Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kasy oszczędnościowo-budowlane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1 stycznia 1998 r., po niespełna dwóch latach od uchwalenia ustawy powołującej do istnienia kasy mieszkaniowe i zaledwie kilku miesiącach od otwarcia pierwszej tego typu instytucji (Kasa Mieszkaniowa Pekao S.A.), weszła w życie Ustawa z dnia 5 czerwca 1997 r. o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe (Dz.U. nr 85, poz. 538). Artykuł omawia zasady funkcjonowania tych kas.
W artykule opisano rozwój i zasady działania kas oszczędnościowych (Bausparkasse) oraz przedstawiono dane o liczbie zawieranych umów na oszczędzanie, wpływach i wydatkach oraz stanie oszczędności tych kas. Informacje te zostały poprzedzone podstawowymi danymi o rozwoju mieszkalnictwa w Niemczech.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zwraca uwagę na ogromną rolę budowlanych kas oszczędnościowych (bko) w rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Niemczech. Zamieszczono dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w tym kraju w latach 1991-1999. Omówiono wieloletnie tradycje oszczędzania na mieszkanie, rozwój kontraktów bko w latach 1990-1999. Przybliżono statystyczne spektrum oszczędzających w bko oraz rolę bko w ogólnym stanie oszczędności ludności Niemiec.
Omówiono rolę niemieckich budowlanych kas oszczędnościowych w finansowaniu budownictwa mieszkaniowego. Przedstawiono historię bko oraz ich udział w wolumenie oszczędności Niemców.
W opracowaniu poddano analizie ustrój prawny i funkcjonowanie komunalnych kas oszczędności w okresie okupacji. Komunalne kasy oszczędności w trudnym dla Polski i Polaków okresie okupacji kontynuowały swoją akcję oszczędnościową i kredytową, jednakże pod niemieckim kierownictwem i w oparciu o niemieckie ustawodawstwo okupacyjne. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności, instytucje te, udzielając kredytów oraz wypłacając, przeważnie wbrew woli okupanta, przedwojenne wkłady, stanowiły istotne wsparcie dla ludności polskiej. (abstrakt oryginalny)
Okres II Rzeczypospolitej charakteryzował się szybkim rozwojem różnego rodzaju instytucji oszczędnościowo-kredytowych. Do takich instytucji należały w szczególności komunalne kasy oszczędności (KKO). Kasy te stanowiły liczną sieć społecznych instytucji zajmujących się gromadzeniem oszczędności oraz udzielaniem tanich kredytów i pożyczek. Instytucje te były tworzone przez gminy miejskie, powiaty, województwa oraz, przez specjalnie powołane w tym celu, związki międzykomunalne. W niniejszym opracowaniu przedmiotem badań objęto organizacje zrzeszające KKO, tj. Związki tychże kas, których podstawowym celem było wspieranie rozwoju kas oraz przeprowadzanie periodycznych kontroli ich działalności. W pierwszej części opracowania objęto badaniami lata 1918-1934. W tym okresie Związki KKO działały w oparciu o zróżnicowane regulacje prawne, pochodzące w dużej mierze jeszcze z okresu zaborów. Związki KKO zasadniczo miały wówczas status stowarzyszeń, do których przynależność nie była obowiązkowa. Jednym z nich był Związek, który powstał we Lwowie w lipcu 1902 roku pod nazwą Związku Galicyjskich Kas Oszczędności. Kolejne Związki utworzono w Poznaniu (1911), w Warszawie (1927) oraz w Katowicach (1928). Do zadań Związków należało, jak wspomniano, przede wszystkim wspieranie rozwoju kas oraz kontrolowanie ich działalności. Związki współdziałały w organizowaniu kas, reprezentowały kasy przed wszystkimi władzami, urzędami, ciałami ustawodawczymi, instytucjami oraz innymi organizacjami publicznymi i prywatnymi. Wśród zadań tychże organizacji należy wymienić również ułatwianie obiegu kapitałów pomiędzy zrzeszonymi w Związku kasami i pośredniczenie w lokowaniu tychże kapitałów, a także propagowanie idei oszczędności oraz znaczenia kas oszczędności dla społeczeństwa i państwa. Pomimo istnienia wielu mankamentów, tak w organizacji, jak i działalności Związków, przyczyniły się one do szybkiego rozwoju komunalnych kas oszczędności oraz do znacznego rozpropagowania idei oszczędności wśród ówczesnego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.