickich jak również zawodowych. Odpowiedzią na rodzące się coraz to nowe bariery wynikające z różnorodności systemów edukacji krajów Wspólnoty było podpisanie przez ministrów edukacji Deklaracji Bolońskiej. W artykule znajdziemy informacje o tym co wniosła ona do szkolnictwa wyższego i jak praktycznie wygląda realizacja jej postulatów. (fragment tekstu)
Krótkie spojrzenie za siebie pozwala stwierdzić, że większość "nowych" pojęć, które dzisiaj pojawiają się w dyskusji na temat edukacji, takich jak: społeczeństwo bazujące na wiedzy, kształcenie ustawiczne, kształcenie na odległość, indywidualizacja kształcenia, a nawet e-kształcenie, odnosi się często do starych trendów oraz zjawisk w społeczeństwie i edukacji. Ich współczesną legitymacją stała się zwiększona powszechność występowania, dodatkowo namaszczona nowoczesnością kontekstów, w których występują. Wiedza zawsze decydowała o wyższości społeczeństw i cywilizacji, a także przekładana była na poziom życia, doniosłość i trwałość kultury oraz możliwości ekspansji. Człowiek przekonany o znaczeniu wiedzy starał się nieustannie rozwijać. Ośrodki rozwoju wiedzy i kształcenia były nieliczne, a jednak rozwój dosięgał całych społeczeństw, nawet w odległych zakątkach. Indywidualizacja kształcenia faktycznie została powstrzymana przez pełne upowszechnienie edukacji i dopiero teraz wraca do łask. Przy kształtowaniu współczesnych znaczeń wyżej wymienionych pojęć można utracić wiele z ich podstawowych wartości, jeśli nie pamięta się o ich rozwoju w społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.