Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 158

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kodeks spółek handlowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Łączenie spółek kapitałowych ma charakter interdyscyplinarny, a wszystkie jego aspekty i etapy należy rozpatrywać oddzielnie, aby na koniec sformułować wspólne dla nich wnioski. Powodzenie połączenia przedsiębiorstw zależy od jego dobrego przygotowania od strony finansowej, rynkowej, prawnej i organizacyjnej, dlatego łączenie firm jest przedmiotem dociekań w środowiskach naukowych i biznesowych. Ostatecznym etapem połączenia jest jego zarejestrowanie w sądzie rejestrowym. Istnieje spór interpretacyjny w zakresie skutecznego zarejestrowania połączenia w rejestrze przedsiębiorców na tle przepisów tytułu IV, Działu I, Rozdziału 1 oraz Rozdziału 2 ustawy Kodeks spółek handlowych z 15 września 2000 roku. Niniejszy artykuł ma zatem na celu wyjaśnienie drogi postępowania łączeniowego przed sądem, z wykluczeniem transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.(fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza zastosowania art. 210 Ksh do zmiany umowy spółki komandytowej, której wspólnikami są spółka z o.o. oraz jej członek zarządu. Podstawą rozważań jest zapadła 7 września 2018 r. uchwała Sądu Najwyższego rozstrzygająca powyższe zagadnienie prawne. Autor aprobuje stanowisko wyrażone przez Sąd Najwyższy, wskazując iż uwzględnia ono brzmienie art. 9 Ksh, jak również charakter czynności prawnej polegającej na zmianie umowy spółki komandytowej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest nowelizacja kodeksu spółek handlowych dokonana w związku z epidemią COVID-19. Autor prezentuje zasadnicze aspekty tej nowelizacji, wskazując iż w przeważającej mierze dotyczy ona nowych zasad funkcjonowania organów spółek kapitałowych. Celem zasadniczym nowelizacji jest umożliwienie funkcjonowania organów spółek kapitałowych w trybie zdalnym albo zbliżonym do trybu zdalnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza charakteru katalogu podmiotów, które zgodnie z art. 250 oraz art. 422 § 2 Ksh są umocowane do wytoczenia powództwa o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych. W pierwszej i drugiej część części artykułu przedstawiono stanowisko doktryny oraz orzecznictwa. Zwrócono uwagę na rozbieżności związane z problematyka objętą tematem artykułu. W trzeciej części artykułu autor przedstawił swoje stanowisko, podkreślając, że art. 250 i art. 422 § 2 Ksh, co prawda w sposób zamknięty, określają katalog podmiotów umocowanych do wytoczenia powództwa o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych, niemniej nie jest wykluczonym wywiedzenie tego typu uprawnienia z przepisów szczególnych.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
14-19
Projekt reformy struktury majątkowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego umożliwia powstanie trzech podtypów spółki z o.o.: spółki, w której utworzono kapitał zakładowy i udziały o wartości nominalnej spółki, w której utworzono kapitał udziałowy i udziały bez wartości nominalnej oraz spółki, w której utworzono zarówno kapitał zakładowy i udziały o wartości nominalnej, jak również kapitał udziałowy i udziały bez wartości nominalnej. Jednocześnie w projekcie zaprezentowano nowy model ochrony wierzycieli spółki z o.o. wypracowany w oparciu o: test bilansowy, test wypłacalności, obowiązek utworzenia w spółce z o.o. kapitału zapasowego oraz nałożenie na zarząd obowiązków w zakresie utrzymania wypłacalności spółki. Analiza projektu prowadzi do wniosku, że reforma w zaproponowanym kształcie narusza bezpieczeństwo obrotu prawnego poprzez umożliwienie powstania spółki z o.o., w której nie zostanie utworzony kapitał zakładowy. Natomiast regulacje mające na celu zwiększenie poziomu ochrony wierzycieli spółki powinny zostać wprowadzone do kodeksu spółek handlowych. W przypadku dalszych prac nad projektem należy postulować wprowadzenie możliwości utworzenia nowego podtypu spółki z o.o. z kapitałem zakładowym w wysokości 1 zł, jednakże z obowiązkiem uzupełnienia go do minimalnej ustawowej wysokości.(abstrakt oryginalny)
|
2023
|
nr 5
17-23
Spółka komandytowo-akcyjna została przywrócona polskiemu prawu przeszło 20 lat temu. Pomimo upływu czasu wydaje się, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza po zmianie przepisów podatkowych na początku 2014 r., pozostaje niedoceniona przez praktykę. Tymczasem może ona być atrakcyjnym typem spółki dla przedsiębiorstw rodzinnych, niektórych start-upów oraz dla wolnych zawodów. Jednocześnie jej regulacja prawie nie ulegała zmianom od czasu wejścia w życie Kodeksu spółek handlowych. Wymaga ona zatem pewnych nielicznych interwencji w celu usunięcia niektórych mankamentów regulacji oraz przepisów niejednoznacznych, mających jednak duży wpływ na funkcjonowanie spółki. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie możliwych zastosowań spółki komandytowo-akcyjnej w praktyce gospodarczej oraz sformułowanie postulatów de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza najważniejszych wydanych w 2018 r. orzeczeń Sądu Najwyższego. Zaprezentowane orzeczenia przede wszystkim dotyczą tematyki objętej kodeksem spółek handlowych. Odnoszą się one do tak istotnych zagadnień, jak: postępowanie przymuszające, sukcesja po spółce osobowej rozwiązanej bez likwidacji, ugoda mediacyjna, zaskarżanie uchwał zgromadzeń wspólników, czas właściwy do ustalenia niedozwolonego postanowienia umownego, odpowiedzialność za zobowiązania w kontekście podziału spółki przez wydzielenie. Autor najpierw cytuje fragmenty orzeczeń, a następnie opatruje je krótkim komentarzem.(abstrakt oryginalny)
Druga połowa 2011 r. przyniosła kilka kolejnych nowelizacji ustawy z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej Ksh), mających na celu m.in. usprawnienie procedury powoływania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, uproszczenie fuzji i podziałów spółek oraz przekształcania indywidualnej działalności gospodarczej prowadzonej pod własnym nazwiskiem w spółkę kapitałową. Zmiany te zostaną omówione w artykule.(fragment tekstu)
9
Content available remote Wycena spółek w świetle kodeksu spółek handlowych : wybrane zagadnienia
100%
Artykuł ma na celu przybliżenie tematu wyceny spółek w kontekście regulacji kodeksu spółek handlowych. Zagadnienie wyceny pojawia w artykułach kodeksu spółek handlowych regulujących funkcjonowanie spółek jawnych, spółek z ograniczonych odpowiedzialnością, spółek akcyjnych oraz opisujących procesy połączeń i podziałów spółek. Wycena spółek staje się coraz bardziej ważnym zagadnieniem dla obrotu gospodarczego w Polsce i jej regulacje kodeksowe powinny stać się przedmiotem wnikliwej i krytycznej analizy.(abstrakt oryginalny)
Reprezentacja łączna polega na współdziałaniu co najmniej dwóch podmiotów w ramach reprezentacji mocodawcy. Reprezentacja łączna może mieć postać zarówno reprezentacji łącznej "czystej", w sytuacji gdy źródła umocowania osób współdziałających są jednorodne, jak i mieszanej, w sytuacji gdy źródła umocowania nie są jednorodne Prokura łączna, jako jedna z możliwych postaci reprezentacji łącznej, może być tylko i wyłącznie "właściwa", co oznacza, że jej istotą jest współdziałanie co najmniej dwóch prokurentów w ramach reprezentowania mocodawcy. Na podstawie regulacji zawartych w k.s.h., gdy mamy do czynienia ze współdziałaniem prokurenta z członkiem zarządu spółki kapitałowej lub wspólnikiem spółki osobowej, mówimy o reprezentacji łącznej mieszanej.(abstrakt oryginalny)
Konkludując ten socjologiczny wstęp, chciałbym przejść do omówienia tematu, który powraca od czasu do czasu w tego typu dyskusjach, a mianowicie konsekwencji w podatku dochodowym od osób fizycznych, jakie niesie ze sobą zbycie ogółu praw i obowiązków przez wspólnika spółki jawnej. Prawidłowe zidentyfikowanie owych skutków może doprowadzić do większych niż oczekiwane obciążeń uzyskanych ze sprzedaży wpływów, ale pozwoli uniknąć potencjalnych konsekwencji w postaci choćby odsetek za zwłokę, jeżeli taką transakcję zweryfikowałby w przyszłości urząd skarbowy.(fragment tekstu)
Europejska spółka akcyjna pojawiła się w polskim obrocie gospodarczym 19 maja 2005 r., tzn. z chwilą wejścia w życie ustawy z 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. Nr 62, póz. 551), która stała się aktem wykonawczym do rozporządzenia Rady WE z 8 października 2001 r. nr 2157/2001 w sprawie statutu spółki europejskiej (SE). Europejska Spółka Akcyjna jest spółką kapitałową, która posiada charakter zbliżony do spółek akcyjnych, ponieważ znaczna część regulacji dotyczących spółek akcyjnych w kraju siedziby ESA ma zastosowanie do spółki europejskiej. Zasadniczym elementem odróżniającym omawianą spółkę od spółek akcyjnych jest fakt, iż posiada ona tzw. flagę europejską, co sprowadza się do możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę europejską na terenie całej UE, przy zachowaniu siedziby tylko w jednym z krajów UE.
Zagadnienie dopuszczalności dokonania przez organ właścicielski zmiany ogłoszonego planu podziału spółek nie jest, bez wątpienia, problemem nowym, stanowiąc przedmiot zainteresowania piśmiennictwa na gruncie Kodeksu spółek handlowych już w zasadzie od jego wejścia w życie. Wszelako, mimo stosunkowo rozległej literatury, zagadnienia nie sposób uznać za jednoznacznie rozstrzygnięte, jako że stanowiska prezentowane przez przedstawicieli doktryny trudno uznać za zgodne. Równocześnie własne doświadczenia autora pozwalają na stwierdzenie, że w praktyce działania sądów rejestrowych omawiana kwestia również daleka jest od jednolitości orzeczniczej. Jako w pełni uprawnione jawi się zatem podjęcie próby przedstawienia własnego stanowiska w poruszanej sprawie, jak również zaprezentowania kilku dodatkowych argumentów mających służyć jego uzasadnieniu. Dla systematyzacji, w pierwszej kolejności warto jednak skrótowo przedstawić zapatrywania piśmiennictwa prezentowane dotąd w omawianej materii.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Prawo podmiotowe z artykułu 583 KSH
75%
Artykuł 583 § 5 uregulował kwestię odpowiedzialności spadkobiercy wspólnika spółki jawnej do momentu uzyskania przez niego statusu komandytariusza w spółce komandytowej lub akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej (w spółce przekształconej spadkobierca odpowiada na zasadach ogólnych).(fragment tekstu)
W nauce prawa handlowego obecny jest od wielu lat spór dotyczący charakteru orzeczenia wydanego w ramach powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia na podstawie art. 425 k.s.h. Mnogość zarówno opracowań przedstawicieli doktryny, jak i stanowisk wyrażonych w orzeczeniach sądowych pozwala spór ten ująć w dwóch przeciwstawnych sobie tezach, które wraz z argumentami na ich poparcie autorzy przedstawili w niniejszym artykule. Zwolennicy deklaratywnego charakteru orzeczenia wskazują na konieczność przeprowadzenia wykładni językowej, systemowej i historycznej normy, jak również odwołania się do art. 58 k.c. i przyjęcia wskazanego modelu nieważności bezwzględnej. Część doktryny wskazuje także, że norma z art. 425 k.s.h. jest regulacją szczególną w stosunku do art. 189 k.p.c. Po stronie tezy o konstytutywnym orzeczeniu wskazuje się, że art. 425 k.s.h. jest regulacją szczególną w stosunku do art. 58 k.c., a co za tym idzie nie ma charakteru nieważności bezwzględnej. Ponadto podnoszone są argumenty o zbieżności z sankcją zawartą w art. 422 k.s.h. oraz o konieczności zabezpieczenia obrotu prawnego dzięki konstytutywnemu orzeczeniu. W opracowaniu przybliżono też ewolucję linii orzeczniczej w kierunku przyjęcia stanowiska konstytutywnego i jego dominacji w orzecznictwie Sądu Najwyższego w oparciu o bezpieczeństwo obrotu prawnego. Autorzy - poprzez analizę polskiego orzecznictwa i poglądów doktryny zawartych w komentarzach, artykułach naukowych i monografiach - postawili sobie za cel zebranie, podsumowanie i uporządkowanie najpopularniejszych stanowisk i ich argumentacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie normatywnych aspektów dotyczących sprawozdawczości likwidowanych spółek kapitałowych. Praca stanowi głos w dyskusji o właściwym kształcie uregulowań w tym zakresie. W opracowaniu zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu oraz aktów prawnych, metodę badania dokumentów źródłowych oraz elementy metody zogniskowanego wywiadu grupowego. Opracowanie odnosi się do stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2016 r. (fragment tekstu)
|
|
nr 5
33-39
W niniejszym artykule analizie poddana została kwestia takich samych okoliczności, warunkujących zgodnie z art. 20 k.s.h. stosowanie zasady jednakowego traktowania wspólników. Rola zasady jednakowego traktowania wspólników jako jednego z najważniejszych instrumentów kształtowania wzajemnych relacji w spółce nie powinna budzić wątpliwości. Istotne wątpliwości pojawiają się natomiast odnośnie do oceny, kiedy okoliczności są takie same. Biorąc pod uwagę wspomnianą rolę zasady jednakowego traktowania wspólników oraz charakter sankcji związanych z jej naruszeniem, ustalenie znaczenia takich samych okoliczności jest kluczowe dla właściwego wyznaczenia wzajemnych relacji wewnątrzspółkowych, roli wspólników oraz ich uzasadnionych oczekiwań wynikających z uczestnictwa w spółce.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest tryb złożenia rezygnacji przez członka zarządu spółki kapitałowej. Przepisy prawa dotyczące tej kwestii znajdują się w art. 202, 30056, 368 Kodeksu spółek handlowych, przy czym koncentrują się one na sytuacji, w której w wyniku rezygnacji żaden mandat w zarządzie nie będzie obsadzony. Autor przytacza regulację tej kwestii w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, prostej spółce akcyjnej oraz spółce akcyjnej. Zwraca uwagę, że w przypadku pierwszych dwóch spółek rezygnacja ostatniego członka zarządu powinna być złożona na ręce wspólników (akcjonariuszy), przy czym staje się skuteczna po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników. Inaczej kwestia ta została uregulowana w spółce akcyjnej, w której członek zarządu powinien złożyć rezygnacje na ręce rady nadzorczej, a dopiero w razie jej braku na ręce akcjonariuszy. Autor wskazuje praktyczne aspekty związane z nową regulacją prawną.(abstrakt oryginalny)
Prosta spółka akcyjna jest nowym typem spółki kapitałowej, dodanym do Kodeksu spółek handlowych z dniem 1.07.2022 r. Konstrukcja prostej spółki akcyjnej stanowi niejako połączenie rozwiązań właściwych dla spółki z o.o. i dla spółki akcyjnej oraz wykazuje swoiste, sobie właściwe cechy. W prostej spółce akcyjnej akcjonariusze podejmują uchwały w ramach walnego zgromadzenia albo poza zgromadzeniem, podobnie jak w spółce z o.o. Ustawodawca w odniesieniu do zaskarżania uchwał akcjonariuszy wprowadził w art. 300101 k.s.h. prostą regulację polegającą na odesłaniu do stosowania odpowiednio przepisów o zaskarżaniu uchwał walnych zgromadzeń w spółce akcyjnej. Takie rozwiązanie wymaga szerszego rozważenia oraz oceny, na czym ma polegać odpowiednie stosowanie przepisów art. 422-427 k.s.h. do uchwał akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej. Zagadnienie to ma doniosły wymiar nie tylko teoretyczny, ale również praktyczny.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.