Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kapitał amortyzacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych, które wskazują na zależność między wartością kapitału amortyzacyjnego a wielkością nakładów na inwestycje rzeczowe polskich przedsiębiorstw. Stwierdzono, że odpisy amortyzacyjne, tworzące kapitał amortyzacyjny, mają istotne znaczenie jako źródło finansowania działalności inwestycyjnej dla przedsiębiorstw polskich. Badane przedsiębiorstwa doceniają znaczenie kapitału amortyzacyjnego w finansowaniu inwestycji rzeczowych, ale tylko w minimalnym stopniu. Nie wykorzystują przyspieszonych metod amortyzacji, by przyspieszyć zwrot środków zainwestowanych w rzeczowe składniki majątku, by pozyskać wyższą wartość kapitału amortyzacyjnego oraz by zmniejszyć zakres erozji kapitału amortyzacyjnego na skutek inflacji i podatku dochodowego.
2
Content available remote Depreciation Constituent of the Investment System in the Republic of Belarus
100%
The article is devoted to the processes of the depreciation charges and its usage in enterprises, the present day complexity and the necessity of forming a realistic macro level depreciation concept. Some aspects of forming depreciation policy of an enterprise and its influence on the economic and financial activities of an enterprise as well as the primary features of the naturalistic concept and the international experience of the depreciation charges policy are examined in the article. (original abstract)
Przedstawiono istotę struktury kapitału i kapitału amortyzacyjnego. Przeprowadzono weryfikację wpływu kapitału amortyzacyjnego na strukturę kapitału przedsiębiorstwa.
Każdy zakład ubezpieczeń powinien posiadać aktywa co najmniej w wysokości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, które są przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań wynikających z zawartych umów ubezpieczenia. Wartość środków własnych 67 zakładów ubezpieczeń 31.03. 2008 r. wyniosła30 266,15 mln zł, tj. o 4469,04 mln zł więcej niż 31.03.2007 roku. Wskaźnik pokrycia marginesu wypłacalności dla całego sektora ubezpieczeń uległ zwiększeniu z 481 proc. do 501 proc. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła wyniki badań ankietowych, które dowiodły zależności między wartością kapitału amortyzacyjnego a wielkością nakładów na inwestycje rzeczowe przedsiębiorstw polskich. Ankieta, przeprowadzona w okresie od czerwca do sierpnia 2002 roku obejmowała zagadnienia z zakresu: informacji ogólnych dotyczących przedsiębiorstwa, informacji dotyczących inwestycji rzeczowych realizowanych przez przedsiębiorstwo w latach 1995-2001 oraz źródeł ich finansowania oraz ogólnych informacji finansowych firmy, za szczególnym uwzględnieniem metod amortyzacji podatkowej i ich wpływu na wynik finansowy i wielkość płaconego podatku dochodowego.
Celem artykułu jest analiza wpływu inflacji i podatku dochodowego na wartość środków finansowych pozyskiwanych przez przedsiębiorstwo na skutek amortyzacji. Na podstawie wyników z badań ankietowych i danych GUS z zakresu finansowania inwestycji rzeczowych przedsiębiorstw z kapitału amortyzacyjnego pozwala na wskazanie zależności między realną wartością tego kapitału a inwestycjami rzeczowymi przedsiębiorstwa.
Celem artykułu jest podkreślenie znaczenia podatkowego kapitału amortyzacyjnego w finansach przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki kształtowania wartości amortyzacji podatkowej przez system prawa podatkowego. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy literatury oraz krytycznej analizy norm prawa podatkowego, zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W wyniku przeprowadzonych badań przedstawiono istotę podatkowego kapitału amortyzacyjnego jako oszczędności na płatności podatku dochodowego. Wartością dodaną publikacji jest oryginalne przedstawienie podatkowego aspektu amortyzacji w kontekście istoty kapitału i podatku dochodowego.(abstrakt oryginalny)
Podatki są stałą częścią życia społecznego i nieodzownym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw, wpływającym na ich potencjał finansowy. Celem opracowania jest analiza wpływu inflacji i podatku dochodowego na wartość kapitału amortyzacyjnego w kontekście wartości i dynamiki nakładów na środki trwałe w polskich przedsiębiorstwach. Jest to zagadnienie szczególnie istotne w dobie kryzysu finansowego, ograniczonych możliwości dostępu przedsiębiorstw do kapitałów zewnętrznych (kredytu bankowego) oraz słabszej kondycji finansowej. Empirycznym obrazem realizacji celu jest zbadanie zakresu finansowania inwestycji rzeczowych przedsiębiorstw z kapitału amortyzacyjnego, co pozwoli na wskazanie na zależność między realną wartością tego kapitału a inwestycjami rzeczowymi przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono zagadnienie wpływu inflacji i podatku dochodowego na realne możliwości finansowania inwestycji rzeczowych przez przedsiębiorstwa ze środków będących następstwem amortyzacji, a określonych jako kapitał amortyzacyjny. W warunkach braku indeksacji podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów podatkowych, regulacje podatkowe w okresie inflacji doprowadzają faktycznie do ukrytej formy opodatkowania kapitału przedsiębiorstw. Dlatego jeśli firma chce zachować realną wartość rzeczowego majątku trwałego to musi kompensować braki kapitału amortyzacyjnego z zysku do podziału lub poprzez zaciągnięcie zobowiązań. W wyniku przeprowadzonych badań empirycznych stwierdzono, że amortyzacja postrzegana jest przez polskie przedsiębiorstwa jako najważniejsze źródło finansowania działalności inwestycyjnej. Inflacja w istotny sposób ogranicza możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw z kapitału amortyzacyjnego, braki w kapitale amortyzacyjnym przedsiębiorstwa kompensują zyskiem netto i ograniczają poziom inwestycji.
Celem opracowania jest analiza wpływu inflacji i podatku dochodowego na wartość kapitału amortyzacyjnego w kontekście istoty budżetowania kapitałowego. Empirycznym obrazem realizacji celu publikacji jest zbadanie zakresu finansowania inwestycji rzeczowych przedsiębiorstw z kapitału amortyzacyjnego, co pozwoli na wskazanie na zależność między realną wartością tego kapitału a inwestycjami rzeczowymi przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Zaklasyfikowanie zakupionych programów komputerowych, zgodnie z zawartą w ustawach o podatkach dochodowych definicją, do wartości niematerialnych i prawnych ma swoje dalsze implikacje podatkowe w sferze kosztów. Oznacza bowiem konieczność stosowania do zakupionego oprogramowania przepisów o amortyzacji. W artykule przedstawiono wskazówki jak wliczyć oprogramowanie w koszt prowadzonej działalności.
Podjęcie problematyki kapitału amortyzacyjnego w przedsiębiorstwie wymaga na wstępie usystematyzowania podstawowych zagadnień teoretyczno-metodologicznych. Amortyzacja środków trwałych w przedsiębiorstwie to swoista kategoria finansowa. Jest związana ze zużywaniem się i reprodukcją środków trwałych, a będąc bezpośrednim następstwem szczególnego sposobu przekazywania wartości i odtwarzania środków trwałych, stanowi uogólnienie procesów ruchu wartości produkcyjnych środków trwałych ze sfery produkcji do sfery podziału i obiegu oraz ponownego wprowadzania tej wartości do sfery produkcji w sposób zdeterminowany specyficznym charakterem zużywania się tych środków. W przypadku inwestycji w środki trwałe przedsiębiorstwo uzyskuje dwie formy amortyzacyjnych środków finansowych: środki wynikające z uwolnienia kapitału na skutek odpisów amortyzacyjnych oraz środki wynikające z pomniejszenia podstawy opodatkowania - podatkowej osłony amortyzacyjnej. Opierając się na licznych w literaturze przedmiotu definicjach amortyzacji, o odcieniach bardziej rachunkowych lub bardziej finansowych, można postawić hipotezę opracowania, która brzmi: amortyzacja, będąc źródłem finansowania majątku trwałego w przedsiębiorstwie, poprzez efekt uwolnienia kapitału oraz efekt podatkowy, może być określana mianem kapitału. Hipoteza ta dotyczy w szczególności faktu, czy można zaakceptować pojęcie kapitał amortyzacyjny na tle teorii tworzenia nauki. (fragment tekstu)
Podjęcie problematyki kapitału amortyzacyjnego w przedsiębiorstwie wymaga na wstępie usystematyzowania podstawowych zagadnień teoretyczno - metodologicznych. Amortyzacja środków trwałych w przedsiębiorstwie stanowi swoistą kategorię finansową. Wiąże się ona z procesem rozłożenia w czasie obciążenia finansowego, aż do momentu jego całkowitego zaniknięcia. Jest związana ze zużywaniem się i reprodukcją środków trwałych, a będąc bezpośrednim następstwem szczególnego sposobu przekazywania wartości i odtwarzania środków trwałych stanowi uogólnienie procesów ruchu wartości produkcyjnych środków trwałych ze sfery produkcji do sfery podziału i obiegu oraz ponownego wprowadzania tej wartości do sfery produkcji w sposób zdeterminowany specyficznym charakterem zużywania się tych środków1. W przypadku inwestycji w środki trwałe przedsiębiorstwo uzyskuje dwie formy amortyzacyjnych środków finansowych: środki wynikające z uwolnienia kapitału na skutek odpisów amortyzacyjnych oraz środki wynikające z pomniejszenia podstawy opodatkowania - podatkowej osłony amortyzacyjnej. Bazując na licznych w literaturze przedmiotu definicjach amortyzacji, o odcieniach bardziej rachunkowych lub bardziej finansowych, można postawić tezę, która brzmi: amortyzacja, będąc źródłem finansowania majątku trwałego w przedsiębiorstwie, poprzez efekt uwolnienia kapitału oraz efekt podatkowego z amortyzacji, może być określana mianem kapitału. Teza ta dotyczy w szczególności faktu, czy można zaakceptować pojęcie kapitału amortyzacyjnego na tle teorii tworzenia nauki. Osiągnięcia współczesnej filozofii nauki doprowadziły do wypracowania pewnego wzorca metodologicznego, który stał się w zasadzie obowiązującym sposobem oglądu (i tworzenia) nauki, w tym także w zakresie nauk społecznych, do których należą nauki ekonomiczne. (fragment tekstu)
Dokonano określenia realnej wartości kapitału amortyzacyjnego i oceny możliwości finansowania z niego działalności inwestycyjnej przez polskie przedsiębiorstwa. Omówiono kapitałowy charakter amortyzacji w aspekcie inwestycji rzeczowych. Przedstawiono badanie istoty kapitału amortyzacyjnego, w tym podatkowej tarczy amortyzacyjnej, w teorii kształtowania struktury kapitału przedsiębiorstw. Zaprezentowano także wyniki badań empirycznych, które miały na celu określenie wartości realnej kapitału amortyzacyjnego i ocenę możliwości finansowania z niego inwestycji rzeczowych przez polskie przedsiębiorstwa.
Podjęto próbę zarysu teorii podatkowej tarczy amortyzacji na tle finansowych rozwiązań systemowych oraz zbadania realnych możliwości finansowania inwestycji rzeczowych przez przedsiębiorstwa ze środków będących następstwem podatkowego efektu amortyzacji. Omówiono kapitałowy charakter amortyzacji w aspekcie inwestycji rzeczowych. Zaprezentowano badanie istoty podatkowej tarczy amortyzacyjnej w teorii kształtowania struktury kapitału przedsiębiorstw. Na tym tle wskazano rolę podatkowych rozwiązań systemowych związanych ze środkami trwałymi w kształtowaniu wielkości podatkowego efektu amortyzacji. Przeprowadzono także badanie empiryczne w celu weryfikacji wpływu podatkowej tarczy amortyzacyjnej na wartość inwestycji rzeczowych przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.