Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 489

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kapitał
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Autor omawia stopień wzajemnych powiązań kapitałowych gospodarek krajów Unii Europejskiej, powiązania kapitałowe krajów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz znaczenie bliskości geograficznej oraz kulturowej w strukturze geograficznej pochodzenia kapitału.
2
80%
This article examines the mobility patterns in East-West movement within Europe and challenges the prevailing perception that migration is an act of agency while staying put is seen as having a lack of agency. It argues that staying put can also involve extensive strategies and should be recognised as an active choice. The article utilises Bourdieu's three types of capital (economic, social and cultural) to understand the strategies employed in both staying put and successful migration. It suggests that individuals can compensate for the absence of one type of capital by leveraging another type; however, it also suggests that, in order to understand mobility space between CEE and Nordic countries, the presence of formalised welfare provision in Nordic countries is an important aspect. The focus of the article is on single mothers, who are considered to be one of the most vulnerable groups in Central and Eastern European societies. Based on 25 interviews with Estonian single mothers, the article suggests that migration often occurs due to a lack of alternative options(original abstract)
3
80%
Konglomeraty zaibatsu wywodzą się głównie z fortun wielkich klanów kupieckich, które zdobyły wysoki status ekonomiczny w okresie Tokugawa. W okresie restauracji Meiji przy poparciu państwa klany rodzinne stworzyły piramidalne struktury ze spółkami holdingowymi (honsha) na szczycie oraz rozległą siecią firm zależnych, powiązanych kapitałowo, technologicznie oraz poprzez relacje handlowe i zarządzanie. Stały się one stymulatorami przemian w strukturze gospodarczej i nośnikami postępu technicznego. Wraz z totalną mobilizacją wojenną klany rodzinne straciły kontrolę nad zaibatsu na rzecz wojskowej administracji gospodarczej, a ich działalność została podporządkowana potrzebom wojny i ekonomicznej eksploatacji terenów podbitych. Po wojnie amerykańskie władze okupacyjne uznały zaibatsu i kierujące nimi rodzinne spółki holdingowe za organizacje przestępcze, które przyczyniły się do ekspansji japońskiego militaryzmu, i zdecydowały się na ich rozwiązanie. Po odzyskaniu przez Japonię niepodległości zaibatsu zdołały stopniowo się odbudować w formie dzisiejszych grup keiretsu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono instytucjonalne uwarunkowania wartości kapitału naturalnego, podejmując próbę wykazania, jak trudno znaleźć obiektywny wymiar wartości tej kategorii kapitału wynikający z kulturowego zróżnicowania. Ukazano modernizację jako proces wpisany w określony kontekst filozoficzno-społeczny, polegający na wprowadzaniu zmian będących wyznacznikiem nowego sposobu myślenia w określonej dziedzinie, co wynika z procesu dyferencjacji strukturalnej w społeczeństwie. Współcześnie konsekwencją takich zmian społecznych jest realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju, implikująca postulat trwałości kapitału naturalnego. Przeprowadzona analiza prowadzi do potwierdzenia hipotezy, że modernizacja gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju dokonuje się w określonym systemie instytucjonalnej równowagi. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Poziom kapitału obrotowego netto w spółkach giełdowych
80%
Prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo wiąże się z trzema zachodzącymi stale, równoległymi cyklami - cyklem inwestycyjnym, cyklem operacyjnym i cyklem finansowym. Cykl inwestycyjny polega na zakupie majątku trwałego, który służyć ma powiększeniu bogactwa przedsiębiorstwa w przyszłości. Cykl operacyjny polega na transformacji majątku obrotowego przedsiębiorstwa w celu uzyskania korzyści materialnych. Cykl finansowy polega na kształtowaniu źródeł finansowania majątku przedsiębiorstwa, czyli kapitałów. (fragment tekstu)
6
Content available remote Satysfakcja klienta jako podstawa budowy jego kapitału
80%
Kapitał klienta jest niepowtarzalny, specyficzny dla każdego przedsiębiorstwa. Jego budowa zajmuje dużo czasu, związana jest z wiedzą i umiejętnościami pracowników. Należy pamiętać, Ŝe jest to zasób niematerialny, którego nie można kupić. Jego tworzenie jest procesem ciągłym, wymagającym nieustannych wysiłków dbania o klientów, zdobywania wiedzy o ich potrzebach oraz zadowoleniu klientów. Każde przedsiębiorstwo powinno się zatroszczyć o badanie nie tylko realizowanych procesów, ale również relacji z klientami. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wykorzystanie agendowego modelu rynku kapitałowego do badania zmienności notowań i zjawiska koncentracji kapitału. (fragment tekstu)
8
Content available remote Teoretyczne aspekty koncepcji kapitału w finansowaniu procesów innowacyjnych
80%
Doświadczenia krajów wysoko rozwiniętych wskazują, że innowacje są siłą motoryczną każdej gospodarki, decydującą o potencjale wzrostu w długim okresie. Istnieje pozytywna zależność pomiędzy intensywnością inwestycji w badania i rozwój, a poziomem rozwoju gospodarczego i konkurencyjnością gospodarki. Państwa, które mają najwyższe wskaźniki intensywności inwestycji w badania i rozwój mają jednocześnie wiodącą gospodarkę w skali światowej. Wskaźnik intensywności inwestycji w badania i rozwój to relacja łącznych inwestycji w badania i rozwój do łącznej wartości PKB w danym kraju. (fragment tekstu)
Stateczna reprodukcja kapitału ekologicznego określana jest przez cenę popytu i cenę podaży, lecz z orientacją na taki system wartościowych kontaktów zrównoważonego procesu korzystania przyrodniczego, który gwarantuje zachowanie ekologicznej równowagi i jednocześnie uwzględnia realne możliwości jednostek gospodarczych w sferze ekologizacji swojej ekonomiki. Pierwszeństwo ceny ekologicznego popytu w systemie wartościowych kontaktów zrównoważonego procesu korzystania przyrodniczego to główny postulat ekonomicznej teorii reprodukcji ekologicznego kapitału. (fragment tekstu)
10
Content available remote Ekspansja kapitału japońskiego
80%
W prezentowanym opracowaniu nie zostaną oczywiście omówione wszystkie aspekty ekspansji kapitałowej Japonii, lecz tylko niektóre, najbardziej charakterystyczne. Zacznę od omówienia ogólnych tendencji występujących w japońskim eksporcie kapitału po II wojnie światowej. Część drugą wypełniają uwagi charakteryzujące ekspansję kapitału państwowego Japonii głównie do krajów rozwijających się. Trzecia część obejmuje analizę eksportu prywatnego kapitału japońskiego, a przede wszystkim charakteryzujące go cele, kierunki i tendencje. W części czwartej prezentuję omówienie celów zagranicznej ekspansji kapitału japońskiego oraz ich znaczenie w polityce ekspansji kapitałowej. Wreszcie ostatnia, piąta część opracowania poświęcona jest perspektywom eksportu kapitału japońskiego w dziesięcioleciu 1971-1980, których nie konfrontuję jeszcze z realnie osiągniętymi rezultatami głównie ze względu na brak pełnych informacji.(fragment tekstu)
Prawidłowe oszacowanie parametru ryzyka systematycznego ma podstawowe znaczenie w procesie wyceny aktywów kapitałowych. W klasycznym modelu CAPM dłu-gość przedziału czasowego pomiaru stopy zwrotu powinna pokrywać się z długością ocze-kiwanego horyzontu inwestycyjnego. Wrażliwość estymatora parametru beta na wybór dłu-gości przedziału czasowego pomiaru stopy zwrotu nazywana jest w literaturze efektem przedziałowym. Celem badań empirycznych przedstawionych w pracy była weryfikacja hi-potezy badawczej zakładającej, że na GPW w Warszawie SA występuje tzw. efekt przedzia-łowy parametru beta. Analizowano okres od stycznia 2007 r. do grudnia 2012 r.(abstrakt oryginalny)
Podjęcie probiematyki dotyczącej wskazania siły kapitału pracującego w polskich przedsiębiorstwach może wydawać się pozornie czynnością banalną, a nawet pozbawioną większego sensu poznawczego. Po bliższym przyjrzeniu się definicji kapitału pracującego na tle istoty kapitału można jednak stwierdzić, że siła kapitału pracującego to nie tylko gwarancja płynności firmy, ale także szybkość przeobrażania się kapitału stałego pracującego w aktywach obrotowych. Celem artykułu jest wskazanie na istotę kapitału pracującego jako części kapitału stałego przedsiębiorstwa ucieleśnionego i pracującego w aktywach obrotowych i pokreślenie przez to jego siły w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę szacunku kosztu kapitału w warunkach kryzysu finansowego na przykładzie USA. Inspiracją do podjęcia takiego problemu badawczego były wydarzenia obserwowane podczas kryzysu finansowego 2007-2008. Rozważania oparte są na badaniach dotyczących dwojakiego podejścia do szacunku kosztu kapitału: modelu behawioralnego oraz modelu fundamentalnego. Przytoczone zostały twierdzenia mówiące, iż behawioralne podejście do szacunku kosztu kapitału może skutkować jego zawyżaniem. Dlatego zdaje się, iż kalkulacja kosztu kapitału w oparciu o model fundamentalny w okresie kryzysu na rynkach finansowych wydaje się bardziej prawidłowym podejściem, w szczególności w przypadku oceny opłacalności inwestycji, które mają charakter długoterminowy(abstrakt oryginalny)
Na próbie 176 polskich funduszy inwestycyjnych (akcyjnych, mieszanych, dłużnych i rynku pieniężnego) sprawdzono, jak zmiany nazw wpływały na wielkość napływu kapitału w okresie 2008-2016. Zmiany podzielono, wykorzystując trzy kryteria. Pierwszym kryterium była zmiana nazwy funduszu, wynikająca ze zmiany nazwy spółki zarządzającej. Drugim kryterium była możliwość połączenia nowych nazw funduszy z realizowanymi przez nie strategiami inwestycyjnymi. Uzyskany zbiór zmian podzielono na zmiany pozytywne (nowa nazwa sugerowała styl inwestycyjny funduszu), neutralne i negatywne (nazwy funduszy nie były powiązane z realizowaną polityką inwestycyjną). Za trzecie kryterium przyjęto rodzaje funduszy (uzyskano cztery grupy zmian dla funduszy akcyjnych, mieszanych, dłużnych i rynku pieniężnego). W celu określenia wpływu zmian nazw funduszy na wielkość napływu kapitału wykorzystano różnice w średnich napływach przed i po zmianach. Aby uzyskać szczegółowe wyniki, wykorzystano drugą metodę - analizę zdarzeń. Na podstawie uzyskanych rezultatów badań można wnioskować, że zmiany nazw funduszy mają wpływ na wielkość napływu kapitału nawet do 12 miesięcy. Największy napływ kapitału do funduszy wykazano dla zmian pozytywnych, szczególnie w okresie od 4. do 9. miesiąca po wprowadzeniu zmian. Z kolei największy odpływ kapitału dla zmian negatywnych - głównie w okresie od 7. do 12. miesiąca. Ponadprzeciętny napływ kapitału zaobserwowano także w przypadku zmian nazw dla funduszy dłużnych i rynku pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przepływ kapitału we współczesnej gospodarce globalnej
80%
Celem artykułu jest prezentacja analizy przepływu kapitału sześciu wybranych państw, które przyczyniają się do narastania globalnej nierównowagi. Zestawienie elementów bilansu płatniczego USA, Japonii oraz krajów wschodzących BRIC w okresie lat 1999-2008 dało obraz, w jakim tempie i skali kraje te zwiększają swoją potęgę gospodarczą. Publikacja składa się z czterech części. Scharakteryzowano strukturę bilansu płatniczego, który daje obraz całokształtu transakcji gospodarczych danego kraju. Przedstawiono wpływ ruchu kapitału na równowagę bilansu płatniczego. W następnej kolejności scharakteryzowano przyczyny oraz skalę narastania nierównowagi globalnej. Na podstawie danych Balance of Payments Statistics, publikowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zestawiono wybrane części bilansu płatniczego.(abstrakt oryginalny)
The objective of the paper is to highlight the possibility of providing funding for the SME sector by means of mezzanine financing and to evaluate the impact of this type of financing on the financial condition of businesses. 13 entities which applied mezzanine capital to finance their activity were covered by the study. In accordance with the research objective the financial performance indicators were analysed in the year of securing mezzanine financing and in 5 consecutive years of operation of the firms. Additionally, the comparison of the financial results obtained by these entities with the average industry results was prepared. Mezzanine capital seems to be an attractive method of financing businesses in the SME sector, first and foremost, due to its flexible form. The analysis of the dynamics of the indicators of financial evaluation in 5 consecutive years following the period of obtaining the finance may point to an improvement in the profitability of the enterprises, however, the analysis in relation to the average industry indicators shows that the enterprises funded by means of mezzanine capital generally do not achieve profitability or efficiency above the average results for a particular industry.(original abstract)
17
Content available remote Desire and Intellect : Individuation in Capitalism, or Simmel vs. Marx
80%
The aim of this text is to compare Simmel's and Marx's notions of two subjective faculties, desire and intellect, and the role each plays in modern capitalist societies. While Simmel understands the faculties as individual, Marx's critique of political economy presents their social, public, and trans-individual character. These two perspectives differ over the particular economic sphere in which we ought to locate the social production of subjectivity. Simmel locates such production in market exchange, the formal, symbolic expression of which is money, thereby leading to the notion of an intersubjective social reality as the effect of monetary relations between desiring and calculating individual subjects. Marx, for his part, treats both desire and intellect as trans-individual faculties, and locates the social production of subjectivity in the sphere of production as subsumed under capital. (original abstract)
Questions of capital investment appraisal are linked with long-term decision making. Capital expenditure is concemed with the purchase of large capital items. Benefits from such purchases are likely to be derived for several years. The capital investment appraisal techniąue is used to consider long-term capital projects. It is necessary: to determine a projecfs viability, to put projects in order so that a choice can be made among altematives. The principal methods used for capital investment appraisal are: accounting rate of return, the payback method, net present value, and intemal rate of return. Capital investment appraisal techniąues do not take into account risk and uncertainty. The use of probabilities and sensitivity analysis can prove useful in understanding uncertainty. The use of standard deviation can be useful in the understanding of risk. This paper has been produced as the output of planed research on: Development of Financial and Accounting Theory and its Application in Practice from an Interdisciplinary Point of View. (original abstract)
19
Content available remote Nadzór korporacyjny nad spółkami kapitałowymi
80%
Niezwykle ważne z punktu widzenia właściwego funkcjonowania podmiotów prawa handlowego w postaci spółek kapitałowych jest ustalenie ich wewnętrznego systemu organizacyjnego, a także określenie wewnętrznego układu ich organów, przy jednoczesnej konieczności określenia uprawnień przysługujących każdemu z nich. Poza tym odpowiednia struktura wewnętrzna spółki pozwala na obsadzenie każdego ze stanowisk przez kompetentne osoby, które chociażby z tego powodu są uprawnione do zajmowania się sprawami spółki oraz do reprezentowania jej w stosunkach zewnętrznych.Wobec tego możliwe jest przyjęcie założenia, że ukształtowana struktura wewnętrzna podmiotu umożliwia uprawnionym organom określanie zakresu ich praw i obowiązków. Działania te mają sprzyjać przemyślanemu podejmowaniu decyzji poprzez składanie oświadczeń woli i wyrażanie jej na zewnątrz.(fragment tekstu)
20
80%
Shocks to banks' capital buffer can impact the real economy via a number of channels. We investigate the transmission of aggregate capital buffer shocks to loans, prices and economic activity in Poland over the period 2002-2015 using multivariate time series techniques. Impulse-response functions from both SVAR and SVEC models indicate an increase in GDP and loan levels in the aftermath of a positive capital buffer shock. Although previous literature predominantly focuses on SVAR analyses, only the SVEC-based simulation yields economically reliable long-run estimates of the impact. Our long- -run relationships indicate that capital policy may have a lasting impact on the real variables, unlike monetary policy. (original abstract)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.