Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Klasyfikacja przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł poświęcony metodologicznym problemom klasyfikacji małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych.
W niniejszym artykule podjęto próbę empirycznej weryfikacji możliwości wykorzystania modelu Chambersa do szacowania informacji o działalności gospodarczej małych przedsiębiorstw w przekroju województw i sekcji PKD. Jego celem będzie ocena wpływu klasyfikacji podmiotów gospodarczych na efektywności estymacji oraz określenie zasadności zastosowania modelu Chambersa w statystyce gospodarczej. Realizacja tak określonych zadań pozwoli na weryfikację hipotezy zakładającej, że na efektywność szacunku podstawowych kategorii ekonomicznych małych przedsiębiorstw wpływa m.in. klasyfikacja podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Luka Macmillana a znaczenie średnich przedsiębiorstw dla gospodarki
100%
Poniższy artykuł powstał na bazie prezentacji przygotowywanej na II konferencję Młodych doktorów i doktorantów Wydziału Zarządzania UW. Celem prezentacji było przedstawienie w zarysie historii identyfikacji luki Macmillana, zwanej również luką kapitałową - określonej jako trudności w pozyskiwaniu kapitału przez średnie przedsiębiorstwa. Zidentyfikowaniu tego zjawiska w latach trzydziestych XX wieku towarzyszyło przekonanie, iż ta klasa przedsiębiorstw jest dyskryminowana w dostępie do źródeł finansowania ze względu na rozmiar. W przekonaniu Macmillana, Keynesa i innych utrudniony dostęp do finansowania był szkodliwy dla rozwoju gospodarczego kraju, co więcej, był wynikiem swoistej "niechęci", a nie rzetelnej analizy opłacalności przedsięwzięcia. W drugiej części artykułu autorka krótko przedstawia, jakie znaczenie dla współczesnej gospodarki Polski, dla wytwarzania Produktu Krajowego Brutto oraz dla zatrudnienia, mają średnie przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Autor w referacie podejmuje tematykę rachunkowości w jednostkach sektora małych przedsiębiorstw (MSP). Referat jest jednym z głosów w szeroko toczącej się dyskusji na temat zakresu uproszczeń oraz segmentacji przedsiębiorstw z punktu widzenia skali ich działalności w polskich przepisach bilansowych. W referacie przywołane są głosy środowiska naukowego a także spostrzeżenia autora wyniesione z praktyki życia gospodarczego. Autor porządkuje zawarte w ustawie o rachunkowości uproszczenia oraz poddaje pod dyskusję konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku mikroprzedsiębiorstw prowadzonych w formie działalności gospodarczej osób fizycznych. Referat jest przyczynkiem do podjęcia badań empirycznych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Rynek farmaceutyków, choć w ogólnej opinii podlega tym samym regułom co inne rynki w gospodarce, jest rynkiem specyficznym. Wyróżniający jest produkt - dobro szczególnej użyteczności oraz zespół czynników warunkujących wytwórstwo i obrót produktem leczniczym, a także rentowność gospodarowania przedsiębiorstwem farmaceutycznym, rozpatrywana przez pryzmat przyrostu jego wartości. Szereg źródeł informacji i nagromadzenie czynników wpływających na wynik gospodarowania powoduje wzrost ryzyka podejmowanych decyzji. Dlatego kluczowe znaczenie ma wybór właściwej koncepcji tworzącej wartość przedsiębiorstwa, a także właściwa identyfikacja i pomiar determinant wartości, dla zapewnienia optymalnej strategii rozwoju przedsiębiorstwa, kształtującego jego przewagę konkurencyjną. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę analizy efektywności funkcjonowania państwowo-patronackich przedsiębiorstw Ukrainy. Autorzy przedstawiają, że w takim przypadku trudno jest rozróżnić co jest czyją własnością. Zatem postulują inną formę własności - mieszaną. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem pracy jest analiza wybranych kryteriów klasyfikacji spółek z udziałem Skarbu Państwa, które pozwalają na wyodrębnienie z nich grupy tzw. narodowych czempionów. Ponadto, artykuł weryfikuje trafność wskazanych kryteriów poprzez ich egzemplifikację przy wykorzystaniu wybranej spółki (PWPW). Metodologia badania - Artykuł wykorzystuje metodologię studium przypadku (PWPW) oraz analizę literatury przedmiotu. Wynik - Właściwymi kryteriami pozwalającymi na wyodrębnienie ze zbioru spółek z udziałem Skarbu Państwa podmiotów o strategicznym charakterze dla gospodarki, tj. narodowych czempionów, są: istotne znaczenie spółki dla gospodarki oraz duży potencjał własny spółki. Kryteria te wypełnia PWPW. Skarb Państwa, decydując się na udział tego rodzaju podmiotów w swoim portfelu, powinien jednak wytworzyć odpowiednie środowisko i uwarunkowania formalno-prawne faktycznie dające impuls do dalszego wzrostu i optymalnego wykorzystania tego rodzaju podmiotów. Udział Skarbu Państwa w akcjonariacie strategicznych dla narodowego interesu firm nie eliminuje możliwości ich rozwoju, a kontrolowane przez państwo firmy mogą być ekonomicznie sprawnymi organizmami przynoszącymi oczekiwane stopy zwrotu i zapewniać realizację strategicznych interesów państwa. Oryginalność/wartość - Rozwinięty w artykule koncept narodowych czempionów może posłużyć za podstawę do wypracowania polityki państwa w odniesieniu do kluczowych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Tego rodzaju polityka może przyczynić się do zdynamizowania rozwoju gospodarczego Polski i realizacji kluczowych interesów gospodarczych państwa. (abstrakt oryginalny)
W związku z transformacją ustrojową i gospodarczą w Polsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku nasiliło się zainteresowanie przedsiębiorstw rozwiązaniami rachunkowości zarządczej. Jednak nie zawsze oznacza to faktyczne funkcjonowanie rachunkowości zarządczej w polskich jednostkach gospodarczych. Wciąż są one bardziej skoncentrowane na rachunkowości finansowej, do której prowadzenia obliguje prawo bilansowe, a której celem jest zaspokajanie potrzeb użytkowników zewnętrznych. Potrzeby wewnętrznych użytkowników informacji wciąż pozostają na drugim planie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest analiza stanu rachunkowości zarządczej w polskich jednostkach gospodarczych. Są w nim zaprezentowane wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w jednostkach gospodarczych z podziałem na duże oraz małe i średnie jednostki gospodarcze. W celu weryfikacji wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę niniejszego artykułu zostały porównane z odnośnymi wynikami badań innych autorów. (fragment tekstu)
9
Content available remote Percepcja a rzeczywiste wyróżniki przedsiębiorstw rodzinnych
100%
W artykule, na tle rozważań teoretycznych szeroko rozumianego sektora family business, przedstawiono wyniki badań obrazujące zgodność samoklasyfikacji podmiotów do grupy rodzinnych na tle klasyfikacji przeprowadzonej za pomocą wskaźnika Substantial Family Influence. Następnie zaprezentowano rezultaty pokazujące hierarchię ważności czynników budujących wskaźnik SFI, z której wynika, że kluczowym twardym wyróżnikiem firm rodzinnych jest udział w kapitałach własnych, mniej istotnym wpływ na zarządzanie, a najmniej ważnym oddziaływanie kontrolne na firmę. (abstrakt oryginalny)
Analiza dyskryminacyjna jest powszechnie wykorzystywana do klasyfikacji zbioru obiektów na grupy, a obecnie do oceny kondycji finansowej spółek, oceny wniosków kredytowych, opinii audytorskich i w systemie wczesnego ostrzegania. Z wcześniejszych badań autorki wynika, że może być również stosowana na rynku kapitałowym do klasyfikowania spółek giełdowych. Konstrukcja funkcji dyskryminacyjnej opiera się na danych historycznych, ale oszacowana funkcja może być wykorzystana w przyszłości do klasyfikowania nowych obiektów do wyodrębnionych grup. Chcąc oszacować parametry liniowej funkcji dyskryminacyjnej, należy określić optymalny zestaw zmiennych diagnostycznych, który powinien dobrze opisywać rzeczywistość ekonomiczną. Zmienne powinny być słabo skorelowane wzajemnie ze sobą i jednocześnie charakteryzować się wystarczającą zmiennością. Ich wpływ na zmienną grupującą powinien być statystycznie istotny. (fragment tekstu)
Celem artykuł jest pokazanie możliwości wykorzystania metody DEA (Data Envelopment Analysis) w procesie klasyfikacji. Metodę obwiedni danych wykorzystano do wyznaczenia obszaru akceptacji (zbiór możliwości produkcyjnych) dla przedsiębiorstw charakteryzujących się niskim poziomem ryzyka kredytowego. Następnie na podstawie funkcji przynależności dokonano klasyfikacji badanych przedsiębiorstw. Jednocześnie dane poddane zostały klasycznej analizie dyskryminacyjnej. Otrzymane wyniki porównano, budując dla obu metod macierze klasyfikacji.(abstrakt oryginalny)
13
84%
Współczesny rynek finansowy nie mógłby spełniać swoich funkcji bez odpowiedniej komunikacji między podmiotami. Dwustronny proces komunikacji między spółkami giełdowymi a interesariuszami jest obszarem działania relacji inwestorskich (Investor Relations - IR). Podstawowe korzyści skutecznie prowadzonych relacji inwestorskich to redukcja kosztu pozyskania kapitału, wyższa płynność akcji i rzetelna wycena wartości spółki oraz zwiększenie poziomu zaufania i reputacji przedsiębiorstwa. W artykule zaprezentowano autorską koncepcję pomiaru poziomu relacji inwestorskich i klasyfikacji spółek giełdowych według modelu prowadzenia IR. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest próba sklasyfikowania przedsiębiorstw produkcyjnych pod względem możliwości wykorzystywania strategii masowej indywidualizacji. Na wstępie przedstawiono analizę pojęcia "masowa indywidualizacja" oraz genezę i definicje tej strategii. Następnie wyróżniono najważniejsze typy przedsiębiorstw oraz określono, w jakim stopniu są one predysponowane do dostarczania klientom zindywidualizowanych produktów. Wskazano również najważniejsze kierunki zmian przy wdrażaniu omawianej strategii dla dwóch skrajnych typów producentów, tj. masowego oraz wytwórcy produktów jednostkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranego aspektu z paroletnich badań nad wielostanową klasyfikacją spółek notowanych na GPW w Warszawie. W artykule zaprezentowano analizę wrażliwości algorytmów klasyfikacji na dobór różnych kombinacji atrybutów opisowych oraz wpływ różnej struktury prób atrybutów uczących, testujących oraz walidacyjnych na efektywność klasyfikacji. Problem ten jest często pomijany w publikacjach naukowych, choć sam algorytm procedury badawczej może mieć wpływ na otrzymywane wyniki. W badaniach wykorzystano sztuczne sieci neuronowe. O oryginalności pracy decyduje również dobór samej próby badawczej (dane do badania pochodzą ze sprawozdań finansowych rzeczywistych 286 przedsiębiorstw polskich z lat 2006-2007).(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie problemów wynikających z obowiązku przesyłania plików JPK_VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Metodologia badania - W opracowaniu zastosowano klasyczne metody badawcze, takie jak analiza literatury przedmiotu oraz metody dedukcji i indukcji, a także wywiad ankietowy skierowany do 30 przedsiębiorstw. Wynik - Większość ankietowanych kierowników jednostek gospodarczych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z określeniem swojego statusu jako przedsiębiorcy i posiada niewielką wiedzę na temat jednolitych plików kontrolnych. Oryginalność/wartość - W artykule podjęto problematykę klasyfikacji przedsiębiorstw według ustawy o swobodzie gospodarczej oraz problemów związanych z wdrożeniem jednolitych plików kontrolnych w jednostce gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł, poprzez porównanie najczęściej stosowanych definicji MŚP na świecie oraz w Polsce, podejmuje próbę wypracowania i zaprezentowania kryteriów przypisania małych i średnich przedsiębiorstw z punktu widzenia rozwiązań księgowych i rachunkowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny, które sektory należą w województwie zachodniopomorskim do najlepszych z punktu widzenia kondycji ekonomiczno-finansowej, a które potencjalnie powinny się stać motorem napędowym rozwoju społeczno-gospodarczego. Ważna jest też odpowiedź na pytanie czy te najlepsze są dobre z ekonomicznego punktu widzenia? W badaniu wykorzystano podstawowe elementy statystyki opisowej i wielowymiarowej analizy porównawczej. (fragment tekstu)
Do oceny podmiotów gospodarczych coraz częściej wykorzystuje się sztuczne sieci neuronowe. W artykule przedstawiono wyniki eksperymentów dotyczących stosowania algorytmów genetycznych do oceny przedsiębiorstw ubiegających się o przyznanie kredytu w jednym z banków komercyjnych działających w województwie łódzkim.
Tematem artykułu jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w okresie transformacji. Omówiono kryteria podziału małych i średnich przedsiębiorstw, sposoby finansowania, zintstytucjonalizowane formy pomocy finansowej dla MSP oraz problemy dostępu do kredytu bankowego.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.