Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komercjalizacja usług społecznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono zagadnienie komercjalizacji usług społecznych po roku 1990. Przedstawiono zmiany w ochronie zdrowia, edukacji, kulturze i związane z tym zwiększenie wydatków gospodarstw domowych.
Artykuł prezentuje definicje usług społecznych, odwołując się głównie do przedstawicieli nauk ekonomicznych, polityki społecznej i socjologii. W tekście wskazano ujęcie tej kategorii badawczej na płaszczyźnie administracji publicznej (samorządu terytorialnego). Poprzez zaprezentowany bogaty aparat pojęciowy i różne nurty definicyjne autor dokonał próby własnego zdefiniowania tych usług. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na kierunki zmian w modelach zarządzania usługami społecznymi, a w szczególności usługami w zakresie oświaty i wychowania, a także na relacje pomiędzy Centrum a władzami lokalnymi i granice uspołecznienia modelu zarządzania.
Przedstawiono zarys problematyki wiążącej się z prywatyzacją sfery usług w Polsce. Autor zwraca uwagę na dylemat kwestii pojęciowej prywatyzacji, która jako termin ekonomiczny pojawiła się w literaturze dopiero w 1983 roku, a następnie rozważa sposoby prywatyzacji usług, jej charakter, szczegółowe zadania i możliwe ujęcie, oraz zastosowane narzędzia.
W dobie powszechnej globalizacji i przenikania coraz to większej części życia prywatnego poszczególnych jednostek do świata wirtualnego nieodłącznym elementem współczesnego prawa jest kwestia unormowania i klarowne określanie zasad panujących w tym cyfrowym środowisku. Celem niniejszej pracy jest przybliżenie zjawiska komercjalizacji wizerunku w powszechnych już mediach społecznościowych jako możliwość przypisania ekonomicznej wartości wizerunkowi każdej osoby fizycznej. W artykule omówiono pojęcie wizerunku i jego rodzaje, treść prawa do wizerunku. Przedstawiono również samo zjawisko komercjalizacji, jego źródło, historię i wpływ na postrzeganie ekonomiczne wartości dóbr osobistych. Omówiono główne aspekty komercjalizacji wizerunku i możliwości dochodzenia naruszeń prawa do wizerunku na tle przedmiotowej komercjalizacji. Nadto przybliżono charakterystykę i dynamikę rozwoju mediów społecznościowych w Polsce. Omówiono specyfikę najpowszechniejszych portali społecznościowych w kraju oraz zjawisko komercjalizacji wizerunku na tle każdego z nich.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu tym jest mowa o podziale odnoszącym się wyłącznie do usług społecznych, obejmując de facto tym podziałem również dobra materialne, bez których nie można byłoby z tych usług skorzystać, o ile są one rozdzielane łącznie z usługami i na tych samych co usługi zasadach. Pomija się natomiast problematyką podziału dóbr materialnych, nie towarzyszącego podziałowi usług społecznych (chociażby były one niezbędne do korzystania z tych usług), tym bardziej że ich podział może się w tym przypadku odbywać na innych od usług zasadach (np. gdy usługi obejmowane są spożyciem zbiorowym, a dobra - wymianą rynkową). (fragment tekstu)
Dokonujące się zmiany systemowe w Polsce po 1990 roku w sferze społecznej miały szczególną sytuację. Nieodzowne było utrzymanie poparcia społecznego dla reform gospodarczych i zapewnienie minimum poczucia bezpieczeństwa społecznego, a jednocześnie dostosowanie funkcjonowania instytucji społecznych do nowych celów i zasad. Konieczna kondensacja zmian utrudniała respektowanie naturalnej sekwencji przekształceń instytucjonalnych ze świadomością społeczną Wyodrębnienie etapów uprzytamnia skalę i dynamikę zmian w Polsce w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi w Europie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.