Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Klin podatkowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Jednym z podstawowych wydatków jednostek samorządu terytorialnego są wydatki bieżące1, a w tym wydatki osobowe i związane z nimi koszty pracy, a więc wynagrodzenia pracowników i jego pochodne. Wynagrodzenie może być rozpatrywane w kilku aspektach. Patrząc na wynagrodzenie z punktu widzenia pracodawcy, całkowite koszty dla niego to koszty pracy, a więc tzw. wynagrodzenie ubruttowione. Przyjmując za punkt widzenia pracownika, to interesujące jest dla niego wynagrodzenie, które on otrzymuje, a więc wynagrodzenie netto. Różnica między wynagrodzeniem ubruttowionym a wynagrodzeniem netto stanowi klin podatkowy. Klin podatkowy jest definiowany jako różnica między kosztami zatrudnienia pracownika a wynagrodzeniem, które zostaje do dyspozycji pracownika, jako spektrum porównania oblicza się go jako stosunek obliczonego klina podatkowego do całkowitych kosztów pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracownika. Celem artykułu jest przedstawienie wielkości klina podatkowego w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, a więc kształtowanie się tzw. podatków pracy, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz parapodatków, czyli ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz obowiązkowych składek na fundusze celowe, a także jego udział w wydatkach jednostek samorządu terytorialnego(fragment tekstu)
Cel - Analiza struktury kosztów pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz możliwość jej porównania w poszczególnych krajach. Metodologia badania - W części wprowadzającej posłużono się metodą analizy literatury i aktów prawnych, natomiast w części empirycznej zastosowano metodę badania dokumentów - oficjalnych raportów OECD oraz obliczeń własnych autora. Wynik - Analiza struktury kosztów pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej ukazała, że jest ona zróżnicowana w poszczególnych krajach UE i uzależniona od polityki społeczno-gospodarczej danego kraju, tj. od systemu ubezpieczeń społecznych oraz poziomu i konstrukcji podatku dochodowego. Oryginalność/wartość - przy analizie kosztów pracy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na minimalny i przeciętny poziom wynagrodzenia oraz wysokość kosztów pozapłacowych w poszczególnych krajach, gdyż to one głównie decydują o rzeczywistych kosztach pracy ponoszonych przez pracodawcę.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Opodatkowanie konsumpcji, pracy i kapitału w krajach Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu jest przedstawienie długookresowych trendów dotyczących opodatkowania konsumpcji, pracy i kapitału w krajach Unii Europejskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na specyfikę polityki podatkowej w Polsce. W oparciu o dane statystyczne Komisji Europejskiej i OECD za lata 1995-2016 oraz przegląd literatury została podjęta próba weryfikacji następujących hipotez: 1. W obliczu kryzysu finansowego spadały dochody budżetowe z podatków, a główny ciężar łagodzenia deficytu budżetowego spoczywał na podatkach konsumpcyjnych. 2. Mimo licznych zmian dotyczących opodatkowania pracy w krajach Unii Europejskiej (podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ubezpieczeniowych) ich udział w dochodach budżetowych kształtował się na zbliżonym poziomie. 3. Konkurencja podatkowa zapoczątkowana przez nowych członków UE oraz potrzeba stymulowania wychodzenia gospodarki z kryzysu sprawiła, że podmioty gospodarcze w relatywnie niższym stopniu uczestniczyły w zasilaniu dochodów budżetowych z podatków. 4. Polityka podatkowa w Polsce odbiega wyraźnie od prowadzonej w krajach Europy Zachodniej i wykazuje wiele cech typowych dla krajów o "południowej" mentalności podatkowej. Przeprowadzona analiza upoważnia do, przynajmniej częściowego, potwierdzenia przyjętych hipotez. Równocześnie wskazuje na to, że systemy podatkowe krajów Unii Europejskiej są mocno zróżnicowane. Skłania to do ostrożnego formułowania wniosków. Dotyczy to zwłaszcza podatników określanych jako samozatrudnieni, gdyż stanowią oni bardzo niejednoznaczną kategorię. Według statystyki Eurostatu ich dochody traktowane są jako dochody kapitałowe, a w Polsce znaczną ich część można raczej traktować jako dochody z pracy.(abstrakt oryginalny)
4
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian dotyczących klina podatkowego w latach 2004-2015 w Polsce oraz w innych krajach UE należących do OECD oraz zbadanie, czy wprowadzenie nowych regulacji dotyczących kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązujących w Polsce od 1 stycznia 2017 r., przyczyni się do zwiększenia jego progresywności. Przedstawiona w artykule analiza klina podatkowego dotyczy tylko pracownika zatrudnionego na umowę o pracę (tj. tzw. pracy najemnej). W opracowaniu pominięto inne formy zatrudnienia. Analizę przeprowadzono, opierając się na danych statystycznych OECD oraz wyliczeniach własnych autorów. Przeprowadzone badanie pozwoliło na sformułowanie wniosku, iż klin podatkowy w Polsce charakteryzuje się niskim poziomem progresywności, a zmiany w kwocie wolnej od podatku, obowiązujące od 2017 r., nie przyczynią się do jego zwiększenia. W artykule przedstawiono także propozycje zmian w przepisach, pozwalające na zwiększenie progresywności opodatkowania pracy(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Opodatkowanie dochodów z pracy w państwach OECD - studium porównawcze
75%
Podatki i inne daniny fiskalne obciążające dochody z pracy należą do konstrukcji wywierających jednoznacznie negatywny wpływ na gospodarkę, zarówno w skali mikro- (z punktu widzenia przedsiębiorstw i gospodarstw domowych), jak i makroekonomicznej (oddziaływanie na rynek pracy i na gospodarkę danego kraju). Artykuł zawiera analizę porównawczą wysokości klina podatkowego w państwach OECD - zarówno w ujęciu przeciętnym, jak i w podziale na różne typy gospodarstw domowych. Głównym jego celem jest identyfikacja zasadniczych trendów w opodatkowaniu dochodów z pracy w państwach OECD, ze szczególnym uwzględnieniem podatku dochodowego od osób fizycznych. Analiza podjęta w opracowaniu prowadzona jest w kontekście realizacji dwóch pozafiskalnych funkcji systemu podatkowego - funkcji stymulacyjnej, a także funkcji redystrybucyjnej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie struktury i zmiany płacowego klina podatkowego w wybranych krajach Unii Europejskiej oraz możliwością jego porównania pomiędzy poszczególnymi krajami. Dla odróżnienia odniesień pojęcia klina podatkowego do różnych rynków, autor będzie używał określenia płacowy klin podatkowy (labour tax wedge) w stosunku do obciążeń wynagrodzenia pracownika. (fragment tekstu)
Niniejszy tekst stanowi syntetyczną ocenę braku konsekwencji w podatkowej polityce państwa polskiego, czego skutkiem są nadmierne obciążenia (koszty pracy). Przy analizie autorzy rozpatrują różne aspekty tzw. klina podatkowego. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Koszty pracy i związany z nimi płacowy klin podatkowy to ekonomiczno-społeczny problem o otwartym charakterze. Celem artykułu jest analiza kształtu i ocena progresji płacowego klina podatkowego w Polsce za okres 15 lat. Składowe klina podatkowego wyznaczono dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. Dla potrzeb analizy przyjęto minimalną, przeciętną płacę, a także dwukrotność oraz trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w polskiej gospodarce. W badanym okresie wysokość klina podatkowego kształtowała się na wysokim poziomie dla wszystkich poziomów wynagrodzeń i stanowiła od 39,5% do 44% całkowitych kosztów pracy. Progresja wielkości klina podatkowego wynika ze wzrostu parapodatkowych obciążeń pracy. Aby znacząco obniżyć klin podatkowy w Polsce należy dokonać redukcji wysokości składek związanych z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi. (abstrakt oryginalny)
Analizie poddano poziom klina podatkowego w poszczególnych krajach UE oraz w ramach wybranych grup społecznych i dochodowych w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu różnice w poziomie tego wskaźnika wyjaśniają zróżnicowanie wyników funkcjonowania rynków pracy w poszczególnych krajach członkowskich oraz czy zostały podjęte działania osłabiające wpływ tej bariery w celu dostarczenia bodźców do stworzenia nowych miejsc pracy oraz motywacji do podjęcia pracy, szczególnie w okresie po wybuchu kryzysu finansowego i ekonomicznego. Wykazano, że różnice w poziomie klina podatkowego wyjaśniają niewielką część zróżnicowania wyników funkcjonowania rynków pracy w krajach członkowskich UE, bardziej istotny jest kształt innych instytucji rynków pracy, stąd sformułowano warunki, w jakich obniżanie klina podatkowego przyczynia się do poprawy efektywności funkcjonowania rynków pracy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia bieżącą dyskusję dotyczącą kwestii racjonalności polityki spójności, konfrontując podejście do niej w ramach dwóch modeli systemów gospodarczych zdefiniowanych przez Phelpsa - modelu anglosaskiego i kontynentalnego. Autorzy argumentują, że dążenie do spójności, artykułowane w modelu kontynentalnym, osłabia kreatywność i innowacyjność jednostek i w rezultacie obniża konkurencyjność gospodarczą tych krajów w stosunku do stosujących model anglosaski. Dodatkowo analizie w tym kontekście zostają poddane założenia i wstępne efekty wdrożenia w Polsce działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który wspierać ma rozwój innowacyjnych e-usług.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem unikania zatrudnienia poprzez zakładanie pozornej działalności gospodarczej w kontekście całości klina podatkowego (PIT, ubezpieczenia społeczne i pozostałe składki). W pierwszej części, tj. analitycznej, przedstawione są rozważania na temat istoty działalności gospodarczej i zatrudnienia, które następnie zestawiono z legalnymi definicjami tych pojęć funkcjonującymi w polskim systemie. Wskazano negatywne skutki zastępowania zatrudnienia pozornym samozatrudnieniem, tj.: ograniczenie i pozbawienie prawa do zabezpieczenia społecznego, zaburzanie konkurencji na rynku, prekaryzacja rynku pracy oraz uszczuplanie środków przeznaczanych na cele publiczne. Następnie scharakteryzowano rozwiązania sprzyjające istnieniu wskazanego zjawiska, zaznaczając również zbyt szeroką dostępność takich rozwiązań, wynikającą z nieostrości stosowanych definicji, jak i długotrwałości procedur weryfikujących. W drugiej części zaprezentowano autorskie rozwiązania pozwalające na minimalizację zjawiska zastępowania zatrudnienia pozornym samozatrudnieniem. Zmiany powinny szanować wolność prowadzenia działalności gospodarczej oraz nie pogarszać warunków działania przedsiębiorców rzeczywiście podejmujących ryzyko gospodarcze. Przy takim założeniu zaproponowano ograniczenie dostępności preferencji o jednoznaczne i łatwo weryfikowalne kryteria. Wskazano na konieczność zastąpienia ulg w składkach ulgami podatkowymi oraz wprowadzenie ulgi dla firm decydujących się na rozpoczęcie zatrudniania. Zaproponowano również nowy sposób ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców oraz redukcję liczby komponentów klina podatkowego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono współzależności pomiędzy wielkością klina podatkowego (opodatkowaniem pracy), stopniem regulacji rynku pracy a sytuacją na rynkach pracy krajów OECD. Przedstawiono główne zagadnienia dotyczące kosztów pracy i ich struktury oraz klina podatkowego.
Celem opracowania jest identyfikacja wysokości i zróżnicowania opodatkowania pracy, wyrażanego poprzez tzw. klin podatkowy, w Polsce na tle krajów OECD. Identyfikacji tej dokonano na podstawie analizy danych statystycznych zgromadzonych w bazie OECD obejmujących lata 2000-2012. W opracowaniu dokonano interpretacji pojęć kluczowych, takich jak opodatkowanie pracy, klin podatkowy i pozapłacowe koszty pracy. W dalszej części syntetycznie omówiono ustalenia teoretyczne i wyniki badań empirycznych dotyczących skutków opodatkowania pracy dla funkcjonowania rynku pracy, a zwłaszcza jego wpływ na zatrudnienie i bezrobocie. Badania własne objęły analizę porównawczą wielkości klina podatkowego w różnych typach gospodarstw domowych w Polsce i pozostałych krajach OECD w latach 2000-2012. Najważniejszą konstatacją wynikającą z analiz jest, iż w Polsce opodatkowanie pracy w zbyt małym stopniu uwzględnia sytuację materialną osób nisko zarabiających oraz mających na utrzymaniu dzieci. Wyniki przeprowadzonych badań stały się podstawą sformułowania wniosków syntetycznych i rekomendacji dla Polski. Zasugerowano w nich przede wszystkim, by rozważono selektywne obniżenie pozapłacowych kosztów pracy osób nisko zarabiających oraz obciążonych obowiązkami rodzinnymi. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę ustalenia przyczyn wzrostu stopy bezrobocia w Polsce w latach 1992-2003. Dokonano analizy wpływu "klina podatkowego" na tworzenie nowych miejsc pracy.
Celem artykułu jest zaprezentowanie problematyki związanej z klinem podatkowym w Polsce i dokonanie porównania z innymi krajami Unii Europejskiej. W pierwszej części przedstawiono podstawy teoretyczne wyjaśniające wpływ klina podatkowego na funkcjonowanie rynku pracy. Następnie omówiona została struktura klina podatkowego w Polsce dla przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2008 r. Ostatnia część artykułu to porównanie Polski z innymi państwami Unii Europejskiej z punktu widzenia wysokości klina podatkowego. Uzyskane wnioski wskazują, że dla Polski problemem nie jest sama wysokość klina , lecz brak zróżnicowania jego wysokości w zależności od poziomu wynagrodzeń.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest proponowanym przez Ministerstwo Finansów zmianom podatkowym, których analiza oraz wpływ na wysokość dochodów sektora finansów publicznych zostanie szczegółowo omówiona. (fragment tekstu)
Opodatkowanie zasobów pracy jest jednym z czynników, który determinuje zachowania uczestników rynku pracy. Powszechnie uważa się, że wysokie obciążenia pozapłacowe demotywują do podjęcia pracy, ograniczają tworzenie nowych miejsc pracy, zachęcają do działania w szarej strefie. Istotny wpływ na redukcję opodatkowania wynagrodzeń ma system preferencji podatkowych. Celem artykułu jest zaprezentowanie zmian dotyczących poziomu klina podatkowego w państwach Unii Europejskiej w latach 2004-2016 oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu stosowane preferencje podatkowe wpływają na jego wysokość. Przeprowadzone badanie pozwoliło na sformułowanie wniosku, że preferencje podatkowe w większości państw członkowskich Unii Europejskiej stanowią ważny instrument polityki społecznej, jednakże skala ich zastosowania jest bardzo zróżnicowana. Pomimo że klin podatkowy w Polsce jest wyraźnie niższy od średniej unijnej, to możliwość rozliczania podatku wspólnie z małżonkiem oraz ulgi i zwolnienia z tytułu posiadania dzieci znacznie przyczyniają się do jego zmniejszenia. (abstrakt oryginalny)
18
63%
Celem niniejszego opracowania jest analiza i ocena kształtowania się poziomu i struktury kosztów pracy oraz klina podatkowego w Polsce na tle państw Unii Europejskiej. W artykule zaprezentowano najpierw teoretyczne aspekty kosztów pracy, a następnie dokonano porównań kosztów płacowych i pozapłacowych oraz klina podatkowego przy wykorzystaniu danych statystycznych obejmujących lata 2004-2016. Wnioski przeprowadzonego badania skłaniają do konkluzji, że koszty pracy w Polsce są nadal wyraźnie niższe niż średnia unijna, chociaż i wyższe w porównaniu z Bułgarią, Rumunią, Litwą i Łotwą. Tym samym podejmowanie i prowadzenie działalności produkcyjnej i usługowej w Polsce pozostaje wciąż - pod względem konkurencyjności - atrakcyjnym przedsięwzięciem dla zagranicznych inwestorów.(abstrakt oryginalny)
Opodatkowanie pracy, wyrażone poprzez klin podatkowy, jest w Polsce stosunkowo wysokie, jednak ze wskaźnikiem 43,7% nasz kraj plasuje się w środku państw UE. Ponieważ w Polsce udział PIT jest niski (5,3%) wysokość klina podatkowego jest warunkowana przez wysokość składki na ubezpieczenie społeczne. Znaczące obniżenie klina podatkowego w praktyce możliwe jest jedynie poprzez redukcję składki na ubezpieczenie społeczne. Zmniejszenie poziomu składki rentowej jest rozwiązaniem częściowo uzasadnionym ze względu na znaczący spadek liczby wypłacanych rent, jednakże fundusz rentowy nadal odnotowuje deficyt wpływów na poziomie ok.6 %. Nowe rozwiązania w systemie emerytalnym winny wprowadzać preferencje podatkowe w III filarze, co powinno skutkować zwiększeniem poziomu oszczędności emerytalnych, a pośrednio przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Labor Taxation Versus Employment Models in Poland
63%
The purpose of the paper is to present the tax wedge observed in Poland and its structure for various models of employment, as well as to find out which of these models is burdened with the highest non-wage expenses. The study uses the descriptive method, statistical data analysis, and the author's own calculations. OECD statistical data and legal regulations concerning labor taxation in Poland are used as source material. The research made it possible to draw the conclusion that an employment contract is the least beneficial form of employment in terms of the non-wage expenses that the tax wedge in Poland comprises. The diversity of labor taxation depending on the form of employment may have a negative effect on the labor market. It prompts many people to choose self-employment or work on the basis of civil-law contracts. The research conducted for the needs of this paper contributes to the body of knowledge on tax and para-tax burdens on labor in Poland, and the conclusions can provide a basis for a debate on necessary changes in Polish legislation regarding taxation of labor so that it becomes more conducive to jobs creation and legal employment. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.