Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Japoński model gospodarki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł poświęcono MITI - największemu wydarzeniu w rządzeniu japońskim, a także światowym w XX wieku. Powstałe w 1949 r. MITI to najsprawniejszy organ planowania i rządzenia, jaki udało się biurokracji rządowej ukształtować w Japonii.
Artykuł stanowi próbę zwrócenia uwagi na pewne cechy dziedzictwa kulturowego, które odpowiadają wymogom cywilizacji przemysłowej i mogą ułatwić zrozumienie powodzenia niekonwencjonalnych rozwiązań, stanowiących o specyfice japońskiego modelu w porównaniu do modelu gospodarowania w obrębie euroamerykańskiego kręgu kulturowego.
3
Content available remote Financial Structure and Organization of Keiretsu - Japanese Business Groups
80%
Grupy kapitałowe keiretsu odgrywają szczególną rolę w gospodarce Japonii. W okresie przyspieszonego wzrostu stabilne relacje finansowe, kapitałowe, produkcyjne i personalne budowały zaufanie, redukowały koszty transakcyjne działalności, a także pobudzały do inwestycji i stymulowały działalność B+R przedsiębiorstw należących do struktur keiretsu. W warunkach globalizacji, deregulacji finansowej i globalizacji grupy keiretsu podlegają przemianom. Celem artykułu jest analiza struktury finansowej i organizacji grup keiretsu.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia japoński model zarządzania gospodarką a zwłaszcza zmiany jakie nastąpiły w tym modelu w ciągu ostatnich pięciu lat ze szczególnym uwzględnieniem trzech filarów na których jest oparty: dożywotnie zatrudnienie, senioralny system płac, związki zawodowe.
Referat prezentuje metody motywowania i rozwijania talentów menedżerskich stosowane w wyróżniających się korporacjach amerykańskich przemysłu elektrotechnicznego: Westinghouse Electric Corporation i General Electric oraz w japońskiej - Matsushita Electric, w końcu lat sześćdziesiątych.
Na początku lat 90-tych, japońska gospodarka, po ponad trzech dekadach silnego wzrostu, weszła w fazę stagnacji. Spadek stopy wzrostu oraz zaburzenia równowagi gospodarczej spowodowały, że Japonia straciła przewodnictwo w międzynarodowej konkurencji. Bezpośrednimi przyczynami stagnacji gospodarczej były aprecjacja jena, spekulacje giełdowe oraz transfer zdolności produkcyjnych poza granice kraju. Japoński system społeczno gospodarczy, który w latach 50-tych zapewniał wysoką stopę wzrostu, rozkwit eksportu i ekspansję kapitału, utracił tempo w latach 90-tych. Reformy wprowadzone przez rządzącą partię liberalno-demokratyczną okazały się niewystarczające. System finansowy wraz z sektorem bankowym - uważane za podstawę potęgi gospodarczej Japonii w drugiej połowie lat osiemdziesiątych - same znalazły się w kryzysie. Próby i programy naprawcze nakierowane na wzmocnienie kondycji banków okazały się niesatysfakcjonujące. Kryzys systemu bankowego opóźnił proces restrukturyzacji kapitału i grup przemysłowych (Keiretsu). Zliberalizowany przepływ czynników produkcji, globalizacja produkcji i rozwój gospodarki opartej na wiedzy i rozwoju usług okresu post industrialnego spowodował, że grupy Keiretsu nie przystosowały się do nowych warunków rozwoju gospodarczego, technologicznego i społecznego. Stagnacja gospodarcza kraju zbiegła się w czasie z dużymi zmianami demograficznymi w Japonii. Spadek wzrostu populacji i pogorszenie się jej struktury wiekowej, z punktu widzenia perspektywy rozwoju, umiejscawiają gospodarkę japońską na niekorzystnej pozycji.
W artykule przedstawiono rozważania nad wpływem różnych czynników na rozwój powojennej gospodarki Japonii. Autorka uważa, że w przypadku Japonii sukces ekonomiczny został osiągnięty dzięki dramatycznemu wzrostowi wydajności, inwestycjom w kapitał trwały i obniżce kosztów własnych, działaniom ewidentnie świadczącym o inicjatywie, kreatywności i autonomii sektora prywatnego.
This article presents the basic foundations of an institutional economy, using the Japanese economic system as an example. This is the basis for the development of characteristic organizational culture which the Japanese economic progress is built on. The article presents basic assumptions of the institutional economy using some Japanese economic organizations as examples. The organizational culture has been presented on such a base in the studies by K. Konecki, I. Nonanaka and H. Takeuchi. They describe the cultural foundations of the Japanese society which is an interesting example of institutionalism. (original abstract)
Niniejszy artykuł przedstawia charakterystykę japońskiego systemu nadzoru korporacyjnego, analizując cechy tradycyjnego modelu oraz omawiając zmiany, jakie zachodzą w tym obszarze w Japonii w ciągu ostatnich lat. Na początku omówiono charakterystykę tradycyjnego japońskiego modelu nadzoru korporacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem struktury własności i powiązań kapitałowych w ramach banków, zasad funkcjonowania rady dyrektorów oraz pozycji banków. Następnie uwaga zostanie poświęcona analizie japońskiego systemu nadzoru w kontekście modeli, jakie wykształciły się w innych krajach oraz omówieniu zmian zachodzących w gospodarce japońskiej z perspektywy systemu nadzoru nad przedsiębiorstwem. Celem niniejszego artykułu jest zatem nie tylko prezentacja systemu nadzorczego, jaki występuje w Japonii, lecz także szersze odniesienie się do kierunku, przyczyn oraz efektów zachodzących zmian w odniesieniu do trendów obserwowanych na świecie. Dodatkowo, analiza systemu japońskiego pokazuje zupełnie inną perspektywę nadzoru korporacyjnego i przyczynia się do szerszego rozumienia tego pasjonującego zagadnienia. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia współdziałanie rządu i korporacji w rozwijaniu nowych przemysłów w Japonii. Praca ogniskuje się na organizacji systemu finansowego, informacyjno - doradczej roli państwa i polityce strukturalnej. Uszczegółowieniem rozważań nad polityką wspierania nowych dziedzin jest przypadek przemysłów DNA. (abstrakt oryginalny)
Gospodarcza rewolucja w Japonii dała podstawy nowego podejścia do jakości, preferującego przewagę działań prewencyjnych nad kontrolnymi. Omówione w artykule rozwiązania zaproponowane przez Amerykanów, Deminga i Jurana, a także przez Ishikawę, w przeciągu 20 lat ich realizacji pozwoliły na to, aby uznać dorobek japońskiego przemysłu za "cud gospodarczy".
Artykuł jest próbą analizy teoretycznej ukazującej dwa zagadnienia: Krótki zarys tendencji światowych w nawiązywaniu aliansów strategicznych pomiędzy partnerami z różnych obszarów geograficznych, Specyfikę aliansów strategicznych w Japonii (m. in. modyfikowanie produktów, modyfikowanie sprzedaży, tworzenie sieci). To drugie zagadnienie analizowane jest w kontekście zmiany w podejściu do tzw. aliansu tradycyjnego i aliansu specyficznego na przykładzie Japonii. (abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa w Japonii zajmują się dostarczaniem części i komponentów dla większych producentów (tzw. podwykonawstwo). Autor koncentruje się na konkurencyjności tych firm, podkreślając, że japoński model podwykonawczy zmienia się upodabniając się do podobnych systemów w innych krajach, stając się jednocześnie bardziej niezależnym i otwartym na konkurencję.
W referacie przedstawiono japońskie doświadczenia w zakresie polityki przemysłowej i handlowej z uwzględnieniem ich wpływu na uzyskanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Autor stawia tezę, że japońskie doświadczenia powinny być uważnie studiowane, a niektóre mogą być wykorzystywane zagranicą. Ich zastosowanie jest możliwe w procesach rozwoju zarówno w skali makroekonomicznej jak i mikroekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Autor analizuje różne aspekty rozwoju gospodarczego krajów Dalekiego Wschodu, a w szczególności politykę inwestycyjną, działalność korporacji międzynarodowych, politykę finansową, rozwój rynku kapitałowego, wpływ zewnętrznych powiązań gospodarczych na ich rozwój społeczno-ekonomiczny.
Przedmiotem artykułu są formy współpracy rządowych agend, takich jak np. Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Przemysłu (MITI) z prywatnym sektorem gospodarki w celu kreowania aktywnej polityki przemysłowej. Najciekawszą z tych form jest zwyczaj "amakudari" - zatrudniania emerytowanych wysokich urzędników tego ministerstwa na wysokich stanowiskach w firmach nadzorowanego przez siebie przemysłu, po przejściu przez nich 2-letniego okresu "kwarantanny" w organizacjach wyższej użyteczności lub innej gałęzi przemysłu. Pozwala to na budowanie konsensusu w kwestii polityki przemysłowej, dając jednocześnie firmom prywatnym doświadczonych i utalentowanych pracowników.
Omówiono wpływ idei W. E. Deminga na sukcesy Japończyków w dziedzinie jakości. Podkreślono, że jego idee były twórczo rozwijane przez Japończyków. Przedstawiono te metody i techniki behawiorystyczne, które doprowadziły do zmiany mentalności społeczeństwa japońskiego. Osobne miejsce poświęcono metodom statystyczno-logicznym przydatnym do analizy i rozwiązywania problemów jakości znanym jako "siedem narzędzi", a także wykorzystaniu teorii planowania eksperymentów w zarządzaniu jakością.
Jednym z największych na świecie planów gwarancji kredytowych dla MSP pod względem liczby i wartości udzielonych poręczeń jest japoński system gwarancyjny działający w tym kraju od 1936 r. Niniejsza praca ma na celu określenie charakterystyki japońskiego systemu gwarancji kredytowych dla MSP, dokonanie porównań między tym systemem a systemami wybranych krajów świata, oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu tego systemu na kreowanie i wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.
Praca składa się z 10 rozdziałów. Pierwszy z nich ma charakter wprowadzający. Zawiera rozważania na temat systemu gospodarki światowej i jej subsystemów. W następnych rozdziałach ukazane zostały najważniejsze pozaeuropejskie kraje lub regiony oraz opisany został ich system gospodarczy. Są to kolejno: Stany zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia, Japonia, Azjatyckie :Tygrysy" pierwszej i drugiej generacji, Chiny, kraje Ameryki Łacińskiej, kraje naftowe (Bliski Wschód i Afryka Północna) oraz kraje afrykańskie. Pracę kończą wnioski wynikające z przeprowadzonych badań oraz rozważania na temat perspektyw systemów gospodarczych.
20
Content available remote Społeczno-kulturowe uwarunkowania różnych modeli gospodarki rynkowej
41%
W artykule podjęta zostanie próba udowodnienia tezy, że różnice zaistniałe w poszczególnych modelach gospodarki rynkowej są wynikiem odmiennych uwarunkowań społeczno-kulturowych. Zostanie to przedstawione na przykładzie czterech najbardziej znanych i szeroko omawianych w literaturze ekonomicznej modeli, a mianowicie: 1) modelu państwa dobrobytu (Szwecja), 2) modelu japońskiego (Japonia), 3) społecznej gospodarki rynkowej (Niemcy) oraz 4) modelu neoliberalnego (USA). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.