Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Juvenile delinquency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
This paper provides data concerning the scale (dimensions), dynamics, and structure of deprivation, as well as penal acts committed by juveniles over the period 2000-2012. The research results presented here are the author's own elaboration of the data from the Statistics Department of the Ministry of Justice in Warsaw. The prevention of juvenile deprivation and delinquency requires the use of countermeasures against these issues on an individual and collective basis and against the deterioration processes. For several years, there has been observed an increasing interest rate regarding activities aimed at preventing and reducing many worrisome behaviors among children and youth. Focusing on this issue can be explained when looking at police or court statistics that each year show a growing number of juveniles reaching for alcohol or other intoxicants, starting sexual activity early, committing brutal acts of aggression and criminal acts. (original abstract)
Przesłuchanie małoletniego w charakterze świadka w toku postępowania karnego jest czynnością procesową o charakterze szczególnym. Właściwe przeprowadzenie przesłuchania wymaga nie tylko gruntownej znajomości taktyki procesowej, ale niezwykle ważne jest również posiadanie przez prowadzącego postępowanie wiedzy z zakresu psychologii. W prezentowanym artykule omówiono przesłanki stosowania art. 185a k.p.k. i art. 185b k.p.k. w praktyce, z wyeksponowaniem zalet procesowych regulacji. W rozważaniach uwzględniono również kwestie odnoszące się do nadal istniejących niedoskonałości normatywnych omawianych przepisów, w szczególności w zakresie pogodzenia prawa do obrony oskarżonego z groźbą wtórnej wiktymizacji małoletniego pokrzywdzonego w toku procesu. Publikacja obejmuje także rozważania dotyczące roli psychologa w czynności przesłuchania małoletniego. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest poświęcone kwestii możliwości przypisania odpowiedzialności karnej nieletniemu działającemu w warunkach określonych w art. 10 § 2 k.k. za czyny popełnione w różnych postaciach zjawiskowych. W pierwszej części autor prezentuje cztery koncepcje istniejące w tym zakresie w polskiej literaturze i podstawowe argumenty przemawiające za każdą z nich. Wskazuje też własną koncepcję i uzasadnia ją, odwołując się do współsprawstwa i wielosprawstwa. (abstrakt oryginalny)
Jednym z celów niniejszego opracowania jest analiza przestępczości nieletnich w dłuższej perspektywie czasowej, obejmującej lata 1990-2007, na podstawie dostępnych źródeł i przy uwzględnieniu problemów terminologicznych, wpływających na sposób gromadzenia danych w statystykach policyjnych i sądowych.(fragment tekstu)
Całość opracowania poświęcona jest kwestii możliwości przypisania odpowiedzialności karnej nieletniemu działającemu w warunkach określonych w art. 10 § 2 Kodeksu karnego za czyny popełnione w różnych postaciach zjawiskowych. W niniejszej części autor uzasadnia własną koncepcję, odnosząc ją do konstrukcji jednosprawstwa, w szczególności wykorzystując problematykę tzw. sprawstwa pośredniego, a także podżegania i pomocnictwa. Pracę zamyka zwięzła konkluzja z odniesieniem do ogólnych zasad wykładni. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł zawiera analizę przypadków, w których wobec nieletniego sprawcy może zostać orzeczona kara kryminalna, pod kątem ich zgodności z zasadą winy obowiązującą w polskim prawie karnym. Autorka dokonuje powyższego na gruncie art. 10 § 2 Kodeksu karnego z 1997 r. oraz art. 94 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich z 1982 r. Wskazane rozważania zostały poprzedzone ustaleniem def inicji winy oraz znaczenia art. 10 § 1 k.k. w kontekście podjętej w pracy problematyki. Nadto wzbogacone o zasygnalizowanie problemów i sporów doktrynalnych w zakresie omawianej tematyki. Na kanwie konstatacji, iż przywołane przepisy k.k. oraz u.p.n. w sposób rozbieżny recypują regułę nulla poena sine culpa, autorka przedstawia postulaty de lege ferenda celem wyeliminowania przepisu uprawniającego sąd do orzekania kar kryminalnych wobec nieletnich bez uprzedniego przypisania im winy. Dla przedstawienia tytułowego problemu autorka w głównej mierze posłużyła się metodą teoretyczno-prawną i dogmatyczno-prawną, sięgając przy tym również do opracowań traktujących o ewolucji przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich oraz do orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zjawisko przestępczości nieletnich w Polsce
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przestępczości nieletnich jako zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Głównym problemem badawczym jest pytanie - jakie są skutki przestępczości nieletnich dla bezpieczeństwa publicznego? W artykule ukazano etiologię zjawiska przestępczości oraz wskazano rodzaje przestępstw popełnianych przez nieletnich. Zaprezentowano również przestępczość nieletnich w świetle danych statystycznych, co posłużyło do porównania skali zjawiska w Polsce i innych państwach Unii Europejskiej. Badania zrealizowano na podstawie opracowań poświęconych problemowi przestępczości nieletnich, a także bezpieczeństwa i przestępczości ogółem. Źródła te dotyczyły systemu prawnego panującego w Polsce, działalności poszczególnych instytucji państwowych oraz uwarunkowań i skutków przestępczości. Wykorzystano także treść aktów prawnych oraz dokumentów: informacji i raportów dotyczących postępowania przeciwko nieletnim i innych patologicznych zjawisk, a także warunkujących działanie poszczególnych organów państwowych w przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom społecznym. (abstrakt oryginalny)
Szybkie podjęcie badań kryminalistycznych w ramach ścigania przestępstw przeciwko integralności seksualnej małoletnich nie tylko ma istotne znaczenie dla sprawności i kompletności dochodzenia, lecz także jest najważniejszym sposobem prowadzącym do zdobycia dowodów winy podejrzanych. W większości przypadków, oprócz zeznania pokrzywdzonego i wyników identyfikacji, wina przestępcy jest potwierdzana jedynie za pomocą ekspertyz kryminalistycznych, a zwłoka w przeprowadzeniu analizy kryminalistycznej może prowadzić do nieodwracalnej utraty śladów przestępstwa. Współcześnie rola wiedzy kryminalistycznej w walce z przestępczością skierowaną przeciwko seksualnej integralności małoletnich coraz bardziej nabiera na znaczeniu, ponieważ ukierunkowuje dochodzenie i zapewnia materiał dowodowy do zwalczania przestępczości o stale zmieniającym się kształcie. Republika Kazachstanu doświadcza w ostatnich latach rozwoju systemu analizy kryminalistycznej, co znajduje odzwierciedlenie również w licznych inicjatywach legislacyjnych. Właściwa organizacja działalności dochodzeniowo-śledczej oraz wysokiej jakości interakcje między służbami wywiadowczymi i śledczymi przy zbieraniu i utrwalaniu materiału dowodowego, a także ścisłe przestrzeganie przepisów Kodeksu postępowania karnego Republiki Kazachstanu podczas analizy kryminalistycznej pozwalają na identyfikację przestępstw przeciwko integralności seksualnej małoletnich i pociąganie ich sprawców do odpowiedzialności. Dokładne wykonywanie protokołów i procedur zapewniających spójność dokumentacji medycznej oraz wszelkiego zgromadzonego klinicznego i kryminalistycznego materiału dowodowego może podnosić kryminalistyczną wartość oceny medycznej przypadków seksualnego wykorzystania dziecka. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono poglądy orzecznictwa na temat roli celów wychowawczych przy wymiarze kary młodocianym sprawcom przestępstw - art. 54 § 1 k.k. Z przeprowadzonych analiz wynika, że rozwiązania przewidzianego we wspomnianym przepisie nie należy odczytywać jako dyrektywy nakazującej wymierzanie młodocianemu określonego rodzaju sankcji karnej, a zwłaszcza jako wskazania obligującego sąd do automatycznego stosowania w tych przypadkach łagodniejszych rozwiązań penalnych. Ustawowy prymat celu wychowawczego wymaga natomiast od sądu zachowania szczególnej wnikliwości przy ocenie prognozy socjalnej młodocianego, a tym samym zebrania wszelkich możliwych informacji, które pozwolą wymierzyć karę niezbędną i właściwą dla jego reedukacji oraz resocjalizacji. (abstrakt oryginalny)
Każdy człowiek jest niepowtarzalnym i rozumnym bytem, który sam o sobie decyduje i ponosi odpowiedzialność za swoje wybory. Nasza osobowość lub częściej, zaburzenia osobowości, determinują nasze postrzeganie samego siebie, ale także relacje z otaczającym światem. Osobowość definiowana jest na wiele sposobów i nie ma chyba do końca zgodności co do tego terminu, niemniej jednak badania nad osobowością i jej zaburzeniami są niezwykle ciekawe i ważne także z punku widzenia pedagogiki resocjalizacyjnej. Czym jest osobowość i co ją kształtuje, oraz jaka jest geneza zaburzeń osobowości, to temat, który interesuje psychologów, pedagogów, psychiatrów, socjologów i terapeutów. Najbardziej popularny współcześnie nośnik informacji Wikipedia podaje następującą definicję osobowości: "Osobowość - wewnętrzny system regulacji pozwalający na adaptacje i wewnętrzną integrację myśli, uczuć i zachowania, w określonym środowisku w wymiarze czasowym. Jest to zespół względnie trwałych cech lub dyspozycji psychicznych jednostki, różniących ją od innych jednostek".(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie przestrzennego zróżnicowania przestępczości nieletnich, a także próba określenia czynników sprzyjających przestępczym zachowaniom nieletnich na obszarze województwa wielkopolskiego w układzie powiatów w latach 1999 i 2015. Analiza dotyczy zmian natężenia przestępczości nieletnich sprawców przestępstw i czynów przez nich popełnionych ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw kryminalnych w kategorii przestępstwa narkotykowe, cechujących się najwyższymi wartościami wskaźników natężenia przestępstw. Uzupełnieniem prowadzonych analiz jest ustalenie współzależności pomiędzy poziomem przestępczości nieletnich a czynnikami przestępczości przy wykorzystaniu współczynnika korelacji liniowej Pearsona.(abstrakt oryginalny)
Agresja przejawiana przez osoby nieletnie jest zjawiskiem ciągle jeszcze nie do końca poznanym. Często zastanawiamy się, jak wpływać wychowawczo na młodzież ujawniającą trudności przystosowawcze. Jeśli zrozumiemy, jakie mechanizmy determinują działanie młodego człowieka, łatwiej będzie psychologom, pedagogom, wychowawcom, rodzicom wpływać na nastolatków, pomagając im kształtować ich osobowość w taki sposób, aby potrafili radzić sobie w kontaktach społecznych, ale przede wszystkim uczyli się panowania nad własnymi emocjami. Dzisiaj, słysząc o kolejnych aktach przemocy, których sprawcami są nieletni, zadajemy sobie pytanie: jakie są motywy tych agresywnych działań? Mimo iż wiemy już dużo - przyczyn upatrując w rodzinie, szeroko rozumianych uwarunkowaniach środowiskowych czy też rozwijając koncepcje genetyczne albo osobowościowe - wciąż zaskakuje i szokuje nas przemoc przejawiana przez nieletnich. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy zasadności resocjalizacji sprawców zabójstw w opinii osób w wieku 18-30 lat i powyżej 60 roku życia. Materiał i metody: W badaniach wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego z techniką ankiety. Badania przeprowadzono od stycznia do kwietnia 2022 r. na terenie powiatu bialskiego. Respondentami była grupa licząca 188 osób. Wyniki: Osoby, które dopuściły się zabójstwa z zemsty za wyrządzone krzywdy są postrzegane lepiej niż osoby, które dopuściły się zabójstwa z motywów seksualnych, czy z zysku. Ankietowani nie wierzą w zmianę zachowania, ani w proces resocjalizacji takiej osoby. Respondenci w wieku 60 lat i więcej znacznie rzadziej wybierali karę śmieci i bardziej skłaniali się ku łagodniejszym wyrokom, niż osoby młode. Wnioski: Respondenci nie wierzą w pozytywną zmianę zachowania zabójcy. Bez względu na spokrewnienie, jeżeli jednostka dopuści się zabójstwa, będzie traktowana podobnie. Najsurowiej postrzegany był motyw zabójstwa z korzyści seksualnych. Młode pokolenie częściej opowiada się za karą śmierci, niż osoby starsze. (abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony stosowanemu przez polskie sądy środkowi wychowawczemu w postaci zobowiązania nieletniego do pracy na rzecz społeczności lokalnej. Przedstawiono w nim badania naukowe, które zostały wykonane trzema metodami: dogmatyczno-prawną, statystyczną oraz poprzez badania aktowe. Badaniami aktowymi objęto 14 spraw, w których w 2013 r. sąd zobowiązał nieletniego do prac na rzecz społeczności lokalnej (blisko 1% tego rodzaju zobowiązań orzeczonych przez sądy w tym roku w całej Polsce). W wyniku badań zauważono, że sądy coraz częściej stosują ten środek wychowawczy i obecnie stanowi on nieco ponad 4% orzeczonych wobec nieletnich środków wychowawczych. Sądy stosują takie zobowiązanie najczęściej wobec nieletnich, którzy mają 16-17 lat. Na ogół nieletni mieli do wykonania prace w wymiarze 10 godzin na rzecz szkoły, do której uczęszczali. Wykonaniem orzeczenia z reguły zajmowali się kuratorzy sądowi. W artykule dostrzeżono, że brak było przepisów prawa, które szczegółowo określałyby zasady orzekania i wykonywania omawianego środka wychowawczego. Taka niedookreśloność powodowała trudności w trakcie wykonywania tego rodzaju orzeczeń sądów. (abstrakt oryginalny)
Przestępczość nieletnich ma polietiologiczny charakter; wynika ze splotu czynników endo- i egzogennych, spośród których uwarunkowania środowiskowe (zwłaszcza rodzinne i rówieśnicze) pełnią - przynajmniej w myśl teorii grup pierwotnych oraz interakcjonizmu symbolicznego1 - rolę szczególnie znaczącą. Życie rodzinne bywa obszarem przejawiania się wielu patologii społecznych (krzywdzenia, uzależnień, przestępczości). To rodzina, konstruktywna lub wieloproblemowa, staje się albo czynnikiem chroniącym (protective factor) przed niebezpieczeństwami współczesnej cywilizacji albo czynnikiem ryzyka (risk factor). "Rodziny o skumulowanych cechach patogennych tworzą destrukcyjny wpływ na rozwój osobowości, tj. socjo- i psychopatia, degradacja ról zawodowych, towarzyskich itd., prowadzących do izolacji psychicznej i społecznej. Do tego rodzaju zachowań rodzinnych zaliczyć można różne sposoby nałogowych sposobów regulacji własnego i rodzinnego życia; zorganizowana przestępczość, rozboje, kradzieże, wymuszanie okupu, przemoc i maltretowanie, kazirodztwo, dzieciobójstwo, pedofilia [...], określony splot negatywnych cech statusu ekonomicznego"2. Udane życie rodzinne oraz instytucja małżeństwa stanowią w rozważaniach kryminologicznych czynnik silnie konformizujący jednostkę. Jakość życia rodzinnego jest często decydująca dla losów jednostek. (fragment tekstu)
The crime economy has lately become a popular field of research because of regular increases in crime rates. Economists' interest in crime analysis goes back to Becker's (1968) model. "Cost-benefit" analysis determined the crime preferences of rational individuals in this model. According to this analysis, if the benefit from the crime is higher than the cost to be faced, the individual will be willing to commit the crime. One of the factors studied in the crime phenomenon is migration. The main reason for migration is unemployment and poverty. The main purpose of this study is to determine the relationship between youth unemployment and crime rates by migration-receiving regions. By this purpose, aggregated crime rates, as well as non-aggregated crime rates (property crime, theft, and violent crime), were used. Also, the youth unemployment rate has been subdivided by gender differences and educational levels. We prefer to use spatial econometrics models in this study because of the unemployment rate, and crime rate showing the regional cluster pattern. Migration-receiving is considered as regions neighboring. (original abstract)
Inspiracją dla prezentowanych w niniejszym artykule analiz były ba dania przeprowadzone przez autorów we wszystkich zakładach poprawczych (wraz z grupami schroniskowymi) w województwie śląskim (Racibórz, Pszczyna, Zawiercie). Uzyskane dane pochodzą z analizy teczek osobopoznawczych wychowanków przebywających w okresie badań w wymienionych placówkach. Badania zrealizowano od listopada do grudnia 2010 roku na próbie dokumentów obrazujących życiorysy 26 chłopców (Racibórz, Pszczyna) oraz 24 dziewcząt (Zawiercie). W pracy zamieszczono także fragmenty wywiadów eksperckich z dyrektorami wzmiankowanych placówek resocjalizacyjnych, które pochodzą z innych badań prowadzonych w latach 2006-2007 przez współautorkę niniejszego artykułu - Monikę Noszczy -Bernasiewicz (2010).(fragment tekstu)
ABSTRACT RESEARCH OBJECTIVE: In this article the research objectives are the rights of children deprived of liberty and suspected of having committed crimes in international and regional agreements as well as in Swedish legislations and intended to preserve the child's dignity. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The method applied to study their dignity is, on one hand, in the context of international and regional agreements; on the other hand, in the context of Swedish legislations, which are relevant to these children. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The argument is whether in Sweden children under the age of 15 years deprived of liberty and suspected of having committed crimes are treated in a manner consistent with promoting the child's sense of dignity during the investigation of the crime. These children are of particular interest as they are more vulnerable than adults in the same situation; the spirit of dignity should therefore be more explicitly expressed for them. RESEARCH RESULTS: The research result confirms that dignity is fundamental for the rights of children as expressed in the studied international and regional agreements and, more specifically, in the CRC Articles 37 and 40. CONCLUSIONS, INNOVATIONS, AND RECOMMENDATIONS: Swedish legislations still need improvements to preserve the dignity of children, particularly regarding the rights of children under the age of 15 deprived of liberty and suspected of having committed crimes.(original abstract)
Społeczeństwo nasze zaniepokojone jest nasileniem się stopnia demoralizacji nieletnich i trudności wychowawczych. Kręgi nauczycielskie i cała polska opinia publiczna zauważają narastające zaburzenia w zachowaniu dzieci i młodzieży, wzrost patologii wśród młodego pokolenia, w tym otwarcie agresywne i przestępcze zachowania (przeciw zdrowiu i życiu) szczególnie ludzi młodych. Według danych OBOP-u w 2000 roku aż 47% Polaków nie czuło się bezpiecznie, a 35% ankietowanych obawiało się, że stanie się przypadkową ofiarą (przytaczam za: Pastwa-Wojciechowska, 2001, s. 113). Badania CBOS-u dotyczące poczucia lęku przed przestępczością oraz skuteczności walki z nią przez policję wykonane na zlecenie BKS KGP, obejmujące w dniach 4-10 maja 2006 roku reprezentatywną losową próbę dorosłych Polaków wskazują wprawdzie na wzrastające poczucie bezpieczeństwa Polaków, jednakże nadal 1/3 Polaków nadal nie czuje się bezpiecznie. Na pytanie o skuteczność policji w walce z przestępczością tylko blisko połowa ankietowanych Polaków (48%) przyznała, że policja w ich okolicy jest skuteczna w walce z przestępczością. Odmienne zdanie miał co trzeci respondent, a 1/6 badanych (17%) miała trudności ze sformułowaniem swojej oceny(fragment tekstu)
W artykule poddano analizie problematykę odpowiedzialności karnej nielet- niego w świetle nowych regulacji przewidujących możność pociągnięcia do odpowiedzialności karnej nieletniego za dopuszczenie się kwalif ikowane- go zabójstwa przy jednoczesnym obniżeniu dolnej granicy wieku. Niniejsza możliwość została dodana wskutek nowelizacji Kodeksu karnego, wprowa- dzonej ustawą z 7.07.2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja w sposób znaczący zmodyf ikowała szereg instytu- cji materialnego prawa karnego. Celem pracy jest przybliżenie oraz zasygna- lizowanie problemów, które mogą wystąpić wskutek wejścia w życie nowych regulacji w kontekście nieletnich z dniem 1.10.2023 r.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.