Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge commercialisation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Commercialization processes of research and development project results are costly and risky. That is why it is indispensable to analyze all the advantages and disadvantages very thoroughly as well as to identify potential risks and barriers which may emerge during commercialization processes of innovative solutions. The Authors presented in the article the results of their research work results oriented onto an identification potential barriers based on analyses of case studies carried out according to the Integrated Commercialization Model (ICM), developed by them. They highlighted the role of marketing communication in commercialization processes, giving some examples of mistakes commonly made and suggesting a new paradigm of marketing activities with use of the state-of-the-art efficient carriers of marketing information e.g. Internet, Intranet, Social Media etc. Marketing communication is presented as a complex tool enabling to strengthen collaborative relationships between science and industry within the framework of creating and implementing innovative solutions. The article also contains some recommendations and guidelines concerning thresholds and barriers impeding a successful transition of commercialization processes of R&D results and of technology transfer. (original abstract)
Artykuł prezentuje zagadnienie komunikacji marketingowej w kontekście procesu komercjalizacji wiedzy w jednostkach naukowych. W rzeczywistości gospodarczej, która wymusza wprowadzanie innowacji alianse nauki i biznesu są nieuniknione. Jak w każdym wspólnym przedsięwzięciu partnerów z różnych kręgów kulturowych nieuchronne są nieporozumienia wynikające z błędów w komunikacji. Na jednostkach naukowych jako stronie inicjującej procesy komercjalizacji spoczywa zatem ciężar doboru odpowiednich narzędzi komunikacyjnych, kanałów przekazu i form komunikatu, a także sposobów odczytania informacji płynących ze sprzężenia zwrotnego. Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki komunikacji marketingowej w procesie komercjalizacji wiedzy przez jednostki naukowe.(abstrakt oryginalny)
3
100%
Wyzwania, jakie stawia nauce i technologii rynek globalny, są związane z optymalnym transferem idei do przemysłu i zamianą wiedzy naukowej i technicznej w nowe produkty i usługi. Komercjalizacja wiedzy i technologii stanowi wyzwanie pod względem czasu i kosztów wdrożenia. Nie wszystkie prace prowadzone w organizacjach zajmujących się innowacjami mogą być wprowadzone na rynek w postaci produktów. Niewiele idei generowanych przez przedsiębiorstwa i wyników badań uzyskanych na uczelniach przemienianych jest w sukces rynkowy. Dodatkową barierą w procesie komercjalizacji wyników badań, nowych technologii i produktów jest wysoki koszt wiedzy transferu idei do technologii i produktów. Wyniki badań podstawowych i aplikacyjnych muszą być często przeniesione z laboratorium do zupełnie innego środowiska, gdzie najpierw powstanie prototyp, a później technologia i produkt finalny. Koszty B+R rosną wraz z przemieszczaniem się idei do poszczególnych etapów procesu komercjalizacji. Każde euro zainwestowane w badania podstawowe czy wynalazek przynosi większe koszty rozwoju prototypu. Natomiast koszty wprowadzenia na rynek są znacząco ileś razy wyższe niż koszty stworzenia prototypu(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba empirycznej oceny efektywności wybranych elementów istniejącego w Polsce systemu transferu technologii i komercjalizacji wiedzy. Wyniki badania pokazały, że wsparcie publiczne oferowane w postaci dofinansowania do kosztów usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym w ramach usługi systemowej PO IG 5.2 w pewnym sensie wypaczyło mechanizmy rynkowe, koncentrując dostawę usług audytu technologicznego wśród beneficjentów umowy systemowej zawiązanej z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i w praktyce skutecznie odcinając innych usługodawców, niekorzystających z podobnego dofinansowania do oferowanych przez siebie usług audytu technologicznego, od możliwości uplasowania ich na rynku, a jednocześnie przesuwając zainteresowanie tych usługodawców w kierunku innych obszarów wsparcia.(abstrakt oryginalny)
Według danych literaturowych niewiele badań naukowych poświęcono wpływowi innowacji na wydajność szpitali, w tym polskich. Stąd też celem niniejszej pracy było zbadanie możliwości wykorzystania danych zgromadzonych w Wielkopolskiej Platformie Innowacyjnej (WPI), innowacyjnego narzędzia internetowego wdrożonego od 2009 roku przez Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa (WDGR) Urzędu Miasta Poznania we współpracy z instytutami naukowymi, ośrodkami badawczymi i uniwersytetami w opiece zdrowotnej. Badania uzupełniają również opisywaną przez Etzkowitz'a i innych autorów pozycję literaturową w zakresie koncepcji potrójnej helisy, czyli relacji uczelni, biznesu i instytucji samorządowych w społeczeństwie wiedzy. Przeprowadzone badania pokazały, że Wielkopolska Platforma Innowacji jest skutecznym medium i platformą komunikacji pomiędzy nauką, gospodarką oraz samorządami stosowaną w opiece zdrowotnej. WPI wzmacnia zdolność praktycznego wykorzystania i wymiany osiągnięć naukowych w służbie zdrowia, a tym samym przyczynia się do rozwoju lokalnej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie znaczenia klastrów wiedzy w kontekście komercjalizacji wyników badań z uczelni wyższych. W artykule omówiono cechy charakteryzujące klastry wiedzy i uwarunkowania ich rozwoju. Podkreślono rolę klastrów wiedzy w poprawie współpracy, w szczególności pomiędzy nauką a biznesem oraz przedstawiono przykłady tego rodzaju klastrów. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja efektów współdziałania publicznych szkół wyższych z podmiotami zewnętrznymi. Jego realizacja pozwoli rozpoznać obszary, w których wiedza poddawana jest komercjalizacji. Analizie poddano finansowe efekty współdziałania publicznych szkół wyższych (mierzone wartością przychodów) w obszarach działań oraz regulacje prawne w nich stosowane. Współdziałanie publicznych szkół wyższych z podmiotami zewnętrznymi nakierowane jest głównie na kształcenie, prowadzenie badań naukowych i propagowanie ich wyników, a także na działanie w zakresie działalności gospodarczej. Współdziałanie szkół wyższych odbywa się na podstawie przepisów prawa regulujących działania organizacji sektora publicznego. Unormowania prawne usprawniają realizację zadań, ułatwiają ich funkcjonowanie i wspierają decyzje, dotyczące zarządzania tak złożoną organizacją, jaką jest szkoła wyższa. Prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych przy udziale lub na zlecenie przedsiębiorców przyczynia się do wykorzystywania potencjału naukowego szkół wyższych oraz do wdrażania nowych rozwiązań, odpowiadającym potrzebom gospodarki. Odpowiednio wykorzystana wiedza i doświadczenie naukowców (pracowników uczelni) może mieć swoją potencjalną wartość i posiadać zdolność do przynoszenia korzyści finansowych. Zarządzający szkołą wyższą mogą ją komercjalizować. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane opracowanie miało na celu wskazanie ponadstandardowych ograniczeń w funkcjonowaniu spółki celowej powołanej przez dwie publiczne instytucje: uczelnię oraz samorząd do komercjalizacji badań naukowych istotnych dla funkcjonowania regionu. Oba typy instytucji - mimo teoretycznych podobieństw - mają odmienną charakterystykę ze względu na sposób funkcjonowania, wewnętrzne regulacje prawne, źródła finansowania działalności oraz metody zarządcze. Nasuwa się zatem pytanie o skuteczność zarządzania powołaną spółką celową zarówno na poziomie strukturalnym (liczba ciał kolegialnych oraz ich wpływ na działalność spółki), w warstwie właścicielskiej (sposób komunikacji między właścicielami spółki) oraz w aspekcie zarządczym, tj. możliwość podejmowania decyzji oraz osiągania celów przez zarząd. Dodając do tego istotę tworzenia spółek celowych przez podmioty publiczne (uczelnie), należy zadać pytanie o sens powołania tego typu organizacji.(abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule zawarte zostały propozycje działań, na poziomie makroekonomicznym, niezbędnych w polskich warunkach do dynamizacji procesów innowacyjnych, które zostały wypracowane przez Zespół Ekspercki w ramach inicjatywy "Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu" Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach przeprowadzonych prac dokonano analizy i oceny siły oddziaływania 142 cech (44 siły motoryczne i 98 barier) determinujących tworzenie gospodarki wiedzy w Polsce. Na tej podstawie wypracowanych zostało 96 propozycji działań i instrumentów w zakresie: systemowo-strukturalnym, regulacyjnym, instytucjonalnym i organizacyjnym, świadomości i kultury innowacji oraz kompetencji kadr dla innowacyjnej gospodarki.(fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest dyskusji wokół współczesnych problemów komercjalizacji wyników badań naukowych w Polsce. Jednym z najistotniejszych jest jakość współpracy w ramach trójkąta, który tworzą instytucje naukowe, jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa. Niestety widoczny jest brak synergii pomiędzy celami wyznaczanymi przez wymienione podmioty, stanowiące istotne elementy systemu innowacji. Wyzwanie stanowi więc szukanie rozwiązań dla efektywnej współpracy. Celem artykułu jest analiza współpracy sektora nauki, biznesu i instytucji otoczenia w regionie częstochowskim w obszarze transferu technologii. Badanie zostało przeprowadzone wśród przedsiębiorstw i miało charakter pilotażowy. Jako narzędzie badawcze wykorzystano ankietę internetową.(abstrakt oryginalny)
The need to undertake research work on the commercialization of results from scientific research and development projects emerged from the Author's professional experience as well as the incomprehensive literature on the role of Polish research institutes in the process of technology transfer and commercialization of innovative solutions, in particular in the case of mining machinery and equipment. From the available literature, the commercialization of research results and technology transfer are analyzed from the perspectives of academia and entrepreneurs, but there is no analysis of this challenge from the perspective of the research institutes which create the majority of innovative solutions implemented in Poland. The research results presented in this article identify and highlight not only the main factors which facilitate knowledge transfer in the widest sense, but also the barriers which should be overcome. An integrated commercialization model of research results, developed by the Author, is described in the article. Some examples of other models, used to assess innovative technology transfer processes, i.e. Transfer model of the Cracow University of Technology, Jolly's model, United model (science + market), Trzmielak's linear - subsequent model, Network - interactive model and IpOp model, are also presented. Special attention is paid to the process of generating innovative ideas and to the area of efficient project management. Based on the integrated model, practical management recommendations for the successful commercialization of innovative solutions are given. It is highlighted that the integrated model can be treated as a diagnostic tool, enabling an efficient assessment of the transfer of research results and commercialization of innovative solutions. (original abstract)
Artykuł prezentuje wyniki badania pilotażowego, którego celem była ocena funkcjonowania scoutingu wiedzy w uczelniach województwa śląskiego. Scouting to metoda identyfikacji projektów naukowych, które charakteryzują się wysokim potencjałem rynkowym. Jest to jedno z zagadnień związanych z komercjalizacją wiedzy, a szczególnie z początkowym etapem tego procesu. W artykule przedstawiono definicję scoutignu wiedzy oraz zakres prac scoutów w obszarze kreowania podaży i popytu na badania. Niestety, scouting wiedzy jest wykorzystywany przez niewielki odsetek uczelni. Koncentruje się głównie na identyfikacji możliwości komercjalizacji potencjału naukowego uczelni, pomijając wręcz zadania związane z budowaniem i utrzymywaniem relacji z pracownikami uczelni i partnerami biznesowymi. A to niestety przyczynia się do ograniczonych możliwości współpracy nauki z praktyką biznesową. Wskazano również na problemy, które stanowią przyczynek do dyskusji wokół komercjalizacji wyników badań naukowych. (abstrakt oryginalny)
Wiedza w systemie oświaty jest traktowana bardzo instrumentalnie.Komercjalizacja wiedzy a priorytety polskich uczelni Umiejętność komercjalizacji wiedzy jest w polskich uczelniach nadal czymś rzadkim, odstępstwem od reguły niż standardem. Oczywiście wiele polskich uczelni ma na swoim koncie spektakularne sukcesy w zakresie transferu wiedzy do gospodarki, ale wynikają one z korzystnego splotu pewnych okoliczności, takich jak: pojawienie się nabywcy dla danej wiedzy, korzystnych cech osobowościowych naukowców. (fragment tekstu)
W polskim systemie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy pojawia się wiele ograniczeń. Celem artykułu jest wyszczególnienie oraz analiza najistotniejszych barier rozwoju tego systemu, a także wskazanie działań usprawniających transfer innowacyjnych rozwiązań. Najważniejsze jest bowiem, aby wszystkie pojawiające się w systemie ograniczenia eliminować, wykorzystując do tego celu chociażby odpowiednie rozwiązania finansowe, organizacyjne lub logistyczne. W celu przygotowania artykułu wykorzystano następujące metody badawcze: krytyczną analizę literatury, raporty i opracowania przygotowane przez różne instytucje, metodę opisową i porównawczą. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest pokazanie obserwacji i zgromadzonych do tej pory wyników badań w zakresie budowy powiązań między sferą nauki i przemysłem. Zaprezentowana zostanie charakterystyka tworzonych relacji oraz czynników warunkujących skuteczność procesu komercjalizacji wiedzy (co sprzyja tworzeniu wzajemnych interakcji, a co je blokuje). (fragment tekstu)
16
Content available remote Rola sektora nauki w procesie przechodzenia do gospodarki innowacyjnej
63%
Przejście w gospodarce od etapu opartego na inwestycjach do etapu opartego na innowacjach odbywa się m.in. przez instytucjonalizację procesów wynalazczych i innowacyjnych. W gospodarce opartej na inwestycjach wynalazki były z reguły produktem niezależnych wynalazców-innowatorów, z reguły nie w pełni wynagradzanych za ponoszone wysiłki i przyjmowane ryzyko. W gospodarce opartej na innowacjach aktywność wynalazcza i komercjalizacja wiedzy są przejmowane przez firmy innowacyjne i jednostki badawcze (uniwersytety), które stają się przez to częścią systemu gospodarczego i bezpośrednio uczestniczą w podziale przychodów z działalności gospodarczej. Sektor przedsiębiorstw zostaje dodatkowo obciążony kosztami wysiłków, jakie na jego rzecz świadczą uniwersytety i firmy innowacyjne, łącznie z opłatą za ryzyko ponoszone przez te podmioty. Stopień instytucjonalizacji aktywności wynalazczej i komercjalizacji wiedzy jest jednym z symptomów utrwalania się w danym kraju czy regionie gospodarki innowacyjnej (opartej na wiedzy).(abstrakt oryginalny)
W obliczu wzmożonej fali uchodźców i migrantów z obszarów objętych konfliktami, głównie z Syrii, Europa nie potrafi zaproponować wspólnego rozwiązania systemowego niwelującego ten problem. Kwestia uchodźcza podzieliła Wspólnotę, wzmocniła narodowe tożsamości kulturowe bądź religijne i skłoniła wielu obywateli państw członkowskich do refleksji nad postawą solidarnościową wobec migrantów. Działania pomocowe państw członkowskich Unii Europejskiej są różne w zależności od rządzących partii politycznych. W prezentowanym artykule opisano główne działania zmierzające do rozwiązania kwestii uchodźczej w Europie. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionym artykule omówione zostały doświadczenia związane z wykorzystaniem modelu potrójnej i poczwórnej helisy w praktyce na przykładzie stanu Massachusetts w USA. Wybór kampusu technologicznego ze stanu Massachusetts wynika z faktu, że był on obok Doliny Krzemowej stanu Kalifornia wzorem dla modeli helikalnych w tym przede wszystkim modelu potrójnej helisy (TH) na bazie którego powstała koncepcja poczwórnej helisy (QH). Zasadniczym celem artykułu jest zaprezentować jak mechanizmy i instrumenty oraz elastyczne relacje i zadania przypisane poszczególnym ośrodkom potrójnej i poczwórnej helisy determinują poziom rozwoju poszczególnych regionów. Z przeprowadzonej analizy wynika, że kluczowe znaczenie dla funkcjonowania modelu QH i rozwoju regionu ma kilka czynników a przede wszystkim występowanie najlepszych uczelni wyższych na świecie lub ścisła współpraca z tymi uczelniami, bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, chęć współpracy ze strony administracji publicznej oraz przemysłu. Ważną rolę pełni również wzajemne zaufanie pomiędzy uczestnikami modelu. Model poczwórnej helisy, w którym występuje równowaga pomiędzy jego elementami jest gwarantem zrównoważonego kontrolowanego rozwoju regionu opartego na innowacjach. (abstrakt oryginalny)
19
63%
W artykule przedstawiono problematykę kształtowania się modelu Uniwersytetu Trzeciej Generacji - określanego jako uniwersytet przedsiębiorczy, innowacyjny. Omówiono ewolucyjny proces zmian jego funkcjonowania, od uniwersytetu średniowiecznego do uniwersytetu innowacyjnego, przedsiębiorczego. Celem artykułu jest wyeksponowanie istotnych cech nowego modelu uniwersytetu ze szczególnym naciskiem na konieczność zmiany procesu zarządzania, mającego decydujący wpływ na proces innowacyjności i przedsiębiorczości uniwersyteckiej, której efektem jest komercjalizacja wyników badań. (abstrakt oryginalny)
We współczesnych opracowaniach, poświęconych znaczeniu wiedzy w biznesie, zwłaszcza w kontekście budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, podkreśla się, iż podstawę konkurencyjności danej organizacji stanowi zasób i poziom wiedzy skoncentrowanej w firmie oraz umiejętności w zakresie zdolności wykorzystania tych zasobów. Interesującym zagadnieniem jest więc problem podejmowania działań przedsiębiorczych przez naukowców, ukierunkowanych na biznesowe wykorzystanie wiedzy. Badacze zajmujący się problematyką powstawania i rozwoju przedsiębiorczości akademickiej oraz przedsiębiorstw ukierunkowanych na usługę komercjalizacji wiedzy, wskazują na ogół na kilka czynników, determinujących podjęcie przez naukowca decyzji oprowadzeniu działań biznesowych w tym zakresie. W artykule przedstawiono analizę tych czynników. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.