Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kościół a polityka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Opis sytuacji Kościoła Katolickiego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem roli tego Kościoła w życiu politycznym postkomunistycznej Polski.
Tekst jest krytyczną analizą zagadnienia, poszerzoną o analogie. To studium przypadku. Celem autora jest wskazanie, iż dla zrozumienia myśli Adama Michnika niezbędne jest sięgnięcie do podstaw jego poglądów. Owe podstawy zakotwiczone są w poglądach Leszka Kołakowskiego. Tę zależność widać w książce Kościół, lewica, dialog, w której Michnik stosuje figury kapłana i błazna. Ten swoisty antagonizm Michnik chce (wbrew Kołakowskiemu) przezwyciężyć. Interpelacja koła poselskiego Znak wskazała nową linię podziału. Zamiast linii: prawica-lewica, zaistniał podział na przeciwników i zwolenników totalitaryzmu. Apogeum dialogu to okres świetności Solidarności. Kościół triumfujący zerwał dialog. Michnik podążając za Kołakowskim, powtarza tezę o potrzebie obrony kultury przed upadkiem. Mając na uwadze tę potrzebę, postawy (szczególnie autentyczne - kapłan i błazen) muszą być łagodzone. W życiu wspólnotowym bardzo użyteczna jest nieautentyczność.(abstrakt oryginalny)
Przystępując do określenia statusu prawnego kościołów i innych związków wyznaniowych, każde państwo staje wobec dylematu: czy przyjąć postawę władczą i postępować wyłącznie według własnego stanowiska w sprawach religijnych, czy też dążyć do uwzględnienia samoświadomości poszczególnych grup religijnych. W Europie coraz powszechniejsze uznanie zyskuje drugie z przedstawionych stanowisk. Ugruntowanym już sposobem uwzględniania samoświadomości związków wyznaniowych jest natomiast zawieranie z nimi różnego rodzaju umów. (fragment tekstu)
Pełny tekst Konkordatu, zawartego między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, podpisanego przez Ministra Spraw Zagranicznych RP, Krzysztofa Skubiszewskiego i przedstawiciela Watykanu, nuncjusza papieskiego, biskupa Józefa Kowalczyka w 1993 r.
Artykuł przedstawia działalność katolickiego Radia Maryja w Polsce.
Jest to fragment przemówienia z dnia 14 II 1998 roku, kóre Ojciec Święty w skierował do polskich biskupów. W przesłaniu tym między innymi ponownie wskazał na znaczenie integracji Polski ze strukturami europejskimi.
This article aims to analyze the positions of Polish political parties and parliamentary groups in the years 1991-2011 to religion and the Catholic Church. First they analyzed the views of various political parties, referring to the program assumptions. In the article, the following groups of political parties: the social democratic, liberal, Christian Democrat, conservative, folk, independence, national and lots of custom. This was followed by a typology of parliamentary parties and groups according to the criterion of relations to religion and the Church.(original abstract)
8
61%
Artykuł przedstawia opis działań Urzędu Bezpieczeństwa wobec ks. Jana Dryi z parafii w Tyliczu na przełomie lat 40. i 50. XX w. Autor ukazuje je na tle terroru stalinowskiego w aspekcie polityki kolektywizacji polskiej wsi. Ks. Dryja, którego UB nieskutecznie próbował zwerbować do współpracy, został następnie uznany za inspiratora oporu w gminie Tylicz przeciw wstępowaniu do tamtejszej spółdzielni produkcyjnej i w styczniu 1951 roku aresztowany. Podczas śledztwa "ujawniono" jego wrogą wobec komunistycznego państwa działalność, za którą Sąd Wojewódzki skazał go w marcu tr. na 6 lat więzienia. Ksiądz dzięki staraniom władz kościelnych opuścił więzienie we Wronkach w styczniu 1955 roku, jednak po kilku miesiącach pobytu na wolności zmarł. (abstrakt oryginalny)
W poszukiwaniu źródeł suwerenności czerpiemy z refleksji XI wieku, by zbadać, czy w projekcie papieża Grzegorza VII spełnione są dwa konieczne warunki zaistnienia suwerenności wskazane przez Hinslaya w jego, klasycznym już, dziele dotyczącym tejże koncepcji. W tej średniowiecznej refleksji, jak wskazuje choćby Berman, odnaleźć można uzasadnienie dla panowania czy sprawowania rządów za pośrednictwem prawa, a nawet dla "rządów prawa", a zatem związania władzy prawem; prawem, które gwarantowało jedność scentralizowanej struktury i pochodziło od władcy sprawującego swój urząd na mocy prawa i niezależnego od swoich poddanych. Po Grzegorzu VII hierarchiczny Kościół miał się stać suwerenną strukturą, odrębną od społeczeństwa świeckiego, z monopolem na stanowienie norm prawnych. (abstrakt oryginalny)
Relacje między państwem a Kościołem we Włoszech zawsze miały specyficzny charakter. Z jednej strony Kościół pozostawał bowiem w opozycji do państwa włoskiego, ze względu na przeciwstawienie teoretycznych pojęć liberalnych postulatom katolickim, z drugiej strony ten specyficzny charakter stosunków państwo-Kościół był wynikiem dwóch czynników : risorgimento oraz "kwestii rzymskiej". Inaczej kształtowały się stosunki między państwem a Kościołem przed wybuchem I wojny światowej, inaczej w okresie międzywojennym - co miało znaczący wpływ na udział katolików z życiu politycznym Włoch. Odmienne również były te relacje w okresie dyktatury faszystowskiej i w czasie II wojny światowej. Niemnie jednak, pomimo różnorakich trudności, katolicy wyraźnie zaznaczyli swą obecność na włoskiej scenie politycznej, dając tym samym dowód żywego zainteresowania własnym krajem. (abstrakt oryginalny)
W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę polską granicę przekroczyły setki tysięcy uciekinierów. Z pomocą Ukraińcom pospieszyło państwo, organizacje społeczne i pojedyncze osoby. W udzielanie zarówno materialnego, jak i duchowego wsparcia zaangażował się Kościół katolicki - zarówno instytucjonalny, w tym jego organizacje charytatywne, jak i wierni poszczególnych diecezji i parafi i. Nośnikiem informacji o prowadzonych kampaniach na rzecz Ukrainy stały się m.in. plakaty i ulotki. Celem podjętego badania była analiza reklam religijnych wykorzystywanych w działaniach na rzecz uchodźców, ich typologii, kategorii nadawców i odbiorców, użytych środków perswazyjnych oraz modalności kompozycyjnej, a zwłaszcza kolorystyki i znaków ikonicznych. Metoda badawcza: w celu zbadania przekazu werbalnego komunikatów reklamowych posłużono się modelem komunikacji językowej Romana Jakobsona, oceny warstwy wizualnej dokonano przy pomocy metod interpretacyjnych Gillian Rose, a rodzaje reklam religijnych składających się na materiał badawczy zidentyfi kowano na podstawie typologii zaproponowanej przez autora. Wyniki i wnioski: jak dowiodła analiza, na materiał empiryczny złożyły się dwa typy reklam religijnych: charytatywna i duszpasterska. Towarzyszyły one - odpowiednio - dwóm formom pomocy udzielanej uchodźcom: pomocy związanej z ochroną ich zdrowia i życia oraz pomocy w sferze duchowej. W języku werbalnym i niewerbalnym zdecydowanie przeważała funkcja informatywna. W warstwie wizualnej dominowały barwy narodowe obu krajów. Przekaz werbalny reklam był wzmacniany symbolami wizualnymi, znakami ikonicznymi o pozytywnych konotacjach, łatwymi do odkodowania w kulturze chrześcijańskiej. Wartość poznawcza: wyniki badania dowodzą, że w obliczu zagrożenia wartości ostatecznych, w sytuacji kryzysowej, reklama religijna może pełnić funkcję integracyjną jako forma komunikacji społecznej, rozumianej jako proces organizujący i stabilizujący życie społeczne(abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Głównym celem naukowym jest analiza, czy nauczanie społeczne Kościoła w koncepcji Benedykta XVI wypełnia kryteria metapolityki. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy polega na scharakteryzowaniu, czym jest metapolityka, i odpowiedzi na pytanie, czy nauczanie społeczne Kościoła w myśli Benedykta XVI ma charakter metapolityczny. W artykule wykorzystano perspektywę badawczą interpretacjonizmu, w ramach której podjęto próbę nakreślenia specyfiki metapolityki oraz wyselekcjonowano teksty Benedykta XVI związane bezpośrednio z tematem, a następnie zanalizowano i zinterpretowano ich treść odnoszącą się do problemu metapolityki. PROCES WYWODU: Artykuł rozpoczynają uwagi wprowadzające w pole tematyczne. Następnie zostaje podjęta autorska próba sformułowania krótkiej definicji metapolityki. Dalej omówiono najbardziej charakterystyczne teksty Benedykta XVI związane z problemem metapolityki. Artykuł kończy się podsumowaniem badania dotyczącego związków pomiędzy nauczaniem społecznym Kościoła według Benedykta XVI a jego metapolitycznym charakterem. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Nauczanie społeczne Kościoła, tak jak je rozumie Benedykt XVI, wypełnia wszelkie charakterystyki metapolityki. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Według Benedykta XVI i jego wersji nauczania społecznego Kościoła Kościół nie powinien się bezpośrednio angażować w politykę, ale jak najbardziej powinien pośrednio, poprzez nauczanie społeczne Kościoła, które ma charakter metapolityki. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Influence of Social and Religious Factors in Polish Sejm Elections, 2001-2007
61%
The analysis presented herein addresses the issue of social and religious diversity within the Catholic Church and its influence on voter turnout and Sejm election results in Poland. The paper covers election results from 2001 to 2007. Both organizational-institutional characteristics and social-religious characteristics of the Church have been taken into account when assessing the impact of the Church on regional differences in political support for selected political factions in 2005. The impact of each factor on the support level for a given party or political orientation in a regional (spatial) context was assessed on the basis of the degree of coincidence of the factors of interest, measured using the coefficient of correlation. (original abstract)
14
61%
Przedmiotem zainteresowania autora opracowania są relacje państwo - Kościół w Polsce Rzeczpospolitej Ludowej. Mając na uwadze trojakie zadania Kościoła w świecie, a mianowicie posługę rządzenia, nauczania i uświęcania, podjął on próbę określenia fundamentalnych problemów natury politycznej, społecznej, prawnej i administracyjnej, na jakie natrafił Kościół katolicki w zakresie realizacji wspomnianej misji w Polsce w latach 1945-1989.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest krótkim przeglądem kontaktów (szczególnie treści rozmów), pomiędzy Polską i Stolicą Apostolską w latach 1989-1993, które poprzedziły i przygotowały rokowania nad Konkordatem podpisanym w lipcu 1993. Autor chronologicznie omawia przebieg rozmów i ustalenia pomiędzy stronami.
16
Content available remote Religia i polityka w czasach permisywnych
61%
Artykuł prezentuje problematykę zależności pomiędzy religią a polityką. Autor stawia tezę, że relacje między nimi komplikują się coraz bardziej, począwszy od rewolucji francuskiej, która wprowadza standardy myślenia obce politycznie i moralnie cywilizacji katolickiej. Proces pogłębiania się rozziewu między katolicyzmem a współczesną polityką demokratyczną doprowadza do jednostronnej zależności religii od polityki, pomimo deklarowanej przez demokrację neutralności w sprawach wiary. Demokracja staje się rodzajem surogatu prawdziwej religii, mającym zapełnić pustkę po zniszczeniu przez nią transcendentnych odniesień polityki. Aby zilustrować ten proces, przywołane zostają dwie jego fazy: obrona przymierza ołtarza i tronu przez myślicieli ultramontańskich w XIX wieku oraz problemy Kościoła posoborowego z utrzymaniem dyscypliny doktrynalnej. Autor przypomina w tym kontekście postaci dwóch polskich krytyków demokratyzacji: piszącego tuż po rewolucji francuskiej ultramontanina - Ignacego Łada-Łobarzewskiego, oraz działającego w Chile krytyka teologii wyzwolenia - księdza Michała Poradowskiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł traktuje o najważniejszych zagadnieniach prawa i polityki wyznaniowej PRL w zakresie budownictwa sakralnego. Koncesjonowanie zezwoleń na realizację inwesty-cji budowalnych przez związki wyznaniowe, zwłaszcza Kościół Katolicki, oraz repre-sjonowanie osób i wspólnot podejmujących nielegalne budowy obiektów sakralnych i kościelnych było jedną z głównych form prowadzenia polityki wyznaniowej przez władze Polski Ludowej. Jednocześnie jednolite przepisy obowiązującego w tej materii prawa aplikowano w niezwykle zróżnicowany sposób (zarówno w ramach poszczegól-nych jednostek Kościoła Katolickiego, jak i nierzymskokatolickich związków wyzna-niowych) w zależności od pozaprawnych czynników natury polityczno-wyznaniowej. Stąd też kwestia budownictwa sakralnego jest jednym z najczytelniejszych przykładów instrumentalizacji prawa - zarówno na poziomie jego stanowienia, jak i stosowania - w działalności władz PRL.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Status prawny Kościoła katolickiego w PRL
61%
Status prawny Kościoła katolickiego w PRL nie był jasno zdefiniowany. Analiza ówczesnego prawodawstwa oraz wzajemnych relacji państwa i Kościoła prowadzi do wniosku, iż władzy, wbrew założeniom, nie udało się sprowadzić Kościoła katolickiego do instytucji prywatnej. (abstrakt oryginalny)
The conducted analysis evokes the polysemous character of the concept of laicism, which was influenced by modern political and philosophical ideas. Two positions have determined this: a diachronic one encompasses laicism as a process extended in time, and a synchronous one allows one to perceive the simultaneity of phenomena. Thus, the concept itself reveals its practical value, especially in the context of these challenges, which affect both the state crisis and the changing relationship between the State and the Church. This value is confirmed by an important place in the secular research that is based on the principles of sovereignty, equality and separation. Thus, laicism postulated and implemented in the democratic system and its reference to fundamental values should support, above all, the importance of arguments, mutual persuasion and decision-making procedures based on consensus. (original abstract)
Zarówno na temat wspływów, jak i finansów Kościoła i księży narosło wiele mitów. Artykuł wyjaśnia, jakie zmiany dotyczące finansowania przez Państwo czekają Kościół w Polsce.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.