Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość oprogramowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jakość systemu informatycznego powinna być zapewniona we wszystkich fazach procesu jego realizacji. W gospodarce rynkowej szczególny nacisk należy położyć na rozeznanie potrzeb użytkownika, w czym jednym z najskuteczniejszych narzędzi jest marketing. Właściwe sprecyzowanie i wyspecyfikowanie wymagać rynku pozwalają producentowi uniknąć niepowetowanych nieraz strat. Obecnie jakość wyrobów staje się strategicznym zadaniem dla producentów systemów informatycznych. (fragment tekstu)
Kwestia jakości oprogramowania budzi wiele kontrowersji: wprawdzie wszyscy oczekują oprogramowania dobrej jakości, ale poszczególne grupy zainteresowanych osób mogą różnić się swym stosunkiem do problemu jakości. Dla niektórych użytkowników dobrym jakościowo oprogramowaniem jest to, które jest niezawodne i rzadko ulega awariom, dla innych istotne jest, by było intuicyjne w użyciu i przyjazne, jeszcze inni zwracają szczególną uwagę na to, by było dobrze dostosowane do ich potrzeb, zapewniając odpowiedni zestaw funkcjonalności. Użytkownicy, których dotyczą ograniczenia finansowe, chcą, aby nie wiązały się z nim wygórowane wymagania sprzętowe i aby działało szybko nawet na gorszym sprzęcie, a dodatkowo, by było tanie, a jeszcze lepiej bezpłatne. Niektóre osoby, szczególnie uwrażliwione na kwestię prywatności, mogą uznać, że najważniejsze w oprogramowaniu jest to, by było ono bezpieczne. Z kolei osoby, których zakres obowiązków obejmuje konserwację (pielęgnację, utrzymanie, ang. maintenence) oprogramowania, mogą uważać, że dobrym jakościowo oprogramowaniem jest takie, które jest łatwe w utrzymaniu - łatwo się z niego usuwa zgłaszane błędy, dostosowuje je do zmieniających uwarunkowań zewnętrznych (zmian w prawie, zmian sprzętu i oprogramowania systemowego), wbudowuje w nie nowe funkcjonalności. (fragment tekstu)
Problem jakości oprogramowania komputerowego i jej pomiaru jest niedoceniony w środowisku twórców oprogramowania. Niemniej jednak coraz większe wymagania użytkowników oraz rola oprogramowania komputerowego w życiu codziennym sprawiają, że problem ten jest coraz częściej dostrzegany. Niniejsza praca przybliża aktualny stan wiedzy w dziedzinie jakości oprogramowania i przedstawia podstawowe problemy związane z mierzeniem jakości oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano programowanie programowanego sterownika sekwencyjnego. Do opracowania załączono wydruk, który ilustruje pracę prezentowanego systemu.
Jednym z atrybutów oprogramowania jest jakość użytkowa, oceniana przez użytkownika końcowego. Nie jest ona wielkością bezpośrednio mierzalną. Jej poziom, wraz z pojawieniem się nowych potrzeb po stronie użytkownika, będzie ulegał zmianie, np. w przypadku konieczności zmiany interfejsu, wprowadzenia nowych funkcjonalności czy też poprawy elastyczności oprogramowania. Wymusza to na kierownictwie firmy podjęcie decyzji o upgradzie oprogramowania. Działania te są jednakże kosztowne, zatem podejmowane decyzje muszą cechować się wysoką racjonalnością. Celem artykułu jest badanie jakości użytkowej oprogramowania w oparciu o wyróżnione kryteria jakościowe. W części teoretycznej, na podstawie kwerendy literatury, zaprezentowano różne modele jakości użytkowej oprogramowania, przedstawiono metodę kwantyfikowania kryteriów jakościowych i określania miar jakości użytkowej. Natomiast w części empirycznej przedstawiono wyniki badań ankietowych jakości użytkowej oprogramowania klasy CRM, przeprowadzone wśród jego użytkowników. W oparciu o wyniki tych badań i analizę statystyczną dokonano kategoryzacji ważności kryteriów dla ocenianego oprogramowania. Zaprezentowany algorytm oceny pozwala na podjęcie racjonalnych decyzji w zakresie dalszych prac rozwojowych związanych z dostosowaniem tego oprogramowania do potrzeb użytkowników. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Aspekty metodyczne oceny witryn internetowych
75%
Celem niniejszego artykułu jest ocena jakości użytkowej serwisów internetowych na przykładzie branży komputerowej. Metodyczny wkład autorski stanowi próba opracowania konwertera z metody punktowej do hierarchicznej analizy problemu (AHP). Na początku przedstawiono podstawowe założenia przyjętej metodyki, następnie zaproponowano własne rozwiązanie problemu. Całość kończą wnioski dotyczące proponowanej metodologii i przeprowadzonych badań. (abstrakt oryginalny)
Jeśli odbiorca chce być pewien (lub przynajmniej zwiększyć prawdopodobieństwo), że nabędzie zadowalający go produkt programowy, powinien na wstępie wyszczególnić wymagania jakościowe, czyli podać dostateczne natężenie wszystkich lub najistotniejszych dla niego atrybutów jakościowych. Ten zbiór parametrów (wartości charakterystyk) składa się na jakość techniczną produktu programowego. W minionym ćwierćwieczu powstało kilka modeli jakości, które opisują powiązania tych charakterystyk i związki pomiędzy nimi. Celem pracy jest opis trzech najszerzej znanych z literatury światowej modeli jakości technicznej produktów programowych. Wszystkie one zakładają statyczną budowę modelu i mają podobna budowę. (fragment tekstu)
8
Content available remote Metody testowania oprogramowania
75%
Artykuł ma na celu wskazanie zysku czasowego podczas sprawdzenia krytycznych ścieżek w procesie testowym. (fragment tekstu)
Przeprowadzono badanie sondażowe, którego celem było porównanie i ocena pięciu profesjonalnych pakietów statystycznych: SPSS, STATISTICA, STATGRA- PHICS, SAS oraz SYSTAT. Pakiety oceniano w 16 aspektach, wymienionych w arkuszu pytań, który przedstawiano do wypełnienia respondentom. Każdą z 16 cech pakietu ankietowani mieli ocenić na pięciopunktowej porządkowej skali szacunkowej od 1 do 5, przy czym 0 oznaczało brak znajomości pakietu lub niemożność oceny danego aspektu. Ze względu na to, że do omawianej oceny wymagane były bardzo wysokie kwalifikacje badanych, dobrano próbę losową, złożoną z dziewięciu sędziów kompetentnych. Składali się na nią pracownicy naukowi i specjaliści z różnych placówek naukowych i ośrodków komputerowych na terenie Wrocławia i Opola, którzy pracowali z większością wymienionych programów. (fragment tekstu)
Jakość stanowi podstawowe kryterium satysfakcji użytkownika oprogramowania. Ze względu na złożony charakter tego pojęcia, kryteria akceptacji umożliwiają lepsze zrozumienie oczekiwanego poziomu jakości. Stąd też, dla projektów Agile, zaproponowano koncepcję wiodącej roli kryteriów akceptacji w zapewnianiu jakości tworzonego oprogramowania. Przedstawiono definicje tych kryteriów oraz sformułowano listę warunków ich poprawności. Najpierw podczas definiowania wysokopoziomowych, a także szczegółowych specyfikacji wymagań użytkownika, a następnie podczas kolejnych iteracji. Udział kryteriów akceptacji we wszystkich iteracjach projektu przedstawiono za pomocą schematu graficznego. Rozważono problem rosnących kosztów naprawy błędów ze względu na czas ich wykrycia. Proponuje się rozwiązanie tego problemu za pomocą kluczowej roli kryteriów akceptacji, wynikającej z zauważonych zmian w projektach Agile, a dotyczących sekwencji działań testowania i kodowania oraz wzmocnionej roli iteracji.(abstrakt oryginalny)
Można zauważyć rosnące zainteresowanie zastosowaniem w systemach informatycznych ontologii, która ma za zadanie zobrazować model określonej dziedziny. W tym celu korzysta się z edytorów pozwalających na jej zapisanie. Pojawia się coraz więcej programów open source, jak również komercyjnych, mających wspomóc proces tworzenia ontologii. W artykule omówiono propozycję jedenastu kryteriów służących ocenie edytorów ontologii. Dla każdego przedstawiono skalę ocen. Zaproponowany wykaz kryteriów może posłużyć do przeprowadzenia badania i oceny edytorów ontologii z użyciem metod punktowych (scoringowych). (abstrakt oryginalny)
Niezawodność (mierzona średnim czasem bezawaryjnej pracy) oraz stopa błędów pozostawionych w oddanym do użytku oprogramowaniu są tradycyjnymi miernikami jakości produktów programowych stosowanymi odpowiednio przez użytkowników i firmy wytwarzające oprogramowanie. W pracy przedyskutowano związki między statyczną miarą jakości (jaką jest stopa błędów) a miarą dynamiczną (jaką jest średni czas pracy bezawaryjnej). Podkreślono, że ustalenie tych relacji wymaga przyjęcia wstępnych ustaleń dotyczących tego, co może być uznane za błąd (i kto ma o tym decydować), organizacji procesu pomiarowego, sposobu pomiaru wielkości produktu, interpretacji uzyskanych wyników. Przedstawiono dane dotyczące prawdopodobieństwa spowodowania awarii przez błędy w programie, jak również dane z przemysłu dotyczące średniej liczby błędów pozostających w oprogramowaniu po zakończeniu procesu wytwórczego w organizacjach klasyfikowanych na różne poziomy dojrzałości CMM. (abstrakt oryginalny)
As smart phones become widespread, the need of mobile application software increases. As a result, there are various applications in the mobile application market on any platform. These applications, which can be downloaded freely or non-freely, are generally preferred for making the daily life easier. However, although there are many applications serving for the same purpose, some applications are more popular and used widely. It is very important that software developers pay attention to certain matters in order to increase the user group of their applications. It is important to choose an appropriate software development methodology in order to pay attention to these matters. Different methodologies are used when developing mobile application. In this study, it is aimed to give basic information to those who want to develop mobile application with agile software development method. In this context, information regarding agile software development methodology is given and a roadmap about which agile software development methodology can be used while developing mobile application. There are many agile software development methods such as SCRUM, Dynamic Systems Development Method (DSDM), Crystal Methods, Feature-Driven Development (FDD), Lean Software Development (LSD), Extreme Programming (XP) and Adaptive Software Development (ASD). In mobile software development processes, methodologies like Scrum can be identically used and agile methodologies for mobile application like MASAM have also been developed. Thanks to its widespread use, Scram is recommended in mobile application development processes when the number of people gaining experience and information sharing are taken into consideration. However, it is important to cany out evaluations on project basis for selecting the methodology to be used. (original abstract)
Proces utrzymania oprogramowania jest najkosztowniejszą fazą cyklu życia oprogramowania. Kontrolowanie kosztów tej fazy związane jest z jakością utrzymywanego produktu oraz jakością i organizacją prac procesu. Celem naukowym niniejszej pracy było zaprezentowanie autorskiej miary modyfikowalności oprogramowania umożliwiającej kontrolowanie jakości utrzymywanego produktu programowego oraz stanu jego użytkowania. Prezentowany tutaj model współczynnika jest próbą całościowego ujęcia problemów związanych z procesem utrzymania oprogramowania. Wyznaczenie uniwersalnego współczynnika modyfikowalności oprogramowania w znacznym stopniu może ułatwić kontrolowanie jakości atrybutu modyfikowalności. Zasadność istnienia tego typu miary zweryfikuje rzeczywistość. Wszystkie dotychczasowe prace, mimo braku rozwiązania problemu, stanowią podstawy do dalszych badań. Przy czym bardzo ważne jest zebranie odpowiednich doświadczeń, a to może zostać osiągnięte tylko wówczas, gdy prace procesu utrzymania oprogramowania będą znormalizowane i dobrze zarządzane. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Agile Approach to User-Centred System Design for Improving Software Quality
75%
W artykule zaprezentowano połączenie dwóch metodologii, których celem jest poprawa jakości tworzonego oprogramowania. Przedstawiono właściwy sposób ich używania. Zdaniem Autora łączenie podejścia Agile z wytycznymi dla systemów tworzonych z udziałem odbiorcy końcowego (UCSD) prowadzi do tworzenia systemów informatycznych wysokiej jakości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia tematykę jakości oprogramowania, opisuje kryteria oceny jakości zewnętrznej oraz prezentuje wielokryterialny model jej oceny. Ze względu na fakt określania oceny jako stopnia spełnienia oczekiwań względem finalnego produktu uwzględnia również niepewność. W celu reprezentacji niepewnej informacji artykuł przedstawia liczby rozmyte typu LR, umożliwiające proste operacje arytmetyczne na niepewnych wartościach ocen.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Joining Agile with Unified Process in Order to Improve Software Quality
63%
Wytwarzanie oprogramowania wysokiej jakości stanowi jedno z największych wyzwań stojących przed deweloperami. W artykule zaprezentowano koncepcję wykorzystywania praktyk Agile, która sprzyja wytwarzaniu oprogramowania wysokiej jakości. Przedstawiono również jedną z możliwości łączenia praktyk Agile z tradycyjnymi "ciężkimi" podejściami. Zdaniem Autora wykorzystanie zalet obu podejść, zamiast przeciwstawiania ich sobie, powinno prowadzić do skutecznego tworzenia oprogramowania wysokiej jakości. (abstrakt oryginalny)
18
63%
Prognozowanie nakładów projektowych i jakości oprogramowania jest wymagającym zadaniem w inżynierii oprogramowania zarówno dla naukowców, jak i praktyków. Wczesne modele parametryczne zostały zbudowane prawie czterdzieści lat temu, jednak nadal są używane w niektórych firmach IT oraz w celach naukowych. Obecnie zaobserwować możemy wzrost zainteresowania bardziej "inteligentnymi" technikami z zakresu sztucznej inteligencji lub zbliżonych. W większości analiz autorzy informują, że takie nowoczesne techniki są lepsze od modeli parametrycznych pod względem dokładności prognoz. Z praktycznego jednak punktu widzenia ważne jest podkreślenie, że żadna z tych technik nie jest idealna.(fragment tekstu)
W Polsce i na świecie wdrażanie systemów informatycznych zarządzania staje się koniecznością; nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, w których występowało to od dawna, ale także w małych i średnich. W wiciu przypadkach wdrożenie i zakup oprogramowania nie kończy się sukcesem i powoduje wiele negatywnych skutków, z których najważniejsze to:Wzrost kosztów przetwarzania danych. Wzrost kosztów zakupu oprogramowania nie wykorzystywanego lub wykorzystanego tylko w pewnych obszarach. Wzrost czasu potrzebnego do analizy informacji (w przypadku zarządu firmy są to wielkości znaczące). Brak przydatnych informacji i wzrost kosztów ich dodatkowego pozyskania. Utrata informacji i kosztów jej odzyskania. Wystąpienie błędów w przetwarzaniu informacji, kosztów kontroli i ich usuwania oraz ewentualnych kar z tego powodu. Utrata zaufania klientów z powodu błędów oraz długiego oczekiwania na obsługę. Brak możliwości wykorzystania sprzyjającej sytuacji z powodu braku informacji lub złego jej przetwarzania (utracone szanse).W szczególnych sytuacjach skutki mogą się skumulować i spowodować likwidację firmy.(...) W przypadku zakupu systemów informatycznych przez jednostki budżetowe istotnym problemem jest Ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o Zamówieniach Publicznych oraz jej późniejsze zmiany. Ustawa narzuca odpowiedni sposób postępowania w przypadku większości zakupów dokonywanych przez jednostki budżetowe. Ten tryb jest obowiązujący przy zamówieniach wszelkiego rodzaju wyrobów materialnych i niematerialnych. Jednym z najważniejszych elementów systemu informatycznego jest oprogramowanie. Stąd największą uwagę należy skupić na ocenie oprogramowania wspomagającego proces zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Idea organizacji banku w oparciu o otwarte sieci komputerowe jest propozycją interesującą głównie z punktu widzenia ekonomicznego. W chwili obecnej wiele banków już oferuje możliwość przeprowadzania transakcji poprzez sieci otwarte (internet, btx). Odbywa się to na zasadzie home-banking, z tym że klient nawiązuje łączność poprzez sieć otwartą, a dopiero na dalszym etapie następuje komunikacja z systemem wewnętrznym banku. Są to głównie transakcje typu przekaz pieniężny lub mało skomplikowane operacje kredytowo-depozytowe, a oferta skierowana jest wyłącznie do sprawdzonych klientów banku. Wydaje się, że otwarte sieci komputerowe będą się rozwijać w kierunku przekazywania obrazu wideo i wówczas realizacja przedstawionej propozycji rozszerzy możliwości bezpośredniego kontaktu z klient- mi, poprawi efektywność działania banku w obszarze doradztwa i może doprowadzić do głębokich zmian w strukturach organizacyjnych banków. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.