Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 382

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge in organization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
W organizacji sieciowej, tak jak w organizacji będącej elementem organizacji sieciowej, operacje na elementach zbioru informacji czy wiedzy można traktować jako procesy. Wymienione operacje na pewno nie wyczerpują wszystkich możliwych procesów. Maj opisał model Nonaki z wykorzystaniem MWO, ilustrując wykorzystanie MWO jako narzędzia do systematyzacji i opisu zachowań (zjawisk), które zachodzą w rzeczywistych organizacjach.Funkcjonowanie organizacji sieciowej, jak wskazujemy w podejściu ogólnosystemowym, nie jest po prostu sumą jej komponentów. Zarządzanie wiedzą jest uporządkowanym systemowo zbiorem operacji (procesów, działań) ukierunkowanych m.in. na gromadzenie, przetwarzanie, selekcjonowanie, ocenę wiedzy organizacji.Organizacja sieciowa nie musi uwzględniać dynamiki zmian - sama w sobie i z siebie jest dynamiczna, a proces zmian, jak zaznaczyliśmy wyżej, jest procesem naturalnym ciągłym. Dynamika zmian zachodzących w organizacjach sieciowych wynika z procesów przemian i przekształceń zachodzących w sposobie gospodarowania: zmiany systemów zarządzania, zmiany sposobów komunikacji, przeniesienie ciężaru gatunkowego z jednych sfer zarządzania na inne - na restrukturyzację, konsolidację, globalizację. Najlepiej ujmuje ten problem stwierdzenie Petera Druckera: mamy właśnie jeden z tych ważnych okresów historycznych, występujących co dwieście, trzysta lat, kiedy ludzie przestają rozumieć świat, a przeszłość nie wystarcza do wyjaśnienia przyszłości. (fragment tekstu)
Wiedza pracowników to jeden z najcenniejszych zasobów organizacji. Aby mogła się w firmie gromadzić, być przekazywana i właściwie wykorzystywana, potrzebne są odpowiednie relacje, które umożliwiają ten transfer. Co ułatwia, a co uniemożliwia zarządzanie wiedzą w organizacji? (fragment tekstu)
Zbiornik, departament, bank, magazyn czy biblioteka: niezależnie od tego, jak nazwiemy jednostkę przechowującą wiedzę w firmie, jej know-how czy praktyki i doświadczenia - jest ona elementem ważnym i cennym z punktu widzenia funkcjonowania organizacji. Jej istnienie i właściwe działanie - a to nie zawsze jest tożsame - pozwala uniknąć sytuacji wyważania otwartych już drzwi. Pozwala też uniknąć gwałtownego poszukiwania rozwiązań, o których wiemy, że w przeszłości zostały wypracowane, a które w potrzebie giną w gąszczu plików, tabel, ofert i prezentacji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza poziomu wykorzystania najbardziej popularnych w literaturze zewnętrznych źródeł wiedzy przez przedsiębiorstwa produkcyjne. Wyniki przeprowadzonych badań ilościowych pokazują, że przedsiębiorstwa produkcyjne wysokiej i średnio-wysokiej technologii w większym stopniu korzystają prawie ze wszystkich analizowanych źródeł wiedzy w porównaniu z przedsiębiorstwami produkcyjnymi niskiej i średnioniskiej technologii.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiona koncepcja jest jedynie przykładem systemów, które mogą być oparte o ideę rozszerzonej analizy temporalnej. Zasygnalizowane możliwości i wymagania, zastosowane narzędzia oraz różnice, ale i podobieństwa do systemów HD i OLAP sugerują potrzebę poszerzania zakresu działania tych systemów. Dotyczy to zarówno źródeł informacji, zawartości, sposobu (modelu) ich przechowywania, narzędzi analizy i sposobów wizualizacji. Niektóre z postulowanych zmian nie mają charakteru prostych uzupełnień i wskazują na osiągnięcie trudnych do ominięcia ograniczeń obecnych rozwiązań. Być może jest to sygnał do pojawienia się rozszerzonych wersji obecnie eksploatowanych systemów HD i OLAP. (fragment tekstu)
Metoda nauki na odległość powinna znaleźć zastosowanie w każdej organizacji, która celowo dąży do rozwoju wiedzy. Występujące w tej metodzie mechanizmy interakcji oraz ciekawa forma prezentacji wiadomości zapewniają zaangażowanie uczestników i wysoką efektywność tego typu szkoleń i dyskusji zespołowych. Mogą być one wspierane obecnością trenerów, którzy utrzymują kontakt z uczestnikami szkoleń - w czasie rzeczywistym z całą grupą lub z wybranymi osobami (synchronicznie) lub wg opracowanego kalendarium (asynchronicznie). Szkolenia e-learningowe mogą być również wspomagane poprzez warsztaty uzupełniające prowadzone w systemie klasycznych szkoleń grupowych. Pracownicy, a właściwie wiedza zawarta w ich umysłach jest źródłem nowych idei, nowych pomysłów i innowacji w funkcjonowaniu organizacji. Innowacje w procedurach i procesach organizacyjnych decydują o jej rozwoju. System obejmujący pracowników i ich wiedzę jest unikalnym i trudnym do skopiowania zasobem organizacji. Efektywnie zarządzanie wiedzą, a zwłaszcza procesem rozwijania wiedzy pozwali organizacji nie tylko przetrwać, ale daje szansę zyskania konkurencyjnej przewagi na rynku. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rola indywidualnego zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie
100%
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie, na podstawie literatury, mało rozpowszechnionej koncepcji indywidualnego zarządzania wiedzą (IZW). Uwaga badaczy specjalizujących się w obszarze zarządzania wiedzą koncentruje się w przeważającym stopniu na działaniach na poziomie przedsiębiorstw. Znaczenie rozwoju, a także charakteru umiejętności w zakresie wiedzy na poziomie indywidualnych pracowników, na wyniki przedsiębiorstw, pozostaje w dużej mierze niepoznane. W opracowaniu przedstawiono również teoretyczne zależności występujące pomiędzy indywidualnym a organizacyjnym zasobem wiedzy oraz znaczenie umiejętności pracowników w zakresie IZW dla wyników całej organizacji. Ostatnim elementem publikacji są rekomendacje wynikające z przedstawionych rozważań teoretycznych. (abstrakt oryginalny)
The concept of knowledge management has gained significant recognition among theoreticians and practitioners over the past decade. The concept was introduced as a certain idea - a proposal intended to guarantee high performance. When radical changes take place in the economic, social and political surroundings, successful companies are those that consistently create new knowledge, disseminate it widely throughout the organization, and quickly embody it in new technologies and products. The article presents the spiral of knowledge during creating conference packages in the Holiday Inn Krakow City Center hotel. The Japanese concept of knowledge creation by the spiral can be recognized as a universal for every enterprise, the variable is only the length of particular phases as it refers to the type of the company as well as to the methods of creating new products or services. (original abstract)
Celem niniejszego referatu jest zaprezentowanie dotychczasowych działań związanych z zarządzaniem wiedzą w Hutmanie SA. Referat obejmuje głównie charakterystykę samego procesu i zadań podmiotów w nim uczestniczących. (fragment tekstu)
Przedstawiono pojęcie i przesłanki kształtowania pamięci organizacyjnej oraz omówiono sposoby korzystania z tej pamięci na potrzeby kształtowania relacji ze środowiskiem.
11
Content available remote Znaczenie zespołowych metod generowania i wykorzystania wiedzy w organizacji
100%
Podstawowym warunkiem konkurencyjności organizacji jest innowacyjność rozumiana jako proces ciągłych zmian przyczyniających się do zdecydowanie lepszego funkcjonowania całej organizacji lub jej jednostki zarówno w jej wnętrzu, jak w relacjach z otoczeniem. Przy czym chodzi tu o szeroko rozumiane innowacje. Są one "produktem" zasobów wiedzy w organizacji, kreatywności pracowników i przełożenia wiedzy na praktyczne zastosowanie pomysłów w praktyce działania. Mówiąc o kreatywności, mamy na myśli zdolność pracowników do tworzenia czegoś nowego, wcześniej niestosowanego. Kreatywność polega na kojarzeniu wiedzy z różnych dziedzin do tworzenia nowych myśli1. Efektem kreatywności jest innowacyjność według schumpeterowskiego ujęcia, to wprowadzenie nowych produktów, nowych metod produkcji, znalezienie nowych rynków, zdobycie nowych surowców oraz wprowadzenie nowej organizacji2. Stąd paradygmatem współczesnego zarządzania jest generowanie i maksymalne wykorzystanie wiedzy. Przy czym z jednej strony chodzi o zasoby wiedzy już istniejącej, z drugiej zaś wykorzystanie jej do wygenerowania nowej wiedzy. Jednak nasuwa się pytanie: czy najważniejsza jest wiedza indywidualnego pracownika i jej przełożenie na pomysły usprawnień lub innowacje, czy też wiedza grupy osób rozwiązujących określone problemy zarządzania. Tu należy nawiązać do innego współczesnego paradygmatu zarządzania, tj. do pracy zespołowej. Można przyjąć za pewnik, że praca grupowa i zespołowa jest o wiele efektywniejsza od pracy pojedynczych, nawet wysokiej klasy specjalistów. Jak podkreślają J.R. Katzenbach i D.K. Smith: w każdej sytuacji, w której niezbędne jest połączenie różnorodnych umiejętności, doświadczeń i poglądów, zespół osiąga lepsze wyniki niż zbiór jednostek, których działanie jest ograniczone obowiązkami zawodowymi przypisanymi do poszczególnych stanowisk. Dowodzą tego także klasyczne już wyniki badań A. Dreveta, M. Fustiera i A. Kauffmana. Przyjmując, że istnieje logiczna relacja: wiedza  kreatywność (pomysły usprawnień)  innowacje (zmiany organizacyjne), można wskazać przynajmniej na dwie rodziny metod organizacji i zarządzania wyraźnie wspomagające rozwój i wykorzystanie wiedzy w organizacji. Są nimi metody komunikacji nakierowane na generowanie i dzielenie się wiedzą i metody heurystyczne (inwentyczne). Należy przy tym zgodzić się z poglądem M. Brzezińskiego (2009), że: kreatywność i innowacje to nakładające się na siebie struktury pomiędzy dwoma etapami procesu twórczego: fazą generowania idei i fazą ich wdrażania. (fragment tekstu)
Omówiono znaczenie wiedzy w organizacji, gdzie stanowi podstawową wartość ekonomiczną.
13
Content available remote Ochrona wiedzy jako czynnik tworzenia przewagi konkurencyjnej organizacji
100%
Wiedza od najdawniejszych czasów miała wpływ na rozwój cywilizacji. Ludzie, wykorzystując potencjał intelektualny, opanowywali sposoby produkcji np. jedwabiu, brązu, porcelany. Wiedza związana ze sposobem wytwarzania była ściśle chroniona. W organizacji dopiero na przełomie XX i XXI wieku dostrzeżono znaczenie niematerialnych zasobów organizacji, takich jak wiedza. Dla organizacji wiedza staje się wartością, gdy przynosi korzyść i warunkuje jej konkurencyjność. Współczesne organizacje tworzą przewagę konkurencyjną i odnoszą sukcesy, bazując na wiedzy i mądrości zatrudnionych pracowników. Wiedza prowadzi do powstawania innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają rozwój i trwanie organizacji. Ochrona wiedzy w organizacji dotyczy wiedzy cichej, jawnej, kompetencji organizacji oraz zabezpieczenia systemów IT. Ochrona prawna wiedzy pozwala zapewnić bezpieczeństwo posiadanego kapitału intelektualnego. Własność intelektualna chroniona jest w zakresie prawa autorskiego, praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz poprzez zwalczanie nieuczciwej konkurencji. (fragment tekstu)
Posiadanie właściwej informacji i umiejętności jej wykorzystywania w ściśle określonych sytuacjach pozwala na kontrolowanie człowieka i jego środowiska. Informacja zasila i wspiera wiedzę, która jest wykorzystywana w różnych obszarach działania człowieka. Informacja zmienia stan wiedzy odbiorcy, a w rzeczywistości całej organizacji. Współczesna eksplozja informacyjna stanowi broń obosieczną, co oznacza, że może zaatakować zarówno konkurencję, jak i nas samych. Środowisko funkcjonowania organizacji jest coraz bardziej skomplikowane, gdzie w obliczu postępu technologicznego (w tym i teleinformatycznego) stają się one podatne na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne. (fragment tekstu)
Modern organizations, knowledge-based organizations in particular, seek new IT solutions supporting business processes and knowledge management realized by them. One of the solutions, postulated by the authors supporting the actions of such organizations may be computer software in the form of software agents, considered in our study in terms of software agents society. The purpose of this article is to analyze the results of authors' three-year study on the modeling aspect of the software agents society in knowledge-based organizations. The paper presents theoretical issues connected with the use of knowledge management systems in organisations, partial results of interviews with developers of agent solutions in Poland, a proposal of a methodology for designing agent societies, elements of a developed prototype of an agent solution and findings of qualitative research in the area of usability of software agents.(original abstract)
Celem artykułu jest poznanie znaczenia i roli, jaką doświadczenia projektowe odgrywają w zarządzaniu wiedzą w projektach. W opisywanym badaniu przeprowadzono studia empiryczne w zakresie praktyk gromadzenia i wykorzystywania doświadczeń projektowych w przedsiębiorstwach prowadzących działalność na terenie Polski. W wyniku weryfikacji hipotez badawczych dowiedziono występowanie korelacji pomiędzy praktykami gromadzenia i stosowania doświadczeń projektowych, a osiąganiem korzyści w projektach. Ponadto udowodniono jak kultura organizacyjna w organizacjach sprzyja uczeniu się z przeprowadzanych projektów oraz wskazano bariery i trudności w gromadzeniu i wykorzystywaniu doświadczeń projektowych. (abstrakt oryginalny)
Termin Enterprise 2.0 został użyty po raz pierwszy prawdopodobnie przez Andrew McAfee z Harvard Business Review w jego artykule pod tytułem: "Enterprise 2.0: the dawn of emergent collaboration". Termin ten odnosi się do zespołu technik wykorzystywanych w ramach Web 2.0, takich jak RSS (really simple syndication), Wiki, tagowanie/chmurki tagów, blogi i udostępnienie zasobów w ramach przedsiębiorstwa. W niniejszym opracowaniu zostanie przedstawiona koncepcja wykorzystania wymienionych powyżej narzędzi w zakresie tworzenia i udostępniania wiedzy w organizacji. (fragment tekstu)
18
Content available remote Sieć międzyorganizacyjna - alternatywa strategiczna dla sektora MŚP
76%
Sieć międzyorganizacyjna, to rozwiązanie strukturalne, które z powodzeniem może i powinno być wykorzystywane w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Różne są przesłanki i motywy kształtowania takich więzi, m.in.: dążenie do poprawy efektywności przedsiębiorstwa, dążenie do budowania zasobów przedsiębiorstwa czy dążenie do uczenia się i ograniczania niepewności. Wydaje się, że wspomniane motywy mają charakter uniwersalny, tzn., że są charakterystyczne zarówno dla małych, jak i dużych podmiotów gospodarczych. W artykule uwaga skupiona została na wiedzy. Można zatem sądzić, że jedną z podstawowych przesłanek włączania lub przyzwalania na przyłączenie się do sieci podmiotów z sektora MŚP, jest wiedza będąca w posiadaniu potencjalnych uczestników sieci oraz potencjalne korzyści z uczestnictwa w sieci kolejnych podmiotów dla podmiotów już w tej sieci pozostających. (fragment tekstu)
19
Content available remote Zarządzanie wiedzą w organizacji - wyzwania dla zarządzania zasobami ludzkimi
76%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie istoty koncepcji zarządzania wiedzą, ze zwróceniem szczególnej uwagi na najważniejsze wyzwania, jakie wynikają z zarządzania wiedzą w organizacji dla zarządzania zasobami ludzkimi. Opracowanie ma charakter przeglądowy. Podstawą realizacji celu jest analiza literatury przedmiotu w obszarze podejmowanej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Istotą artykułu było przełamanie zasady, że wiedza musi być jednoznaczna. W zagadnieniach ekonomicznych niejednoznaczność jest zjawiskiem częstym, co staraliśmy się zasygnalizować. W artykule poruszono niektóre problemy związane z niejednoznacznością wiedzy SE wynikającą z jej słabego ustrukturalizowania, jak również niejednoznaczności wnioskowania wynikającego z uzależnienia wniosku od wielu przesłanek lub tych samych przesłanek generujących różne wnioski. Podano również wnioski dotyczące weryfikacji niejednoznaczności:- ocena wiarygodności poszczególnych wniosków przez symulację ich efektów,- poszerzenie bazy wiedzy przez studia przypadków (na tej drodze uzyskuje się weryfikację i uszeregowanie wniosków przez rozumowanie per analogiam),- postępowanie równoległe przy stosowaniu różnych wniosków w równoległych systemach,- więcej niż jedna droga wnioskowania prowadząca do tych samych wniosków (możliwość wyciągania tego samego wniosku z różnych przesłanek). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.