Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kaizen method
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie momentu, w którym kaizen staje się systemem, filozofią odróżnialną od TQM (Total Quality Management), dokonanie analizy funkcjonalności systemu oraz przedstawienie kierunków rozwoju prezentowanej filozofii. Osiągnięcie celu wymagać będzie dokonania interpretacji samego pojęcia oraz ustosunkowania się do genezy omawianego systemu. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zastosowanie symulacji komputerowej do walidacji modelu Lean Logistic
100%
W literaturze przedmiotu stwierdza się brak publikacji prezentujących implementację metod i narzędzi Lean w małych przedsiębiorstwach w Polsce. Jest to spowodowane brakiem modelu Lean, który umożliwiałby ich skuteczne wdrożenie, a tak-że brakiem opracowań przedstawiających zależność pomiędzy założeniami Lean a procesami logistyczno-transportowymi małych przedsiębiorstw. Badając rezultaty wdrożeń Lean w procesach logistyczno-transportowych dużych firm, Autorzy stwierdzili, że istnieje możliwość zaadoptowania wybranych zasad Lean dla tego obszaru w firmach małych tak, aby uzyskać wzrost efektywności ich procesów logistyczno -transportowych. Dla walidacji opracowanego modelu Lean Logistic wykorzystano oprogramowanie symulacyjne, które pozwoliło oszacować wpływ Lean na efektywność logistyczno-transportową małego i średniego przedsiębiorstwa [Czerska 2010; Duplaga 2009; Kruczek, Żebrucki 2008]. (fragment tekstu)
3
Content available remote Lean management jako metoda organizacji i zarządzania
100%
The aim of the article is to present literature research on Lean Management as a strategy for managing a production and commercial enterprise. An important research problem is included in the question: Is Lean Management a good business management strategy? Specific problems are included in the questions: • What is Lean management and what tools does it consist of? How should Lean Management be properly implemented in the enterprise? The work consists of three parts, in which the genesis of lean management in the process approach, basic concepts of Lean Management, tools used in the presented management concept and the Kaizen philosophy are discussed. (original abstract)
4
Content available remote Impact of Kaizen Solutions on Production Efficiency
100%
Celem artykułu jest wykazanie wpływu kreatywności i zaangażowania pracowników w doskonalenie własnych stanowisk roboczych na wydajność produkcji. Współczesne przedsiębiorstwa, chcąc sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom ze strony rynku, są zmuszone elastycznie reagować na potrzeby rynku pamiętając jednocześnie o zachowaniu odpowiedniego poziomu oferowanych produktów. W artykule przedstawiono przykład zaangażowania pracowników w działania doskonalące ich środowisko pracy. Model, w którym pracownicy są świadomi swojej pośredniej i bezpośredniej roli w procesie produkcyjnym i wpływie na jego realizację są podstawowymi założeniami Kaizen. Dzięki temu możliwe jest wykreowanie motywacji pracowników do udoskonalania swoich stanowisk pracy według własnych potrzeb i wymagań. Wybór tematu wynika z przekonania, że właściwa motywacja pracowników produkcyjnych przekłada się na wzrost ich zaangażowania w pracę, a doskonalenie własnego stanowiska produkcyjnego przekłada się na wzrost wydajności całego procesu. Właściwe wykorzystanie pomysłów pracowników, przynosi pozytywne efekty w postaci lepszego wykorzystania dostępnych zasobów przedsiębiorstwa. Artykuł zawiera przykład wykorzystania systemu sugestii pracowników w przedsiębiorstwie branży metalowej. Została dokonana analiza wydajności stanowiska roboczego przed i po wdrożeniu kaizen wraz z wdrożonymi rozwiązaniami doskonalącymi. Autorzy dzięki swoim badaniom wykazali, że im większe jest zaangażowanie ze strony pracowników w doskonalenie swojego miejsca pracy (które wynika bezpośrednio z systemu sugestii wdrożonego w danym przedsiębiorstwie), tym większa jest wydajność tego stanowiska. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przedstawiono na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego wdrażanie filozofii Kaizen w organizacji. Omówiono zarówno procedury zgłaszania pomysłów w firmie jak i skutki wdrożenia programu od strony powstawania nowych pomysłów. Wreszcie w dalszej części publikacji, na podstawie badań pracowników zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych dokonano analizy ich opinii na temat funkcjonowania Kaizen. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Działania kaizen z perspektywy pracowników polskich przedsiębiorstw
100%
Kaizen to koncepcja zarządzania, która w ostatnich latach cieszy się dużym powodzeniem wśród polskich przedsiębiorstw. Menedżerowie zdają sobie sprawę, że aby obniżyć koszty, zwiększyć wydajność, zdobyć klienta i uzyskać przewagę konkurencyjną, należy zmienić myślenie pracowników i wskazać im drogę usprawnień. Taką szansę dają działania kaizen, które według firm sprzyjają poprawie działalności przedsiębiorstwa i innowacyjności. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny i składa się z dwóch części. Pierwsza - teoretyczna - przedstawia krótką charakterystykę kaizen, a szczególnie jej zasady, oraz porównuje kulturę tradycyjną z kulturą kaizen. Druga część - empiryczna - prezentuje wyniki badań ankietowych na temat oceny działalności kaizen w przedsiębiorstwach na rynku polskim, wskazuje główne cechy, jak i trudności podczas wdrażania ciągłego doskonalenia. Ankieta została przeprowadzona wśród osób zajmujących się kaizen/lean albo pracujących w firmach, w których nie jest obca koncepcja ciągłego doskonalenia(abstrakt oryginalny)
Kaizen jako metoda poprawiania wyników przedsiębiorstwa jest podejmowany w wielu krajach na całym świecie. Celem badania jest przekonanie przedsiębiorców do realizacji kaizen poprzez przedstawienie wielu aspektów związanych z tą filozofią zarządzania, czynników determinujących skuteczne wdrożenie oraz problemów pojawiających się w trakcie stosowania kaizen i sposobów ich uniknięcia. Na podstawie artykułów opisujących realizację kaizen w krajach o różnych warunkach gospodarczych i kulturowych, powstało zestawienie odmiennych technik stosowanych przy wdrażaniu kaizen i efektow tych działań. Pozwoli ono ocenić przedsiębiorcom, która metoda realizacji będzie najskuteczniejsza w ich biznesie, a także jak zabezpieczyć się przed utrudnieniami pojawiającymi się w trakcie wdrażania. Wymienione państwa zostały wybrane ze względu na odmienne sytuacje gospodarcze oraz podejście społeczeństwa do zmian. Najbardziej dokładne dane dotyczą Polski - dzięki możliwości osobistej rozmowy z pracownikiem przedstawiony został cały system kaizen w przedsiębiorstwie. Jest to szczególnie istotne dla polskich przedsiębiorców, którzy nie wierzą w powodzenie kaizen na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kaizen w przedsiębiorstwie
100%
W artykule dokonano analizy literaturowej, której celem było przedstawienie zasad i skuteczności zastosowania filozofii Kaizen w przedsiębiorstwie. Rozważono najważniejsze sposoby i zasady postępowania metody Kaizen oraz przedstawiono praktyczne przykłady jej zastosowania. (abstrakt oryginalny)
9
100%
Powyższe rozważania pozwalają stwierdzić, iż metoda kaizen, nie tylko może być stosowana w fabrykach motoryzacyjnych, ale również można ją zaimplementować w szpitalach, szkołach czy w urzędach, pobudza on kreatywność pracowników, prowadzi do ich rozwoju. Niskie koszty wprowadzenia i stosowania filozofii kaizen pokazują, iż nie wymaga ona dużych nakładów finansowych. Sama firma musi skupić się na pracowniku, a przede wszystkim umożliwić mu odpowiednie przygotowanie, szkolenia i zapewnić przyjazną atmosferę. Na pewno bardzo dużo zależy od menedżera, który powinien wpłynąć na nastawienie podwładnych i przekonać ich , że dobro i rozwój firmy jest bardzo ważny dla wszystkich. Zaprezentowany System Sugestii stosowany w firmie Faurecia pozwala zauważyć korzyści, nie tylko w obszarze produkcyjnym, ale przede wszystkim u pracowników zyskując z nimi lepszy kontakt. Jednocześnie jego główną zaletą podobnie jak filozofii kaizen jest to, że nie odbywa się to kosztem dużych nakładów finansowych. Każdy z pracowników Faurecii może wykazać się kreatywnością i wprowadzić ulepszenia w firmie i zostać jeszcze za to docenionym. Zatem korzyści są obustronne. Samo uczestnictwo w rozwoju firmy pozwala na budowanie kultury ciągłego doskonalenia a przede wszystkim motywuje pracowników do działania. (abstrakt oryginalny)
Obecnie w gospodarce światowej każdego dnia przedsiębiorstwa, aby sprostać wymaganiom klientów, dążą do wprowadzenia ulepszeń, co pozwala im w konsekwencji osiągnąć przewagę konkurencyjną na rynku. Cel ten pomaga osiągnąć m.in. wywodząca się z Japonii metoda zarządzania Kaizen, będąca jednocześnie filozofią myślenia i działania. U podstaw tej koncepcji leży przekonanie, że doskonalenie każdego dnia wszystkich procesów, zarówno technologicznych, jak i organizacyjnych, pomoże przedsiębiorstwu odnieść sukces na rynku (także międzynarodowym). W artykule przedstawiona została istota, historia rozwoju oraz podstawowe zasady tej metody zarządzania. (fragment tekstu)
11
Content available remote The Kaizen principle of personality
100%
The study deals with a new aspect of training and development. By defining the validity and the competencies of the training method, the importance and the possible methodology of personality development are introduced. It is assumed that a mature personality, as a product of the individualizing process described by Jung, is a behavior-determining competency. Depending on the situation at times teaching is needed, at other times trainings, or in other cases the causes of failure related to behavior should be analyzed. If cognitive understanding is to be influenced, a teaching method should be applied, if behavioral change is aimed at, training is to be implemented, and if the causes of the behavior are to be explored other methods should be found. (original abstract)
Kaizen to wywodząca się z Japonii filozofia ciągłego doskonalenia, której podstawową zasadą jest ciągłe zaangażowanie i chęć ciągłego podnoszenia jakości firmy i produktów. Jego istotą jest orientacja na procesy, a za ich pośrednictwem na wyniki. Na potrzeby systemu zarządzania kaizen wypracowano zasady i przykazania, którymi kierują się wszyscy pracownicy. Wypracowane zostały też rozwiązania organizacyjne właściwe dla tego systemu. System kaizen przynosi znaczne efekty w firmach japońskich. Ich zastosowanie w firmach japońskich działających w Polsce także zaowocowało znacznymi korzyściami. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wykorzystanie japońskich technik doskonalenia jakości w proekologicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Celem przeprowadzonej analizy jest ukazanie wykorzystania koncepcji Kaizen oraz systemu szczupłej produkcji (Lean Manufacturing) w proekologicznej działalności przedsiębiorstwa. Na podstawie przeprowadzonej analizy wynika, iż wprowadzenie narzędzi wykorzystywanych w koncepcji Kaizen oraz eliminacja marnotrawstwa (nadprodukcja, zapasy, naprawy/braki, ruch, przetwarzanie, oczekiwanie, transport) prowadzą do zmniejszenia negatywnego oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. (skrócony abstrakt oryginalny)
Japońska filozofia myślenia i działania kaizen jest najistotniejszą koncepcją japońskiego zarządzania i kluczem do jej konkurencyjnego sukcesu. Pozwala zrozumieć różnice występujące między japońskim a zachodnim podejściem do zarządzania. Po raz pierwszy została zastosowana w firmie Toyota. Celem artykułu jest przedstawienie cech innowacji oraz kaizen, a także koncepcji zarządzania lean management, stosowanej w organizacjach, aby wyeliminować straty.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań ankietowych na temat stopnia znajomości metody 5S i zaangażowania pracowników produkcyjnych i administracyjnych w praktyczną jej realizację w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Opracowanie składa się z dwóch części: teoretycznej i empirycznej. Pierwsza przedstawia pojęcie, charakterystykę metody 5S, główne korzyści i przykłady. Druga część - empiryczna, prezentuje wyniki badań ankietowych, które zidentyfikowały podejście pracowników do wykorzystywanej w ich organizacji metody 5S.(fragment tekstu)
16
Content available remote Kaizen as a Method of Management Improvement in Small Production Companies
84%
"Quality is not everything but everything is nothing without quality". The famous quotation from K. Ishikawa brings to our attention the fact that nowadays quality is one of strategic concepts from the point of view of functioning of companies, especially production-oriented ones. The lack of quality often eliminates a product from the basket of potential further choices. That means that quality is a prerequisite in the contemporary, highly competitive and saturated market. In order to ensure quality, enterprises introduce various concepts and methods to support quality management. They include, among others, the kaizen philosophy, which allows to minimize unnecessary actions (losses). It is especially recommended to small firms as an inexpensive method assuring high quality of products because they are constantly improved, which, in turn, guarantees maintaining a high position among competitors. This article aims to introduce the concept of kaizen by describing how it works and considering whether it can be successful in Polish companies. (original abstract)
Istotnym wyróżnikiem firm, działających w warunkach globalnej konkurencji, jest wysoka jakość, której uzyskanie i utrzymywanie wymusza konieczność budowania projakościowej kultury organizacyjnej. Jest to proces ciągły, w ramach którego wymaga się pełnego zaangażowania pracowników w proces realizacji określonych celów oraz wyraźnej wewnętrznej potrzeby ciągłego doskonalenia. Wiąże się to z koniecznością położenia akcentu na jakość zasobów ludzkich oraz jego ciągłe monitorowanie. Celem opracowania jest diagnoza gotowości kultury organizacji do zaimplementowania strategii ciągłych usprawnień oraz wdrożenia narzędzia Kaizen. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie ciągłej obecności organizacji na trudnym i dynamicznie zmieniającym się rynku, wymaga ciągłej i bardzo szybkiej adaptacji. Konsekwentne wdrażanie systemowego doskonalenia, tak jak wymagają tego normy lub zalecają "wytyczne", może skutecznie wspierać tę adaptację i dostarczać wartości dodanej dla organizacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji Lean Management (LM) oraz głównych założeń tego systemu. Lean Management jako koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem ma swoje korzenie w systemie produkcyjnym Toyoty (Toyota Production System). W artykule dokonano analizy literaturowej, której celem było przedstawienie wybranych technik koncepcji Lean Management wykorzystywanych w różnych sektorach gospodarki. Wdrażanie zaproponowanych narzędzi LM zapewnia osiągnięcie wysokiego poziomu realizacji zamierzonego celu i zadań w przedsiębiorstwie, ale może być także podstawowym czynnikiem budowania efektywności organizacji poprzez współuczestnictwo i partnerstwo. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę kazein oraz wskazano na miejsce jakie może zająć ta strategia w procesie doskonalenia zarządzania przedsiębiorstwami funkcjonującymi w warunkach zmienności i niepewności, wskazano także na korzyści związane z jej wdrożeniem w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.