Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kapitał relacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Kapitał relacyjny, będący strategicznym zasobem przedsiębiorstwa, powinien być umiejętnie kształtowany przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi i metod pozwalających efektywnie wykorzystywać zasoby niematerialne (informacje, wiedzę, umiejętności) w ramach obustronnych, korzystnych transakcji sprzyjających generowaniu wartości i utrwalaniu powiązań sieciowych. Jak wskazują istniejące opracowania, odpowiednie ukształtowanie architektury relacji z interesariuszami sprawia, że korzyści płynące z wykorzystania kapitału relacyjnego górują nad potencjalnymi zagrożeniami". Kształtowanie kapitału relacyjnego we współczesnych przedsiębiorstwach powinno bazować na kryteriach efektywności adaptacyjnej, pozwalającej wykorzystać elastyczność organizacji do umiejętnego dostosowywania się do nieoczekiwanych zmian. Szczególnie istotne wydaje się to w warunkach sytuacji kryzysowych, w których szybko zmieniające się sytuacje zewnętrzne powodują, iż dotychczasowe relacje formalne tracą na znaczeniu na rzecz nowych ograniczeń nieformalnych w postaci sankcji, zwyczajów, tradycji, nieformalnych kodeksów zachowań, które kształtowane są przez partnerów m.in. "w celu stworzenia porządku oraz zredukowania niepewności w transakcjach".(fragment tekstu)
Nowe technologie informacyjne i telekomunikacyjne z powodzeniem znajdują zastosowanie w doskonaleniu procesów gospodarczych. Rośnie liczba usług oferowanych przez Internet, portali informacyjnych oraz praktycznych rozwiązań biznesowych zarówno w obszarze business to customer, jak i business to business. Dynamiczny rozwój dotyczy też technologii mobilnych. Ich zastosowanie nadaje nowy wymiar działalności przedsiębiorstw tworząc nowe kanały dystrybucji i komunikacji oraz nowe formy kontaktu z klientami. Tradycyjne relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem, klientami, dostawcami i partnerami gospodarczymi coraz częściej zastępowane są ich wirtualną formą. Wykorzystanie Internetu bądź technologii mobilnych wymaga uwzględnienia specyfiki tej formy komunikacji w procesie budowania relacji. Celem pracy jest ukazanie, w jaki sposób nowe technologie teleinformacyjne wpływają na zarządzanie relacjami współczesnych przedsiębiorstw oraz przedstawienie możliwości, jakie stwarzają one w procesach kreowania kapitału relacyjnego. (fragment tekstu)
Wzajemne relacje pomiędzy pracodawcą a pracobiorcą, a także pomiędzy innymi interesariuszami firmy stanowią tzw. dobra relacyjne, które tworzą kapitał relacyjny przedsiębiorstwa. W artykule pokazano, że kapitał relacyjny może stanowić bazę wprowadzenia paradygmatu jedności w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Pokazano też możliwości rozszerzenia tego paradygmatu dla nauk społecznych. Potrzeba nowego paradygmatu w naukach o zarządzaniu, który uwzględnia przede wszystkim wartości ogólnoludzkie, etyczne i duchowe jest widoczna szczególnie w dzisiejszych czasach. W artykule zaprezentowano także istotne cechy ekonomii komunii realizowane w przedsiębiorstwach zarządzanych według paradygmatu jedności. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Czynniki kształtujące kapitał relacyjny w mikro i małym przedsiębiorstwie
100%
Obecnie wskazuje się na wzrost znaczenia relacji zewnętrznych jako czynnika mającego wpływ na tworzenie przewagi konkurencyjnej i innowacyjność przedsiębiorstwa. Oba te czynniki to niewątpliwie pożądane atrybuty współczesnego przedsiębiorstwa, które powiązane są z możliwościami jego istnienia i rozwoju. Mikro i małe przedsiębiorstwa koncentrują się w głównej mierze na tworzeniu trwałych relacji z klientami, poprzez zaspokajanie indywidualnych ich potrzeb. Istotny wpływ na tworzenie zasobów relacyjnych przedsiębiorstwa ma komunikacja i współpraca pomiędzy kadrą kierowniczą a pracownikami i interesariuszami. Rolą kadry kierowniczej jest określanie kierunków rozwoju i niezbędnych zadań w obszarze współpracy i kształtowania relacji wewnętrznych i zewnętrznych w celu wykorzystania cennych, rzadkich i trudnych do imitacji zasobów15. Tworzeniu kapitału relacyjnego sprzyjają bezpośrednie i osobiste kontakty (powiązania) pracowników oraz kadry kierowniczej z interesariuszami, bazujące na zdolności do współpracy, kluczowych kompetencjach, skłonności do zaufania oraz wiarygodności własnej, która kształtuje zachowania organizacyjne. Niematerialna postać kapitału relacyjnego powoduje, iż w praktyce brak jest wypracowanych i powszechnie stosowanych narzędzi jakościowego pomiaru. Stale pojawiają się nowe propozycje dotyczące metod i systemów pomiaru jego komponentów jako składowych kapitału intelektualnego. Pojawiające się rozbieżności są wynikiem indywidualnego podejścia do oceny wartości kapitału relacyjnego, którego elementy w odniesieniu do specyfiki konkretnej branży czy rodzaju przedsiębiorstwa nie zawsze dadzą się skwantyfikować.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest: wskazanie na istotę relacji międzyorganizacyjnych, zdefiniowanie kapitału relacyjnego wraz z wyodrębnieniem jego elementów składowych, przedstawienie metod i narzędzi pomiaru kapitału relacyjnego z wyszczególnieniem przykładowych mierników oceny kapitału relacji, określenie wpływu kompetencji relacyjnych na rozwój kapitału relacyjnego w aspekcie długofalowym oraz przedstawienie zastosowania pomiaru kapitału relacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Istotnym problemem w zakresie kapitału relacyjnego jest brak jego precyzyjnej definicji. Autorki badań podjęły próbę stworzenia definicji obejmującej najważniejsze elementy, które pojawiają się w definicjach tej formy kapitału. Ponadto w artykule zaprezentowano poziom zainteresowania terminem kapitału relacyjnego w latach 2006-2017. Zastosowane metody badawcze obejmują analizę i krytykę piśmiennictwa oraz analizę popularności słów kluczowych z wybranych baz naukowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie kapitału relacyjnego i jego wpływ na ewentualne pojawienie się zjawisk kryzysowych w organizacji. Jego celem jest zraportowanie eksperckich opinii nt. istoty kapitału relacyjnego przedsiębiorstwa oraz jego potencjalnego kryzysogennego oddziaływania na firmę. Istotnym wnioskiem nasuwającym się po pierwszej części badań jest fakt, iż kapitał relacyjny jest postrzegany głównie przez pryzmat kapitału wewnętrznego oraz kapitału zewnętrznego pojmowanego przez pryzmat relacji w łańcuchu dostaw. W tym przypadku najważniejsze wydają się relacje przedsiębiorstwa z jego klientami oraz dostawcami. Dość istotną grupę stanowią również relacje z bankami i innymi instytucjami finansowymi.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zewnętrzny kapitał relacyjny jako zasób strategiczny
75%
Prezentowany artykuł przedstawia - obok rozważań konceptualizacyjnych - raport z badań empirycznych, dotyczących budowania zewnętrznego kapitału relacyjnego jako zasobu o strategicznym znaczeniu dla firm. Na tle przeprowadzonych w 57 podmiotach gospodarczych badań ilościowych i jakościowych, Autorki pozytywnie weryfikują hipotezę, zakładającą, że istnieje istotna zależność między nasileniem i jakością różnego rodzaju relacji firm z interesariuszami w otoczeniu gospodarczym a ich faktyczną kondycją ekonomiczną i przyszłymi perspektywami wzrostu. Dodatkowo Autorki wykazują, że kadry kierownicze rzadko wykorzystują świadomie i intencjonalnie elementy kapitału relacyjnego jako medium wzmacniania swojego potencjału strategicznego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest systematyzacja wiedzy na temat interesariuszy, w kontekście ich różnorodności i budowania kapitału relacyjnego oraz identyfikacja zainteresowanych stron i ich oczekiwań w branży deweloperskiej. Rozpoznania interesariuszy dokonano przy wykorzystaniu metody tzw. "burzy mózgów". Badanie przeprowadzano cyklicznie ze studentami Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej kierunków: Zarządzanie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Logistyka w grudniu 2012 roku oraz w latach 2014-2017, a także słuchaczami studiów podyplomowych: Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, Lean Management w 2016 i 2017 roku. Dobór uczestników badania wynikał z faktu, że obecnie lub w przyszłości stanowić oni będą grupę potencjalnych klientów. Przedsiębiorstwa deweloperskie, kształtując długookresową politykę, będą więc zainteresowane opinią wyżej wskazanych podmiotów. (fragment tekstu)
10
Content available remote Przedsiębiorstwo rolnicze w gospodarce opartej na wiedzy
75%
W artykule przedstawiono niektóre warunki zmian przedsiębiorstw w gospodarce opartej na wiedzy. Wskazano na wyraźną różnicę wskaźnika innowacyjności (IUS 2011) między Polską a UE-27. Podkreślono przy tym rolę kapitału ludzkiego jak czynnika stymulujący zmiany. Szczególna uwagę zwrócono na kwestię transformacji przedsiębiorstw rolnych. Wskazano na kapitał intelektualny jako główne źródło znajdowania i przyswajania wiedzy i informacji oraz ich wykorzystania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kapitał relacyjny firm w prewencji i interwencji antykryzysowej
75%
Prezentowany artykuł przedstawia raport z badań empirycznych dotyczących potencjalnego wpływu kapitału relacyjnego na wzmocnienie działań prewencyjnych i interwencyjnych w przedsiębiorstwach wobec zjawisk kryzysowych i dekoniunkturalnych. Na tle przeprowadzonych w 57 podmiotach gospodarczych badań jakościowych autorki pozytywnie weryfikują hipotezę zakładającą, że istnieje istotna zależność między nasileniem i jakością różnego rodzaju relacji firm z interesariuszami w otoczeniu gospodarczym a ich faktyczną kondycją ekonomiczną i przyszłymi perspektywami wzrostu. Dodatkowo autorki wykazują, że kadry kierownicze rzadko wykorzystują świadomie i intencjonalnie elementy kapitału relacyjnego jako medium w programach antykryzysowych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zaufanie w relacjach międzyorganizacyjnych w świetle badań własnych
75%
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie o istotę zaufania w relacjach międzyorganizacyjnych na podstawie badań pilotażowych, przeprowadzonych w grupie 82 przedsiębiorstw na terenie Polski. Badaniami objęto 82 przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie Polski. Jako metodę badawczą wybrano metodę sondażu diagnostycznego, w ramach której wykorzystano technikę ankiety rozdawanej. Narzędziem badawczym był przygotowany autorski kwestionariusz ankiety. Z przeprowadzonych badań wynika, iż badane firmy podejmują różne rodzaje relacji z interesariuszami. W każdej z nich niezwykle ważne jest dla nich zaufanie. Różne grupy interesariuszy obdarzane są nim jednak w różnym stopniu. Zdecydowanie największym darzeni są klienci oraz dostawcy i sojusznicy strategiczni i instytucje finansowe. Najmniejsze zaufanie badane firmy mają do swoich konkurentów. Zaufanie to determinowane jest przez różne czynniki, min. liczbę i częstotliwość relacji z daną grupą interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Influence of Ledaers' Social Capital on Change Implementation
75%
Artykuł, oparty na badaniach empirycznych w jednej z firm produkcyjno- -usługowych w branży energetycznej, rozwija wstępne wnioski na temat wpływu kapitału społecznego liderów zmian na skuteczność wdrażanych zmian. Używając analizy sieci organizacyjnej, autorka bada wpływ kapitału społecznego liderów zmian na przestrzeni: rzeczywistego przepływu pracy podczas wdrażania zmiany oraz przepływu otwartej komunikacji na skuteczność wdrażania zmian. Odkrywa, że więzi pomiędzy liderami zmian w tych dwóch wymiarach wyraźnie wpływają na efektywność zmian. W szerszym aspekcie wnioski z opracowania mają wpływ na badania zarządzania zmianą i sugerują potrzebę dalszych prac w tej materii(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kapitał relacyjny przedsiębiorstw rodzinnych
75%
Przyjmując w niniejszym opracowaniu, że przedsiębiorstwem rodzinnym jest podmiot gospodarczy, w którego funkcjonowanie zaangażowany jest więcej niż jeden członek danej rodziny i w rękach przedstawiciela tej rodziny pozostają również kontrola własnościowa lub zarządzanie, warto sprawdzić, jak specyfika tego typu organizacji wpływa na posiadany kapitał relacyjny. Biorąc pod uwagę powyższe za cel niniejszego opracowania, wyznaczono próbę odpowiedzi na pytanie o charakter relacji przedsiębiorstw rodzinnych z interesariuszami zewnętrznymi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie poziomu rozwoju kapitału relacyjnego w przedsiębiorstwach rodzinnych w Polsce na rynku usług gastronomicznych. Opisane zostaną takie zagadnienia, jak tworzenie przez firmy rodzinne stosunków partnerstwa z innymi podmiotami, kreowanie reputacji i marki oraz intensywność wykonywania projektów badawczo-rozwojowych i ich wpływ na działalność firmy. Artykuł został opracowany na podstawie analizy literatury przedmiotu, jak również wykonanych przez autora badań empirycznych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie dotychczasowego dorobku teoretycznego oraz empirycznego nad kapitałem relacyjnym ze wskazaniem aktualnych wyzwań badawczych w tym obszarze. Dla realizacji tak skonstruowanego celu wykorzystano metodę systematycznego przeglądu literatury. Badaniem objęto artykuły ukazujące się w anglojęzycznych bazach pełnotekstowych EBSCO, Scopus, Proquest, Web of Science, Elsevier, Emerald w latach 1998-2014. Stan wiedzy dotyczący kapitału relacyjnego jest dość skromny, a dotychczasowe badania empiryczne są fragmentaryczne i nie są wolne od ograniczeń koncepcyjno-metodycznych. Wyniki przeglądu wskazują, że kapitał relacyjny to jeden z obszarów dociekań, który wymaga eksploracji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy relacji, które zachodzą między kapitałem intelektualnym a wizerunkiem. Przyjęto, że z jednej strony na kapitał intelektualny, w ramach jednego z jego komponentów - kapitału relacyjnego, składa się problematyka wizerunku i sposobów jego kształtowania, z drugiej strony - kapitał intelektualny może być traktowany jako swoisty instrument wspomagający ów proces. Celem artykułu jest identyfikacja wybranych relacji między komponentami kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa a działaniami związanymi z kształtowaniem wizerunku. Ważną rolę w kształtowaniu odpowiedniego wizerunku odgrywają takie komponenty, jak kapitał relacyjny oraz - w ramach kapitału strukturalnego/organizacyjnego - kultura organizacyjna przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Rynek obejmuje zarówno podmioty, jakie na nim istnieją i działają, jak również relacje, stosunki i więzi, jakie między nimi zachodzą. Te relacje mogą mieć różnorodny charakter, różne natężenie, zróżnicowany kształt i w różny sposób wpływają na organizacje, między którymi występują. To oddziaływanie może mieć charakter pozytywny (tym obszarem w głównej mierze interesują się teoretycy i praktycy zarządzania), ale i negatywny. Dysponowanie rozległą siecią kontaktów ułatwia i przyspiesza pozyskiwanie kluczowych informacji, pozwala wychwycić słabe sygnały rynkowe, wpływać na inne podmioty, w tym również na instytucje regulujące rynek w celu przeforsowania rozwiązań sprzyjających danej organizacji oraz tworzyć konfiguracje i związki przedsiębiorstw gotowych do wspólnej walki rynkowej czy też zdecydowanych na realizację wspólnych oraz nowatorskich przedsięwzięć. (fragment tekstu)
19
Content available remote Budowanie relacji międzyorganizacyjnych w kontekście technologii informacyjnych
75%
Budowa rzetelnych oraz wiarygodnych relacji międzyorganizacyjnych w warunkach niepewności biznesowej staje się jedną z kluczowych determinant sukcesu rynkowego większości organizacji. Równocześnie postęp w zakresie przesyłania informacji oraz komunikowania się między podmiotami gospodarczymi w diametralny sposób zmienił perspektywy oraz zakres prowadzenia działalności biznesowej. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w sferze technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) otworzyło szerokie możliwości dla komunikowania się z klientem na rozproszonych geograficznie rynkach. W artykule autorka na podstawie głębokich badań literaturowych wskazała na znaczenie kapitału relacyjnego dla współczesnych organizacji oraz na możliwości, jakie dają nowoczesne rozwiązania ICT w zakresie tworzenia oraz utrzymywania relacji międzyorganizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Shaping Small and Medium-Sized Enterprises' Business Environment
75%
Modern enterprises appear to be more and more focused on their intangible assets, among which the intellectual capital plays an important role. One of its components - relational capital - is an essential value of an organization as it helps build long-lasting relations between the company and its stakeholders. This, in turn, leads to a business' competitive advantage. With the help of a research conducted, this study attempts to assess the relations between small and medium-sized enterprises (SMEs) and their business environment institutions. (original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.