Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge Economy Index (KEI)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The Knowledge Economy Index (KEI) is and advanced assessment tool used to compare economies on the international level (including also the comparisons with other variables determining e.g. economic growth) and to evaluate if the economic environment is favourable for the effective use of knowledge in the development of economy. In this work, the KEI was used to compare the economic regions of Poland and the United Kingdom. The main pillars of the KEI affecting the level of knowledge exploitation in the regions were also explained. For this purpose, the model of the World Bank Institute - Knowledge Assesment Methodology (KAM 2008) was used. The main characteristics of the KEI include the assignment of particular groups of variables to the particular pillars of the knowledge-based economy model (according to the World Bank), the determination of the scope of notions, the normalisation of the subindices by the assignment of particular values (in the range of 0-10 - the higher the value, the higher the level of knowledge-based economy advancement), the calculation of partial indices, their reweighing and the calculation of the final index. (fragment of text)
Celem niniejszej pracy jest prezentacja metody Banku Światowego stosowanej do oceny potencjału i poziomu kraju w budowaniu GOW oraz próba wskazania silnych i słabych stron gospodarki polskiej na tle wybranych państw w oparciu o ww. metodologię.
Celem opracowania jest pokazanie, jak zróżnicowany jest proces postępującej budowy gospodarki opartej na wiedzy i usługach (GOW) w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Analiza obejmuje lata 2000-2008. Kraje Unii Europejskiej znacznie różnią się od siebie pod względem budowy gospodarki bazującej na wiedzy. Liderami zarówno pod względem wskaźnika gospodarki wiedzy, jak i wskaźnika wiedzy są Szwecja, Dania, Finlandia i Niderlandy. Polska gospodarka wykazuje w tym zakresie znaczne zapóźnienie. W związku z tym konieczne jest podjęcie działań mających na celu zintensyfikowanie rozwoju sektora wiedzy niezbędnego do tworzenia, wykorzystywania i upowszechniania wiedzy. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Knowledge Assessment Methodology - Results for Poland
84%
The object of this paper is to present the latest findings relating to the Knowledge Assessment Methodology (KAM), with particular regard to Poland, which the author has compared to other countries in Europe and Central Asia (taken as one grouping of countries according to region). The four main pillars of this tool for elementary analysis in the area are, eg. the economic and institutional regime, education, innovation and ICT. The article begins by presenting evidence of an emerging knowledge-based economy, its importance and issues concerning its definition. Subsequently the author discussed the key elements of KAM in order to present the results of the so-called, Basic Scorecard and KEI and KI indexes. (original abstract)
Artykuł przedstawia przestrzenną analizę gospodarki opartej na wiedzy w Polsce w ujęciu regionalnym w latach 2003 i 2011. W dzisiejszych czasach wiedza jest uważana za jeden z czynników produkcji, obok ziemi, pracy i kapitału. Umiejętność wytwarzania i zdobywania wiedzy oraz jej efektywnego wykorzystania przyczynia się do generowania innowacji, zdobywania długotrwałych przewag konkurencyjnych i odnoszenia sukcesów gospodarczych. Podstawowymi jednostkami terytorialnymi, na których przeprowadzono obliczenia są polskie województwa. Okres czasowy został dobrany w ten sposób, aby zobaczyć jaki wpływ na rozwój lokalnych gospodarek opartych na wiedzy miało wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i możliwości korzystania z Funduszy Strukturalnych. Celem artykułu jest wskazanie dysproporcji wykorzystania wiedzy w życiu społecznogospodarczym w polskich województwach. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu taksonomicznego miernika rozwoju (jednego z narzędzi wielowymiarowej analizy porównawczej). Klasyfikacja województw została skonstruowana na podstawie indeksów KEI (Knowledge Economy Index) oraz KI (Knowledge Index), wykorzystywanych przez Bank Światowy w metodologii KAM (Knowledge Assessment Methodology). Uwzględnienie czterech głównych filarów (tj. system bodźców ekonomicznych, system innowacyjny, edukacja i jakość zasobów ludzkich oraz nowoczesna infrastruktura informacyjna) umożliwiło wskazanie relacji pomiędzy poszczególnymi czynnikami rozwoju. (abstrakt oryginalny)
6
84%
W opracowaniu podjęto się ustalenia statystycznych związków pomiędzy wskaźnikiem gospodarki opartej na wiedzy według Knowledge Economy Index (KEI) a stopniem nie/równości kobiet i mężczyzn zgodnie z Gender Equality Index. Autorzy opracowania stawiają hipotezę, mówiącą o tym, iż takie związki istnieją. Dokonano wyboru metod estymacji funkcyjnych zależności pomiędzy wybranymi danymi (KEI, GEI) dla krajów Unii Europejskiej. Przeprowadzona analiza potwierdziła istnienie dodatnich istotnych statystycznie korelacji między badanymi wskaźnikami, co dowodzi, iż gospodarka oparta na wiedzy sprzyja równości kobiet i mężczyzn. Najsilniej z gospodarką opartą na wiedzy korelują takie składowe wskaźnika Gender Equality Index, jak "Czas", "Praca" i "Wiedza", w mniejszym stopniu "Pieniądze" i "Zdrowie", w najmniejszym "Władza".(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są dwa zasadnicze kierunki działań krajów Unii Europejskiej przyjęte w Strategii Lizbońskiej, dotyczące z jednej strony poprawy wskaźników rynku pracy, w szczególności stóp zatrudnienia, a z drugiej zaś - rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Celem podstawowym artykułu jest ustalenie, w jakim stopniu cele przyjęte w Lizbonie w 2000 r. zostały zrealizowane w krajach UE do 2009 r. Ponadto podjęta jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w procesie realizacji tych dwu głównych celów występują między nimi związki i zależności, w szczególności: czy rozwój gospodarki opartej na wiedzy sprzyja, czy tez utrudnia realizację celów zatrudnieniowych Strategii Lizbońskiej (fragment tekstu)
8
Content available remote Potencjał wiedzy w polskiej gospodarce w badaniach Banku Światowego
84%
Celem artykułu jest klasyfikacja terytorialna 145 państw według poziomu wiedzy gospodarek, która w dzisiejszym świecie uznawana jest jako główny czynnik międzynarodowej konkurencyjności. Zróżnicowanie to powstało na podstawie indeksów KEI (Knowledge Economy Index) oraz KI (Knowledge Index) wykorzystywanych przez Bank Światowy w metodologii KAM (Knowledge Assessment Methodology). Omówienie czterech głównych filarów (tj. system bodźców ekonomicznych, sprawny system innowacyjny, edukacja i jakość zasobów ludzkich oraz nowoczesna infrastruktura informacyjna) pozwoliło na przeprowadzenie nie tylko analizy całościowej, ale również na wyodrębnienie zależności we wskazanych sektorach. Narzędziem, które posłużyło do ustalenia granic pomiędzy poszczególnymi grupami państw była analiza skupień (jedna z metod taksonomicznych, zaliczana do wielowymiarowej analizy porównawczej). Wykorzystanie potencjału wiedzy w gospodarkach w poszczególnych państwach jest bardzo zróżnicowane. Polska w porównaniu do państw wysokorozwiniętych prezentuje się słabo i ma jeszcze wiele do nadrobienia w tej dziedzinie. Co gorsza w ciągu ostatnich kilku lat jej pozycja w rankingu jeszcze osłabła. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę Gospodarek Opartych na Wiedzy w krajach triady: UE (UE-15, UE-25, UE-27), USA i Japonii. W analizie Gospodarki Opartej na Wiedzy zastosowano Metodologię Szacowania Wiedzy (KAM - Knowledge Based Economy) 2007 Banku Światowego, z wykorzystaniem analizy wieloczynnikowej, a także standardowego formularza oceny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja metod mierzenia gospodarki opartej na wiedzy. W szczególności chodzi o dwa sposoby tego pomiaru, oparte na budowie wskaźnika syntetycznego GOW. Pierwsza z nich, to Metodologia Szacowania Wiedzy, przygotowana przez Bank Światowy, w której dokonuje się szacunku gospodarki opartej na wiedzy w 70 krajach świata za pomocą dwu syntetycznych wskaźników - wskaźnika gospodarki wiedzy (Knowlegde Economy Index - KEI) i wskaźnika wiedzy (Knowledge Index - KI). Druga metodologia, Europejska Tablica Wyników w zakresie innowacji, opracowana przez Komisję Europejską, pozwala ocenić stopień zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy za pomocą syntetycznego wskaźnika innowacji (Summary Innovation Index - SII). Przedstawiono też ocenę stanu zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy w Polsce, wynikającą z opracowań Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Analiza wskaźników dowodzi, że Polska zajmuje odległe miejsca w rankingach. W Polsce powinna być przygotowana strategia długoterminowego rozwoju GOW, które powinny przyczynić się do ustanowienia skutecznego systemu tworzenia i upowszechniania innowacji
Celem artykuły była analiza kształtowanie się Gospodarek Opartych na Wiedzy (GOW) w krajach triady UE (UE15, UE25, UE27), USA i Japonii w 1995 roku i 2007 roku, przy wykorzystaniu Metodologii Szacowania Wiedzy (MSW 2007). Autor podjął próbę porównania GOW w analizowanych krajach w oparciu o standardowy formularz obliczeń dla 1995 i 2007 r., biorąc pod uwagę Indeks Gospodarki Opartej na Wiedzy (KEI) oraz Indeks Wiedzy (KI).
12
Content available remote Gospodarki oparte na wiedzy i usługach - analiza porównawcza
84%
Współczesne wysokorozwinięte gospodarki charakteryzują się dwiema uniwersalnymi tendencjami. Z jednej strony następuje sukcesywny wzrost znaczenia sektora usług w tworzeniu wartości dodanej i w zatrudnieniu. Z drugiej wzrasta rola wiedzy w gospodarce. Celem opracowania jest zidentyfikowanie głównych typów gospodarek opartych na wiedzy i usługach oraz rozpoznanie różnic pomiędzy poszczególnymi grupami. Realizacja celu badawczego została przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na scharakteryzowaniu istoty zmian zachodzących we współczesnych wysokorozwiniętych gospodarkach. Następnie podjęto próbę oceny stopnia zaawansowania budowy gospodarki opartej na wiedzy i usługach w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Ocena została przeprowadzona na podstawie następujących wskaźników: indeksu gospodarki wiedzy (KEI), indeksu wiedzy (KI), udziału sektora usług w tworzeniu wartości dodanej i udziału pracujących w usługach w ogólnej liczbie pracujących. Uzyskane wyniki badań pozwoliły wyróżnić pięć typów gospodarek opartych na wiedzy i usługach. Polska wraz z Rumunią i Bułgarią została zaliczona do grupy krajów o najmniej zaawansowanym procesie przechodzenia do gospodarki opartej na wiedzy i usługach. Jest to poważny problem, gdyż współczesny rozwój gospodarczy wymaga właśnie wzrostu zasobu wiedzy i innowacji. Ich dyfuzja do wszystkich sektorów gospodarki implikuje ekonomiczno-społeczne przemiany strukturalne i tworzy nowe możliwości przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Bez zdynamizowania tych procesów gospodarka nie będzie mogła osiągać trwałego wzrostu konkurencyjności, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w gospodarczej rywalizacji.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badań jest analiza wpływu zasobów wiedzy na konkurencyjność krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Celem jest określenie korelacji pomiędzy osiągniętym poziomem rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, mierzonym za pomocą indeksu gospodarki opartej na wiedzy (Knowledge Economy Index - KEI), a poziomem konkurencyjności, mierzonym za pomocą globalnego indeksu konkurencyjności (Global Competitiveness Index - GCI). Badania przeprowadzono, wykorzystując metody statystyki opisowej, analizę korelacji, skupień i regresji. Artykuł składa się z następujących części: a) analizy konkurencyjności krajów Europy Środkowo-Wschodniej za pomocą indeksów GCI i KEI; b) badania korelacji pomiędzy indeksami GCI i KEI w krajach Europy Środkowo-Wschodniej; c) analizy wpływu filarów KEI na indeks GCI w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wyniki badań wskazują, że istnieje silna dodatnia korelacja pomiędzy indeksami GCI i KEI. Otrzymane rezultaty mogą być użyteczne dla decydentów w badanych krajach i potwierdzają znaczenie dalszego rozwoju gospodarki opartej na wiedzy w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Polska w rankingach gospodarek opartych na wiedzy
84%
Celem niniejszego artykułu jest analiza pozycji Polski w rankingach gospodarek opartych na wiedzy na tle krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ocena oparta jest na metodologii KAM Banku Światowego, która posługuje się dwoma zagregowanymi indeksami KEI i KI. Kompleksowy wskaźnik KEI oparty jest na czterech subwskaźnikach: Reżim instytucjonalno-prawny, System innowacji, Edukacja i zasoby ludzkie, Technologie komunikacyjne i informacyjne. W artykule wykorzystano dane z 2012 roku. Pozycja Polski w rankingu pogorszyła się o 3 pozycje (38. miejsce) w stosunku do 2000 r. W drugiej części artykułu podjęto próbę identyfikacji głównych kierunków działań, do których zobowiązała się Polska w ramach realizacji strategii Europa 2020 - powinny przyczynić się one do poprawy sytuacji i rozwojowi gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano metody pomiaru gospodarki opartej na wiedzy, opracowanej przez Komisję Ekonomiczną Narodów Zjednoczonych dla Europy we współpracy z Uniwersytetem Harvarda, w odniesieniu do nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dokonano również oceny stanu zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy w Polsce w oparciu o przedstawioną metodę.
Rozważania autora koncentrują się wokół zagadnienia nowej gospodarki oraz jej wpływu na konkurencyjność państw w skali globalnej. Zastosowana w artykule analiza historyczna stanowi punkt wyjścia wskazania różnic między tradycyjną a nową gospodarką zarówno na poziomie makro, jak i mikroekonomicznym. Autor wskazuje również reguły rządzące nową gospodarką oraz porusza zagadnienie sektora nowej gospodarki, wprowadzając własne ujęcie i podając przykłady w gospodarce globalnej. Istnieje bardzo wiele metod pomiaru i klasyfikacji konkurencyjności międzynarodowej. W pracy konkurencyjność państwa utożsamiana jest z poziomem dostosowań do nowej gospodarki. Stąd w artykule pokazano tendencje w zakresie rozwoju nowej gospodarki po 2000 roku w wybranych krajach, wykorzystując knowledge economy index (KEI) tworzony przez Bank Światowy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono klasyfikację terytorialną państw Unii Europejskiej według rozwoju wiedzy gospodarek, która w dzisiejszym świecie traktowana jest jako determinanta międzynarodowej konkurencyjności. Zróżnicowanie to zostało skonstruowane na podstawie indeksów KEI (Knowledge Economy Index) oraz KI (Knowledge Index) wykorzystywanych przez Bank Światowy w metodologii KAM (Knowledge Assessment Methodology). Uwzględnienie czterech głównych filarów (tj. system bodźców ekonomicznych, system innowacyjny, edukacja i jakość zasobów ludzkich oraz nowoczesna infrastruktura informacyjna) umożliwiło wskazanie relacji pomiędzy poszczególnymi składowymi. Celem artykułu jest wskazanie dysproporcji wykorzystania wiedzy w życiu społeczno-gospodarczym w państwach UE. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu analizy skupień (narzędzia zaliczanego do wielowymiarowej analizy porównawczej). (abstrakt oryginalny)
Using GDP per capita to evaluate the relative standard of living in societies it can be concluded that the differences in knowledge economy result in a diversity of prosperity levels in particular regions. The problem is not the knowledge itself, but its effective application. Knowledge management is a set of actions carried out on intellectual capital and constitutes a complex system based on social and economic relations in the knowledge environment. The research model, based on the Knowledge Assessment Methodology (KAM 2007) of the World Bank Institute, allows to study the main factors that influence the knowledge management processes, which makes it possible to enumerate the KEI index. The assessment of the Knowledge Economy Index (KEI) in the regions of Poland and the United Kingdom has a scientific as well as practical application. The scientific application means that it inspires researchers to further discourse and the search for new solutions for more effective knowledge management. The practical application consists in making the reasons for the diversification in knowledge application evident to the people responsible for economy management. It also determines guidelines and methods for interactive actions contributing to the development of regions. (original abstract)
19
Content available remote Sektor usług w gospodarce opartej na wiedzy - studium komparatystyczne
67%
Celem opracowania jest zidentyfikowanie działalności usługowych odpowiadających za tempo i kierunki przebiegu procesu budowy gospodarki opartej na wiedzy. Analiza obejmuje kraje Unii Europejskiej. Okres analizy to lata 2008-2012. Opracowanie zostało podzielone na cztery części. W pierwszej części scharakteryzowano istotę gospodarki opartej na wiedzy oraz rolę sektora usług w przechodzeniu do gospodarki opartej na wiedzy. W drugiej części przeprowadzono konceptualizację działalności usługowej, w wyniku której otrzymano kategorię tzw. usług dla wiedzy. Sekcje zaliczane do usług dla wiedzy w sposób bezpośredni przyczyniają się do tworzenia, przetwarzania i rozpowszechniania wiedzy w gospodarce. W części trzeciej dokonano podziału gospodarek Unii Europejskiej na cztery grupy w zależności od stopnia zaawansowania budowy gospodarki opartej na wiedzy na podstawie dwóch wskaźników, tj. Indeksu gospodarki wiedzy (KEI) i Indeksu wiedzy (KI). Następnie, w czwartej części, dokonano empirycznej weryfikacji znaczenia usług dla wiedzy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W gospodarce opartej na wiedzy, gdzie wiedza stała się kluczowym atutem w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej, to właśnie usługi związane z nabywaniem, rozpowszechnianiem i tworzeniem wiedzy odgrywają główną rolę w rozwoju gospodarczym. Od rozwoju sekcji usługowych zaliczanych do usług dla wiedzy zależy stopień zaawansowania gospodarki w tworzeniu, wykorzystywaniu i rozpowszechnianiu wiedzy. Są to działania, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do uzyskiwania przez gospodarkę przewagi konkurencyjnej bazującej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor przedstawił genezę i zakres pojęciowy terminu nowa gospodarka oraz dokonał próby przedstawienia metod jej pomiaru przy użyciu wskaźników. Podjęta w artykule analiza porównawcza dotyczy zarówno płaszczyzny teoretycznej, jak i empirycznej. Przedstawiono konstrukcję czterech głównych wskaźników: Knowledge Economy Index, ICT Development Index, Network Readiness Index oraz Global Innovation Index oraz zależności między nimi. Następnie dokonano zestawienia państw dla dwóch okresów: 2008 oraz 2011 i wyciągnięto wnioski wynikające z różnych metod pomiaru. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.