Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komunalizacja mienia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prezentowany artykuł odnosi się do zagadnienia prawnego związanego z nabywaniem mienia komunalnego przez gminy i uwłaszczeniem przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe, co było następstwem przekształceń własnościowych w Polsce po 1989 r. Rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych w powyższym zakresie stały się asumptem do podjęcia rozstrzygnięcia przez skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uchwale z dnia 27 lutego 2017 r. (sygn. akt I OPS 2/16) wskazał, że pozostawanie nieruchomości we władaniu przedsiębiorstwa państwowego PKP bez udokumentowanego prawa w sposób określony w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U. Nr 22, poz. 99 ze zm.) oznacza, że nieruchomość ta należała w dniu 27 maja 1990 r. do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191, ze zm.). Treść uchwały, a przede wszystkim motywy wnioskowania, skłoniły autora do postawienia pytania, czy podjęte rozstrzygnięcie oparte jest na pełnej analizie zagadnienia oraz czy jest ono zgodne z intencją ustawodawcy wyrażoną w przepisach prawa. Autor w swoim opracowaniu przedstawił krótki rys historyczny przemian własnościowych w Polsce, związanych ze zniesieniem zasady jednolitego funduszu własności państwowej i rozdziału majątku, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących nabywania praw majątkowych przez PKP. Wskazał dwie linie orzecznicze, które skłoniły Prezesa NSA do postawienia pytania prawnego. W dalszej części autor zaprezentował stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartego w uchwale oraz zagadnienia budzące jego wątpliwości, które następnie zostały szczegółowo przeanalizowane m.in. w oparciu o treść aktów prawnych, uzasadnienia do projektów ustaw oraz orzecznictwo. Przeprowadzona analiza wskazuje zdaniem autora, że podjęta uchwała oparta jest na pobieżnej analizie badanego zagadnienia oraz nie uwzględnia aspektu celowościowego przepisów uwłaszczeniowych. Powyższe skutkowało tym, że artykuł przybrał formę glosy krytycznej. (abstrakt oryginalny)
Transport stał się w ostatnim czasie udręką mieszkańców, szczególnie w aglomeracjach miejskich. Powstała paradoksalna sytuacja, wynikająca z rozwoju motoryzacji indywidualnej, która zamiast ułatwiać życie mieszkańców, wpłynęła na pogorszenie się warunków poruszania, szczególnie na obszarach śródmieść. Zrodziło to potrzebę zwrócenia baczniejszej uwagi na komunikację zbiorową, która wymaga znacznych nakładów na modernizację techniczną i organizacyjną. Szczególne znaczenie posiada tu problem zmian organizacyjnych, wynikających między innymi z konieczności uporządkowania stosunków własnościowych, zgodnie z Ustawą o samorządzie terytorialnym z 1990 roku ("Dziennik Ustaw", nr 16, poz. 96). Nieodzowną częścią reformy samorządowej jest przejęcie przez gminy majątku komunalnego. Unormowania określające rodzaje tego majątku i tryb jego nabycia przez właściwe gminy zawarto w ustawie z 10 maja 1990 roku i regulują je przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych ("Dziennik Ustaw", nr 32, poz. 191 i nr 43/90, poz. 253). Zobowiązują one gminy między innymi do sporządzenia spisów inwentaryzacyjnych mienia określonego w artykule 5 ustawy 1 i 2 tego aktu. Majątek ten z mocy samego prawa ulega komunalizacji. Chodzi tu o mienie ogólnonarodowe (państwowe), które przed procesem komunalizacji należało do: a) właściwych rad narodowych, często stopnia podstawowego oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, b) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim były rady narodowe bądź terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, c) zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych radom lub terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego, d) państwa, a służyło użyteczności publicznej, które do dnia komunalizacji należało do: - rad narodowych Warszawy, Łodzi i Krakowa oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, - przedsiębiorstw państwowych, dla których rady narodowe tych województw bądź terenowe organy administracji państwowej były organem założycielskim, - zakładów i innych jednostek organizacyjnych, które były podporządkowane tym radom bądź terenowym organom władzy państwowej. Tak więc unormowanie problemów własnościowych stało się punktem wyjścia w procesie komunalizacji mienia, a w dalszej kolejności zmian organizacyjnych prowadzących do powstania zakładów budżetowych, spółek bądź przedsiębiorstw państwowych. Działania te doprowadziły do pewnej restrukturyzacji organizacyjnej komunikacji miejskiej. (fragment tekstu)
Porty morskie odgrywają ważną rolę gospodarczą i społeczną. Oddziałują na miasta, regiony oraz na ekonomię kraju i życie mieszkańców. Generują dochód oraz zapewniają miejsca pracy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki prawne podmiotom zarządzającym portami, tak aby mogły sprawnie funkcjonować. Przedmiotem artykułu jest przedstawienie problematyki związanej z funkcjonowaniem małych portów morskich. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej omówiono problematykę związaną z komunalizacją małych portów oraz wpływ stosunków własnościowych na ich rozwój i prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast w drugiej części przeprowadzono analizę form organizacyjno-prawnych zarządzania małymi portami morskimi. Przepisy ustawy o portach i przystaniach morskich uchwalone zostały 25 lata temu. Nadszedł więc odpowiedni moment, aby zastanowić się nad adekwatnością zastosowanych rozwiązań do założonych celów ustawy dotyczących przede wszystkim komunalizacji (stosunków własnościowych) i form zarządzania małymi portami morskimi. Należy zatem odpowiedzieć na istotne w tej kwestii pytanie, a mianowicie, czy gminy powinny komunalizować małe porty morskie? Jeżeli tak, to jaka forma organizacyjno-prawna jest dla gmin najwłaściwsza? W artykule pominięto omówienie zagadnień związanych z portami mającymi podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej. Jedynie w zagadnieniach wprowadzających przedstawiono kilka wspólnych dla obu tych kategorii portów zasad. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki skomplikowanych stanów faktycznych i prawnych powstających na styku praw Miasta Stołecznego Warszawy i byłych właścicieli nieruchomości warszawskich spowodowanych powojennymi przekształceniami własnościowymi na obszarze stołecznej metropolii. W polskim porządku prawnym wciąż pozostają otwarte kwestie związane z reprywatyzacją mienia znacjonalizowanego lub wywłaszczonego przez powojenne władze komunistyczne. Autorzy artykułu zwracają uwagą na skomplikowaną i wielopłaszczyznową materię prawną z tym związaną. Na szczególną uwagę zasługiwać wydaje się związany ze zmianami ustrojowymi i upływem czasu paradoks sytuacji, w której znaleźli się następcy prawni byłych właścicieli nieruchomości warszawskich i konkurujące z nimi o te nieruchomości Miasto Stołeczne Warszawa. Upłynęło już ponad 70 lat od nacjonalizacji, a byli właściciele i ich następcy prawni coraz częściej przegrywają w staraniach o zwrot zagrabionych im nieruchomości i nie otrzymują w związku z tym żadnego odszkodowania, korzysta zaś na tym coraz bardziej miasto stołeczne Warszawa. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są przekształcenia własnościowe i organizacyjno-prawne podmiotów komunalnych na tle uprawnień właścicielskich organów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Problematyka ta jest ściśle związana z komunalizacją mienia. jego następstwem zaś są właśnie przekształcenia własnościowe majątku, którego część mają do dyspozycji podmioty zajmujące się świadczeniem usług publicznych. Analizą objęto lata 1993-2004 ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich trzech lat okresu (2002-2004). (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest rola i znaczenie majątku trwałego dla funkcjonowania i rozwoju gminy. Poza charakterystyką rodzajową urządzeń infrastruktury technicznej, stopnia ich zużycia i procesu dekapitalizacji omówiono problem aktualizacji wartości majątku oraz reprodukcji środków trwałych ze szczególnym uwzględnieniem amortyzacji w funkcji odtworzeniowej.
Autor przedstawił w skrócie genezę przedsiębiorstw komunalnych i ich miejsce wśród innych przedsiębiorstw, pojęcie przedsiębiorstwa komunalnego, zasady funkcjonowania i gospodarkę finansową komunalnego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej.
Celem artykułu jest próba teoretycznego określenia charakteru usług publicznych i ich miejsca w gospodarce rynkowej, a także wskazanie na nowe okoliczności wynikające z samorządności lokalnej, stwarzające przesłanki poprawy ilości i jakości niektórych usług publicznych.
10
Content available remote Transformacja mienia Skarbu Państwa w kontekście aktualnych przepisów prawa
84%
Od 1990 roku nastąpiły w Polsce zmiany, które zapoczątkowały proces transformacji mienia Skarbu Państwa. Przedmiotowa transformacja dotyczyła nabycia, przekształcenia lub przekazania praw majątkowych do nieruchomości państwowych innym podmiotom. Istota zachodzących przemian, odnośnie własności nieruchomości, sprowadzała się do realizacji podstawowych postulatów: • odstąpienie od zasady niepodzielności mienia Skarbu Państwa, • dokonanie wyraźnego określenia podmiotu, któremu przysługuje mienie, • ograniczenie możliwości administracyjnego ingerowania w obrocie nieruchomościami. Wymienione założenia wskazały kierunek reformy systemu prawnego. Konstytucyjnie umocnione zostało prawo własności. Nadano gminom osobowość prawną i wprowadzono nową kategorię mienia - mienie komunalne. Przedmiotowa transformacja realizowana była w różnych postępowaniach, jak: komunalizacja, uwłaszczenie, nabywanie nieruchomości przez Agencję Własności Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, przekazywanie mienia powiatom oraz województwom. Równolegle z procesami transformacji mienia następowały zwroty nieruchomości zbędnych na cele, na które zostały wywłaszczone oraz następowała rewindykacja majątków kościelnych osób prawnych. Bardzo ważnym zagadnieniem są roszczenia stron o zwrot majątków ziemskich, przejętych na rzecz Skarbu Państwa, w wyniku realizacji dekretu o przeprowadzeniu Reformy Rolnej oraz roszczenia stron za nieruchomości pozostawione poza granicami państwa polskiego (tzw. mienie zabużańskie). Wciąż aktualnym problemem jest stwierdzenie własności dróg publicznych. Dla dróg takich do dnia dzisiejszego dokonywane są bowiem regulacje stanu prawnego. Takie regulacje na terenach południowych często powiązane są z rozdzielaniem ciał hipotecznych (np. zbiornik wodny "Świnna Poręba"). W związku z jubileuszem zachodzących przemian, w opracowaniu zostaną przeanalizowane przepisy prawne dotyczące transformacji mienia Skarbu Państwa na przestrzeni ostatnich 25 lat. Przepisy te bowiem uległy radykalnie zmianom po wejściu Polski do UE. W części praktycznej dokonana zostanie analiza stanu obecnego - pozytywnych, ale również negatywnych konsekwencji dokonanych zmian.(abstrakt oryginalny)
11
84%
For centuries, the best forms of organizing the production of public utility goods were sought - forms which would ensure economic efficiency and protect the public interest. Market solutions, either those of the 19th century or those introduced with the liberal movement of the end of the 20th century, did not pass the test. The public model was also the subject of criticism. At present, the form which is expected to reconcile the public and private interests is the public-private partnership formula, which assumes partnership cooperation of the private and public sector entities to achieve a common goal, that is performing a given public task, without compromising their individual goals. Relationships between the public subject and the private party, between them and the community, and between various groups of interest, play a crucial role in this model. The foundation of those relationships is loyalty and mutual trust of the partners - elements which are cultural, immeasurable and which cannot be contained in a contract.(fragment of text)
W publikacji przedstawiona została problematyka związana z funkcjonowaniem małych portów morskich. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej części omówiono problematykę związaną z komunalizacją małych portów oraz wpływ stosunków własnościowych na ich rozwój i prowadzenie działalności gospodarczej, natomiast w drugiej części przeprowadzono analizę form organizacyjno-prawnych zarządzania małymi portami morskimi. W drugiej części artykułu skupiono się głównie na odpowiedzi na pytanie o to, jaka forma organizacyjno-prawna portu jest dla gminy najwłaściwsza, jeżeli zdecyduje się ona na komunalizację portu. Natomiast pominięto omówienie form organizacyjno-prawnych podmiotów zarządzających związanych z portami mającymi podstawowe znaczenie dla gospodarki narodowej.(abstrakt oryginalny)
Komunalizacja, czyli przekazanie gminom prawa własności do tej części składników mienia państwowego, które mają związek z zadaniami nałożonymi na gminy, nie została jeszcze zakończona. Szczególną kontrowersję budzi komunalizacja przedsiębiorstw sektora energetycznego.
Omówiono obowiązujący stan prawny w zakresie komunikacji miejskiej. Wskazano na zadania administracji rządowej i samorządowej oraz zasady prawne wyboru form organizacyjnych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej i ich prywatyzacji. Uwzględniono akty prawne ogólne i szczegółowo dotyczące komunikacji miejskiej.
Przedstawiono zmiany struktury podmiotowej gospodarki w Polsce południowo-wschodniej, efekty gospodarcze osiągane przez przekształcone podmioty, stopień aktywności gospodarczej ludności i udział sektora prywatnego w PKB w tym regionie.
Na podstawie dorobku poprzednich rządów oraz komisji sejmowych i senackich, a także licznych postulatów formułowanych przez środowiska samorządowe opracowano koncepcję modelu administracji publicznej. Program zawiera dwie eksperckie wizje ustroju administracji publicznej i jej struktur. Pierwsza z nich to model dwuszczeblowy, ze wzmocnioną kompetencyjnie gminą, z samorządowym województwem, z zachowaniem przynajmniej na kilka lat obecnego podziału terytorialnego kraju. Druga zaś to koncepcja zorientowana na zbudowanie trójszczeblowej organizacji terytorialnej, z trojakiego rodzaju jednostkami samorządu terytorialnego (gmina-powiat-województwo). Prezentowany dokument zawiera różnorodne, wieloaspektowe argumenty "za" i "przeciw" dyskutowanym modelom ustroju administracji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.