Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Joint European Resources for Micro and Idiom Enterprises (JEREMIE)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Cel - Celem artykułu jest omówienie zasad i sposobów wykonywania czynności audytowych w projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej na przykładzie projektów realizowanych w ramach inicjatywy JEREMIE. Metodologia badania - Opracowanie jest wynikiem przeglądu i analizy aktów prawnych, wytycznych i literatury określających specyficzne wymagania związane z realizacją projektów finansowanych z funduszy strukturalnych oraz audytu tych projektów. Metodą badawczą zastosowaną w artykule jest synteza zagadnień związanych z audytem wewnętrznym w różnych perspektywach działalności audytowej. Analiza ryzyka jest cechą wspólną w działalności audytowej oraz innych systemach zarządczych, na przykład zarządzaniu projektem. Wynik - Opracowanie przedstawia najważniejsze wskazówki pozwalające na prawidłowe przeprowadzenie oraz udokumentowanie przeprowadzonych czynności audytowych. W artykule zaprezentowano sprawdzoną metodykę realizacji audytów wewnętrznych, uszczegółowioną o specyficzne kluczowe kryteria oceny projektów finansowanych środków unijnych. Przedstawiono również metody analizy ryzyka w ramach realizowanych projektów. Oryginalność/wartość - Wyjaśniono specyfikę audytu projektów finansowanych ze środków unijnych. (abstrakt oryginalny)
2
100%
The financial intermediaries examined in this study play a significant role in the Jeremie Initiative which is being developed in our country - including the province of West Pomerania where it is being performed in a very intense way. JEREMIE (Joint Europe-an Resources for Micro-to-Medium Enterprises) is a support mechanism for micro, small and medium enterprises realized outside the EU grant scheme as an initiative of the European Commission, European Investment Bank (EIB) and European Investment Fund (EIF), based on revolving instruments. The Initiative was established in order to fill the financial gap relating to financial assistance instruments for small and medium enterprises as well as increase demand for capital including risk capital for enterprises, especially the smallest ones which perform their activity regionally.(fragment of text)
Wsparcie zwrotne, którego najważniejszą cechą jest konieczność oddania otrzymanej kwoty, zyskuje coraz większą popularność w UE. Dzięki rewolwingowi generuje więcej korzyści, ponieważ fundusze raz przekazane wracają, multiplikując wartość wsparcia i liczbę beneficjentów. Przykładem tego typu finansowania z funduszy Unii Europejskiej w okresie programowania 2007-2013 są Instrumenty Inżynierii Finansowej (IIF), będące sposobem wykorzystywania funduszy strukturalnych do realizacji polityki spójności. W całej UE IIF są wykorzystywane nie tylko do wspierania przedsiębiorstw, ale także w celu rewitalizacji obszarów miejskich, wspierania efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Najbardziej popularna pod względem ilościowym i wartościowym jest realizacja IIF dla rozwoju sektora MŚP. Przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia w formie pożyczek, poręczeń czy zasilania kapitałowego. W Polsce, w ramach 16 regionalnych Programów Operacyjnych, IIF są wdrażane przez wykorzystanie instytucji Funduszu Powierniczego (7 województw) lub bezpośrednie wspieranie pośredników finansowych przez instytucje nimi zarządzające. Bardzo popularną formą wspierania przedsiębiorstw jest Inicjatywa JEREMIE. Jej realizacja prowadzi nie tylko do wymiernego finansowania przedsiębiorstw, ale również do powstania lokalnych rynków finansowych, z coraz większym znaczeniem instytucji pełniących rolę pośredników wspierających przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest omówienie pozabankowych źródeł dofinansowania inwestycji w przedsiębiorstwach finansowanych z funduszy europejskich. Na przykładzie Programu ,Jeremie" oraz funduszy pożyczkowych w Małopolsce przedstawiono zakres oraz formy finansowego wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Opisano także wpływ funduszy pożyczkowych i poręczeniowych na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. (abstrakt oryginalny)
JEREME to skrót od nazwy Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises oznaczający „Wspólne europejskie zasoby dla MŚP”. Inicjatywa ta umożliwia krajom członkowskim Wspólnoty wykorzystanie części przyznanych im funduszy strukturalnych UE na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw za pośrednictwem odnawialnego Funduszu Powierniczego, inwestującego w instrumenty finansowe, ułatwiające dostęp MŚP do źródeł finansowania. Rozwiązanie to pozwala skorzystać ze wsparcia znacznie większej liczbie przedsiębiorstw niż w przypadku stosowania dotacji w formie grantów przyznawanych bezpośrednio pojedynczym firmom. W artykule omówiono mechanizm funkcjonowania JEREME oraz postęp w realizacji tej inicjatywy w krajach Europy.
Celem opracowania jest ukazanie istoty Inicjatywy, przyczyn jej uruchomienia oraz korzyści jakie niesie ze sobą dla przedsiębiorstw z niej korzystających bądź zamierzających z niej skorzystać. Szczególna uwaga została zwrócona na możliwości zwiększenia finansowania sektora MMSP województwa kujawsko-pomorskiego. Analizę oparto na danych dotyczących konstrukcji podziału oraz wykorzystania JEREMIE w Polsce oraz województwie kujawsko-pomorskiego. Ponadto wykorzystano dane statystyczne publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz studia literaturowe dotyczące poruszanej problematyki. (skrócony abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano uwagi na temat udziału Europejskiego Banku Inwestycyjnego w łagodzeniu globalnego kryzysu finansowego. Scharakteryzowano w nim strategię EBI na lata 2008-2011 oraz projekty JASPERS, JEREMIE i Inicjatywę Innowacje 2000. Ponadto przedstawiono zaangażowanie EBI w pobudzaniu efektywności sektorowej i antyrecesyjnej na terenie UE. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano praktyczne zastosowanie instrumentów wsparcia innowacyjności (finansowego i pozafinansowego) na przykładzie programów Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i potwierdzono tezę, że droga do innowacyjności może być krótsza i efektywniejsza przy zewnętrznym wsparciu. Zaprezentowane doświadczenia Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w ramach Projektu Fundusz Kapitału Zalążkowego "Pomeranus Seed" i Sieci Aniołów Biznesu "AMBER" oraz Subregionalnego Funduszu Pożyczkowego pn. Wielkopolska w ramach Projektu Jeremie "Pożyczki Innowacyjne" potwierdzają, że biznes jest zainteresowany innowacjami, a przedsiębiorcy potrzebują więcej bodźców i pieniędzy na innowacje. W podsumowaniu wskazano na kilka kierunków zmian w procesie podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki przy wykorzystaniu instrumentów finansowych i pozafinansowych dostosowanych do specyfiki i oczekiwań innowacyjnych projektów i przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
Inicjatywa JEREMIE została wprowadzona w celu zwiększenia dostępu MSP do zewnętrznych źródeł finansowania. Zakładała odejście od tradycyjnych instrumentów bezzwrotnych i zastąpienie ich zwrotnymi instrumentami finansowymi - kredytami, pożyczkami i reporęczeniami. Analiza danych dotyczących wykorzystania instrumentów stosowanych w programie JEREMIE wskazuje na systematycznie rosnącą liczbę MSP z nich korzystających, przede wszystkim mikroprzedsiębiorstw. Wśród beneficjentów, ponad jedną trzecią stanowiły przedsiębiorstwa "młode" - w pierwszych trzech latach prowadzenia działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote JEREMIE jako innowacyjne narzędzie oddziaływania na regionalny sektor bankowy
84%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie JEREMIE jako rozwiązania innowacyjnego w zakresie oddziaływania władz publicznych na prawidłowy rozwój sektora bankowego w skali regionalnej (regionalnych sektorów bankowych). Przyjęto hipotezę, że JEREMIE ma wysoki potencjał dla inteligentnego i kompleksowego oddziaływania publicznego na rozwiązanie problemu polegającego na silnie ograniczonym dostępie MSP do instrumentów finansujących ich rozwój. Dzięki zastosowaniu JEREMIE stymulowany jest rozwój rynkowego systemu finansowego w zakresie obsługi finansowej potrzeb rozwojowych MSP.(fragment tekstu)
Artykuł podejmuje temat luki kapitału (equity gap) w małych i średnich przedsiębiorstwach i instrumentów jej niwelowania dostępnych w ramach inicjatywy JEREMIE. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszej zarysowano problem luki kapitałowej i przybliżono metodologię jej wyliczania. W drugiej części opisano, na czym w zarysie polega program JEREMIE, oraz w skrócie przedstawiono stan obecny realizacji programu w Polsce. W trzeciej części przybliżono potencjalne instrumenty inżynierii finansowej, które mogą mieć zastosowanie na rynku polskim. Na końcu autorka przedstawia własne spostrzeżenia i uwagi dotyczące potencjalnego rozwoju programu.(abstrakt oryginalny)
W krajach gospodarek wolnorynkowych, w tym także i w Polsce, sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw uważany jest za stymulant gospodarczego rozwoju. Obecnie o roli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce mówi się tylko dobrze. To właśnie one tworzą nowe miejsca pracy, wprowadzają innowacje i pobudzają rozwój konkurencji w gospodarce. Jednocześnie mikro, małe i średnie firmy napotykają wiele trudności i barier. Za jedną z najważniejszych należy uznać ograniczenia kapitałowe, które dotyczą trudności w dostępie do finansowania zewnętrznego. Ograniczenia kapitałowe są jednym z czynników hamujących nie tylko rozwój, ale i samo pojawienie się, i utrzymanie się przedsiębiorstwa na rynku czy też rozbudowanie jego pozycji konkurencyjnej. Banki niechętnie finansują firmy z sektora MSP. Inwestycje tych firm są postrzegane przez banki jako ryzykowne, kłopotliwe w obsłudze, co wpływa na niską wiarygodność firmy i w konsekwencji na odmowę zawarcia umowy kredytowej. W takiej sytuacji inicjatywa JEREMIE wychodzi naprzeciw kapitałowym barierom. Inicjatywa JEREMIE to wspólne europejskie zasoby dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i oferuje ona państwom członkowskim UE możliwość korzystania z części swoich funduszy europejskich na wsparcie przedsiębiorstw poprzez stworzenie mechanizmów inżynierii finansowej, poprawiającej dostęp do finansowania zewnętrznego. Inicjatywa JEREMIE zapewnia przedsiębiorcom takie instrumenty finansowe, jak: poręczenia, pożyczki czy wejścia kapitałowe. (abstrakt oryginalny)
Wzrost gospodarczy Unii Europejskiej opiera się na rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią blisko 100% wszystkich działających firm. Jak pokazują wyniki badań empirycznych, pewna część tych przedsiębiorstw, pomimo posiadania potencjału do wykorzystania instrumentów finansowych, z powodu określonych cech i uwarunkowań formalnego rynku finansowego nie ma dostępu do odpowiednich środków finansowych. Powoduje to powstawanie tzw. luki kapitałowej, której ograniczenie jest jednym z kluczowych celów unijnej polityki rozwoju regionalnego. Jednym z dotychczasowych źródeł zmniejszających poziom luki kapitałowej są fundusze strukturalne opierające się na bezzwrotnych dotacjach dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednakże ten dominujący do tej pory strumień finansowy jest coraz częściej zastępowany przez długookresowe wsparcie w postaci instrumentów inżynierii finansowej. Przykładem mechanizmu inżynierii finansowej, opierającego się na zwrotnych pożyczkach, kredytach i instrumentach kapitału ryzyka, jest realizowana obecnie w Polsce inicjatywa JEREMIE. Założenia teoretyczne inicjatywy stawiają ją w czołówce nowoczesnych mechanizmów finansowych zwiększających dostęp do zewnętrznego finansowania zwrotnego. Do rozstrzygnięcia pozostaje jednakże problem, czy funkcjonujący na rynku pośrednicy finansowi oraz instytucja zarządzająca tzw. Funduszem Powierniczym JEREMIE są właściwie przygotowani do realizacji projektu, czy posiadają odpowiednie procedury i profesjonalną wiedzę umożliwiającą właściwą rekrutację i dotarcie do tych małych i średnich przedsiębiorstw, których cechy działalności (okres funkcjonowania na rynku, lokalizacja geograficzna, branża, poziom zabezpieczenia) pozwalają im skorzystać z oferowanych narzędzi finansowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono kwestie związane z wpływem zwrotnych instrumentów finansowych na przedsiębiorczość w regionie, a w szczególności na wzrost potencjału przedsiębiorczości akademickiej. Praca jest próbą syntezy pierwszego okresu wdrażania inicjatywy finansowej JEREMIE w województwie zachodniopomorskim. Podjęto również próbę oceny punktów stycznych i wzajemnej współpracy pomiędzy pośrednikami finansowymi wdrażającymi w regionie inicjatywę JEREMIE a przedsiębiorczym środowiskiem akademickim.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Program JEREMIE jako źródło finansowania rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych
84%
Dostęp do finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstw jest jednym z podstawowych warunków ich funkcjonowania i rozwoju na rynku.Dostępność środków finansowych i warunki, w których przedsiębiorcy mogą z nich korzystać, stanowią czynniki stymulujące wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, nowych produktów i usług. Małe i średnie przedsiębiorstwa (w tym również przedsiębiorstwa rodzinne) w Unii Europejskiej (UE) często borykają się z niedostatkiem kapitału na rozwój. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wytworzyło szansę dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w tym małych i średnich przedsiębiorstw. W celu rozwiązania obserwowanego problemu, UE podejmuje szereg działań. Jednym z nich jest inicjatywa JEREMIE (Joint European Resources for Micro to Medium Enterprises). Program został opracowany przez Komisję Europejską, Europejski Fundusz Inwestycyjny i Europejski Bank Inwestycyjny, w celu wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Unii Europejskiej (UE). Ten rodzaj wsparcia spowoduje lepsze wykorzystanie euro funduszy w latach 2014-2020. W odróżnieniu od innych programów unijnych, pomoc oferowana w ramach JEREMIE nie ma charakteru bezpośredniego dofinansowania, ale udzielana jest w formie rynkowych instrumentów finansowych, co skutkuje zwrotem pomocy. Celem artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania programu JEREMIE jako źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstw sektora MŚP (w tym również przedsiębiorstw rodzinnych).(fragment tekstu)
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwiło krajowym przedsiębiorstwom uczestnictwo w wielkim unijnym torcie, jakim są fundusze europejskie. Pewna jego część została również przeznaczona dla najmniejszych przedsiębiorstw. Obecny okres (lata 2007-2013) charakteryzuje się tym, że część kompetencji do dysponowania funduszami unijnymi przekazano na niższy szczebel administracyjny w ramach regionalnych programów operacyjnych. Środkami zarządzają urzędy marszałkowskie, również tymi o które ubiegać się mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa na inwestycje, a także te charakteryzujące się innowacyjnością. Środki te zaliczane są do dotacyjnych instrumentów, polegających na refundacji poniesionych kosztów. Jednak Komisja Europejska postanowiła również zastosować innowacyjne podejście do wsparcia sektora MSP. W tym celu stworzono nowy mechanizm wsparcia - Inicjatywę JEREMIE.(fragment tekstu)
17
Content available remote Inżynieria finansowa w regionalnych programach operacyjnych
84%
Fundusze unijne w obecnym okresie programowania charakteryzują się znacznym udziałem w ich dystrybucji lokalnych społeczności, wśród których główną rolę odgrywają urzędy marszałkowskie. W celu efektywniejszego i bardziej optymalnego rozdziału środków powstały Regionalne Programy Operacyjne (RPO). Każde województwo, tworząc dokument RPO, kierowało się chęcią realizacji odpowiedniej polityki, której celem jest rozwój regionu. Dotychczas większość funduszy uzyskanych w ramach różnych programów operacyjnych, również tych, którymi zarządzają urzędy marszałkowskie, miało i ma charakter dotacyjny, oparty na mechanizmie polegającym na refundacji wcześniej poniesionych przez beneficjenta wydatków (opcjonalnie stosowane są zaliczki). W obecnym okresie programowania Komisja Europejska postanowiła w niektórych programach odejść od "tradycyjnego" charakteru wsparcia i zastosować innowacyjne podejście, oparte na inżynierii finansowej oferującej instrumenty zwrotne (rewolwingowe), charakteryzujące się kilkukrotnym ich obrotem w trakcie trwania programu.(fragment tekstu)
Inicjatywa JEREMIE utworzona została w związku z modyfikacją polityki spójności na lata 2007-2013. Celem tej inicjatywy jest ułatwienie dostępu do kapitału MŚP w postaci preferencyjnych pożyczek i poręczeń kredytów. W Polsce inicjatywę tę wdrożyło sześć województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Województwa te przeznaczyły na realizację Inicjatywy JEREMIE środki z Regionalnych Programów Operacyjnych. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 inicjatywa ta będzie kontynuowana. Jednak na jej realizację przeznaczy się więcej środków, aniżeli w latach 2007-2013.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Inicjatywa Jeremie w finansowaniu mikro i małych przedsiębiorstw
84%
JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to pozadotacyjny mechanizm wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI)1, która opiera się na instrumentach odnawialnych (rewolwingowych). Ideą utworzenia Inicjatywy JEREMIE było wypełnienie luki finansowej w zakresie finansowych instrumentów wparcia sektora MSP, zwiększenie podaży kapitału, w tym również kapitału ryzyka dla przedsiębiorstw, w szczególności najmniejszych, prowadzących działalność na szczeblu regionalnym(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote The Special Aspects of Venture Capital's Value Creating Mechanisms in Hungary
84%
Artykuł stanowi podsumowanie obszernych badań autorki i skupia się na metodach kreowania wartości przez fundusze venture capital. Rozpoczyna się przeglądem literatury, w którym opisano podstawy teoretyczne kreowania wartości. W drugiej części artykułu przedstawiono badania empiryczne na rynku węgierskim, dla którego praktyki inwestorów w zakresie kreowania wartości nie zostały dostatecznie opisane w literaturze przedmiotu. W związku z tym, że w krajach europejskich państwo jest obecnie jednym z największych inwestorów w fundusze VC wspierającym projekty we wczesnej fazie rozwoju, w artykule zwrócono szczególną uwagę na rolę państwa na rynku VC. W tym kontekście wybór rynku węgierskiego jest uzasadniony, z tego względu, że rząd tego kraju dysponował największą pulą środków w Europie Środkowo-Wschodniej pochodzącą z Inicjatywy JEREMIE, którą ulokował w funduszach hybrydowych podwyższonego ryzyka. Wnioski z zaprezentowanych badań są następujące: podczas gdy wsparte przez rząd fundusze VC wywierają efekt stymulujący na rozwój rynku VC, to wycofanie się państwa w długim okresie z aktywnego zaangażowania i przyjęcie pasywnej postawy może być bardziej skuteczne w pobudzaniu efektywności rynku VC. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.