Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kompleksowa obsługa nieruchomości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Nieruchomości są przedmiotem coraz aktywniejszych działań zarządczych, a jednym z nowych podejść jest zarządzanie nieruchomościami według założeń Facility Management (FM). Celem artykułu jest przedstawienie założeń, potencjalnych korzyści oraz barier integracji koncepcji FM z metodą zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi opartą o cyfrowe modelowanie informacji o budynku (BIM). Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami wiąże się z koniecznością zarządzania ogromnym zbiorem danych, również tych wytworzonych na etapie projektowania i realizacji obiektu budowlanego. Model obiektu opracowany zgodnie z zasadami BIM, odpowiednio zaadaptowany może stanowić cenne wsparcie w eksploatacji obiektu budowlanego i w zarządzaniu nieruchomościami według koncepcji FM. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja zależności pomiędzy nowoczesnymi formami organizacji pracy biurowej a efektywnością organizacji. W artykule, oprócz zarysowania kilku najważniejszych - zdaniem autorów - kontekstów przedstawianej problematyki, wskazano wyniki pilotażowego badania ankietowego w zakresie efektów oraz wzorce innowacyjności stosowane w różnych koncepcjach organizacji pracy biurowej (m.in. hot-desking, telepraca). W pracy postawiono następujące hipotezy: 1) efektywne miejsce pracy wiąże się z elastycznym podejściem do zarządzania przestrzenią; 2) większa satysfakcja pracowników wykorzystujących elastyczną przestrzeń biurową wynika nie tylko ze zmian w jakości funkcjonalnej przestrzeni biurowej ale głównie z efektów relacyjnych w organizacji. (fragment tekstu)
Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi przez właścicieli często nie daje zadawalających efektów rzeczowych jak i finansowych. Skłania to ich do poszukiwania wyspecjalizowanych firm, którym mogliby przekazać sprawy zarządzania swoimi nieruchomościami. Takie postępowanie właścicieli tworzy popyt na usługi zarządzania nieruchomościami i jest przyczyną powstawania i rozwoju wyspecjalizowanych firm, które generowałyby podaż takich usług. Właściciele nieruchomości i firmy zarządzające stanowią podstawowe elementy rynku usług zarządzania nieruchomościami. Bardziej wnikliwa analiza tego zjawiska prowadzi do wskazania trzeciego, ważnego elementu tego rynku, a mianowicie przedsiębiorstw oferujących firmom zarządzającym usługi wspomagające zarządzanie nieruchomościami. Na polskim rynku, jak się wydaje, ciągle brakuje firm, które mogłyby na zlecenie właścicieli efektywnie i kompleksowo zarządzać ich nieruchomościami. Brakuje też przedsiębiorstw zdolnych dostarczać odpowiednie usługi wspomagające zarządzanie nieruchomościami. Wynika stąd stwierdzenie, że zarządzanie nieruchomościami, jako złożony proces, jest atrakcyjnym obszarem dla przedsiębiorczości. Podstawowy cel badawczy, zrealizowany w opracowaniu to określenie zakresu podmiotowego, przedmiotowego i funkcjonalnego rynku usług zarządzania nieruchomościami. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Is in Global Companies - from Theory Building to Research Execution
75%
Istotnym elementem rozwoju dla wielu przedsiębiorstw jest internacjonalizacja. Wchodząc na rynki zagraniczne, organizacje globalne i wielonarodowe muszą zarządzać działaniami w wielu krajach, w których obowiązują różne waluty, strefy czasowe i zasady współpracy z partnerami biznesowymi. Aby sprostać tym wyzwaniom, organizacje wdrażają i rozwijają globalne systemy informatyczne. Popularne rozwiązania, takie jak systemy ERP, SCM i CRM, doczekały się już wielu udanych globalnych wdrożeń, jednakże wytwarzanie i implementacja specyficznych dla danej branży systemów informatycznych stanowi wciąż duże wyzwanie. Przykładem jest autorskie narzędzie informatyczne firmy SESCOM, które wspiera procesy zarządzania techniczną obsługą obiektów handlowych (ang. Facility Management, skrót FM). Wraz z rozwojem i ekspansją zagraniczną firmy, narzędzie to zaczęło ewoluować z systemu krajowego do globalnego. Brak praktycznych przykładów i prac badawczych w tym obszarze czyni ten proces trudnym w realizacji. W niniejszym artykule opisano projekt badań, których wykonanie pozwoli zrozumieć i usprawnić proces rozwoju globalnych systemów informatycznych w branży FM. (abstrakt oryginalny)
Jak wskazują dane statystyczne polskiej gospodarki odnośnie nakładów inwestycyjnych oraz wartości środków trwałych w postaci budynków i budowli, mamy do czynienia z ogromnym zaangażowaniem kapitałowym gospodarki narodowej w ten rodzaj środków trwałych. Nakłady inwestycyjne na budynki i budowle to ponad 50% nakładów na środki trwałe ogółem a udział tego rodzaju środków trwałych w ich wartości ogółem wynosi ponad 65%.Jest zrozumiałe, że organizacje gospodarcze a zwłaszcza przedsiębiorstwa, niezależnie od formy prawnej korzystania z nieruchomości (własność, najem, leasing, itp.) przywiązują istotną wagę do efektywnego gospodarowania tak cennym zasobem kapitałowym. Właściciele i użytkownicy nieruchomości koncentrują swą uwagę na dwóch podstawowych aspektach inwestowania i eksploatowania nieruchomości. Pierwszy to efektywne gospodarowanie nieruchomościami ukierunkowane na uzyskanie dochodów operacyjnych z eksploatacji nieruchomości, drugim jest wzrost wartości nieruchomości. Przekładają się one na wzrost bieżących dochodów operacyjnych jak i wartości całej organizacji. I tu zaczyna się problematyka usprawnienia zarządzania nieruchomościami. Postuluje się znane już od lat, także w warunkach polskiej gospodarki, wykorzystywanie do zarządzania nieruchomościami szeroko rozumianych praktyk facility management. Podkreślenia wymaga konieczność stosowania tych praktyk w całym cyklu życia obiektu budowlanego, tj. od programowania inwestycji po eksploatację obiektów. Szczególnie ważne jest planowanie udogodnień na etapie projektowania inwestycji ze względu na siłę oddziaływania potencjału udogodnień zawartego w projekcie technicznym. Ważne jest także stosowanie koncepcji facility management w zarządzaniu kosztami eksploatacji obiektów budowlanych. Wprowadzenie facility management pozwala w całym cyklu życia nieruchomości uzyskać oszczędności w całkowitych kosztach eksploatacji nawet do 15%. Taka premia jest porównywalna z nakładami inwestycyjnymi na budowę obiektu budowlanego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wykazanie, iż facility management może być drogą do wprowadzenia innowacyjnych metod zarządzania nieruchomościami w przedsiębiorstwie. Autorka podjęła próbę wykazanie powyższej kwestii, poprzez opisanie ogólnej charakterystyki problemu zarządzania nieruchomościami. Zasygnalizowała również, iż w szerszym pojęciu zarządzanie nieruchomościami wpisuje się w działania, które mogą prowadzić do implementacji innowacji w przedsiębiorstwie. Drogą do ich wdrażania może być szeroko pojmowane facility management (FM), które ma na celu wspieranie podstawowej działalności firmy poprzez zarządzanie udogodnieniami m. in. również jej nieruchomościami. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nieruchomości w przedsiębiorstwie a wartość przedsiębiorstwa
63%
Niniejszy referat prezentuje wyniki badań jakościowych z zakresu szeroko pojętej problematyki zarządzania nieruchomościami w przedsiębiorstwie i jej wpływu na wzrost wartości przedsiębiorstwa. Dane dla celów badawczych uzyskano w oparciu o badanie kwestionariuszowe (z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu pogłębionego). Uznano, że poprzez wypowiedzi menedżerów spółek giełdowych, a w szczególności dyrektorów finansowych (do nich była adresowana ankieta) na przedstawiony temat oraz rozpoznanie struktury nieruchomości w przedsiębiorstwie pozwoli na osiągnięcia celu badawczego. Rezultaty badań potwierdzają hipotezę autora, iż działające w Polsce, notowane na GPW w Warszawie przedsiębiorstwa nie doceniają i nie stosują outsourcingu i facility management w takiej skali jak przedsiębiorstwa w krajach wysoko rozwiniętych. Oznacza to, iż typowe cechy firm tzw. nowej gospodarki w odniesieniu do procesów pomocniczych w firmie, jakimi m.in. są kwestie związane z zarządzaniem nieruchomościami, nie są jeszcze w naszym kraju ugruntowane. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie Facility Management obejmuje bardzo szeroki zakres usług związanych z rynkiem nieruchomości, zróżnicowanych ze względu na fazę cyklu życia, w której nieruchomość się znajduje. Optymalny dobór usług FM dokonywany przez pośredników finansowych na rynku nieruchomości ma znaczenie ze względu na jego wpływ na wartość nieruchomości. Podstawowy cel biznesowy jakim jest generowanie dochodów czynszowych z nieruchomości wspierany jest przez niezbędny wachlarz usług FM. Ma równie duże znaczenie jak i wpływ trendów rynkowych na zmiany cen nieruchomości. Standaryzacja kategorii FM przez Europejski Komitet ds. Standaryzacji, powinna przyczynić się do zwiększenia roli wspomagających zarządzanie portfelem nieruchomości usług Facility Management. (abstrakt oryginalny)
Successful Building Information Modelling (BIM) enabled projects that require large volumes of project data to be embedded within BIM models. However, with this wealth of data, relevance and accuracy have been identified as important issues affecting the BIM performance of the project. Currently, Quality Assurance (QA) in the industry has focused on geometric data, including scrutinising physical and spatial clashes. However, as BIM practices progress in the industry, the requirements for non-geometric model data and their quality have become more necessary. This study aimed to ascertain the feasibility of using visual programming for semi-automating the BIM QA process in a practical case study on using BIM in infrastructure projects. This paper outlines a generic semi-automated QA methodology and its application in a construction project case study. The validity of this method was tested and evaluated in practice through (n=2) workshops. The methodology was implemented within an integrated engineering consultancy, employing visual programming methodology to generate QA summaries and additionally highlight model elements with data quality issues based on a defined set of parameters. Based on the evaluation findings, the proposed process was feasible and provided a pathway for low-cost and low-skill QA of BIM model data within the architecture, engineering and construction (AEC) industry. The paper's main scientific contribution is a conceptual framework for using visual programming to achieve automatic quality assurance. (original abstract)
Głównym celem opracowania jest ukazanie możliwego zakresu oddziaływania i roli podejścia facility management (FM) w budowaniu efektywnych instrumentów, stwarzaniu warunków oraz eliminowaniu barier we wdrażaniu zasad ładu przestrzennego oraz w zarządzaniu nieruchomościami. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje koncepcje modelu wspomagania procesów eksploatacji infrastruktury technicznej w obiekcie szpitalnym ukierunkowanego na powstanie budynku inteligentnego oraz dostarczanie udogodnień dla jego klientów. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł porusza problem doboru właściwej podstawy prawnej w celu domagania się roszczenia za bezprawne posadowienie i korzystanie z elementów infrastruktury przesyłowej na cudzej nieruchomości w okresie sprzed wejścia w życie przepisów wprowadzających do Kodeksu cywilnego służebność przesyłu. Mimo ustalonej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego, dopuszczającej stosowanie art. 224 i n. k.c. bez względu na czas bezprawnej ingerencji w cudzą nieruchomość, w nauce prawa wskazuje się na istotne powody, które sprzeciwiają się przyjętej wykładni. Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje art. 415 k.c., którego zastosowanie wiąże się z jednej strony z koniecznością spełnienia dodatkowych przesłanek, jednakże z drugiej strony pozwala także na uzyskanie szerszej ochrony prawnej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Facility Management as a Concept to Support Real Estate Management
63%
The focus of the study is on contemporary concept of Facility Management (FM) that supports processes of management, especially real estate management. The study attempted to analyse the assumptions of standardization of real estate management within the FM concept. Analysis of the situation in the real estate market in Poland in 2013 showed the necessity of implementation of effective management, which concerns not only investment projects, but, particularly, the area of management of facilities and innovations, and taking measures aimed at increasing the value of real estate. The role and opportunities offered by certain contemporary methods of real estate management (benchmarking and outsourcing) have been discussed, particularly in terms of management of auxiliary processes. The study presented situation in the local construction sector and developer enterprises in Poland, particularly in terms of taking measures concerning formation of demand and customer preferences in the real estate market. The results obtained in the study were used to analyse situation in the market of real estate in Częstochowa, Poland, stimulated directly by tendencies observed in this local market and suggest the necessity of proper management of auxiliary processes, which will substantially contribute to improvement of enterprises' operation. (original abstract)
W pracy omówiono problem przejmowania do zarządzania nowych obiektów budowlanych pozyskanych dzięki remontowi kapitalnemu lub modernizacji starych zasobów oraz działalności inwestycyjnej. W pierwszej części artykułu przedstawiono rozwiązania prawne i instytucjonalne. W drugiej zaprezentowano obowiązki i zadania państwowego nadzoru budowlanego.
Przedstawiono nieruchomości w aktywach przedsiębiorstwa, które spełniają funkcję dochodową i lokacyjną. Omówiono nową idee zarządzania nieruchomością komercyjną oraz facility management (nowoczesna koncepcja zarządzania nieruchomościami komercyjnymi).
Nowoczesne zarządzanie nieruchomościami polega na zapewnieniu komfortu najemcom i stałym podnoszeniu wartości budynku. Nowoczesne technologie w inteligentnych budynkach dają bezpieczeństwo i komfort. Tylko profesjonalny zarządca potrafi zadbać o ich obsługę i stałe obniżenie kosztów nieruchomości. Facility management to zarządzanie nieruchomościami w taki sposób, by nie traciły one wartości rynkowej i zapewniały komfort ich użytkownikom. Obok takiego zarządzania operacyjnego inwestor - właściciel nieruchomości komercyjnej, coraz częściej potrzebuje profesjonalnej obsługi na innym jeszcze polu. To asset management, czyli zarządzanie aktywami.
Wymóg racjonalnego wykorzystania majątku komunalnego prowadzi do działań ujawniających się w komercjalizacji zarządu nad mieniem komunalnym i poszukiwaniu najbardziej opłacalnych rozwiązań. Autorka rozpoczęła temat od przybliżenia podstawowych zagadnień z zakresu zarządzania nieruchomościami komunalnymi. Następnie przedstawiła modele zarządzania tym rodzajem nieruchomości oraz bariery i przesłanki prywatyzacji zarządzania nieruchomościami komunalnymi. Na zakończenie scharakteryzowała koncepcję facility management w zarządzaniu nieruchomościami komunalnymi.
18
Content available remote Benchmarking w zarządzaniu wartością nieruchomości przedsiębiorstw
63%
Koncepcja benchmarkingu jest osadzona na gruncie zasad najlepszych praktyk stosowanych przez przedsiębiorstwa w procesie zarządzania, w tym strategicznego zarządzania nieruchomościami, wykorzystywana jako narzędzie zwiększania efektywności oraz konkurencyjności organizacji poszukujących skutecznych rozwiązań w zarządzaniu aktywami. Przyjmując, że najlepsze praktyki oparte na benchmarkingu stanowią uzupełnienie obowiązujących standardów w zakresie zarządzania, w artykule zamierza się przeanalizować założenia standaryzacji zarządzania nieruchomościami korporacyjnymi w koncepcji facility management oraz rolę i przewidywany zakres benchmarkingu w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przybliżenie problematyki facility managementu oraz charakterystykę działalności facility management w Polsce. Zaprezentowane zostaną także dane dotyczące facility managementu w początkowym stadium rozwoju w Szwecji oraz Wielkiej Brytanii. (fragment tekstu)
Infrastruktura techniczna szpitala stwarza warunki do efektywnego i bezpiecznego prowadzenia procesu diagnozowania, leczenia i rehabilitacji pacjentów. Przy wielości i różnorodności aparatury medycznej, sprzętu technicznego i potrzebie stałego przystosowywania budynków do potrzeb produkcji usług medycznych, szpitale na stałe zatrudniają służby utrzymania ruchu, które są zgromadzone w działach techniczno - eksploatacyjnych. Przeprowadzone badania wstępne na terenie województwa śląskiego w wybranych jednostkach szpitalnych wykazały, że planowanie i prowadzenie przeglądów i napraw nie jest wspomagane przez narzędzia informatyczne. Stąd celem artykułu będzie identyfikacja i modelowanie procesów eksploatacji infrastruktury technicznej w obiekcie szpitalnym na potrzeby projektowania systemu wspomagającego zorientowanego na usługi. Przedstawienie przykładu systemu opartego na SOA będzie stanowiło próbę implementacji modelu wspomagającego procesy eksploatacji infrastruktury w organizacji szpitalnej zgodnego z koncepcją "Facility Management" (FM). FM jest synonim nowoczesnego zarządzania budynkami i obiektami przestrzennymi. Systemy i technologie informatyczne stanowią czynnik integrujący różne obszary zarządzania obiektami. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.