Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kariera menedżera
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Sylwetka Wojciecha Kostrzewy - prezesa BRE Banku. Przed laty wprowadził na giełdę PBR, a potem przysporzył bardzo duże zyski BRE Bankowi i zdobył tytuł Bankowca Dziesięciolecia.
2
Content available remote Umiejętności i odpowiedzialność współczesnych menedżerów
80%
Kreatywną siłą każdej organizacji staje się dzisiaj zarządzanie rozumiane najprościej jako sztuka podejmowania rozsądnych decyzji rozstrzygających o tym, co i jak należy robić dzisiaj i w przyszłości, a następnie realizowania planów dzięki efektywnemu wykorzystywaniu posiadanych zasobów, monitorowaniu postępów i korygowaniu działań, jeśli organizacja lub jej część podąża w złym kierunku. Najważniejszą funkcją zarządzania jest naturalne realizowanie zadań za po-mocą ludzi, gdyż tylko oni mają zdolność tworzenia nowych wartości w organizacjach i oni też - a nie surowce, kapitał czy wartości materialne - są najważniejszym zasobem każdej organizacji. Zwiększanie wartości zasobów i ich ekonomiczne wykorzystanie do realizacji przyjętych zadań zależy głównie od umiejętności i zaangażowania wszystkich, którzy w organizacji pracują, a szczególnie od umiejętności kierownictwa, czyli osób nią zarządzających. Im też - menedżerom - przypisuje się różne zadania, cechy i umiejętności, różnie też postrzega się zachowania dobrych menedżerów. W opracowaniu analizowane będą współcześnie rozumiane umiejętności menedżerów połączone na zasadzie sprzężenia zwrotnego z ich odpowiedzialnością właściwie za wszystko, co się dzieje w organizacji dzisiaj, i za to, co będzie się działo w niedalekiej przyszłości. (fragment tekstu)
Przebieg kariery zawodowej w marketingu Adama Okraska, dyrektora generalnego Reader's Digest.
W artykule zawarto wskazówki jak zapobiegać negatywnym skutkom odejścia menedżera z pracy. Przykładem takiej praktyki jest podkupywanie menedżera z innej firmy, który następnie - posiadając wiedzę o kwalifikacjach, zaletach i organizacji personelu swojego dotychczasowego pracodawcy - wyciąga od niego najzdolniejszych pracowników. Zaprezentowano tutaj środki zaradcze, które mogą pomóc w takich sytuacjach.
Zwrócono uwagę na problem redukcji wśród osób zajmujących stanowiska kierownicze i wysoko wykwalifikowanych specjalistów w przedsiębiorstwach krajów wysoko uprzemysłowionych. Rzadkością staje się długoletnia kariera w jednym przedsiębiorstwie.
Najważniejsze decyzje zawodowe menedżerów to decyzje o największej mocy regulacyjnej w ich życiu zawodowym, dotyczące ważnego przedmiotu decyzji, np. zmiany pracy, awansu, założenia własnej firmy, obrony własnych interesów zawodowych, realizacji ważnych wartości życiowych. Dokonywanie takich wyborów wiąże się z procesami poszukiwania alternatyw, przewidywania możliwości ich zrealizowania, stawianiem celów, oszacowaniem ewentualnych zysków i strat, antycypowaniem ryzyka w różnych wymiarach, podjęciem odpowiedzialności za wyniki decyzji oraz ewentualnym przeżywaniem żalu postdecyzyjnego. Na każdym etapie procesu decyzyjnego menedżerowie stają przed koniecznością rozwiązywania dylematów decyzyjnych(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote The Career of a Female Manager
61%
The article discusses issues related to the contemporary approach to the professional career of a female manager. A special focus has been placed on the conditions influencing the shaping of women's careers. The findings of own research on the perception of women's careers at managerial positions in modern companies are presented. The considerations are complemented by an attempt to interpret the reasons for the approach to women's careers. (original abstract)
W artykule omówiono wyzwania ze strony rynku z jakimi zmierzyć się musi nowo mianowany przełożony. Podzielono je na dwie grupy: wyzwania związane z nowym miejscem w strukturze oraz wynikające ze zmian rynkowych. Tempo zmian na dzisiejszym rynku jest tak duże, że każdy menedżer powinien mieć solidne podstawy do radzenia sobie z wyzwaniami, na które nikt go nie przygotuje.
W niniejszym artykule przybliżono wyzwania jakie stoją przed nowo mianowanym menedżerem. Wraz z awansem zmienia się bardzo wiele: koledzy z równorzędnych stanowisk przestają być kolegami, stają się podwładnymi lub pracownikami niższego szczebla, dotychczasowi kierownicy zostają współpracownikami. Na nowo trzeba więc określić relacje.
W opisywanych badaniach, celem identyfikacji poziomów "proteuszowości" i "bezgraniczności" kariery posłużono się zmodyfikowanymi skalami pomiarowymi, opracowanymi przez J.P. Briscoe et al. Skale te zastosowano po raz pierwszy, celem identyfikacji profili karier występujących w polskich realiach. Wcześniej były wykorzystane wyłącznie w empirycznych eksploracjach przez samych autorów, a badania te prowadziły do bardzo interesujących, z naukowego punktu widzenia wniosków28. Przeprowadzone badania pozwalają na wysnucie jeszcze jednego, ważnego wniosku, dotyczącego samego narzędzia badawczego. Pytania sformułowane w skalach mierzących wymiary "proteuszowości" i "bezgraniczności" kariery sprzyjają ocenie nie tyle rzeczywistego stanu, co potencjalnego zachowania. Treść tych pytań, w wielu przypadkach, bada właśnie gotowość do podejmowania określonych działań i preferencje dotyczące np. mobilności. Otrzymane wyniki należy zatem traktować, bardziej jako deklaracje respondentów niż stan faktyczny. (fragment tekstu)
11
61%
Badanie karier menedżerskich absolwentów uczelni stanowi ważny nurt poznawczy w naukach o zarządzaniu. Zróżnicowany charakter przebiegu karier oraz różnorodność ich typów wymaga odpowiedniego podejścia badawczego i zastosowania adekwatnych metod i technik badawczych. W tej sytuacji przydatną formułą poznawczą może być studium przypadku, które pozwala na szczegółowe przedstawienie kariery menedżerskiej konkretnego absolwenta. W artykule zaprezentowano indywidualne przypadki karier menedżerskich czterech absolwentów Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, uzupełnione o pewne wnioski uogólniające. (abstrakt oryginalny)
Kto powiedział, że wielogodzinna praca przeszkadza w studiach ekonomicznych? Dziś, aby wziąć udział w wykładach, wystarczy uruchomić odpowiedni program i zalogować się na studenckie konto uczelni wyższej. Studia w systemie e-learningowym przebojem zdobywają świat. I Polskę. To właśnie możliwość zdobywania wiedzy bez obowiązku obecności na wykładach najmocniej wpływają na zacieranie granic między państwami. Szczególnie że za pośrednictwem oferowanych przez polskie uczelnie ekonomiczne platform e-learningowych można korzystać z wykładów uczelni, które nawet jeśli nie są renomowane, z całą pewnością pozwolą na otrzymanie kolejnego dyplomu. A nowy dyplom to nie tylko kolejny argument w negocjacjach z pracodawcą bądź kontrahentem, ale przede wszystkim głębsza wiedza i większe szanse rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Rynek pracy dla menedżerów – szczególnie instytucji finansowych – z roku na rok staje się coraz bardziej wymagający. Samo wyższe wykształcenie to za mało. Teraz normą staje się tytuł MBA lub studia podyplomowe. Kto jeszcze kwalifikacji nie podniósł, może wybrać z kilku tysięcy ofert kształcenia na uczelniach publicznych i prywatnych – również za granicą. Studiowanie za granicą jest możliwe dzięki umowom, które polskie uczelnie ekonomiczne podpisują z zagranicznymi uniwersytetami. To właśnie przez nie absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, akademii ekonomicznych czy prywatnych wyższych szkół ekonomicznych otrzymują podwójne dyplomy z tytułami magistra bądź licencjata. (abstrakt oryginalny)
Każdego tygodnia w Polsce kilkunastu lub kilkudziesięciu menedżerów różnych szczebli traci pracę. Najczęściej nie spodziewają się tego, choć potem często używają słów "wiadomo było, że mnie to spotka". Tak rozpoczyna się okres zmiany karierowej, bardzo często pierwszej w życiu czterdziestolatka lub pięćdziesięciolatka na kierowniczym stanowisku, zazwyczaj przychodzącej po wielu latach niczym niezakłócanej, pełnej sukcesów kariery. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wskazówki jak zostać menedżerem personalnym. Opisano różne drogi osiągnięcia profesjonalnego poziomu. Zaprezentowano także różne drogi rozwoju kariery zawodowej przyszłych menedżerów personalnych.
16
Content available remote Przełomowe czynniki rozwoju zawodowego kobiet menedżerek
61%
Celem artykułu jest identyfikacja czynników mających przełomowy wpływ na rozwój zawodowy menedżerek. W dotychczasowej literaturze stosunkowo niewiele opracowań porusza temat czynników rozwoju zawodowego kobiet zajmujących stanowiska kierownicze. Co więcej, relatywnie mały udział kobiet na najwyższym szczeblu zarządzania w praktyce biznesowej skłania do identyfikacji i wyeksponowania katalizatorów rozwoju zawodowego menedżerek. W procesie badawczym posłużono się metodą CAWI. W badaniu wzięły udział 334 menedżerki podstawowego, średniego i wysokiego szczebla zarządzania. Przełomowym momentem w ich karierze zawodowej była zmiana pracy, awans lub też rozwój konkretnych kompetencji. Kluczowym wnioskiem, jaki nasuwa się po przeprowadzonych badaniach, jest to, iż rozwój menedżerek w znacznym stopniu warunkowany jest ich samoświadomością, budowaną pewnością siebie i odwagą w realizacji celów zawodowych.(abstrakt oryginalny)
Spadek koniunktury w gospodarce USA sprawił, że zarobki 15 najlepiej opłacanych w tym kraju dyrektorów generalnych zmalały w 2000 r. o 5 procent Na każdego z nich przypadło średnio 88,7 mln USD, podczas gdy w 1999 r. - 93,1 mln USD. Hojne wynagrodzenia nie zawsze są powiązane z dobrymi wynikami zarządzanych przedsiębiorstw.
Aleksander Gudzowaty, jeden z najbogatszych Polaków i szef Batrimpeksu, jedyną nadzieję na biznes widzi w biopaliwach. Jego dobra passa załamała się w 2002 r., gdy skończyły się kontrakty na dostawę gazu z Rosji. Biopaliwa pozostają jego największym wyzwaniem, jednak w polskich warunkach obecnie bardzo skomplikowanym. Sojusznikiem może okazać się skok cen ropy.
Według autora w nowej koncepcji przedsiębiorstwa kariery będą w mniejszym stopniu określane przez zarządy, a w większym stopniu przez zawód, mniej przez hierarchie a w więcej przez rynki pracy. O postępie w karierze świadczyć będą: rosnący stopień złożoności i trudności wykonywanych zadań oraz ich wpływ na biznes firmy.
Artykuł przedstawia sylwetkę i działalność biznesową Zbigniewa Jakubasa - właściciela firmy Multico i akcjonariusza WSiP, w ostatnich latach jednego z bardziej niekonwencjonalnych "rekinów" warszawskiej giełdy, ciągle poszukującego nowych pomysłów na biznes. Głównym motywem inwestowania jest dla niego zarabianie pieniędzy, a jak uważają niektórzy - bawi go kupowanie i sprzedawanie firm. Jak zarabia, to dużo, a jak traci, to z rozmachem. Porażki motywują go jednak do dalszego działania.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.