Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas (JESSICA)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The article concerns the problems of regeneration in the context of funding for regeneration activities. The aim of the study is to present the classification of funding sources and financial instruments for regeneration projects in Poland and to analyse the involvement of EU funds and private capital in the financing of regeneration projects implemented in Lodz and Sopot. The article presents two regeneration projects funded on the basis of financial engineering taking into account the JESSICA initiative and the public-private partnership model. The analysis has clearly revealed that the European Union funds are one of the main funding sources for regeneration projects. (original abstract)
2
Content available remote Inżynieria finansowa w regionalnych programach operacyjnych
100%
Fundusze unijne w obecnym okresie programowania charakteryzują się znacznym udziałem w ich dystrybucji lokalnych społeczności, wśród których główną rolę odgrywają urzędy marszałkowskie. W celu efektywniejszego i bardziej optymalnego rozdziału środków powstały Regionalne Programy Operacyjne (RPO). Każde województwo, tworząc dokument RPO, kierowało się chęcią realizacji odpowiedniej polityki, której celem jest rozwój regionu. Dotychczas większość funduszy uzyskanych w ramach różnych programów operacyjnych, również tych, którymi zarządzają urzędy marszałkowskie, miało i ma charakter dotacyjny, oparty na mechanizmie polegającym na refundacji wcześniej poniesionych przez beneficjenta wydatków (opcjonalnie stosowane są zaliczki). W obecnym okresie programowania Komisja Europejska postanowiła w niektórych programach odejść od "tradycyjnego" charakteru wsparcia i zastosować innowacyjne podejście, oparte na inżynierii finansowej oferującej instrumenty zwrotne (rewolwingowe), charakteryzujące się kilkukrotnym ich obrotem w trakcie trwania programu.(fragment tekstu)
Prezentacja obejmowała także dokładne umiejscowienie dotacji i instrumentów inżynierii finansowej w strukturze regionalnego programu operacyjnego oraz w kategoriach interwencji. Pan R. Michalski omówił dokładnie cechy, jakie powinien mieć projekt kwalifikujący się do wsparcia w ramach Inicjatywy JESSICA. W szczególności wskazał na obowiązkowe uwzględnienie w lokalnym programie rewitalizacji zintegrowanych projektów, które przez Zarząd Województwa interpretowane są jako sekwencja powiązanych ze sobą projektów indywidualnych, mających na celu wyprowadzenie danego obszaru z kryzysu. Projekt zintegrowany powinien składać się z projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych, realizowanych przez podmioty publiczne i prywatne ze środków własnych i w ramach dostępnych dofinansowań. (fragment tekstu)
|
|
nr 2
119-138
W artykule przedstawiono ocenę możliwości implementacji narzędzi finansowych funkcjonujących w ramach inicjatywy JESSICA w wybranych dwóch specyficznych, przede wszystkim na ich post-industrialny charakter, ale także z powodu ich odmiennej charakterystyki społeczno-ekonomicznej, regionach Europy Środkowej: na Śląsku i w Środkowych Morawach. Problematyka ta prezentowana jest w kontekście możliwości wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich położonych w tych regionach poprzez działania mające na celu ich rewitalizację. Na początku zostały zaprezentowane ogólne ramy teoretyczne dla prowadzonych rozważań, oparte na dokonanym przez autorów przeglądzie literatury, kładącej szczególny nacisk na możliwości wykorzystania środków finansowych pochodzących z funduszy spójności Unii Europejskiej, a zwłaszcza instrumentów funkcjonujących w ramach inicjatywy JESSICA, w kierunku rewitalizacji regionów post-socjalistycznych. W rozdziale pierwszym omówiono koncepcję zrównoważonego rozwoju gospodarczego w aspekcie możliwości dokonywania działań w zakresie rewitalizacji ww. regionów, a zwłaszcza na ich ogromny potencjał rozwojowy w tym zakresie oraz na dziedziny i możliwe poziomy implementacji tego rodzaju przedsięwzięć i ich korzystne efekty. W rozdziale drugim zaprezentowano specyficzne cechy procesu rewitalizacji w krajach, regionach i miastach post-socjalistycznych. Rozdział trzeci zawiera skrótowy opis dotychczasowego przebiegu procesów rewitalizacji oraz analizę szczegółowych dziedzin i ram prawnych regulujących możliwości implementacji narzędzi finansowych w ramach inicjatywy JESSICA. Wyszczególniono także najistotniejsze aspekty degradacji rozpatrywanego obszaru, które determinują rodzaj i charakter realizowanych procesów rewitalizacji. W rozdziale czwartym zaprezentowano dotychczasowy przebieg tych procesów oraz zasadnicze problemy związane z ich implementacją (w oparciu o analizę SWOT). Zwrócono także uwagę na korzyści dla województwa płynące z realizacji projektów finansowanych w ramach inicjatywy JESSICA na obszarze Województwa Śląskiego. Rozdział piąty zawiera omówienie nowych możliwości wykorzystania funduszy pomocowych UE w regionie Środkowych Moraw w okresie programowania 2007-2013 oraz dotychczasowe obszary wsparcia w ramach priorytetów ustalonych przez Unię Europejską. W rozdziale szóstym przedstawiono z kolei kryteria, w oparciu o które dokonywany jest wybór projektów do finansowania w ramach inicjatywy JESSICA oraz zaprezentowano analizę SWOT dotyczącą możliwości wykorzystywania tego rodzaju środków finansowych przy realizacji projektów rewitalizacyjnych na obszarze regionu Środkowych Moraw. Podsumowanie zawiera wnioski dotyczące dotychczasowego i przyszłego charakteru procesów rewitalizacyjnych finansowanych przy pomocy środków finansowych w ramach inicjatywy JESSICA w rozpatrywanych regionach. (abstrakt oryginalny)
Procesy rewitalizacyjne mają miejsce w wielu dziedzinach życia, a ich celem ogólnym jest polepszenie warunków bytowych i jakości życia mieszkańców danej wspólnoty, a więc rozwój lokalny. Przedmiotem rozważań autorki były źródła finansowania procesów rewitalizacyjnych w Polsce. Autorka podjęła próbę odpowiedzi na kilka pytań. Co należy rozumieć przez pojęcie rewitalizacja oraz jakie są jej cele? Z jakich środków stawianych do dyspozycji UE mogą być dofinansowywane przedsięwzięcia rewitalizacyjne podejmowane w polskich miastach? Czy procesy te mogą być finansowane z innych źródeł niż fundusze UE? Czy wzrost zainteresowania problematyką miejską w świecie wiąże się z udostępnieniem nowych źródeł finansowania procesów rewitalizacyjnych?
W UE wspieranie rozwoju miast odbywa się w ramach prowadzonej od szeregu lat polityki strukturalnej. Pierwszy program za pomocą, którego wspierany był rozwój miast został uruchomiony w 1990 roku. Dokonywane w poszczególnych perspektywach finansowych modyfikacje polityki strukturalnej wywierały również wpływ na realizowane programy dotyczące wspierania zrównoważonego rozwoju miast. Celem artykułu jest przedstawienie finansowania zrównoważonego rozwoju miast w UE w latach 2007-2013.(fragment tekstu)
Koncepcja inicjatywy JESSICA (Joint European Support for Sustainable Investment in City Area) została opracowana przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Prace nad tą metodą finansowania rozwoju miast rozpoczęto w 2005 roku. Głównym założeniem inicjatywy JESSICA jest wspieranie państw członkowskich Unii Europejskiej w realizacji projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, w tym ich rewitalizacji . Jej celem jest także zachęcenie władz samorządowych do przejęcia większej odpowiedzialności za realizację polityki spójności UE wobec przyszłych pokoleń. Celem opracowania jest ogólna charakterystyka inicjatywy JESSICA oraz próba wskazania dodatnich i ujemnych stron tego instrumentu finansowania zadań z zakresu odnowy i rozwoju miast w Polsce (z punktu widzenia instytucji zarządzającej programem operacyjnym).(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rolę instrumentów finansowych w realizacji priorytetów polityki spójności. Trzy nowo utworzone instrumenty polityki regionalnej na lata 2007-2013 pomogą regionom i państwom członkowskim w wypracowaniu prawidłowego i skutecznego sposobu zarządzania funduszami i w lepszym wykorzystaniu instrumentów inżynierii finansowej. Wybrane obszary działania nowych instrumentów finansowych, czyli duże projekty regionalne w szczególności transportowe (JASPERS), wsparcie przedsiębiorczości (JEREMIE) i rozwój aglomeracji miejskich (JESSICA), pokrywają się z głównymi priorytetami rozwojowymi nowych krajów członkowskich.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.