Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Know-how
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zbiornik, departament, bank, magazyn czy biblioteka: niezależnie od tego, jak nazwiemy jednostkę przechowującą wiedzę w firmie, jej know-how czy praktyki i doświadczenia - jest ona elementem ważnym i cennym z punktu widzenia funkcjonowania organizacji. Jej istnienie i właściwe działanie - a to nie zawsze jest tożsame - pozwala uniknąć sytuacji wyważania otwartych już drzwi. Pozwala też uniknąć gwałtownego poszukiwania rozwiązań, o których wiemy, że w przeszłości zostały wypracowane, a które w potrzebie giną w gąszczu plików, tabel, ofert i prezentacji. (fragment tekstu)
Obecnie trudno wyobrazić sobie lepszego partnera dla Big Banku Gdańskiego jak Deutsche Bank. Jest to bowiem instytucja o dużym potencjale i może zapewnić łatwy dostęp do kapitału, a także dostarczyć "know how" praktycznie w każdej dziedzinie. Począwszy od kontroli akcji kredytowej, przez nadzorowanie funduszu emerytalnego, skończywszy na kredycie hipotecznym.
W artykule przedstawiono sposób myślenia i metodykę know-why, która ułatwia dokonywanie wyborów strategicznych w warunkach niepewności. Zaprezentowano także sposób modelowania strategii, wykorzystując wspomnianą metodykę oraz wyzwania, które można napotkać podczas tworzenia strategii. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wycena know-how wnoszonego aportem do spółki kapitałowej
100%
Know-how to składnik aktywów, który nie posiada postaci materialnej. Obejmuje on poufną wiedzę w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej i organizacyjnej. Ze względu na swój charakter w praktyce istnieją duże problemy z jego wyceną. W opracowaniu skoncentrowano się na teoretycznych rozważaniach dotyczących wyceny know-how, zilustrowanych przykładem praktycznym. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Czynniki określające mobilność technologii w skali międzynarodowej
100%
Nonmaterial character of technological know-how accounts for its high potential mobility. In reality the technological know-how is not mobile as it could be assumed from Its potential possibilities of dissemination. T hat is due to a number of factors appearing both on the side of the seller and buyer of know-how. The first group of factors - such as degree of the know-how novelty, degree of its complexity, existence or lack of patent protection for a given technology, definite conditions of the market in industrial branch and geographical sense - determines the owner's propensity to sell technologies and exerts an influence on selection of the technology transfer form. The second group of factors, which includes - first of all - widely understood absorption capacity for technologies, determines preferences of the buyer.(original abstract)
Artykuł przedstawia aktualną sytuację na polskim rynku franchisingowym. Prezentuje krótko istotę franchisingu oraz analizę stanu polskiego rynku franchisingowego, a także widocznych tendencji rozwoju tegoż rynku. Przedstawia również główne obszary potencjalnych inwestycji, niezależnie od wielkości posiadanego kapitału. W tym celu sieci franchisingowe podzielone zostały według kryterium kapitału, jakim dysponować należy, aby móc do nich przystąpić. Głównym jednak zadaniem było tu przedstawienie i scharakteryzowanie najbardziej interesujących, z punktu widzenia potencjalnych franchisobiorców, branż wraz z systemami franchisingowymi, funkcjonującymi w ich obrębie. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaproponowano proces wyceny własności intelektualnej i posiadanych przez jednostki naukowe wyników badań na potrzeby komercjalizacji produktów i usług. Omówiono wytyczne dotyczące jakości i transparentności wyceny rynkowej wyników prac naukowych. Opisano sposoby doboru wyceny w zależności od rodzaju własności intelektualnej, ewentualne warianty wyceny, a także aktualny monitoring rynkowy produktu lub usługi pod kątem wyboru najlepszego momentu na sprzedaż/komercjalizację technologii. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem napisania niniejszego artykułu jest próba przedstawienia specyfiki odgrywających coraz większą rolę w polskim obrocie gospodarczym sieci franchisingowych oraz scharakteryzowania ich jako instrumentu służącego do przekazywania i upowszechniania wiedzy wśród uczestników danego systemu dystrybucyjnego czy też jego klientów. Pragnęliśmy ponadto zwrócić uwagę na to, że jakkolwiek franczyza stanowi rodzaj zjawiska o charakterze sieciowym, to jednak zarazem wykazuje ona swoje szczególne właściwości, które odróżniają ją od klasycznego modelu sieci organizacyjnej. Dotyczy to zwłaszcza zarządzania w ramach tego typu systemu przepływu posiadanego przez organizatora sieci zasobu wiedzy, ponieważ służy to zarówno przekazaniu jej uczestnikom pomysłu na własny biznes, jak i ewentualnemu modyfikowaniu sposobów jego prowadzenia. W artykule starano się wskazać na to, iż o rosnącej popularności franchisingu wydają się właśnie przesądzać specyficzne cechy tej formy współpracy gospodarczej przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie biznesu jest dużym wyzwaniem, a jego stały rozwój wymaga kolejnych nakładów finansowych. Działalność przedsiębiorstwa w systemie partnerstwa franczyzowego opiera się na sprawdzonej przez franczyzodawcę metodzie. Podstawą funkcjonowania całego systemu jest wypromowana przez franczyzodawcę i uznana przez klientów marka oraz zweryfikowane w praktyce know-how. Składniki te mogą być wycenione i ujęte w bilansie franczyzodawcy jako wartości niematerialne i prawne, co ma wpływ na wzrost wartości bilansowej przedsiębiorstwa. Z kolei wyceniona i ujawniona w bilansie marka i know-how mają wpływ na wartość sprzedawanej licencji franczyzowej dla franczyzobiorcy.(abstrakt oryginalny)
Know-how to składnik aktywów, który nie posiada postaci materialnej. Obejmuje wiedzę i doświadczenia o charakterze poufnym. Według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i ustawy o rachunkowości know-how stanowi składnik wartości niematerialnych i prawnych. Ze względu na niematerialny charakter, w praktyce istnieją duże problemy z określeniem zakresu know-how, jego identyfikacji i wyceny. Problemy te powodują, że firmy nie zawsze ujawniają ten składnik w sprawozdaniu finansowym, co skutkuje obniżeniem wartości bilansowej przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Know-how jako składnik majątku przedsiębiorstwa
75%
W niniejszym artykule autorzy omawiają problematykę know-how jako składnika majątku przedsiębiorstwa. Analizują w tym celu pojęcie know-how, omawiając również wzajemną relację pojęć know-how i "tajemnica przedsiębiorstwa". W dalszej kolejności charakteryzują majątek przedsiębiorstwa, wskazując, że w jego skład wchodzą zarówno dobra materialne, jak i niematerialne. Wykazują, że know-how we współczesnej gospodarce, jako gospodarce opartej na wiedzy, w której coraz większą rolę odgrywają dobra niematerialne, może stanowić istotny, a niekiedy nawet zasadniczy składnik majątku przedsiębiorstwa, którego znaczenie i wartość może stale rosnąć.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Innowacje w rejacjach z otoczeniem - ochrona prawna innowacji
75%
Ochrona praw własności intelektualnej opiera się na regulacjach z zakresu prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej. W działalności gospodarczej wykorzystuje się również nabytą w trakcie wieloletniej praktyki wiedzę określaną jako know-how. Także ona stanowi element własności intelektualnej i powinna być chroniona. Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak chronić tę wartość, szczególnie w świetle problematyki wykorzystywania jej przez inne podmioty. Pozbawione ochrony dobre praktyki czy idee mogą łatwo zostać przejęte przez przedsiębiorstwa konkurencyjne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia cele i założenia Funduszu Know-How oraz daje przykłady realizacji tych założeń.
Artykuł dotyczy czynników, które w przyszłości mają decydować o konkurencyjności przedsiębiorstw. Według autorów bedą to "nowoczesne" całościowe produkty know-how, "innowacyjne" strategie typu excellence i gospodarowanie czasem.
15
Content available remote Expert Knowledge: Its Structure, Functions and Limits
63%
Expert knowledge - a concept associated with Ryle's distinction of knowledgethat and knowledge-how - functions in distinct areas of knowledge and social expertise. Consisting of both propositional (declarative) and procedural (instrumental) knowledge, expertise is performative in its essence. It depends not only on expert's experience and cognitive competences, but also on his or her social and institutional position. The paper considers the role of heuristic and intuitional abilities, including particular experts' cognitive biases, as the vital and indispensable part of expertise. On the basis of selected managerial and juridical examples (procedures, standards, norms and institutional regulations) it analyzes the epistemological issues: the autonomy versus dependence of expert knowledge as well as the influence of social-cognitive circumstances on expertise. (original abstract)
16
Content available remote Zarządzanie należnościami licencyjnymi w przedsiębiorstwie międzynarodowym
63%
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie skutków podatkowych związanych z przepływem należności licencyjnych z perspektywy polskiego przedsiębiorcy będącego licencjobiorcą. Skutki podatkowe dla stron umowy zależą w szczególności od ukształtowania umowy leasingu i okoliczności towarzyszących, jak i postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zależności od przypadku, opłaty licencyjne mogą podlegać opodatkowaniu: podatkiem u źródła oraz w sposób nieograniczony wyłącznie w państwie siedziby licencjobiorcy (przypisanie zakładowi) lub wyłącznie w państwie rezydencji licencjodawcy. Strony umowy licencyjnej mogą podjąć działania w ramach kształtowania stanu faktycznego, mające na celu np. utworzenie (bądź nie) zakładu zagranicznego, które będą rzutowały na wielkość obciążenia podatkowego. (abstrakt oryginalny)
Znaczenie wynalazków dla procesów rozwojowych jest tym większe, im częściej wykorzystywane są one przez innych podczas generowania nowej wiedzy. Mając to na względzie, celem artykułu było określenie stopnia, w jakim polskie wynalazki ulegają dyfuzji w gospodarce światowej - który był mierzony częstotliwością ich cytowania - oraz wskazanie czynników leżących u podstaw tego zjawiska. Przeprowadzona analiza regresji wielorakiej na próbie 426 podmiotów oraz 986 międzynarodowych aplikacji patentowych pokazała, że polskie wynalazki mają niewielki wpływ na działalność badawczą innych podmiotów, jako że w niewielkim stopniu są cytowane przez innych, choć wynalazki z fizyki cechuje większa skłonność do cytowania. W toku badań ujawniono także, że spośród czynników branych pod uwagę jedynie większa liczba obcokrajowców w zespole wynalazców przełożyła się na większą liczbę cytowań uzyskiwanych przez polskie wynalazki. Pozostałe czynniki miały albo negatywny wpływ na siłę dyfuzji polskiego know-how (różnorodność etniczna wśród zgłaszających wynalazek do ochrony patentowej, różnorodność etniczna wśród wynalazców, obecność jednostki publicznego sektora B+R wśród zgłaszających), albo nie obserwowano zależności między nimi a liczbą cytowań. (abstrakt oryginalny)
W badaniach z zakresu zarządzania ważnym wyzwaniem dla naukowców jest przekazanie know-how oraz umożliwienie przedsiębiorstwom wprowadzania innowacyjnych systemów zarządzania, przekazując praktykom wiedzę na temat efektywności i rentowności narzędzi zarządzania. Autorzy próbowali zidentyfikować pewne pozytywne powiązania między systemami zarządzania środowiskiem oraz wynikami finansowymi, w ramach projektu badawczego przeprowadzono na modelu zorientowanego na produkt systemu zarządzania środowiskowego (POEMS).(abstrakt oryginalny)
Fuzja jest dobrym rozwiązaniem łączenia się przedsiębiorstw także dla jakości zasobów ludzkich. Pojawiają się problemy zapotrzebowania na pracowników - podano schemat planowania zapotrzebowania na pracowników po fuzji. Często występuje konieczność renegocjowania warunków zatrudnienia, dalej - dostosowania profilu umiejętności pracowników do zmienionych warunków. Ważnym staje się sposób realizowania funkcji zarządzania zasobami ludzkimi. Benchmarking wewnętrzny pozwala na znalezienie najlepszych decyzji.
W artykule przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące wykorzystania umowy know-how jako narzędzia transferu technologii, który jest jednym ze sposobów transferu wiedzy. Ukazano też znaczenie wiedzy (zwłaszcza dotyczącej nowych technologii) i jej transferu we współczesnej gospodarce, w której coraz większą rolę odgrywają dobra niematerialne. Omówiono pojęcie know-how, odnosząc je także do pojęcia tajemnicy przedsiębiorstwa, oraz cechy charakterystyczne umowy know-how i jej znaczenie w obrocie gospodarczym poprzez umożliwienie transferu technologii - tak jak ma to miejsce w przypadku umowy licencyjnej, podkreślając przy tym, że umowa know-how umożliwia transfer informacji nieopatentowanych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.