Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Knowledge-based product
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
In contemporary economy, particular importance is attached to non-material values, such as information and knowledge, which allow companies to gain and keep a competitive advantage. These values constitute the basic component of innovative and knowledge-based products. The purpose of this article is to identify factors which determine the value of the knowledge-based product in the pharmaceutical industry. These products are knowledge carriers; they are a result of long-term group work, they are based on the latest technology and interact with the user. (original abstract)
Taking into account the need of arranging and proper organisation of the wood market in Poland, it would be necessary to consider resigning from the traditional methods of market management, which in the present situation lead only to causing conflict between the participants of the market and thereby bring about its stagnation. The accurately described and newly formulated wood market science (German: Holzmarktlehre), being a specialist economic discipline, could become helpful in this scope. After putting all concepts into order and applying modern economics tools, it is likely to become an innovative discipline that will actively support the development of Polish "knowledge-based economy".(original abstract)
W pracy zaprezentowane i omówione zostały wyniki badań ankietowych przeprowadzonych metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego, w ramach opracowania ekspertyzy utworzenia i funkcjonowania Centrum Kompetencyjnego na Politechnice Opolskiej. Dotychczasowe doświadczenia wynikające z aktywnej współpracy z przedsiębiorstwami regionu, wskazują na problem niewystarczającego dopasowania oferty przygotowanej przez jednostki sektora usług badawczych do potrzeb regionalnej gospodarki. Celem opracowania jest omówienie wybranych zagadnień będących przedmiotem badania, którego wyniki stanowią ważne źródło wiedzy dla procesów kreowania współpracy w obszarze efektywnego transferu wiedzy na linii nauka-biznes. Stanowi to o zdolności przedsiębiorstw do konkurowania w nowoczesnej przestrzeni gospodarczej z wykorzystaniem dostępnego w otoczeniu gospodarczym "know-how". (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie poziomu wykorzystania KIBS (knowledge-intensive business services) i efektów działalności innowacyjnej, mierzonej za pomocą liczby zgłoszeń patentowych, w przedsiębiorstwach z działów przetwórczych. W badaniu wykorzystano analizę porównawczą oraz korelację rang. Wykorzystano dane z bazy WIOD (World Input-Output Database) i Eurostatu. Badaniem objęto przedsiębiorstwa z krajów UE w latach 1995-2012. Wykazano, że kraje UE-15 charakteryzowały się większym poziomem wykorzystania KIBS i innowacyjności niż kraje UE-12. Istnieje dodatnia, statystycznie istotna zależność między wydatkami na zakup KIBS, zarówno definiowanymi szeroko, jak i wąsko, a liczbą zgłoszeń patentowych w firmach przetwórczych. Silniejsza zależność występowała w przypadku wydatków na KIBS definiowane wąsko, a ponadto w działach bardziej zaawansowanych technologicznie. Wyniki te mają potencjalne implikacje dla polityki innowacyjnej, która obecnie skoncentrowana jest na wspieraniu działalności B+R. Badanie wykazało, że aby wzmocnić innowacyjność przedsiębiorstw przetwórczych wskazane jest również wsparcie dla rozwoju przedsiębiorstw świadczących KIBS oraz systemów innowacji z ich udziałem. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Knowledge-Intensive Business Services - State and Forecast of Development
67%
Wiedzochłonne usługi biznesowe (Knowledge Intensive Bussines Services) stanowią jeden z dynamicznie rozwijających się obszarów we współczesnych gospodarkach, stanowiąc przy tym jeden z podstawowych filarów gospodarki wiedzy. Świadczone są przez prywatne przedsiębiorstwa, których działalność opiera się głównie na profesjonalnej wiedzy pracowników, a które dostarczają produkty i usługi oparte na wiedzy, służące zaspokajaniu popytu pośredniego. Związane są m.in. z działalnością badawczo-rozwojową, prawniczą, działalnością w zakresie architektury i inżynierii, czy usługami komputerowymi. Zainteresowanie wiedzochłonnymi usługami biznesowymi (KIBS) jest wynikiem gwałtownie zachodzących zmian w ostatnich dekadach; tworzenia gospodarki wiedzy i społeczeństwa informacyjnego, rosnącej roli wiedzy i kapitału ludzkiego oraz innowacyjności. Celem artykułu jest przedstawienie zmian zachodzących w obszarze KIBS w Polsce w latach 2005- -2012, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia oraz uwarunkowań i możliwości ich dalszego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote "The Common-pool Resources" in the Open Innovation Process
67%
Dynamiczny rozwój współczesnych gospodarek uwarunkowany jest przede wszystkim ich zdolnością do tworzenia innowacji. Liniowy proces innowacji prowadzi do powstania nowych rozwiązań dzięki funkcjonowaniu mechanizmu rynkowego. Skonstruowany jako triada działań: począwszy od sfery badań podstawowych, poprzez badania stosowane aż do rozwoju eksperymentalnego, w całości oddziałuje na rzadkie, prywatne zasoby i tworzy rzadkie, produkty (innowacje). Biorąc jednak pod uwagę ryzyko i wysoki koszt tworzenia innowacji, firmy coraz częściej rezygnują z liniowego modelu ich tworzenia na rzecz innych, mniej kosztochłonnych i rozkładających ryzyko na większą liczbę uczestników. Przykładem może być tzw. "otwarta innowacja", gdzie niepewność zwrotu inwestycji w działalność badawczą jest zmniejszana poprzez korzystanie z tzw. wspólnych zasobów. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie mechanizmu korzystania z wiedzy jako dobra wspólnego w celu tworzenia społecznie użytecznej wartości.(abstrakt oryginalny)
Znaczenie oprogramowania dla obecnego rozwoju cywilizacji jest bezsporne. Podstawowe - jak się wydaje - znaczenie dla tej cywilizacji mają organizacje wytwarzające oprogramowanie (OWO). Proponuje się je zdefiniować jako takie organizacje, które biorą udział we wszystkich lub jedynie wybranych etapach cyklu życia oprogramowania. Często można się spotkać z traktowaniem OWO jako niemal idealnego przykładu organizacji opartej na wiedzy, ponieważ rezultaty jej działań (oprogramowanie i usługi z nim związane) to produkty oparte na wiedzy. Stąd też nasuwa się konieczność stworzenia systemu zarządzania wiedzą (SZW) w takiej organizacji. Niniejsze opracowanie prezentuje zarys podejścia do tworzenia SZW w OWO, ale z uwzględnieniem SZJ. Jest ono efektem wieloletnich doświadczeń autora w charakterze projektanta, programisty, organizatora wdrożeń, zarządzającego projektami w OWO, jak również wykonywania prac związanych z projektowaniem, dokumentowaniem, wdrażaniem systemów zarządzania jakością (SZJ) dla krajowych i zagranicznych firm spełniających wymagania podanej definicji OWO. (fragment tekstu)
Interim management pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku w Holandii i ówcześnie był pomysłem na ucieczkę przed bardzo restrykcyjnym prawem pracy. Jednak w krótkim czasie przyjął się w Niemczech, Belgii i Wielkiej Brytanii. Definiowany jest jako "czasowe dostarczanie" do firmy menedżerskich zasobów oraz określonych umiejętności. Dostarcza je osoba fizyczna, najczęściej jest to menedżer wyższego szczebla, która nie jest związana z żadną organizacją stałą umową o pracę. Działalność jego nakierowana jest na osiągnięcie konkretnych rezultatów biznesowych opartych na współpracy i partycypacji zarówno w ryzyku, jak i w zysku. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.