Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość produktów rolnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Polish Farms in the Light of Quality Requirements
100%
After the accession of Poland to the European Union farmers have to fulfil high food quality requirements. In accordance with the requirement 172/2002 of the European Commission, they should keep documentation regarding their part in the product's flow in the food chain. This paper focuses particularly on the analysis to what degree requirements are satisfied by the analysed farms. A cluster analysis and a point assessment technique were used. (original abstract)
W artykule przedstawiono ocenę eksploatacyjną pracy kombajnu New Holland CX7080. W nowoczesnych maszynach do zbioru zbóż nastąpił istotny postęp techniczny i technologiczny, między innymi wzrosła wydajność, a w wyposażeniu pojawiły się elementy poprawiając ich jakość pracy. Celem badań było określenie wydajności pracy kombajnu zbożowego firmy New Holland CX780 z uwzględnieniem czynników mających wpływ na jego pracę. Podczas badań wyznaczono struktury czasu poszczególnych czynności pracy kombajnu i współczynniki wykorzystania tych czasów. Określono także wartość plonów oraz wilgotność zbieranych nasion. Badania dowiodły, że efektywny czas pracy kombajnu w procesie zbioru nasion rzepaku i ziarna pszenicy wynosił niecałe 50% i spowodowany był długim czasem przygotowania maszyny do pracy. Wpływ na wydajność kombajnu w czasie ogólnym zmiany ma jego przygotowanie do pracy i wynosiło ono 22% całkowitego czasu pracy w przypadku zbioru pszenicy i 20% w przypadku zbioru rzepaku.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Zasady przechowywania i magazynowania towarów pochodzenia rolniczego
75%
Rolnictwo to jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczanie płodów rolnych. Uzyskuje ono produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz z chowu i hodowli zwierząt. Zajmuje się produkcją żywności oraz surowców, które jako towary mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu przetwórczego. Ze względu na szeroką gamę i specyfikę produktów oraz surowców, a także konkurencję i stawiane przez rynek odbiorców rygorystyczne normy, towary muszą odznaczać się wysoką jakością i przydatnością techniczną. Surowce pochodzenia rolniczego charakteryzują się zróżnicowanym składem chemicznym, który wywiera istotny wpływ na ich jakość i przydatność dla przemysłu. Aby utrzymać wysoką jakość i wydłużyć przydatność surowców dla przemysłu przetwórczego, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich warunków przechowywania i magazynowania. (abstrakt oryginalny)
Materiałem badawczym było ziarno i mąka czterech odmian pszenicy jarej, uprawianej w siewie czystym i mieszanym, ze zbioru z trzech kolejnych lat. Badanymi odmianami były: Omega, Igna, Henika, Banti oraz ich mieszaniny: Omega+Igna+Henika i Omega+Igna+Banti. Omega i Igna należą do odmian wrażliwych na grzyby patogeniczne w przeciwieństwie do odmian Henika i Banti. Pszenicę uprawiano z zastosowaniem i bez zastosowania ochrony fungicydowej. Wykazano, że cechy genetyczne odmian wpłynęły na jakość technologiczną mieszanin. Niska szklistość ziarna odmiany Banti i wysoki wskaźnik sedymentacji mąki z niego uzyskanej (28%, 40,0 cm3) oddziaływały na wartości tych wyróżników w mieszaninie Omega+Igna+Banti (62%, 39,0 cm3). Duża wydajność i rozpływalność glutenu mąki uzyskanej z ziarna odmiany Henika (36,4 %, 12 mm) przyczyniły się do uzyskania wyższych wartości wymienionych cech mieszaniny Omega+Igna+Henika (36,2%, 8 mm), w porównaniu z odmianami Omega (35,1%, 7 mm) i Igna (33,8%, 6 mm). Stosowanie fungicydów w uprawie pszenicy wpłynęło korzystnie na większość cech fizycznych ziarna oraz na wydajność mąki ogółem, ale równocześnie spowodowało zmniejszenie zawartości białka ogółem w mące, jak również pogorszenie objętości i porowatości miękiszu chleba (abstrakt oryginalny)
W obrocie towarowym znajdują się różnorodne produkty, w skład których wchodzi między innymi ekstrakt propolisowy. Konieczność stosowania propolisu w postaci ekstraktu wynika z natury tego surowca, który pozyskuje się z uli w postaci lepkiej substancji, będącej mieszaniną propolisu właściwego, wosku oraz zanieczyszczeń mechanicznych. W procesie oczyszczania propolis ekstrahuje się najczęściej alkoholem etylowym, filtruje celem oddzielenia wosku i zanieczyszczeń, a filtrat zagęszcza do odpowiedniego poziomu suchej masy. W zależności od dalszego zastosowania ekstraktu, do rozpuszczania propolisu stosuje się różne ilości alkoholu etylowego, a ekstrakcję prowadzi się w cyklu jedno- bądź wielostopniowym. Zachodzi więc potrzeba określania zawartości suchej masy etanolowych roztworów propolisu. Celem podjętych badań był dobór parametrów pośrednio określających zawartość propolisu w roztworach etanolowych.
W pracy przedstawiono aktualny poziom jakości handlowej owoców na polskim rynku. Oceny dokonano na poziomie rynku pierwotnego na przykładzie województwa lubelskiego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Prawne determinanty polityki jakości produktów rolnych i środków spożywczych
75%
Celem artykułu jest próba oceny wybranych instrumentów prawnych pod kątem realizacji polityki jakości w zakresie produktów rolnych i środków spożywczych określanych jako chroniona nazwa pochodzenia (ChNP), chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) i gwarantowana tradycyjna specjalność (GTS). Zostały wskazane prawne regulacje dotyczące pomocy finansowej na rozwój powyższych systemów jakości w ramach I i II filaru Wspólnej Polityki Rolnej oraz niektóre nowe rozwiązania przyjęte w ostatnim rozporządzeniu (UE) nr 1151/2012. Istotną zmianą jest obowiązek zapewnienia ochrony z urzędu przez państwo członkowskie wszystkich ChNP, ChOG i GTS wprowadzanych na jego terytorium, bez względu na ich kraj pochodzenia, co powinno ujednolicić poziom ochrony na całym terytorium UE i tym samym zapewnić prawa producentów do uczciwej konkurencji, a konsumentów - do wiarygodnej informacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dane dotyczące rolnictwa ekologicznego w świecie. Omówiono problemy związane z rolnictwem ekologicznym w Polsce u progu integracji z Unią Europejską.
Celem badań była ocena wybranych czynników, wpływających na rozwój rynku produktów tradycyjnych i regionalnych. Zwiększające się zainteresowanie żywnością naturalną jest wynikiem poszukiwania produktów unikatowych, wysokiej jakości, o niepowtarzalnych cechach sensorycznych. Cena natomiast przestaje być jednym z najważniejszych czynników, wpływających na decyzje nabywcze konsumentów. Można stwierdzić, że produkty regionalne i tradycyjne odznaczają się dużym potencjałem, dzięki któremu mogą zdobyć stabilną i silną pozycję na rynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy konkurencyjności polskich artykułów rolno-spożywczych na rynku UE w latach 1994-1999. Posłużono się następującymi wskaźnikami: wskaźnikiem komparatywnej przewagi eksportu - RCA, indeksem penetracji importowej - IMP oraz indeksem relatywnej przewagi handlu - RTA.
Artykuł poświęcono determinantom jakości surowca zielarskiego. Omówiono determinanty endo- i egzoinfluencyjne. Zwrócono uwagę na uprawy kontraktowe kontrolowane. Podkreślono, że wysoka jakość surowca zielarskiego, jest warunkiem niezbędnym do rozszerzenia produkcji zielarskiej na terenie Polski, jak też polityki proeksportowej.
Tematem artykułu są prawne regulacje umowy kontraktacji produktów rolnych, w zakresie obowiązków stron, podziału ryzyka i konsekwencji niewykonania umowy, czy też nie dostosowania się do wymogów dotyczących jakości produktów i zasad obrotu.
Określono stosowanie metod i systemów zapewnienia jakości owoców w gospodarstwach sadowniczych w aspekcie zwiększenia konkurencyjności. Analizę wykonano na podstawie studiów literaturowych i danych z badań ankietowych przeprowadzonych w gospodarstwach sadowniczych z najważniejszych rejonów uprawy sadów w kraju. (abstrakt oryginalny)
Na konkurencyjnych rynkach światowych wzrosły wymagania dotyczące jakości ziarna zbóż. Polska musi sprostać tym wymaganiom. Prawidłowo wykonane zabiegi ochrony roślin stanowią poważny krok w osiągnięciu tego celu. (oryg. streszcz.)
Jakość produkcji staje się elementem strategii gospodarczej Polski. Większość produktów żywnościowych w Polsce wytwarzanych jest zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej tj. według standardów ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacji). W naszym kraju podejmuje się wiele inicjatyw prowadzących do poprawy produktów rolno-spożywczych jak: dostosowywanie prawa do standardów prawnych UE, dostosowywanie norm jakości do norm UE i wprowadzenie cen w skupie zależnych od jakości.
17
Content available remote Implementacja Dobrej Praktyki Rolniczej, studium przypadku
75%
W artykule przedstawiono podstawowe założenia wdrażania Dobrej Praktyki Rolniczej (Good Agricultural Practice, GAP) i odniesiono je do gospodarstwa rolnego zajmującego się chowem trzody chlewnej. Na podstawie wymagań Dobrej Praktyki Rolniczej, zawartych w Kodeksie GAP, dokonano analizy gospodarstwa rolnego, następnie przedstawiono rozbieżności pomiędzy wymaganiami kodeksu a stanem istniejącym w gospodarstwie oraz opracowano projekt dostosowania gospodarstwa do zgodności z Dobrą Praktyką Rolniczą, spełniający wszystkie jej wymagania. Artykuł ma na celu przybliżenie istoty podstawowego standardu jakości w rolnictwie, jakim jest Dobra Praktyka Rolnicza, określenie pojawiających się problemów przy jej implementacji, a także przedstawienie rozwiązań, pozwalających sprostać wymaganiom stawianym przez wymieniony standard. Przedmiotem opisywanym w artykule, stanowiącym studium przypadku, jest gospodarstwo rolne funkcjonujące w województwie łódzkim, mające charakter indywidualnego, wyspecjalizowanego podmiotu gospodarczego, dla którego aspekty związane z zarządzaniem jakością zaczynają mieć coraz większe znaczenie, co wynika z wymagań stawianych przez klientów. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było porównanie jakości mikrobiologicznej mlecznych produktów wytwarzanych przez producentów ze składników pochodzących z rolnictwa ekologicznego oraz konwencjonalnego. Materiał badany stanowiły mleko i produkty pochodzenia mlecznego (jogurt naturalny, śmietana, sery twarogowe, sery dojrzewające podpuszczkowe). W produktach poddanych analizie oznaczano liczbę: Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, drożdży i grzybów strzępkowych, pałeczek Escherichia coli oraz obecność pałeczek Salmonella spp. W żadnej badanej próbie nie stwierdzono obecności pałeczek Salmonella spp. Escherichia coli wystąpiły w 2 próbkach sera twarogowego pochodzącego z produkcji ekologicznej. Produkty pochodzące z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej nie różniły się pod względem przeciętnej liczby mikroorganizmów w zależności od typu produktu mleczarskiego, z wyjątkiem serów podpuszczkowych dojrzewających, dla których wykazano istotną różnicę w liczbie Staphylococcus aureus.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wpływ mycia skorupy na wybrane cechy jakości jaj kurzych w czasie przechowywania
63%
Celem pracy była ocena zmian wybranych cech jakości jaj kurzych po umyciu powierzchni skorupy z uwzględnieniem czasu przechowywania. Materiał do badań stanowiły jaja pozyskane od niosek Hy-Line Brown w 33. tygodniu ich życia. Ptaki utrzymywano w jednym budynku z dostępem do wybiegów. Jaja rozdzielano na 2 grupy, po 540 sztuk, według kryterium czystości skorupy. Grupę I uznano za kontrolną, jaja z grupy II myto w wodzie o temp. 30 °C w ciągu ok. 3 min. Wszystkie jaja, przechowywane w temp. 15 ÷ 18 °C i wilg. 50 - 70 %, zważono w dniu zniesienia oraz w 7., 14., 21., 28. dniu. Każdorazowo ustalano głębokość komory powietrznej. W 1. oraz 28. dniu z każdej grupy wybierano po 120 jaj do oceny jakości ich treści. Oceniano cechy skorupy (wytrzymałość, masę, grubość, gęstość), białka (masę, wysokość, pH) i żółtka (barwę, masę, pH). Większość analizowanych cech jaj zmieniała się podczas przechowywania. Mycie skorupy jaj nie wpłynęło na ubytek ich masy w czasie przechowywania. Zabieg ten różnicował wielkość komory powietrznej, grubość i wytrzymałość skorupy, a także nieznacznie masę i udział żółtka oraz liczbę jednostek Haugha po 28 dniach. Uzyskane wyniki świadczą o tym, że zakaz mycia jaj klasy A, uzasadniany obniżaniem się ich cech jakościowych, wydaje się być nieuzasadniony.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było porównanie jakości sensorycznej jabłek odmiany Jonagold i Idared z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej po zbiorze i po przechowywaniu w chłodni. Ocenę sensoryczną wykonano metodą ilościowej analizy opisowej (QDA) i w kategoriach jakości konsumenckiej (ocena preferencji). Do opisania jakości zastosowano 11 wyróżników wytypowanych przez zespół ekspertów. W ocenie konsumenckiej zastosowano metodę parzystą. Odmiany jabłek różniły się pod względem wielu wyróżników sensorycznych m.in. zapachu kwaśnego, słodko-nektarowego oraz zapachu innych owoców, a także twardości, soczystości, smaku słodkiego, kwaśnego i aromatyczno-jabłkowego oraz jakości ogólnej. Metoda uprawy nie wpłynęła na jakość sensoryczną badanych odmian. Proces przechowywania przyczynił się do obniżenia jakości sensorycznej obu badanych odmian jabłek, a w szczególności ich zapachu słodko-nektarowego, zapachu innych owoców oraz trawiastego, twardości, soczystości, smaku słodkiego, kwaśnego i aromatyczno-jabłkowego oraz jakości ogólnej. W ocenie konsumenckiej jabłka ekologiczne różniły się od owoców wyprodukowanych metodami konwencjonalnymi pod względem barwy skórki w przypadku odmiany Jonagold. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.