Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Judicial cooperation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Prokuratura Europejska - czy stanie się faktem?
100%
Utworzenie Prokuratury Europejskiej w ramach wzmocnionej współpracy, co wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, oznacza jednak ponownie istotne skomplikowanie relacji między państwami członkowskimi. W przypadku wielu przestępstw transgranicznych obowiązywałyby bowiem różne modele współpracy: oparte na zasadzie scentralizowanego ścigania - w przypadku państw, które nawiązały taką współpracę - oraz na modelu wzajemnego uznawania w odniesieniu do pozostałych. (fragment tekstu)
Współpraca sądowa w sprawach cywilnych jest tym obszarem, w którym aktywność legislacyjna Wspólnoty stale wzrasta. W rezultacie przyjmuje się w tej dziedzinie wiele nowych aktów prawnych. Koncentrują się one wokół zasady wzajemnego uznania, która jest "kamieniem milowym" współpracy sądowej w Unii Europejskiej. Z tą zasadą należy też wiązać przepisy regulujące orzeczenia wydawane w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń, które mają być uznawane i wykonywane w państwach członkowskich innych niż państwo, w którym je wydano bez potrzeby przeprowadzania dodatkowego postępowania. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez wzajemnego zaufania do wymiaru sprawiedliwości, które jest wzmacniane przez kolejne instrumenty prawne regulujące współpracę sądową w sprawach cywilnych. Odrębne unormowanie postępowania w sprawie drobnych roszczeń na poziomie UE wiązało się też z zamiarem zapewnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz uproszczenia, przyspieszenia i zmniejszenia kosztów tego typu procedury. W rozporządzeniu nr 861/2007 podjęto próbę zachowania równowagi między tymi celami, a zatem stworzenia procedury prostej i relatywnie taniej z jednej strony oraz uczciwej i opartej na zasadzie kontradyktoryjności z drugiej strony. Praktyka pokaże, czy postępowanie to okaże się użyteczne i w związku z tym będzie często wykorzystywane przez strony dla dochodzenia drobnych roszczeń na terenie UE. (fragment tekstu)
Europejski nakaz aresztowania jest jednym z najnowszych instrumentów III filaru UE przyjętych wkrótce po wydarzeniach 11 września 2001 r. Jego geneza sięga jednak okresu sprzed ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Omówienie tego aktu prawnego jest istotne nie tylko z uwagi na wiążące się z nim zobowiązania członkowskie dla Polski, lecz także ze względu na daleko idące konsekwencje dla współpracy sądowej w sprawach karnych w państwach członkowskich Piętnastki, w tym zwłaszcza dla procedur ekstradycyjnych. (fragment tekstu)
Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej stanowi jedno z głównych wyzwań dla dalszego funkcjonowania europejskiego obszaru wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. W niniejszym artykule szczególna uwaga zostanie zwrócona na wybrane aspekty zapewnienia dalszej współpracy sądowej w sprawach karnych po Brexicie. Dotyczy to przede wszystkim możliwości dalszego udziału Zjednoczonego Królestwa w specyficznych organach wspomagających obrót prawny w ramach tej współpracy (tj. w ramach Eurojustu i Europolu) oraz stosowania instrumentów prawnych urzeczywistniających zasadę wzajemnego uznawania orzeczeń, ze szczególnym uwzględnieniem sztandarowego instrumentu prawnego, tj. europejskiego nakazu aresztowania. Przedstawiono również wyjątkową pozycję Zjednoczonego Królestwa w Przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE, którą to państwo zagwarantowało sobie z mocy postanowień traktatowych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Badanie przedprocesowe jako początek kanoniczego procesu małżeńskiego
84%
Problematyka badania przedprocesowego nie jest nowością i ma swoje początki w różnych działaniach, próbach podejmowanych przez sądownictwo kościelne i duszpasterstwo rodzin. Nieobecna w Kodeksie Prawa Kanonicznego 1983 roku doczekała się wreszcie odpowiednich unormowań prawnych w motu proprio papieża Franciszka Mitis Iudex Dominus Iesus. Badanie przedprocesowe, czyli dochodzenie duszpasterskie powinno doprowadzić do zgromadzenia wszystkich istotnych danych, które powinny wystarczyć do sformułowania merytorycznej treści wniosku, jakim jest skarga powodowa. Przygotowanie takiej właśnie skargi w sposób realny kończy przedprocesowe dochodzenie, które może być procesowo kontynuowane, jeśli ostatecznie strony wyrażą swoją wolę, by skargę powodową przedstawić trybunałowi kompetentnemu do jej rozpoznania. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja stworzenia wspólnych dla całej Unii Europejskiej minimalnych standardów praw podejrzanych i oskarżonych w postępowaniu karnym znalazła się w przedstawionej w 2003 r. przez Komisję Europejską Zielonej księdze dotyczącej gwarancji procesowych podejrzanych i oskarżonych w postępowaniach karnych w Unii Europejskiej. Zbiór gwarancji procesowych powstał w wyniku prac KE, która analizowała obowiązujące w państwach członkowskich UE standardy prawne. W rezultacie wyłoniono pięć głównych obszarów zainteresowania: prawo do pomocy prawnej, prawo do tłumacza, prawo do informacji, prawa osób wymagających szczególnej ochrony i oskarżonych oraz prawo do pomocy konsularnej dla zatrzymanych cudzoziemców. Przedmiotem harmonizacji miałyby być także szczególne gwarancje procesowe mające zastosowanie przeciwko podejrzanym i oskarżonym, w przypadku których - z uwagi na dotyczące ich okoliczności utrudniające możliwość obrony - istnieje ryzyko naruszenia zasady rzetelności postępowania. (fragment tekstu)
7
Content available remote Aspekty metodologiczne współpracy sądów cywilnych w Unii Europejskiej
84%
Tekst dotyczy podstaw teoretyczno-metodologicznych współpracy sądów cywilnych w Unii Europejskiej. Brak bowiem publikacji, odwołujących się przy omawianiu problematyki do tego aspektu. Punktem wyjścia w tych rozważaniach jest neofunkcjonalizm i wywodzące się z niego spill-over. W ujęciu klasycznym sprowadza się on do trzech poziomów zarządzania: ponadnarodowego, narodowego i regionalnego. Biorąc pod uwagę, iż sądy cywilne (rozstrzygające spory między obywatelami) otrzymały w efekcie tych procesów nowego prawodawcę, (tj. UE), stwierdzenie, że ukształtował się nowy poziom w Multi-level Governance, który można określić jako obywatelski, jest uprawnione. Poziom ten funkcjonuje obok poziomu regionalnego. (abstrakt oryginalny)
Stworzenie jednolitego rynku w ramach Wspólnot Europejskich, a w szczególności swobodny przepływ towarów, ludzi i kapitału, doprowadziło do niekontrolowanego przepływu nielegalnych towarów (narkotyków, broni), a także prania brudnych pieniędzy, handlu ludźmi, pornografii oraz na swobodny przepływ zorganizowanych grup przestępczych. Ponieważ zjawiska te nasiliły się, konieczne stało się podjęcie wspólnych działań przez państwa członkowskie UE. W artykule przedstawiono ewolucję współpracy sądowej i policyjnej państw europejskich w sprawach karnych.
Artykuł charakteryzuje propozycję decyzji ramowej w sprawie europejskiego nakazu dochodzeniowego. Opisana została istota nowego instrumentu, dokładna procedura wystąpienia z nakazem oraz jego wykonanie. Autorka porównuje nowy nakaz z poprzednimi instrumentami współpracy w Unii Europejskiej w sprawach karnych, tłumacząc jego przełomowość w dziedzinie transgranicznego ścigania karnego. W artykule zawarto również opis zagrożeń związanych z nakazem oraz propozycji ulepszenia niektórych rozwiązań decyzji. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote "Pochopny" sąd opiekuńczy (uwagi w przedmiocie nowelizacji art. 112 kro)
67%
Przedmiotem niniejszego opracowania jest odniesienie do nowelizacji art. 1123 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, która obowiązuje od dnia 30 kwietnia 2016 roku. Zgodnie z obowiązującym już § 2, wskazanego artykułu, umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców wyłącznie z powodu ubóstwa nie jest dopuszczalne. W uzasadnieniu projektowanej zmiany wskazano na kilka argumentów mających przekonać do niniejszej zmiany. Wśród nich wymieniono następujące: pochopna ingerencja sądów we władzę rodzicielską; konieczność doprecyzowania przepisów prawnych; zwiększającą się ilość przypadków ingerencji sądu w zakres władzy rodzicielskiej ze względu na złą sytuację materialną rodziców. Przedmiotowy artykuł stanowi przyczynek w dyskusji odnoszącej się do wymienionej nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. (abstrakt oryginalny)
Sakrament małżeństwa według norm Kodeksu prawa kanonicznego to: "Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu" (kan.1055, §1) . Następny kanon określa przymioty chrześcijańskiego małżeństwa: "Istotnymi przymiotami małżeństwa są jedność i nierozerwalność, które w małżeństwie chrześcijańskim, ze względu na sakrament, mają szczególną moc" (kan. 1056). Na skutek grzechu pierworodnego, nieposłuszeństwa okazanego Bogu przez człowieka, są niestety trudności w wywiązywaniu się ze złożonych zobowiązań. Jednym z problemów z tym związanych jest symulacja zgody małżeńskiej poprzez wykluczenie, pozytywnym aktem woli, dobra potomstwa. Pozorna zgoda małżeńska (simulatio) polega na zewnętrznym tylko wyrażeniu zgody na małżeństwo, lecz przy wewnętrznym, całkowitym lub częściowym, sprzeciwie woli. Sprawy w procesie o nieważność małżeństwa z powodu symulacji są jednymi z trudniejszych do rozstrzygnięcia. Trudność ta polega na rozpatrywaniu prawdziwych intencji osoby podejrzewanej o symulację oraz na udowodnieniu, że wykluczenie potomstwa miało miejsce przed zawarciem sakramentalnego małżeństwa. W poddanych analizie wyrokach Sądu Biskupiego w Zamościu w sprawach rozpoznanych w latach 2005 - 2015, z wymienionych tytułów nieważności małżeństwa, można również dostrzec tytuł symulacji zgody małżeńskiej przez exclusio boni prolis. Wskazuje to na ciągłą potrzebę opracowań naukowych dotyczących tego zagadnienia, ze względu na jego trudność i złożoność oraz różnorodność przyczyn i okoliczności mających wpływ na określoną postawę kontrahenta. Niezwykle cenną pomocą w prawidłowej ocenie środków dowodowych oraz przyczyn i okoliczności wykluczenia dobra potomstwa, stanowią wyroki Roty Rzymskiej. Dzięki nim, sędzia kościelny, ma możność skuteczniej oceniać zebrany materiał, tak aby nabrać pewności moralnej przy wydawaniu wyroku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi komentarz do przeprowadzanych w końcówce 2017 r. reform obejmujących władzę sądowniczą, w szczególności Sąd Najwyższy. Reformom towarzyszą postulaty konieczności zapewnienia większej sprawiedliwości i moralności w orzecznictwie sądów, choć postawy przedstawicieli władzy zdają się nie sprzyjać ich realizacji. Autor konfrontuje poglądy teorii prawa na możliwe źródła moralności w orzecznictwie oraz na możliwe sposoby wydawania decyzji z aktualnym kontekstem politycznym, w którym przeprowadzana jest reforma. Ponadto autor rozważa możliwe skutki wprowadzenia nowej instytucji skargi nadzwyczajnej, w szczególności konsekwencje możliwości podważania orzeczeń sądów powszechnych z uwagi na sprzeczność z konstytucyjnymi wartościami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Dokonano porównania ENA z instytucją ekstradycji. Przedstawiono ENA jako instrument rozszerzania współpracy międzynarodowej w sprawach karnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.