Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kasy spółdzielcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W ostatnim czasie w sektorze spółdzielczym ze strony Ustawodawcy miały miejsce daleko idące zmiany, dotyczące głównie nadzoru nad spółdzielczymi instytucjami finansowymi - spółdzielczymi kasami oszczędnościowo- kredytowymi. Niniejsza praca ma na celu postawienie problemu nadzoru nad SKOK w Polsce. Analizując to zagadnienie, Autor w pierwszej części pracy przybliżył charakterystykę działalności SKOK jako podmiotu sui generis, łączącego w sobie zarówno cechy spółdzielcze, jak i cechy charakterystyczne dla instytucji finansowej. W dalszej części pracy, przedstawione zostało funkcjonowanie spółdzielczych kas w ujęciu porównawczym. Kasy zostały zestawione z bankami spółdzielczymi, bankami komercyjnymi, a także z credit unions. Podniesienie istotnych cech różniących SKOK od - przede wszystkim - banków komercyjnych, wydaje się być niezmiernie istotne w obliczu odbywającej się obecnie dyskusji nad tymi instytucjami. Następna cześć pracy przybliżyła w sposób ogólny zasady nadzoru finansowego w Polsce, co stało się przyczynkiem do podjęcia w ostatniej części rozważań nad analizą i oceną nadzoru finansowego nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi. Wnioski płynące z niniejszej analizy uprawniają do stwierdzenia, iż obecnie stosowany model nadzoru nie jest adekwatny do szczególnego statusu SKOK. Historia spółdzielczych kas pokazuje, iż to właśnie spółdzielczy charakter tychże instytucji pozwolił im oprzeć się kryzysom politycznym, ekonomicznym i społecznym. Biorąc pod uwagę te aspekty, jak również doświadczenia prawodawcze wypracowane na forum międzynarodowym, trafną wydaje się być idea zmiany modelu nadzoru na model mieszany, tj. równorzędną kooperację państwa i sektora spółdzielczego. (abstrakt oryginalny)
Reforma sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wprowadzająca nowe rozwiązania organizacyjne i regulacyjne jest poddawana krytyce ze względu na znaczny wzrost skali uregulowania tego sektora, szczególnie w odniesieniu do najmniejszych kas. Celem opracowania stała się ocena stosowania zasady proporcjonalności regulacji w sektorze polskich unii kredytowych, a także zbadanie postrzegania zmian regulacyjnych w sektorze kas wśród pracowników wybranych kas w Wielkopolsce. W większości wprowadzanych zmian regulacyjnych nie uwzględniono zasady proporcjonalności, jedynie w rekomendacjach KNF zauważa się różnicowanie obowiązków, biorąc pod uwagę skalę działalności kasy. Kadra kas negatywnie ocenia reformy sektora, zaś ich opinia dotycząca proporcjonalności nie jest jednoznaczna.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest problem zmian w zakresie funkcjonowania systemu gwarantowania depozytów w Polsce przez pryzmat objęcia gwarancjami sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona instrumentom pomocowym, które Bankowy Fundusz Gwarancyjny może wykorzystać w celu wspierania kas znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wykładni problematycznego art. 37 ust. 1 i 2 u. o skok, który nie jest sformułowany jednoznacznie i nasuwa wskutek tego dwojakie warianty interpretacyjne. Pierwszy zakłada, że art. 37 ust. 1 i 2 u. o skok nie ma zastosowania do przypadków nabycia przez kasę np. papierów wartościowych, jeżeli nabyła je ona w zamian za inne składniki majątkowe niż środki pieniężne, które nie są wykorzystywane na pożyczki i kredyty dla członków kas. Drugi - przeciwnie -zakłada, że z art. 37 ust. 2 u. o skok wypływa kolejna, samodzielna norma prawna, która formułuje generalny zakaz posiadania przez kasę pewnych aktywów, których wartość przekracza ustaloną granicę 8% aktywów kasy. Wykładnia art. 37 ust. 1 i 2 u. o skok ograniczona jedynie do dyrektyw językowych nie dała jasnego i jednoznacznego rezultatu, ponieważ jej wynikiem były dwie możliwości interpretacyjne. W takiej sytuacji powszechnie zarówno w piśmiennictwie, jak i orzecznictwie uznaje się za celowe sięgniecie do subsydiarnej wykładni systemowej i funkcjonalnej w celu uzasadnienia wyboru jednej z dwóch możliwości interpretacyjnych. Efektem tego będzie opowiedzenie się za pierwszym wariantem interpretacyjnym art. 37 u. o skok(abstrakt oryginalny)
W tej części (46) Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy kolejne fragmenty wydanej w 1866 r. książki F. W Raiffeisena Spółdzielcze kasy pożyczkowe jako środek zaradczy na biedę wiejskiej ludności jak również miejskich rzemieślników i robotników. W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin jej autora, wybitnego prekursora wiejskich kas oszczędnościowo-kredytowych, jednego z patronów światowego ruchu unii kredytowych. Pierwsza część książki ukazała się w zimowym numerze kwartalnika.(abstrakt oryginalny)
W grupie instytucji uprawnionych do przyjmowania depozytów podlegających zwrotowi, w Polsce znajdują się oprócz banków również spółdzielcze kasy oszczędnościowo- kredytowe (dalej również SKOK). Pomimo pewnych podobieństw tych dwóch typów instytucji w zakresie pełnionych przez nie funkcji czy oferowanych usług depozytowokredytowych należy podkreślić ich odrębność o charakterze regulacyjnym i organizacyjnym. Różnice dotyczą m. in. norm ostrożnościowych, instytucji nadzoru, ograniczeń w zakresie możliwości korzystania z usług kas w związku z ustawowym wymogiem występowania wspólnej więzi. Dla członków kas korzystających z usług depozytowych kwestią 0 podstawowym znaczeniu jest różny od bankowego system gwarantowania depozytów. (fragment tekstu)
W kolejnej (45) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy fragmenty książki "Spółdzielcze kasy pożyczkowe jako środek zaradczy na biedę wiejskiej ludności jak i również miejskich rzemieślników i robotników. Praktyczna instrukcja do tworzenia takich spółdzielni, poparta szesnastoletnim doświadczeniem jako założyciel takowych", wyd. I, 1866, poświęconej powstaniu i rozwojowi spółdzielni kredytowych systemu Raiffeisena w Niemczech. W kolejnym numerze ukaże się druga część tłumaczenia tej publikacji.(abstrakt oryginalny)
Omówiono rozwój Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych spowodowany zmianami w systemie politycznym i gospodarczym w Polsce po roku 1989. Przedstawiono przyczyny rozwoju SKOK oraz silne i słabe strony ich funkcjonowania.
This publication points to the most relevant similarities and differences which can be observed in the activities of cooperative banks and credit societies (SKOKs). The analysis of the issues in question primarily dealt with legal provisions regulating the activities of Cooperative Banks and Credit Societies as well as with their impact on the scope and extent of their activities and the value of financial and economic results. In this context it seemed crucial to attempt to answer the question if differences existing between cooperative banks and credit societies significantly influence the effects of activities these entities perform on the market of financial services. (original abstract)
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe są podmiotami działającymi na rynku finansowym obok banków, instytucji kredytowych i instytucji pośrednictwa kredytowego. Skok, podobnie jak banki spółdzielcze działają na podstawie ustawy Prawo spółdzielcze. Nie są jednak bankami i nie podlegają regulacjom ustawy Prawo bankowe. Wydaje się, że system skok pełni rolę zarówno komplementarną, jak i substytucyjną w stosunku do sektora bankowego. Oferowane produkty mogą być zarówno uzupełnieniem, jak i mogą być konkurencyjne w stosunku do oferty bankowej. Przedmiotem zainteresowania w niniejszym opracowaniu jest charakterystyka wybranych sfer działalności skok, określających ich potencjał i próba określenia perspektyw ich funkcjonowania w przyszłości w kontekście planowanej nowelizacji ustawy regulującej ich działanie. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono pojęcie spółdzielczej instytucji finansowej na podstawie działających w Polsce banków spółdzielczych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Spółdzielcze instytucje finansowe są istotną częścią rynku usług finansowych. Pełnią one funkcję pośrednika finansowego, a także instytucji tworzącej pieniądz. Przedstawiono zrównoważony model rozwoju dla tego typu instytucji finansowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nowelizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Autor wyjaśnia na czym polega kontrowersja narosła wokół działalności polskich SKOK-ów, przybliża założenia ustawy regulującej ich działalność, sedno i przebieg sporu w parlamencie na temat wspomnianej ustawy, wspomina o interwencji Europejskiego Banku Centralnego oraz postępach w procesie legislacyjnym poprawek.
Unie kredytowe (w Polsce nazywane spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi) z punktu widzenia oferowanych usług finansowych, gromadząc oszczędności i ze zgromadzonych środków udzielając pożyczek, upodabniają się do banków. Działając jako niebankowe instytucje depozytowe, w praktyce mogą podlegać regulacjom odmiennym od banków. W instytucjach tego rodzaju wprowadza się również regulacyjne mechanizmy bezpieczeństwa dla deponentów, rozumiane jako nadzór nad ich działalnością oraz system gwarantowania depozytów, w praktyce jednak nie zawsze takie rozwiązania funkcjonują. W artykule dokonano analizy przesłanek wprowadzania mechanizmów bezpieczeństwa w uniach kredytowych, a także analizy rozwiązań w tym zakresie w wybranych systemach finansowych. Podniesiono argumenty za i przeciw regulacjom zewnętrznym w sektorze unii kredytowych. Ponadto omówiono różnorodność rozwiązań faktycznych w tym zakresie, od włączenia unii kredytowych do systemów bankowych (w zakresie nadzoru i systemu gwarantowania depozytów), poprzez specyficzne odrębne rozwiązania w tym zakresie i formy pośrednie, do sytuacji, gdzie unie kredytowe nie posiadają rozpatrywanych mechanizmów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie ochrony interesów majątkowych konsumentów, w szczególności w zakresie ochrony ich depozytów w spółdzielczych instytucjach finansowych oraz praw konsumenckich w okresie epidemii na przykładzie członków SKOK i klientów banków spółdzielczych. Okres epidemii Covid-19 potwierdził, że konsumenci będący jednocześnie członkami spółdzielni, którzy korzystają z usług kasy czy banku spółdzielczego są jednocześnie nie tylko usługobiorcami, ale także - właścicielami samej kasy czy banku spółdzielczego, zainteresowanymi utrzymaniem standingu kasy na poziomie umożliwiającym prowadzenie działalności i nienarażającym członka na utratę wniesionych udziałów, a tym bardziej - na ponoszenie dodatkowych świadczeń na rzecz spółdzielni z tytułu dodatkowej odpowiedzialności członkowskiej, czy też w ostateczności - w przypadku przejęcia przez inny podmiot - na utratę dotychczasowego wpływu na działalność instytucji, do której przynależy. W przypadku więc zarówno spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych jak i banków spółdzielczych, stosunek członkostwa skutkuje nie tylko zwiększonym zakresem uprawnień samych konsumentów, ale także zwiększa stabilność tych podmiotów, jako spółdzielni na rynku finansowym. Członkom spółdzielni przysługują również inne prawa określone w ustawie lub w statucie, a prawo spółdzielcze, statut oraz umowy zawierane przez spółdzielnię z jej członkami określają także prawa członków wynikające ze stosunków prawnych, pochodnych od członkostwa w spółdzielni. (abstrakt oryginalny)
Gwałtowny rozwój SKOK-ów powoduje poczucie niezadowolenia wśród segmentu bankowego, co może tłumaczyć obecną chęć zmian Ustawy o SKOK. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są spółdzielniami posiadającymi osobowość prawną, które działają non profit i podlegają prawu spółdzielczemu. Z drugiej strony - są instytucjami finansowymi podlegającymi Ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które świadczą na rzecz swoich członków usługi finansowe. Jest to swoisty dualizm, stąd SKOK możemy określić jako atypowe osoby prawne - instytucje finansowe działające w formie organizacyjnej spółdzielni. (abstrakt oryginalny)
Banki spółdzielcze i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe stanowią dwie kategorie polskich spółdzielni kredytowych oferujące podobne usługi finansowe do zbliżonego segmentu klientów. Celem opracowania stało się zbadanie stopnia konkurencyjności tych spółdzielni w oparciu o badanie lokalizacji placówek tych instytucji. Na podstawie przeprowadzonego badania należy stwierdzić, iż zakres konkurencyjności banków spółdzielczych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych zależy od wielkości miejscowości, w których organizowane są placówki. Na wsiach oraz w małych miasteczkach zdecydowanie dominują banki spółdzielcze, w średniej wielkości miastach zdiagnozowano pokrywanie się sieci dystrybucji jednak z przewagą placówek banków spółdzielczych, zaś w większych miastach znacznie częściej lokowane są placówki kas w bezpośredniej konkurencji wobec banków spółdzielczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy przesłanek, z tytułu których ocenę efektów ekonomicznych działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych należałoby rozszerzyć o ocenę efetów wymiaru społecznego, zidentyfikowanie wynikających z istoty działalności problemów oceny efektów działalności wzajemnych instytucji kredytowych, a także przygotowanie propozycji zestawu mierników oceny społecznej sfery aktywności analizowanych instytucji (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie problematyki nadzoru nad SKOK. Stawiana hipoteza o konieczności wprowadzenia nowego uregulowania dotyczącego zagadnienia nadzoru opiera się na zwiększonej skali i obszarze działalności SKOK. W kontekście konieczności szczególnego zadbania o stabilność systemu finansowego w czasach kryzysu finansowego (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł definiuje spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe jako spółdzielnie rolnicze w okresie II RP. Celem artykułu jest przedstawienie zakresu działalności Kas Stefczyka oraz ich znaczenia i wpływu na rozwój spółdzielczości, podniesienie gospodarcze i społeczne wsi w okresie II RP. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (zwane Kasami Stefczyka) jako organizacje kredytowe pełniły istotną rolę wśród ludności wiejskiej, stanowiącej najliczniejszą grupę społeczeństwa w II RP. Artykuł prezentuje genezę i rozwój spółdzielczych kas w XIX wieku i na początku XX wieku na terenie Galicji i na terytorium II RP. Wymieniono cechy (znamiona) spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych oraz ich zadania według dr Franciszka Stefczyka. Przedstawiono strukturę organizacyjną spółdzielczości rolniczej oraz politykę interwencjonizmu państwowego w związku z wielkim kryzysem gospodarczym i rolę Kas Stefczyka jako jednego z instrumentów polityki rolnej rządu. Autor dokonuje próby przybliżenia funkcjonowania i oddziaływania Kas Stefczyka na życie ludności wiejskiej w okresie II RP, ze szczególnym uwzględnieniem realizowanych przez te spółdzielnie zadań organizacji kredytowych. (abstrakt oryginalny)
W kolejnej (38) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy niektóre referaty, jakie zostały wygłoszone w ramach kursu spółdzielczego zorganizowanego w roku akademickim 1928/29 przez Związek Spółek Rolniczych w Wielkim Księstwie Cieszyńskim w Cieszynie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.