Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komputerowe systemy wspomagania jakości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Z uwagi na ewolucję gospodarki w kierunku społeczeństwa informacyjnego oraz liczne wnioski wykazujące, iż "z każdym rokiem wykorzystanie narzędzi informatycznych w przedsiębiorstwach w Polsce i na świecie rośnie" [16, s. 74], celem podjętych badań ilościowych było zweryfikowanie, czy zjawisko to dotyczy wspomagania obszaru identyfikacji i oceny niezgodności w systemach zarządzania jakością (SZJ). Przeprowadzono badania metodą wywiadu z wykorzystaniem techniki CATI na grupie 384 przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie Polski, posiadających wdrożony system zgodny z wymaganiami normy ISO 9001. Na podstawie analizy wyników badań wykazano, że zainteresowanie takimi rozwiązaniami jest rzadkie. Ponadto zidentyfikowano przyczyny braku wykorzystania oprogramowania do nadzoru nad niezgodnościami. Głównymi przeszkodami okazały się wysoki koszt zakupu oraz brak przekonania o korzystności takich rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest określenie trendów rozwojowych systemów informatycznych wspomagających zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie, z uwzględnieniem potrzeb sektora MSP. W związku z bardzo szeroką ofertą oprogramowania informatycznego wybrano kilka systemów i na ich przykładzie przeprowadzono analizę możliwości aplikacyjnych. Szczególny nacisk położono na pakiety wspierające statystyczną analizę danych oraz statystyczne nadzorowanie procesów wskazując jednak na możliwości adaptacji w mniejszych organizacjach aplikacji wspierających modelowanie procesów oraz wielomodułowych systemów zintegrowanych typu MRP/ERP. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest prezentacja konkretnych działań wdrażania systemu 5S w firmie motoryzacyjnej. Przedstawiono program wdrożenia technik 5S. Opisano proces wprowadzenia 5S na wybranym obszarze oraz wdrożenia metodologii 5S na obszarze testowym. Omówiono proces kontroli oraz ocenę korzyści z wprowadzenia 5S.
Artykuł rozpoczyna syntetyczne porównanie wybranych programów projakościowych (PP). Następnie przedstawiono zależności pomiędzy nimi, skupiając się na tych charakterystykach, które określają możliwości ich wspomagania narzędziami ICT. W dalszej kolejności przedstawiono możliwości wykorzystania ICT do realizacji PP opartych na modelach dojrzałości oraz koncepcję środowiska informatycznego, które można wykorzystać do wsparcia realizacji PP w organizacjach publicznych.(fragment tekstu)
Polskie przedsiębiorstwa "cierpią" w ostatnich latach na chroniczny brak kapitału pozwalającego podejmować nowe inwestycje. Jest to szczególnie widoczne w firmach małych i średnich, które w okresie ostatnich 5 lat znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego też w wielu z nich korzystne wydaje się wykorzystywanie rozwiązań tanich, pozwalających na rozwój i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań bez inwestycji charakteryzujących się dużą kapitałochłonnością. Tymczasem większość istniejących na rynku pakietów programowych wspomagających procesy zarządzania to programy stosunkowo drogie. Poza tym są one często bardzo rozbudowane i zawierają wiele funkcji nie wykorzystywanych w niewielkich firmach. Dlatego też, jeśli dana organizacja posiada informatyków dysponujących wystarczającym doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami, warto podjąć próbę samodzielnego sporządzenia aplikacji komputerowych wspomagających wybrane procesy zarządzania jakością. Warto jednak realnie oceniać możliwości swojej kadry informatyczne, gdyż, jeśli będą one zbyt niskie może okazać się, że oprogramowanie nie będzie funkcjonować prawidłowo. W pewnych sytuacjach może się także okazać, że straty wynikające z tych błędów mogą przewyższyć koszty zakupu gotowego oprogramowania. (...) W niniejszej publikacji opiszemy proces tworzenia komputerowego oprogramowania wspomagającego zarządzanie jakością, jaki został przeprowadzony w Zakładach Metalowych "POSTĘP" S.A. Przedsiębiorstwo to jest silnie zaangażowane w zarządzanie jakością. Posiada certyfikat ISO 9001 oraz QS 9000, ponadto jest zaawansowane w zakresie tworzenia nowoczesnych rozwiązań informatycznych. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy podkreślono znaczenie niezawodności w systemach transportowych. Wskazano narzędzia oraz rozwiązania, które mogą być wzięte pod uwagę przy określeniu niezawodności tych systemów. Przedstawiono model systemu transportu intermodalnego, składający się z siedmiu niezależnych faz operacyjnych i jednej fazy utrzymania bieżącego. Dla każdej z faz operacyjnych wykorzystano struktury niezawodności z uwzględnieniem tzw. rezerwy nieobciążonej. Do wykonania procedury obliczeniowej dla przyjętego modelu zastosowano oprogramowanie firmy Reliasoft, wspomagające złożone procedury obliczeniowe i umożliwiające modelowanie rzeczywistych struktur systemów, które na różnych etapach swojej eksploatacji mogą wykorzystywać zupełnie inne zasoby (np. środki transportu lub elementy infrastruktury). Przeprowadzona symulacja czasu poprawnej pracy systemu w założonym okresie czasu odbyła się z użyciem metody Monte Carlo. Zaproponowano wykorzystanie wybranych miar (wskaźników) do oceny niezawodności systemu transportu intermodalnego. Zwrócono uwagę na możliwość rozbudowy przyjętego modelu o dodatkowe czynniki, takie jak np. koszty eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
Uczenie się przez całe życie (life-long learning) staje się wymogiem w czasach, kiedy technologie zmieniają się błyskawicznie. Komputerowe systemy nauczania stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod kształcenia, zapewniając większą dostępność i możliwości symulowania awarii w środowisku nauczania. Od jakości tych systemów zależy wykształcenie prawidłowych nawyków i zachowań operatorów obiektów dynamicznych. W niniejszym artykule opisano metody stosowane w celu zapewnienia jakości komputerowych modeli wykorzystywanych w inteligentnych systemach nauczania, w tym modeli dynamiki odzwierciedlających własności modelowanego systemu w czasie rzeczywistym. Zaproponowano również elementy metodologiczne zapewnienia jakości modeli rozmytych wspomagających proces kształcenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje komputerowe systemy wspomagania jakości na przykładzie laboratorium badawczego. Nadzór nad dokumentacją systemu jakości, wyposażeniem pomiarowym i badawczym.
Celem pracy jest przedstawienie specyfiki funkcjonowania zintegrowanego systemu zarządzania jakością, tj. systemu HACCP, i systemu zarządzania jakością według normy ISO 9001 w branży gastronomicznej, m.in. na podstawie charakterystyki działalności przedsiębiorstwa handlowo-usługowego będącego liderem w dziedzinie gastronomii. Autorzy zamierzają udowodnić, że o bezpieczeństwie zdrowotnym żywności i zapewnieniu jej wysokiej jakości na wszystkich etapach produkcji i obrotu żywnością decydują sprawne funkcjonowanie zintegrowanych systemów oraz wiedza pracowników dotycząca zasad i procedur systemowych, a przede wszystkim zaangażowanie całego personelu przedsiębiorstwa mającego kontakt ze środkami spożywczymi. Ponadto celem pracy jest potwierdzenie tezy, że integracja HACCP z systemem zarządzania jakością ISO 9001 bardziej sprzyja poprawie wydajności, skuteczności i sprawności działania w zakresie jakości zdrowotnej żywności niż sytuacja, gdy systemy te funkcjonują niezależnie i samodzielnie. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje przykłady zadań nadzorowanych związanych z doskonaleniem jakości przy zastosowaniu technik komputerowych.
11
84%
W przedstawionym kontekście, głównym celem niniejszej pracy jest przedstawienie modelu deklaratywnego umożliwiającego formułowanie problemów obsady zajęć dydaktycznych zaliczanych do drugiej z wyżej przedstawionych grup. Z kolei, celem załączonego eksperymentu komputerowego jest ilustracja możliwości implementacji zaproponowanego modelu w pakiecie oprogramowania użytkowego zorientowanego na wykorzystanie w komercyjnie dostępnych pakietach zarządzania uczelnią wyższą.(fragment tekstu)
Podjęcie każdej decyzji wymaga systematycznego i rozważnego zgłębienia wszystkich możliwych sposobów działania, a następnie wyboru jednego z nich. Cel analizy decyzyjnej można zatem określić jako stworzenie procedur porównujących alternatywne sposoby działania i kryteriów, na podstawie których można by podejmować decyzje. Znaczny wpływ na powstanie i rozwój narzędzi usprawniających działalność człowieka wywarł rozwój techniki komputerowej. Postępy informatyzacji stały się siłą napędową rozwoju tych kierunków nauki, które opierają się na mocy obliczeniowej komputerów lub wykorzystują specyfikę obliczeń komputerowych w celu bardziej efektywnego rozwiązywania problemów występujących w praktyce. Przykładem są tutaj metody wspomagania procesów podejmowania decyzji będące przedmiotem badań w rozpoznawaniu obrazów, przy czym obraz jest tu rozumiany jako ilościowy opis obiektu, zdarzenia lub zjawiska. Rozpoznawanie jest procesem wieloetapowym, który można zdefiniować jako proces przetwarzania informacji, podczas którego relatywnie duża ilość danych wejściowych zostaje przetworzona na mniejszą ilość danych użytecznych, zakończony klasyfikacją.(fragment tekstu)
Istnieje wiele kierunków rozwoju jakości w obszarze szeroko rozumianej inżynierii jakości. W tym opracowaniu ograniczono je głównie do badania i oceny systemu jakości, kosztów jakości, a także analizy wartości. Stąd w pracy zostały pokrótce przytoczone niedawno opracowane modele wpływu metod badania i oceny jakości na realizowane procesy kosztów jakości, a także analizy czasowo-kosztowo-jakościowej. Do wymienionych dochodzą, rzecz jasna, komputerowe systemy wspomagania zapewnienia jakości i szereg innych.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania komputerowego wspomagania w zakresie nadzorowania dokumentacją w przedsiębiorstwie. Odpowiednie oprogramowanie komputerowe może przyczynić się nie tylko do usprawnienia przepływu danych i informacji ale również do poprawy funkcjonowania całego Systemu Zarządzania Jakością. Podstawowe problemy związane z nadzorem nad dokumentacją Uzyskanie certyfikatu jakości ISO nie chroni firmę przed problemami związanymi z nadzorem dokumentacją. Gromadzenie i analiza danych oraz prowadzenie zapisów podejmowanych działań staje się jednym z podstawowych trudności w każdym systemie zapewnienia jakości, ponieważ system zapewnienia jakości związany jest w dużej mierze ze zbieraniem, gromadzeniem, obróbką i analizą dużej liczby informacji. Możemy go porównać do systemu informacyjnego, gdzie źródłem danych w systemie są wszystkie ogniwa procesu produkcyjnego czy też realizacji różnego rodzaju usług, a każdy element systemu opisany jest wieloma cechami, będącymi nośnikami informacji. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wymagań normy IATF 16949:2016 oraz standardu VDA 6.1 w zakresie statystycznego sterowania procesami (SPC), stosowanych wobec dostawców w branży motoryzacyjnej oraz sposobów ich spełnienia przy użyciu nowoczesnych narzędzi komputerowo zintegrowanego systemu wspomagania jakości (CAQ) bazującego na programie LEAN-QS. Wykazano skuteczność zastosowania zaprezentowanego narzędzia, pozwalającego na spełnienie wymagań branżowych przy niewielkiej ilości zasobów koniecznych do nadzoru oraz prawidłowego realizowania kluczowego procesu systemu zarządzania jakością, jakim jest SPC. Przedstawione w opracowaniu wyniki analizy przypadków stanowią wyniki przeprowadzonych badań w firmie będącej dostawcą w branży motoryzacyjnej, w której wdrożono jeden z modułów programu LEAN-QS w celu spełnienia wymagań certyfikowanego systemu zarządzania jakością zgodnego z normą IATF 16949:2016. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Techniki komputerowe w zarządzaniu jakością - analiza badań
67%
W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat występuje zjawisko ciągłego wzrostu ilości informacji, jakie napływają do przedsiębiorstwa. Wzrost ten ma charakter wykładniczy, co prowadzi do bardzo szybkiego podwajania się wiedzy, jaka występuje na świecie i informacji, które muszą zostać przetworzone przez współczesne firmy. Tymczasem percepcja człowieka i jego zdolności do przyswajania informacji praktycznie nie ulegają z biegiem czasu większym zmianom. Obecnie mamy takie same możliwości przyswajania sobie wiedzy i informacji jak przed kilkunastu czy kilkudziesięciu laty. Dlatego też obecnie "ręczne" zarządzanie informacją staje się bardzo trudne, a w niektórych organizacjach wręcz niemożliwe. Można więc powiedzieć, że wzrost ilości przetwarzanych informacji we współczesnym świecie spowodował konieczność dostosowania do tego faktu systemów ich przetwarzania. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem, aby tego dokonać jest wprowadzenie komputeryzacji. Techniki komputerowe umożliwiają bowiem szybsze i dokładniejsze zarządzanie informacją, stając się odpowiedzią na postępujący wzrost jej ilości. Informacja stanowi w obecnych czasach bazę wiedzy i jest podstawą podejmowania decyzji rynkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się, przy dużej niepewności otoczenia, ze znacznym ryzykiem. Większość decyzji jest podejmowanych w warunkach niepewności, w oparciu o jedynie częściową wiedzę na temat danego problemu. Zdobyta informacja minimalizuje stopień niepewności i przyczynia się do skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem. Właśnie dlatego informacja stała się najważniejszym zasobem, bez którego firmy nie mogą utrzymać się na rynku. (fragment tekstu)
17
Content available remote Model komputerowego systemu zarządzania jakością
67%
Sytuacja występująca na współczesnym rynku wymusza coraz częstsze wykorzystanie komputerowych systemów wspomagających zarządzanie jakością w praktyce gospodarczej. Systemy te znacznie usprawniają zarządzanie informacją i dokumentacją dotyczącą jakości, pozwalając tym samym na wzrost efektywności funkcjonowania systemu. W wyniku komputeryzacji można znacząco ograniczyć liczbę występujących błędów, zwiększając jednocześnie szybkość przepływu informacji dotyczących procesów w przedsiębiorstwie i stosunków z klientem. O wdrażaniu komputerowego systemu zarządzania jakością można mówić dopiero wtedy, gdy przedsiębiorstwo posiada sieć komputerową. Pojedyncza stacja robocza w żadnym wypadku nie umożliwi stworzenia komputerowego systemu zarządzania jakością. Pojedynczy komputer, lub kilka stacji roboczych niepołączonych w sieć. pozwalają na przetwarzanie danych i mogą służyć do wybiórczego wspomagania pojedynczych obszarów zarządzania jakością, ale nie są pomocne, gdy chcemy wprowadzić bardziej kompleksowe rozwiązania. Jednakże w dzisiejszych czasach, gdy posiadanie sieci komputerowych jest praktycznie standardem nie stanowi to większego problemu dla przedsiębiorstw. Implementacja systemów komputerowych w przedsiębiorstwach może być przeprowadzana różnymi metodami. W literaturze opisanych jest wiele podejść począwszy od wycinkowej komputeryzacji poszczególnych narzędzi i metod zarządzania aż do kompleksowej komputeryzacji wszystkich procesów, jakie mają miejsce w organizacji. W niniejszej publikacji spróbowano dokonać, opierając się na badaniach ankietowych krajowych przedsiębiorstw, określenia tych obszarów zarządzania jakością, jakie powinny być w pierwszej kolejności komputeryzowane. Następnie na tej podstawie sporządzono ramowy model systemu komputerowego, który najbardziej odpowiadałby potrzebom tychże organizacji. Wreszcie dokonano porównania stworzonego modelu z jednym z wykorzystywanych w polskich organizacjach pakietów oprogramowania wspomagającego zarządzanie jakością pakietem programowym Q-PAK. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.