Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komercjalizacja przedsiębiorstw państwowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Omówienie celu, warunków i barier programu masowej komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych.
3
75%
Rozwój działalności poczty można podzielić na cztery okresy. Pierwszy obejmuje prace organizacyjne i unifikacyjne, trwa do czasu ustawy o poczcie, telegrafie i telefonie (czyli też do stabilizacji złotego w 1924 r.). Drugi okres to etap funkcjonowania w warunkach stabilizacji gospodarki i kończy się powstaniem przedsiębiorstwa Polska Poczta, Telegraf i Telefon w 1928 r. Trzecim okresem są przygotowania przedsiębiorstwa do komercjalizacji. Czwarty - od 1933 r. - jest okresem faktycznej komercjalizacji przedsiębiorstwa PPTiT. Rozwój przedsiębiorstwa uzależniony był od ogólnego rozwoju państwa. W pierwszych latach postępował wraz z odbudową państwa polskiego. Co więcej, jego działalność znacznie wpływała na tę odbudowę, przez co była ważnym jej aspektem. Wraz z polepszeniem koniunktury gospodarczej przedsiębiorstwo przestawało potrzebować pomocy państwowej i zostało wyodrębnione z administracji państwa. Komercjalizacja wymusiła kolejną reorganizację PPTiT, dzięki czemu - jak się okazało - możliwy był rozwój przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Omówienie uchwalonej 30 czerwca 1995 roku ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowych.
Komentarz do "Strategii dla Polski".
W porównaniu z uregulowaniami Kodeksu handlowego, ustawa o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych wprowadza szereg odmienności odnośnie funkcjonowania rad nadzorczych w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa. (fragment tekstu)
Komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego polega na przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego - jednoosobową spółkę skarbu państwa. W większości przypadków komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego poprzedza jego prywatyzację. (fragment tekstu)
Artykuł omawia proces komercjalizacji i prywatyzacji jednoosobowych spółek skarbu państwa od początku lat 90.
W artykule scharakteryzowano jednostki badawczo-rozwojowe jako podmioty gospodarcze poddane komercjalizacji. Szczególną uwagę poświęcono szansom i zagrożeniom, jakie niesie za sobą proces komercjalizacji jednostek badawczo-rozwojowych. W podsumowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czemu służy identyfikowanie szans i zagrożeń pojawiających się w zainicjowanym procesie gospodarczym.
Problematyka prywatyzacji jest nie tylko skomplikowana, ale i niezmiernie obszerna, dotyczy bowiem wszystkich sfer życia gospodarczego. Jej omówienie autor podzielił na kilka zasadniczych części. Rozpoczął od prezentacji celów i zadań, następnie przedstawił zalety i wady, zakres, zasady, tempo, ścieżki prywatyzacji. Na koniec przytoczył poglądy polskich ekonomistów na proces masowej komercjalizacji.
Tematem trzeciej sesji Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów był projekt ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, ich komercjalizacji i prywatyzacji i 3 ekspertyzy temu tematowi poświęcone. Zaprezentowano także opinie strony rządowej. W Aneksie nr 1 zamieszczono "Mapę prywatyzacji" i problematykę kontroli państwa nad gospodarką.
Omówiono zagadnienie komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych oraz zwrócono uwagę na następstwa płynące z tego procesu.
Przedstawiono problematykę miejsca i roli pracowników w procesach prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych poprzez analizę rozwiązań zawartych w ustawach regulujących te procesy. Porównano ustawę o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z 1990 roku i ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw z 1996 roku.
Przedmiotem opracowania jest zagadnienie komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego z konwersją wierzytelności na udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa i wierzycieli w świetle Ustawy z 30 sierpnia 1996 roku. Zaprezentowano ogólne zasady komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, następnie przedstawiono uwarunkowania, tryb i ewentualne konsekwencje mikro- i makroekonomiczne wynikające z komercjalizacji z konwersją wierzytelności.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.