Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge Index (KI)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest prezentacja metody Banku Światowego stosowanej do oceny potencjału i poziomu kraju w budowaniu GOW oraz próba wskazania silnych i słabych stron gospodarki polskiej na tle wybranych państw w oparciu o ww. metodologię.
2
Content available remote Knowledge Assessment Methodology - Results for Poland
84%
The object of this paper is to present the latest findings relating to the Knowledge Assessment Methodology (KAM), with particular regard to Poland, which the author has compared to other countries in Europe and Central Asia (taken as one grouping of countries according to region). The four main pillars of this tool for elementary analysis in the area are, eg. the economic and institutional regime, education, innovation and ICT. The article begins by presenting evidence of an emerging knowledge-based economy, its importance and issues concerning its definition. Subsequently the author discussed the key elements of KAM in order to present the results of the so-called, Basic Scorecard and KEI and KI indexes. (original abstract)
Artykuł przedstawia przestrzenną analizę gospodarki opartej na wiedzy w Polsce w ujęciu regionalnym w latach 2003 i 2011. W dzisiejszych czasach wiedza jest uważana za jeden z czynników produkcji, obok ziemi, pracy i kapitału. Umiejętność wytwarzania i zdobywania wiedzy oraz jej efektywnego wykorzystania przyczynia się do generowania innowacji, zdobywania długotrwałych przewag konkurencyjnych i odnoszenia sukcesów gospodarczych. Podstawowymi jednostkami terytorialnymi, na których przeprowadzono obliczenia są polskie województwa. Okres czasowy został dobrany w ten sposób, aby zobaczyć jaki wpływ na rozwój lokalnych gospodarek opartych na wiedzy miało wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i możliwości korzystania z Funduszy Strukturalnych. Celem artykułu jest wskazanie dysproporcji wykorzystania wiedzy w życiu społecznogospodarczym w polskich województwach. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu taksonomicznego miernika rozwoju (jednego z narzędzi wielowymiarowej analizy porównawczej). Klasyfikacja województw została skonstruowana na podstawie indeksów KEI (Knowledge Economy Index) oraz KI (Knowledge Index), wykorzystywanych przez Bank Światowy w metodologii KAM (Knowledge Assessment Methodology). Uwzględnienie czterech głównych filarów (tj. system bodźców ekonomicznych, system innowacyjny, edukacja i jakość zasobów ludzkich oraz nowoczesna infrastruktura informacyjna) umożliwiło wskazanie relacji pomiędzy poszczególnymi czynnikami rozwoju. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Potencjał wiedzy w polskiej gospodarce w badaniach Banku Światowego
84%
Celem artykułu jest klasyfikacja terytorialna 145 państw według poziomu wiedzy gospodarek, która w dzisiejszym świecie uznawana jest jako główny czynnik międzynarodowej konkurencyjności. Zróżnicowanie to powstało na podstawie indeksów KEI (Knowledge Economy Index) oraz KI (Knowledge Index) wykorzystywanych przez Bank Światowy w metodologii KAM (Knowledge Assessment Methodology). Omówienie czterech głównych filarów (tj. system bodźców ekonomicznych, sprawny system innowacyjny, edukacja i jakość zasobów ludzkich oraz nowoczesna infrastruktura informacyjna) pozwoliło na przeprowadzenie nie tylko analizy całościowej, ale również na wyodrębnienie zależności we wskazanych sektorach. Narzędziem, które posłużyło do ustalenia granic pomiędzy poszczególnymi grupami państw była analiza skupień (jedna z metod taksonomicznych, zaliczana do wielowymiarowej analizy porównawczej). Wykorzystanie potencjału wiedzy w gospodarkach w poszczególnych państwach jest bardzo zróżnicowane. Polska w porównaniu do państw wysokorozwiniętych prezentuje się słabo i ma jeszcze wiele do nadrobienia w tej dziedzinie. Co gorsza w ciągu ostatnich kilku lat jej pozycja w rankingu jeszcze osłabła. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę Gospodarek Opartych na Wiedzy w krajach triady: UE (UE-15, UE-25, UE-27), USA i Japonii. W analizie Gospodarki Opartej na Wiedzy zastosowano Metodologię Szacowania Wiedzy (KAM - Knowledge Based Economy) 2007 Banku Światowego, z wykorzystaniem analizy wieloczynnikowej, a także standardowego formularza oceny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja metod mierzenia gospodarki opartej na wiedzy. W szczególności chodzi o dwa sposoby tego pomiaru, oparte na budowie wskaźnika syntetycznego GOW. Pierwsza z nich, to Metodologia Szacowania Wiedzy, przygotowana przez Bank Światowy, w której dokonuje się szacunku gospodarki opartej na wiedzy w 70 krajach świata za pomocą dwu syntetycznych wskaźników - wskaźnika gospodarki wiedzy (Knowlegde Economy Index - KEI) i wskaźnika wiedzy (Knowledge Index - KI). Druga metodologia, Europejska Tablica Wyników w zakresie innowacji, opracowana przez Komisję Europejską, pozwala ocenić stopień zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy za pomocą syntetycznego wskaźnika innowacji (Summary Innovation Index - SII). Przedstawiono też ocenę stanu zaawansowania gospodarki opartej na wiedzy w Polsce, wynikającą z opracowań Banku Światowego i Komisji Europejskiej. Analiza wskaźników dowodzi, że Polska zajmuje odległe miejsca w rankingach. W Polsce powinna być przygotowana strategia długoterminowego rozwoju GOW, które powinny przyczynić się do ustanowienia skutecznego systemu tworzenia i upowszechniania innowacji
Celem artykuły była analiza kształtowanie się Gospodarek Opartych na Wiedzy (GOW) w krajach triady UE (UE15, UE25, UE27), USA i Japonii w 1995 roku i 2007 roku, przy wykorzystaniu Metodologii Szacowania Wiedzy (MSW 2007). Autor podjął próbę porównania GOW w analizowanych krajach w oparciu o standardowy formularz obliczeń dla 1995 i 2007 r., biorąc pod uwagę Indeks Gospodarki Opartej na Wiedzy (KEI) oraz Indeks Wiedzy (KI).
The article analyses scientific conferences as an instrument of international cooperation. The aim is to identify the characteristics and factors influencing the growth of the international scientific conferences. Specifically, it presents the concept and model of the Economic and Social Development (ESD) conference and examines scientific cooperation within this conference between 2012 and 2022. The article draws on data sourced from the ESD conference organiser and the Web of Science database. Between 2012 and 2022, a total of 92 conferences were held across six continents in 26 countries. The WoS database indexed 1,465 articles authored by individuals from 91 countries. The lengthy waiting times for conferences to be indexed in the WoS database have led organisers to seek out additional benefits for participants.(original abstract)
Gospodarka oparta na wiedzy (GOW) jest od kilku lat tematem wielu analiz i badań naukowych. Próby jej pomiaru i diagnozy w ujęciu skali makro dokonało kilka międzynarodowych instytucji, w tym zespół z Banku Światowego. W swej metodologii knowledge assessment methodology (KAM) eksperci z Banku Światowego jako wynik analiz dla każdego ze 128 krajów podają wskaźnik wiedzy, który jest obliczony na podstawie znormalizowanych wcześniej zmiennych. Na podstawie zaktualizowanej metody pomiaru wiedzy KAM 2005 autor artykułu przeprowadził analizę gospodarki opartej na wiedzy dla województw Polski. Po zmodyfikowaniu zmiennych dla poziomu skali mezo ujęto je w następujące filary GOW: infrastruktura instytucjonalna, polityka regulacyjna, edukacja, infrastruktura teleinformacyjna i innowacyjność. Dla każdego województwa dokonano obliczenia wskaźnika wiedzy, będącego średnią poszczególnych zmiennych, uprzednio poddanych normalizacji. Bazując na metodzie KAM z Banku Światowego, najwyższa wartość indeksu wiedzy wyniosła w województwie mazowieckim (7.07), a najniższa w podlaskim (3.65). (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Gospodarki oparte na wiedzy i usługach - analiza porównawcza
84%
Współczesne wysokorozwinięte gospodarki charakteryzują się dwiema uniwersalnymi tendencjami. Z jednej strony następuje sukcesywny wzrost znaczenia sektora usług w tworzeniu wartości dodanej i w zatrudnieniu. Z drugiej wzrasta rola wiedzy w gospodarce. Celem opracowania jest zidentyfikowanie głównych typów gospodarek opartych na wiedzy i usługach oraz rozpoznanie różnic pomiędzy poszczególnymi grupami. Realizacja celu badawczego została przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na scharakteryzowaniu istoty zmian zachodzących we współczesnych wysokorozwiniętych gospodarkach. Następnie podjęto próbę oceny stopnia zaawansowania budowy gospodarki opartej na wiedzy i usługach w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Ocena została przeprowadzona na podstawie następujących wskaźników: indeksu gospodarki wiedzy (KEI), indeksu wiedzy (KI), udziału sektora usług w tworzeniu wartości dodanej i udziału pracujących w usługach w ogólnej liczbie pracujących. Uzyskane wyniki badań pozwoliły wyróżnić pięć typów gospodarek opartych na wiedzy i usługach. Polska wraz z Rumunią i Bułgarią została zaliczona do grupy krajów o najmniej zaawansowanym procesie przechodzenia do gospodarki opartej na wiedzy i usługach. Jest to poważny problem, gdyż współczesny rozwój gospodarczy wymaga właśnie wzrostu zasobu wiedzy i innowacji. Ich dyfuzja do wszystkich sektorów gospodarki implikuje ekonomiczno-społeczne przemiany strukturalne i tworzy nowe możliwości przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Bez zdynamizowania tych procesów gospodarka nie będzie mogła osiągać trwałego wzrostu konkurencyjności, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w gospodarczej rywalizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono klasyfikację terytorialną państw Unii Europejskiej według rozwoju wiedzy gospodarek, która w dzisiejszym świecie traktowana jest jako determinanta międzynarodowej konkurencyjności. Zróżnicowanie to zostało skonstruowane na podstawie indeksów KEI (Knowledge Economy Index) oraz KI (Knowledge Index) wykorzystywanych przez Bank Światowy w metodologii KAM (Knowledge Assessment Methodology). Uwzględnienie czterech głównych filarów (tj. system bodźców ekonomicznych, system innowacyjny, edukacja i jakość zasobów ludzkich oraz nowoczesna infrastruktura informacyjna) umożliwiło wskazanie relacji pomiędzy poszczególnymi składowymi. Celem artykułu jest wskazanie dysproporcji wykorzystania wiedzy w życiu społeczno-gospodarczym w państwach UE. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu analizy skupień (narzędzia zaliczanego do wielowymiarowej analizy porównawczej). (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Sektor usług w gospodarce opartej na wiedzy - studium komparatystyczne
67%
Celem opracowania jest zidentyfikowanie działalności usługowych odpowiadających za tempo i kierunki przebiegu procesu budowy gospodarki opartej na wiedzy. Analiza obejmuje kraje Unii Europejskiej. Okres analizy to lata 2008-2012. Opracowanie zostało podzielone na cztery części. W pierwszej części scharakteryzowano istotę gospodarki opartej na wiedzy oraz rolę sektora usług w przechodzeniu do gospodarki opartej na wiedzy. W drugiej części przeprowadzono konceptualizację działalności usługowej, w wyniku której otrzymano kategorię tzw. usług dla wiedzy. Sekcje zaliczane do usług dla wiedzy w sposób bezpośredni przyczyniają się do tworzenia, przetwarzania i rozpowszechniania wiedzy w gospodarce. W części trzeciej dokonano podziału gospodarek Unii Europejskiej na cztery grupy w zależności od stopnia zaawansowania budowy gospodarki opartej na wiedzy na podstawie dwóch wskaźników, tj. Indeksu gospodarki wiedzy (KEI) i Indeksu wiedzy (KI). Następnie, w czwartej części, dokonano empirycznej weryfikacji znaczenia usług dla wiedzy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. W gospodarce opartej na wiedzy, gdzie wiedza stała się kluczowym atutem w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej, to właśnie usługi związane z nabywaniem, rozpowszechnianiem i tworzeniem wiedzy odgrywają główną rolę w rozwoju gospodarczym. Od rozwoju sekcji usługowych zaliczanych do usług dla wiedzy zależy stopień zaawansowania gospodarki w tworzeniu, wykorzystywaniu i rozpowszechnianiu wiedzy. Są to działania, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do uzyskiwania przez gospodarkę przewagi konkurencyjnej bazującej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Gospodarka informacyjna a wielkość sektora informacyjnego w wybranych krajach
67%
Celem artykułu było zidentyfikowanie zależności pomiędzy poziomem rozwoju współczesnej gospodarki informacyjnej, określanej mianem gospodarki wiedzy - GOW, w wybranych krajach a wielkością ich sektora informacyjnego. Istniejące metodyki pomiaru skali sektora informacyjnego w poszczególnych gospodarkach narodowych napotykają bowiem różne trudności o charakterze metodycznym (brak jednolitej metodologii i powszechnie akceptowanych wskaźników pomiaru) oraz statystycznym (brak odpowiednich, porównywalnych danych). Dlatego poszukiwano zależności pomiędzy skalą sektora informacyjnego w gospodarkach wybranych krajów a poziomem ich rozwoju opisanym przy pomocy różnych znanych indeksów i wskaźników. Stwierdzono, że dla danych w 2000 roku i 2008 roku wyjaśnienie skali sektora informacyjnego za pomocą indeksów gospodarki wiedzy publikowanych przez Instytut Banku Światowego: Indeksu Wiedzy (ang. Knowledge Index - KI) oraz Indeksu Gospodarki Wiedzy (ang. Knowledge Economy Index - KEI) prowadzi do zbyt dużych błędów. Najlepszą zmienną do tego celu okazał się wskaźnik rozwoju społecznego (ang. Human Development Index - HDI). W tym przypadku prosta regresji dla analizowanych danych jest dobrze dopasowana, a jej parametry są istotne statystycznie. Pozwala to dokonywać szybkiego oszacowania skali sektora informacyjnego w poszczególnych krajach na podstawie publikowanych przez UNDP wartości wskaźnika HDI. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.