Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kasy mieszkaniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje nowy, wspierany przez państwo system oszczędzania na mieszkanie - kasy mieszkaniowe.
Autor porusza problem enklaw finansowych. Pod tym pojęciem rozumie wyodrębniony układ stosunków finansowych między instytucją finansową a jej klientem - podmiotem gospodarczym lub gospodarstwem domowym. Stosunki finansowe, a szczególnie ceny pieniądza, są w enklawie ustalane na innych zasadach i mogą różnić się znacznie poziomem w stosunku do powszechnie występujących cen na danym rynku. Zawarta w artykule analiza prezentuje występowanie zamkniętych obiegów finansowych na polskim rynku, a więc: kas mieszkaniowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, argentyńskiego systemu pożyczkowego. Na zakończenie autor podkreśla, że działalność enklaw finansowych w Polsce jest niezgodna z prawem i wymaga interwencji organów państwa.
Artykuł omawia warunki oszczędzania w kasach mieszkaniowych, które mogą dać po roku blisko 34 proc. zysku. Banki myślą także o tym, jak pomóc klientom, którzy nie mogą czekać aż minie okres trzyletni przepisowego oszczędzania. Mowa tutaj o kredytach pomostowych.
Kwota kredytu z kasy mieszkaniowej zależy od wysokości środków zgromadzonych w fazie oszczędzania. Raty spłaty kredytu są więc funkcją zmiennych, które wpływają na sumę depozytu i odsetek. Na ich wysokość wywiera wpływ także przeciętna stopa redyskonta w okresie kredytowania, od której poziomu zależy koszt kredytu oraz czas jego spłaty. Ogromne znaczenie mają również przyjęte przez banki zasady oszczędzania i kredytowania, dotyczące indeksacji wpłat i schematu spłaty kredytu. Przy tych samych regulacjach fazy oszczędzania spłata w systemie stałych umorzeń jest bardziej uciążliwa dla klienta w pierwszych miesiącach kredytowania od spłaty według schematu stałych płatności. Przy tych samych warunkach kredytowania indeksacja wpłat przyczynia się do wzrostu wysokości kredytu i rat jego spłaty, ale jest korzystna z punktu widzenia realizacji celów mieszkaniowych. Funkcjonujące w Polsce kasy mieszkaniowe (w Banku Śląskim SA i Banku Pekao SA) zastosowały odmienne rozwiązania tak w fazie oszczędzania, jak i kredytowania. Dlatego nie jest celowe dokonywanie bezpośrednich porównań obciążenia spłatą kredytu w tych jednostkach. Można jedynie stwierdzić, że średni roczny wzrost dochodów w fazie oszczędzania niezbędny do utrzymania realnych płatności na rzecz kasy na niezmienionym poziomie jest mniejszy dla klientów Banku Śląskiego (2-6%) niż Banku Pekao SA (6-13%). Optymalnym rozwiązaniem wydaje się indeksacja wpłat i spłata kredytu w systemie stałych płatności z wydłużonym okresem kredytowania. Pozwala ono na jednoczesne zapobieganie deprecjacji oszczędności oraz minimalizację i równomierne rozłożenie w czasie obciążenia spłatą kredytu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono takie zagadnienia jak: perspektywy funkcjonowania banków hipotecznych oraz prognoza kształtowania się kredytów mieszkaniowych w perspektywie najbliższych pięciu lat. Przeanalizowano wyniki w budownictwie mieszkaniowym w Polsce w 2000 r., wielkość i strukturę kredytów mieszkaniowych w Polsce w latach 1995-2000 oraz rolę kas mieszkaniowych w finansowaniu budownictwa mieszkaniowego.
Celem opracowania jest analiza znaczenia wpływu finansowania badań rozwoju i wdrażania (R&D&I = Research and Imlementations) dla ukierunkowania sieci bankowości spółdzielczej. Rola bankowości spółdzielczej została zilustrowana przy pomocy case study wdrażania najbardziej perspektywistycznej technologii, którą jest produkcja czystej energii. Sprawność systemu spółdzielczego transferu środków wsparcia innowacyjnych technologii ekologicznych dokumentuje suma 2600 mld euro wydana na rewitalizację zdegenerowanych terenów byłej sowieckiej strefy okupacyjnej. Kwota ta stanowi 40% całkowitej kwoty programu odbudowy wschodnich Krajów Związkowych (landów).(abstrakt oryginalny)
Twierdzenia algebry oraz rezultaty badania potwierdzają, że równanie wewnętrznej stopy zwrotu dla kas mieszkaniowych ma w przedziale (-1;nieskończoność) dwa pierwiastki lub nie ma ich wcale. Rodzi to określone problemy interpretacyjne. Ocena efektywności oszczędzania i kredytowania w kasach w sytuacji występowania dwóch pierwiastków opiera się jednocześnie na ich wartości i znaku NPV w przedziałach stóp procentowych wyznaczonych przez pierwiastki. Przy braku pierwiastków miarą opłacalności inwestycji jest wyłącznie wartość bieżąca netto. Brakowi pierwiastków towarzyszy ujemna wartość bieżąca netto. Członkostwo w kasie jest wtedy nieopłacalne. Według kryterium NPV sprzyja temu długoterminowe oszczędzanie w warunkach powolnego spadku stopy redyskonta NBP przy rezygnacji z lokaty ulgi podatkowej na rachunku terminowym. Nieopłacalność przynależności do kasy jest nieodłącznym skutkiem utraty przez klienta prawa do ulgi podatkowej. Dla oszczędzającego najkorzystniejsze jest gromadzenie środków przez minimalny okres 3 lat w warunkach, charakteryzujących się szybkim spadkiem stopy redyskonta. Opłacalność takiej inwestycji jest niezależna od wysokości raty przy miesięcznych wpłatach do 1.400 zł. Przy wpłatach nie mniejszych niż 1.400 zł zyskowność maleje ze względu na istnienie rocznego limitu ulgi podatkowej. Przy 3-letnim, najkorzystniejszym okresie oszczędzania, różnice w opłacalności inwestycji w kasach Banku Pekao SA i Banku Śląskiego S.A. (BSK) są niewielkie i wynoszą około 2 punkty procentowe na korzyść BSK. Jednak wziąwszy pod uwagę dużą wrażliwość oceny na zmianę warunków badania, różnica ta nie powinna być przesłanką wnioskowania o przewadze jednej kasy nad drugą. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie kredytu kontraktowego z kasy mieszkaniowej jako nowego produktu bankowego z rodziny produktów kredytowych i jego znaczenie dla funkcjonowania kasy mieszkaniowej. (fragment tekstu)
Ponieważ z grupy najmniej zarabiających, tylko 26 proc. korzystało z odliczeń podatkowych z tytułu wydatków mieszkaniowych. W drugiej i trzeciej grupie było ich 62 i 69 proc. Kasy zaś mieszkaniowe nie odniosły sukcesu. Ocenia się, że budownictwo mieszkaniowe zwłaszcza dla najbardziej potrzebujących znajduje się w impasie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.