Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Klimat inwestycyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na rozwój gospodarczy Indii
100%
Od początku XXI wieku zauważa się zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Indii. Wartość BIZ wzrosła z 3, 56 mld USD w 1998 r. do 29 mld USD w roku 2008 i stale wykazuje tendencję wzrostową. Przyczyn tak dynamicznego wzrostu inwestycji zagranicznych należy upatrywać w wielu czynnikach, takich jak: dynamiczny rozwój gospodarczy państwa, stabilizacja polityczna w regionie, zwiększająca się liczba coraz bogatszych konsumentów gwarantujących rynek zbytu, niskie koszty zatrudnienia wysoce wykwalifikowanej siły roboczej oraz sprzyjające warunki ekonomiczno-prawne, jakie stwarza rząd dla tego typu inwestycji. Sektorami największych napływów BIZ są usługi, oprogramowanie i sprzęt komputerowy oraz budownictwo.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania inwestorów zagranicznych w procesie podejmowania decyzji lokalizacyjnych jest atrakcyjność inwestycyjna danego regionu, która może być definiowana i kształtowana na wiele sposobów. Znajomość czynników determinujących rozwój regionu jest istotna w procesie kreowania przez władze lokalne klimatu inwestycyjnego i pozyskiwania inwestycji zewnętrznych. W publikacjach Banku Światowego klimat inwestycyjny definiowany jest jako specyficzne czynniki określonych lokalizacji, które kształtują możliwości i zachęty kierowane do przedsiębiorstw, motywując je do inwestowania oraz tworzenia dodatkowych miejsc pracy (World Development Report 2005, ss. 17-35.). Funkcjonowanie regionu w określonych, zróżnicowanych uwarunkowaniach zewnętrznych o charakterze społeczno-gospodarczym oraz instytucjonalnym może powodować, że w niektórych regionach będą występowały mniej lub bardziej sprzyjające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Decyzje władz lokalnych w zakresie kształtowania klimatu inwestycyjnego wpływać będą ponadto na strukturę, specyfikę i charakter danej gospodarki regionalnej. Celem głównym artykułu jest identyfikacja oraz analiza kluczowych czynników determinujących decyzje inwestycyjne w ujęciu teoretycznym i praktycznym. W artykule przeanalizowano atrakcyjność inwestycyjną krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz czynniki determinujące miejsce badanych krajów w wybranych rankingach międzynarodowych. Metodami badawczymi wykorzystanymi w artykule są studia zagranicznej literatury przedmiotu oraz wybrane elementy statystyki opisowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy głównych czynników warunkujących napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce. Otrzymane rezultaty potwierdzają, że Polska jest pod tym względem liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to przede wszystkim spowodowane korzystnymi uwarunkowaniami czynników tradycyjnych, jak stabilna sytuacja polityczno-prawna, chłonny rynek wewnętrzny, dynamiczny wzrost gospodarczy, duży potencjał rynku pracy, znaczący stopień rozwoju rynku finansowego, stabilność kursu walutowego i niskie płacowe koszty pracy. Pomimo to, w celu zachowania pozycji lidera w Europie Środkowo-Wschodniej i atrakcyjnej lokalizacji w ujęciu globalnym, konieczna staje się poprawa sytuacji w Polsce w zakresie uwarunkowań składających się na klimat inwestycyjny. Dotyczy to zwłaszcza poprawy spójności przepisów prawnych, wzrostu efektywności procedur administracyjnych związanych z zakładaniem działalności gospodarczej oraz ograniczenia klina podatkowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodykę porównawczej oceny klimatu inwestycyjnego terytorium (kraju, regionu, miasta itp.). W przeciwieństwie do obecnych podejść i metod oceny klimatu inwestycyjnego, autorzy uwzględniają nie tylko atrakcyjność inwestycyjną, która powstaje na podstawie potencjału inwestycyjnego i ryzyka inwestycyjnego, ale także aktywność inwestycyjną. Celem badania jest obliczenie integralnych porównywalnych wskaźników klimatu inwestycyjnego państw członkowskich EAEU na podstawie danych ilościowych i szacunków ekspertów. Badanie opracowało ocenę atrakcyjności inwestycyjnej krajów członkowskich EAEU. Analiza przeprowadzona przez autorów wykazała, że Republika Białorusi, w porównaniu z głównymi partnerami handlowymi (Rosja i Kazachstan), ma raczej niski potencjał produkcyjny, innowacyjny i zasobów naturalnych, a także wysokie ryzyko gospodarcze i polityczne. Przedstawiona ocena porównawcza klimatu inwestycyjnego pozwoliła autorom zidentyfikować bariery utrudniające napływ inwestycji zagranicznych w Republice Białorusi. Dane wyjściowe to informacje statystyczne publikowane przez komitety statystyczne państw członkowskich Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a także materiały medialne, przeglądy analityczne ośrodków badawczych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono główne elementy efektywnego mechanizmu przyciągania i wykorzystania inwestycji zagranicznych w Federacji Rosyjskiej, w tym również ocenę dynamiki i tendencje napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do gospodarki rosyjskiej. W artykule zwrócono również uwagę na klimat inwestycyjny Rosji oraz wskazano główne przeszkody charakteryzujące omawianą gospodarkę dla efektywnego rozwoju międzynarodowej działalności inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są powszechnie postrzegane jako źródło korzyści dla krajów przyjmujących je. Oczekiwania związane z BIZ powodują, iż kraje konkurują między sobą w zakresie stwarzania warunków korzystnych dla dokonywania inwestycji długoterminowych - przyjaznego klimatu inwestycyjnego. Tym niemniej, podejmowane działania (lub ich brak) mogą nie tylko przyciągać kapitał zagraniczny, ale również zniechęcać do inwestowania. Mogą ponadto spowodować wycofanie już zainwestowanego kapitału. Podstawowym celem niniejszego opracowania jest identyfikacja zestawu czynników decydujących o klimacie inwestycyjnym w krajach bałtyckich - Litwie, Łotwie i Estonii. Czynniki warunkujące napływ BIZ do krajów bałtyckich oceniono w podziale na czynniki zachęcające do inwestowania oraz bariery inwestycyjne w ocenie inwestorów zagranicznych. Wyniki przeprowadzonej analizy pozwoliły określić kierunki zmian dla analizowanych gospodarek. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego rozdziału jest ukazanie znaczenia systemu corporate governance w kształtowaniu klimatu inwestycyjnego kraju. Jego realizacja wiąże się z próbą odpowiedzi na trzy bardziej szczegółowe pytania: 1) Co sprawia, że corporate governance należy traktować jako część klimatu inwestycyjnego? 2) Czy istnieje model corporate governance oceniony jako najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie? 3) Czy gospodarki próbują polepszyć swój klimat inwestycyjny poprzez poprawę systemu corporate governance? W analizie wykorzystano podział modeli corporate governance na model anglosaski, niemiecki, łaciński i japoński. W oparciu o literaturę przedmiotu i rozumowanie dedukcyjne wskazano na związki poszczególnych cech modeli z oddziaływaniem na klimat inwestycyjny gospodarki. W części empirycznej wskazano na zmiany w kształtowaniu się struktury wskaźnika GCI, w kontekście oceny elementów corporate governance. Następnie, na przykładzie wybranych państw z wybranej klasyfikacji systemów nadzoru korporacyjnego, analizie poddano kształtowanie się wartości elementów wskaźnika GCI (Global Competitiveness Index), odnoszących się do sfery corporate governance w latach 2018 i 2019.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Purpose: The paper presents the issues related to the movement of activities of foreign investors on the Polish market on the example of Lower Silesia. Design/methodology/approach: The study used World Bank reports from Statistics Poland (GUS), Department of Enterprises. Findings: The purpose of this article is to present the investment climate of Poland on the example of Lower Silesia, created by economic, social, political, as well as legal and administrative conditions. The economic conditions inform the foreign investor about the condition of the economy of the country receiving the investment. Originality/value The publication presents the results of research conducted on the basis of GUS, Department of Enterprises. (original abstract)
Skoncentrowano się tutaj na analizie czynników prawno-administracyjnych i ekonomicznych, które określone zostały jako warunki konieczne i wystarczające dla pozyskania inwestorów zagranicznych. Przyjęto, że grupę warunków koniecznych zaistnienia bezpośrednich inwestycji, zagranicznych tworzą regulacje i przepisy prawno-administracyjne wyznaczające zakres prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak przykładowo gwarancja własności, możliwość transferu zysków, procedura zakładania przedsiębiorstw itp. Natomiast jako warunki wystarczające określono wskaźniki odzwierciedlające sytuację makroekonomiczną kraju. W zakresie obu grup warunków przedstawiono wyniki badań empirycznych. (fragment tekstu)
10
75%
Autorka przedstawiła wyniki badań, których celem było opracowanie atrakcyjności inwestycyjnej 26 krajów Unii Europejskiej z punktu widzenia polskiego przedsiębiorstwa chcącego dokonać ekspansji zagranicznej na te rynki. Dodatkowym celem było połączenie badanych krajów w grupy o podobnym klimacie inwestycyjnym. W badaniu uwzględniono następujące czynniki lokalizacyjne kształtujące klimat inwestycyjny: czynniki makroekonomiczne; czynniki wynikające z motywów podejmowania zagranicznych inwestycji bezpośrednich; czynniki kształtujące otoczenie biznesowe w kraju goszczącym. (fragment tekstu)
Opracowanie rozpoczyna się zaprezentowaniem definicji podstawowych pojęć, którymi są: inwestycje zagraniczne, inwestycje portfelowe i bezpośrednie. Następnie została przedstawiona nieustannie wzrastająca skala polskich inwestycji za granicą wraz z ich zmieniającą się strukturą. Ostatnią część niniejszego opracowania stanowi analiza konsekwencji jakie wiążą się z eksportem kapitału w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych dla gospodarki kraju pochodzenia kapitału. (abstrakt oryginalny)
Ukraina jest krajem Europy Środkowo-Wschodniej. Jej terytorium wynosi 603,7 tys. km2, co stanowi 5,7% powierzchni Europy. Istnieje szereg przesłanek warunkujących bezpośrednie inwestycje zagraniczne w tym kraju. Rok 2005 okazał się szczególnie sprzyjający dla napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych na Ukrainę. Nastąpił wzrost o 355% w stosunku do roku poprzedniego. W roku 2006 zanotowano spadek napływał BIZ w stosunku do roku poprzedniego. Dotychczasowy stan BIZ powiększył się w 2005 roku o 81%, a w 2006 roku o 25%. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych czynników kształtujących klimat inwestycyjny na Ukrainie, a mianowicie uwarunkowań ekonomicznych, politycznych i prawnych, a także charakterystyka stanu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Problems of Attracting Investment to Ukraine
75%
The article analyzes the investment climate in Ukraine. The structure and dynamics of investment income in the national economy are investigated. The main problems and factors of attracting foreign investments, that are restricting the investment activity of domestic enterprises, are analyzed. It's explored the place of Ukraine in the international ranks towards doing business and the overall state of the investment climate. The influence of macroeconomic factors on the investment activity of foreign investors is substantiated. It's offered the directions of increasing the investment attractiveness of the Ukrainian economy in the current conditions of development. (original abstract)
14
Content available remote Features of Forming of Business Environment in Ukraine
75%
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące kształtowania środowiska biznesowego na Ukrainie. Zidentyfikowano podstawowe problemy związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw (m.in. postrzeganie korupcji, wolność gospodarcza, konkurencyjność), co pozwoliło zaproponować różne sposoby i warunki poprawy klimatu inwestycyjnego i bardziej przyjaznego otoczenia zewnętrznego dla przedsiębiorstw działających na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań była identyfikacja interwencji władz lokalnych zmierzających do pozyskiwania inwestorów zagranicznych oraz określenie czynników je determinujących. Analizowano wyniki badań ankietowych z 16 gmin woj. warmińsko-mazurskiego (z 78 uczestniczących w badaniach), które potwierdziły wzrost inwestycji zagranicznych na swoim obszarze. Wśród działań władz lokalnych dominują te, których skutkiem było podjęcie decyzji lokalizacyjnej przez inwestorów zagranicznych (55,6%). Osiągnięto to dzięki działaniom o charakterze trwałym (61,5%). Wśród badanych gmin woj. warmińsko-mazurskiego najczęstszymi czynnikami decydującymi o podejmowanych przez władze lokalne działaniach wobec inwestorów zagranicznych była chęć stworzenia dodatkowych możliwości rozwoju (22,4%) oraz świadomego kształtowania kontrolowanego rozwoju (20,7%).(abstrakt oryginalny)
Polska otrzymała ostatnio od Banku Światowego "żółtą kartkę" w odniesieniu do tworzonego klimatu inwestycyjnego, który będzie miał decydujące znaczenie dla możliwości utrzymania szybkiego wzrostu gospodarczego. Obniżona w tym roku w Polsce wysokość stawki podatku od dochodów korporacji (CIT) - choć niewątpliwie bardzo ważna - nie jest jedynym, ani też najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne przedsiębiorców.
Rosnąca wartość rocznego strumienia bezpośrednich inwestycji zagranicznych, jak i skumulowana wartość zainwestowanego w ten sposób kapitału odgrywają coraz większą rolę w gospodarce światowej. Z biegiem czasu inwestycje te zaczęto postrzegać nie tylko jako transfer kapitału, ale także jako pakiet czynników silnie oddziałujących na zmiany jakościowe w gospodarce. Obecnie praktycznie wszystkie państwa prowadzą aktywną politykę, nastawioną na ich przyciąganie, gdyż tradycyjne przewagi lokalizacyjne w szybko postępującym procesie globalizacji tracą na znaczeniu. Celem artykułu jest przedstawienie czynników tworzących współcześnie klimat inwestycyjny dla zagranicznych inwestorów i próba podziału państw Unii Europejskiej na grupy cechujące się podobnym klimatem inwestycyjnym, z wykorzystaniem analizy wielowymiarowej.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Klimat inwestycyjny na Litwie a przejęcie Rafinerii w Możejkach
63%
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) są powszechnie postrzegane jako źródło korzyści dla krajów je przyjmujących. Spodziewane efekty z tytułu BIZ powodują, iż kraje konkurują między sobą w zakresie stwarzania korzystnych warunków dla podejmowanych inwestycji długoterminowych - przyjaznego klimatu inwestycyjnego. Tym niemniej podejmowane działania mogą nie tylko przyciągać kapitał zagraniczny, ale również zniechęcać do inwestowania lub spowodować wycofanie zainwestowanego kapitału. Podstawowym celem niniejszego opracowania jest identyfikacja zestawu czynników decydujących o klimacie inwestycyjnym na Litwie, który sprzyja napływowi długoterminowych inwestycji bezpośrednich. Dodatkowym zamierzeniem jest konfrontacja rozpoznanych czynników w kontekście największej polskiej inwestycji na Litwie. Przeprowadzona analiza pokazała, że Litwa jest stosunkowo atrakcyjnym rynkiem do lokalizacji inwestycji bezpośrednich, ze względu na: korzystne położenie, wykwalifikowaną siłę roboczą, niskie koszty pracy oraz duży potencjał rozwojowy. Natomiast największe trudności w prowadzeniu działalności stanowią: nieefektywna administracja publiczna, biurokracja, regulacje rynku pracy oraz regulacje podatkowe. (abstrakt oryginalny)
Ulokowanie pieniędzy w funduszu umożliwia wysoką stopę zwrotu przy relatywnie małym ryzyku. W Polsce jednak wciąż bardziej popularne są lokaty bankowe. Częściowo za ten stan odpowiedzialna jest historia funduszy inwestycyjnych w naszym kraju oraz niefortunny sposób wprowadzenia ich na rynek, co w sumie przyczyniło się do wykreowania nieprawdziwego wizerunku funduszy w świadomości Polaków. Artykuł omawia historię rozwoju funduszy inwestycyjnych w Polsce, oraz perspektywy ich rozwoju w najbliższej przyszłości.
W ciągu ostatnich 20 lat transformacji polityczno-gospodarczej, Polska stała się, jednym z atrakcyjniejszych krajów Europy Środkowo- Wschodniej, pod względem lokalizacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych, w szczególności typu greenfield, co wiąże się z obecnością ekspatriantów w naszym kraju. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie profilu demograficznego ekspatów, motywów ich przyjazdu do Polski oraz problemów, z jakimi borykają się na co dzień. Poza studiami literaturowymi ,treścią artykułu są wstępne rezultaty badań stanowiące fragment projektu badawczego t: Kadra menedżerów ekspatriantów w przedsiębiorstwach międzynarodowych w Polsce (nr UMO-2011/01/D/HS4/01700), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.