Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kadry naukowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule przedstawiono działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. dr. hab. Krzysztofa Szamałka, Z-cy Dyrektora ds. naukowo-badawczych i Sekretarza Naukowego Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie.
Historia Katedry Organizacji i Inżynierii Produkcji (KOiIP) związana jest z najnowszą historią Wydziału Inżynierii Produkcji (WIP) oraz z blisko 200-letnią historią Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mającą siedzibę w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. (fragment tekstu)
Profesor Teresa Czyż urodziła się 1 lipca 1938 r. w Poznaniu. Jest z wykształcenia geografem. Cała kariera naukowa profesor Teresy Czyż związana jest z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tej uczelni uzyskała stopnie i tytuły naukowe: magistra geografii (1960 r.), doktora nauk geograficznych (1970 r.), doktora habilitowanego nauk geograficznych w zakresie geografii ekonomicznej (1976 r.), profesora nadzwyczajnego nauk przyrodniczych (1988 r.). W 1993 r. Minister Edukacji Narodowej mianował Teresę Czyż na stanowisko profesora zwyczajnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1962 r. profesor Teresa Czyż jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główne kierunki działalności naukowej profesor Teresy Czyż koncentrują się wokół trzech dziedzin: metod i modeli matematycznych w geografii, teorii regionu społeczno-ekonomicznego i regionalizacji geograficznej oraz analizy struktury regionalnej kraju. (fragment tekstu)
Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych w Polsce wyodrębniła się z nauk ekonomicznych i zdobyła wśród nich miejsce znaczące nowa dyscyplina. Określano ją najpierw mianem "teorii organizacji i zarządzania", następnie - "nauki o organizacji i zarządzaniu" lub innymi nazwami. podobnymi, które od początku lat siedemdziesiątych są stosowane zwykle zamiennie. Profesor Jerzy Kurnal nie tylko należał wraz z profesorami: Janem Zieleniewskim, Jerzym Trzcienieckim, Alfredem Czermińskim i Józefem Boroniem do nielicznego jeszcze wówczas grona przedstawicieli tej nowej dyscypliny, lecz ponadto był jednym z najbardziej aktywnych jej propagatorów. Oprócz pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, którą podjął w 1947 r. jeszcze jako student III roku byłej Szkoły Głównej Handlowej, sprawował w tym najważniejszym dla naszej nauki etapie jej rozwoju szereg funkcji mających coraz szerszy zasięg społeczny.(abstrakt oryginalny)
Omówiono rolę wiedzy i systemy kształcenia w uczelniach wyższych typu uniwersyteckiego na poziomie doktora, a także systemy kształcenia doktorów: przez asystenturę i studia doktorskie. Wskazano na większą skuteczność kształcenia doktorów w systemie studiów doktorskich w stosunku do tradycyjnych form kształcenia. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o efektywności kształcenia doktorów są odpowiedni dobór kandydatów i sposób realizacji studiów doktorskich. Kluczową rolę odgrywa poprawne sformułowanie problemu badawczego, określenie celów, hipotez i metod badawczych. (abstrakt oryginalny)
1 grudnia 2010 roku Rada Naukowa, Dyrekcja i pracownicy Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu związanym z rocznicą 50 lecia pracy zawdowej mgr Zdzisława Stachury, długoletniego Dyrektora Instytutu (2003-2009)
W artykule dokonano analizy dorobku naukowego uczestników seminarium Krytycznej Teorii Organizacji.
W roku bieżącym przypada 60 rocznica działalności na AGH Katedry Technologii Szkła utworzonej w 1952 r., na ówczesnym Wydziale Ceramicznym a noszącej obecnie nazwę Katedry Technologii Szkła i Pokryć Amorficznych. Wówczas była to pierwsza w Europejskim Szkolnictwie Wyższym Katedra o takim profilu działania. W publikacji przedstawiono ważniejsze osiągnięcia naukowe Katedry w dziedzinie tradycyjnej technologii szkła, nowoczesnych zaawansowanych szkieł i materiałów szkło-ceramicznych, w tym materiałów dla optoelektroniki, materiałów bioaktywnych, hybrydowych organiczno- nieorganicznych szkieł i powłok na szkła, emalii i warstw ochronnych na metale, teorii stanu szklistego materii i krystalizacji szkieł, a także archeometrii szkieł, korozji i konserwacji szkieł zabytkowych i in. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano kadrę naukową, profil kształcenia, kierunki badawcze oraz zakres badań naukowych w Katedrze Technologii Szkła i Powłok Amorficznych AGH w Krakowie.
10
61%
Projekty i granty mają spore znaczenie dla rozwoju nauki i badań. Dla wielu ludzi stanowią one jedyne źródło środków finansowych na ich badania. W szczególności na uniwersytetach obserwuje się ich dynamiczny przyrost. Z tego powodu udział doktorantów konkursach grantowych stanowi dobry początek w tym zakresie. W pierwszej części artykułu przedstawiono dyskusję sposobu, w jaki konkurs grantowy przebiega w Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie. Autorka koncentruje swoją uwagę na trudnościach w złożeniu aplikacji, wyjaśnia proces ewaluacji projektu oraz przedstawia zbiorcze dane pozyskane z Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu dla konkursów grantowych od 2010 roku. Druga część artykułu przedstawia przykład wybranego projektu pt. "Badanie nad wykorzystaniem odpadów pogórniczych w wybranych lokalizacjach". W artykule przedstawiono przedmiot badań, cele projektu, harmonogram oraz rzeczywisty postęp w jego realizacji. (abstrakt oryginalny)
Prof. Alfred Janc był wybitnym naukowcem, organizatorem, uczestnikiem transformacji sektora bankowego w Polsce i niezwykłym Człowiekiem. Miał doskonały kontakt ze studentami, wykorzystywał w edukacji innowacyjne metody i nowoczesne technologie informacyjne, których był zwolennikiem, co znajdowało wyraz w doskonałych ocenach Jego zajęć, seminariów i specjalnych nagrodach Victoria wielokrotnie przyznawanych przez studentów Profesorowi jako Wykładowcy Roku. Dla wielu był i nadal pozostaje Autorytetem, Mentorem, Promotorem i życzliwym recenzentem badań prowadzonych w obszarze finansów i bankowości w Polsce. (fragment tekstu)
Niedobory kadrowe w szkolnictwie są w literaturze światowej ważnym przedmiotem badań nad usługami edukacyjnymi i rozwojem regionalnym. Problem ten, choć staje się ważki także w Polsce, dotąd nie był naukowo zgłębiany. Dlatego celem artykułu jest scharakteryzowanie procesów skutkujących niedoborami nauczycieli oraz działań sprzyjających obniżeniu ryzyka utraty płynności kadr w systemie edukacji jako ważnego zadania dla polityki regionalnej. W wyniku studiów literatury ustalono, że do niedoborów dochodzi przede wszystkim na skutek tzw. "wyciekania" z zawodu młodych nauczycieli, senioralizacji profesji oraz upowszechniania się alternatywnych modeli karier. Za działania skutecznie zapobiegające temu problemowi uznaje się m.in. "retencjonowanie kadr" i systemowe wspieranie integracji oraz socjalizacji młodych nauczycieli ze środowiskiem szkolnym.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu są wyniki z badań przeprowadzonych wśród dyrektorów publicznych organizacji oświatowych. Dotyczyły one znajomości, preferencji i oceny metod doboru personelu stosowanych przez kadrę kierowniczą szkół, a ich celem było uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania: jakie metody doboru kadry pedagogicznej znają i stosują dyrektorzy publicznych organizacji oświatowych, które z metod doboru są stosowane najczęściej, jak dyrektorzy oceniają trafność wykorzystywanych przez siebie metod doboru. Badania przeprowadzono w maju 2001 r. (fragment tekstu)
Reprezentanci szkoły historycznej okresu międzywojennego, podobnie jak ich poprzednicy, zespalają koncepcje teoretyczne z całokształtem zagadnień ekonomiczno-społecznych. Teorie ekonomiczne opierają nie tylko na analizie zjawisk gospodarczych, ale i na realizowanym systemie wartości moralnych i kulturowych, socjologii i polityce, określających warunki życia społeczeństwa. Podejmują problemy gospodarcze i społeczne II Rzeczypospolitej. Ich prace mają nie tylko znaczenie historyczne, ale są źródłem ważnych informacji dla współczesnych badaczy. Na szczególną uwagę zasługują prace W. Grabskiego o rolnictwie, R. Rybarskiego o polityce gospodarczej i finansowej państwa oraz Z. Daszyńskiej-Golińskiej o problemach demograficznych. T. Brzeski i R. Rybarski prowadzą nowotarskie badania z zakresu psychologii społeczno-gospodarczej, starają się w ten sposób ściślej powiązać teorię z rzeczywistością. W rozważaniach A. Kostaneckiego podstawą postępu społecznego jest odrodzenie wartości etycznych. W pracach L.W. Biegeleisena ważnym elementem analizy stają się czynniki socjologiczno-teleologiczne. Jego modelowe systemy gospodarcze oparte są na założeniu o konieczności prowadzenia przez państwo planowej polityki ekonomicznej. (fragment tekstu)
Autor przedstawia problem zarządzania strategicznego w szkolnictwie wyższym. Charakteryzuje artykuł I.Hacqueta "Kierunki polityki kadrowej w odniesieniu do personelu nauczającego w planie strategicznym Katolickiego Uniwersytetu w Louvain w Belgii". Analizuje strukturę kadry nauczającej w UCL ze względu na pełnione funkcje.
Artykuł analizuje rozmiar i strukturę zatrudnienia personelu badawczego w latach 1986-1993. Autorzy zaproponowali oryginalny model reprodukcji kadry badawczej, oparty na modelu prawdopodobieństwa Markowa. W końcu na gruncie prognozy zaprezentowanej w artykule autorzy dochodzą do raczej pesymistycznych wniosków o rozwoju populacji naukowców do roku 2005.
Zarówno informatyzacja życia codziennego, jak i życia społecznego staje się faktem. Choć w Polsce w ochronie zdrowia przebiega ona stopniowo i przy pewnych trudnościach finansowych, jest konieczna do sprawnego funkcjonowa¬nia poszczególnych jednostek opieki zdrowotnej i całego systemu. Plan budowy społeczeństwa informacyjnego został uchwalony w Lizbonie 23-24 marca 2000 roku (strategia lizbońska) i szczegółowo rozwinięty w wielu kolejnych dokumentach unijnych również w dziedzinie zdrowia publicznego (Program Działań Wspólnotowych w Dziedzinie Zdrowia Publicznego - decyzja 1786/2002/WE)1. Tak duże zainteresowanie ze strony Unii Europejskiej w sferze informatyzacji ochrony zdrowia zaowocowało również wsparciem finansowym i uruchomiło wiele reform w tym zakresie w naszym kraju. Zasadnicza część informatyzacji ochrony zdrowia finansowana jest z funduszy europejskich (do 2015 roku Polska musi wykorzystać środki w kwocie 800 mln zł)2. (tekst z oryginału)
Jerzy Osiatyński był jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce ekonomistów, piastował kilka eksponowanych stanowisk państwowych i politycznych i to w okresie przełomu ustrojowego. Przez cały okres minionego trzydziestolecia w licznych wywiadach, których udzielał stacjom radiowym i telewizyjnym, gazetom, tygodnikom i portalom internetowym, okazywał życzliwość pytającym, niezależnie od stopnia ich merytorycznego przygotowania i nastawienia. Pełen dobrej woli, z podziwu godną łagodnością tłumaczył, naprowadzał, bronił przed powierzchownymi wnioskami lub obiegowymi (nie)prawdami. W ciągu trzydziestu ostatnich lat uczestniczył w licznych, otwartych i zamkniętych, dyskusjach na aktualne tematy przemian w obszarze finansów, gospodarki, rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce i w świecie. (fragment tekstu)
Przedstawiono sylwetkę prof. M. Budkiewicza wieloletniego pracownika Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
The setting-up and activity of Zhytomyr Scientific and Pedagogical School is revealed. The stages of its becoming are differentiated: analytical and searching, differentiating, systematizing and generalizing, conceptualizing of scientific knowledge. The perspective directions of the activity of scientific school are outlined: subsequent development of theoretical and methodological principles of professional and pedagogical education, the theoretical and methodical bases of the problem of personality and professional development of the prospective teachers, the principles of creative, spiritual and moral development of the perspective specialists. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.