Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komunikowanie nieformalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem rozważań jest określenie wpływu komunikacji nieformalnej w Internecie na zachowania nabywców z uwzględnieniem uwarunkowań, motywów oraz sposobów komunikowania konsumentów w przestrzeni wirtualnej. W artykule podjęto próbę nakreślenia obszarów i możliwości działań przedsiębiorstw związanych z komunikacją nieformalną nabywców. Prezentowane w artykule rozważania teoretyczne zostały zilustrowane wynikami badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Zaangażowanie konsumenta określa się jako rolę produktu, jaką przypisują mu ludzie na podstawie ich wewnętrznych potrzeb, wartości i zainteresowania. Większe zaangażowanie konsumenta oznacza z reguły większą motywację do zwracania uwagi na informacje dotyczące produktu. Powstaje jednak pytanie, czy zaangażowanie w zakup danej kategorii produktowej wpływa na skłonność do generowania przekazów w komunikacji nieformalnej? Celem artykułu jest sprawdzenie tej zależności na podstawie analizy 15 kategorii produktowych z wykorzystaniem wyników badania ankietowego CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie źródeł informacji, z których korzystają e-konsumenci poszukując produktów w wybranych krajach Unii Europejskiej, w tym Polski, a także zweryfikowanie roli WOM (komunikacji nieformalnej) i e-WOM w procesie zdobywania informacji o produkcie. (abstrakt oryginalny)
4
100%
Wśród przyczyn problemów transformacyjnych czy też klęski modernizacyjnej w krajach byłego Związku Radzieckiego istnieje jedna, uważana za najważniejszą - korupcja, a także kilka innych zjawisk ściśle związanych z nieformalną wymianą korzyści albo relacjami patron-klient. Te szersze zjawiska rozwinęły się w specyficznym i sprzyjającym kontekście socjokulturowym i historycznym. Niektóre elementy tego kontekstu odnoszą się do koncepcji homo sovieticus z jego postawami wobec nieformalnych sieci społecznych, wzajemności i przynależności grupowej. Nieformalność i sieci nieformalne pomagały i nadal pomagają ludziom w załatwianiu problemów w sposób łatwiejszy albo wzajemnie korzystny, który staje się ułatwieniem lub substytutem działania formalnego, instytucjonalnego. Jednocześnie nieformalna wymiana korzyści nie tylko podtrzymuje, ale również odtwarza lub wzmacnia długoterminowe zależności tak wśród elit, jak i przedstawicieli klas średniej, co sprawia, że dalsze reformy czy modernizacja stają się praktycznie niemożliwe. W artykule opisywane są tradycje socjokulturowe, związane z koncepcją homo sovieticus, i wyjaśniane mechanizmy działania sieci nieformalnych jako skutecznego zasobu oraz osobistego kapitału społecznego.(abstrakt oryginalny)
Komunikacja nieformalna od dziesięcioleci stanowi popularną formę wymiany informacji pomiędzy konsumentami i przyciąga zainteresowanie zarówno naukowców jak i praktyków. W erze cyfrowej różne platformy internetowe pozwalają konsumentom w ciągu zaledwie kilku sekund wyrazić swoje poglądy i uczucia milionom użytkowników jednocześnie. Informacje przekazywane w ten sposób są postrzegane jako bardziej wiarygodne i mają znaczący wpływ na postawy klientów wobec produktów, usług lub firm oraz na podejmowanie przez nich decyzji. W niniejszym artykule skupiono się na kwestii elektronicznej komunikacji nieformalnej na platformach opiniotwórczych. Na podstawie dostępnej literatury autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego konsumenci uczestniczą w komunikacji nieformalnej na stronach umożliwiających klientom publikowanie recenzji, takich jak Yelp.com czy Trip Advisor. Wśród kluczowych motywacji konsumentów do pisania recenzji można znaleźć: pomoc innym konsumentom, pomoc firmom, korzyści społeczne. Konsumenci czytają recenzje online głównie w celu skrócenia czasu spędzanego na poszukiwaniu odpowiedniego produktu (usługi), zmniejszenia ryzyka związanego z zakupem jakiegoś produktu (usługi) oraz ze względu na potrzebę przynależności do pewnej społeczności internetowej. (abstrakt oryginalny)
Objective: The purpose of the research is to investigate whether leaders deal with the impact of informal knowledge sharing (workplace gossip) on organisational performance or not. Research Design & Methods: A quantitative survey (questionnaire survey) was conducted and SPSS was applied to evaluate the research results. The next phase of the research focused on preparing case studies, with a specific aim to identify the role and impact of workplace gossip. Findings: The research results show that workplace gossip (informal knowledge sharing) has a significant impact on work, but the consequences of gossip are not addressed efficiently in theory and practice. Organisations recognize the need for knowledge management on a strategic level and they use the appropriate tools, but the gossip as an informal communication method is not accepted. Businesses are not concerned with the consequences of gossip; they never try to quantify its economic impacts. Implications & Recommendations: Gossip is an essential part of the culture worldwide, even if the manifestation of it is different. The opposite result is achieved if workplace gossip is prohibited or punished by the management. The goal is to achieve positive benefits that will be visible when the economic impact of gossiping can be confirmed. Contribution & Value Added: There is a lack of scientific work addressing the economic consequences of gossip in different situations in organisations. The economic effects of gossip can be calculated not only in KMSs, but might be applied for other processes in the organisation. (original abstract)
Wykorzystanie naturalnie rodzących się dyskusji jako instrumentu komunikacji marketingowej wymaga wyczucia, przygotowania i planu, ale przede wszystkim zrozumienia istoty, form komunikacji nieformalnej online (eWOM) i motywacji do jej generowania. Celem artykułu jest zidentyfikowanie istoty eWOM w kontekście tradycyjnej komunikacji nieformalnej (WOM), wskazanie miejsca i sposobów wykorzystania eWOM jako narzędzia cyfrowej komunikacji marketingowej, uporządkowanie motywów generowania i odbierania cyfrowych komunikatów nieformalnych oraz określenie ich znaczenia.(abstrakt oryginalny)
Komunikacja nieformalna towarzyszy człowiekowi od zawsze. Informacje przekazywane "z ust do ust" są obecnie najbardziej godnym zaufania sposobem rekomendacji produktów i usług. Zjawiska word of mouth (WOM) oraz electronic word of mouth (eWOM) opierają się na zbliżonych modelach komunikacji uwzględniając osoby nazywane liderami opinii. Jednostki określane jako liderzy opinii wyróżnia zestaw niepowtarzalnych cech oraz zachowań, które należy zidentyfikować, aby odpowiednio je wykorzystać. Celem artykułu jest usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy dotyczącej modeli rozprzestrzeniania się informacji w sieciach społecznych z wykorzystaniem liderów opinii oraz związanej z samymi liderami opinii. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Informal Channels of Communication Used by Enterpises
100%
W literaturze przedmiotu skupiano się do tej pory na procesie komunikacji nieformalnej z punktu widzenia głównie konsumenta. Skoro przedsiębiorstwo może stymulować, a także wykorzystywać komunikację nieformalną jako jeden z instrumentów komunikacji marketingowej, może być zatem również postrzegane jako nadawca i odbiorca w tym procesie. Powstaje zatem pytanie, czy i w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą zarządzać procesem komunikacji nieformalnej w ramach swoich struktur? Celem artykułu jest zidentyfikowanie różnych sposobów wykorzystania komunikacji nieformalnej przez przedsiębiorstwa na podstawie literatury oraz badań własnych, jak również przedstawienie szans i zagrożeń związanych z zarządzaniem procesem komunikacji nieformalnej. (abstrakt oryginalny)
Tunezja stanowiła do 2015 roku jeden z głównych kierunków wyjazdów turystycznych Polaków. Jednak zamach terrorystyczny na muzeum w Bardo, szeroko relacjonowany w mass mediach, zmienił wizerunek Tunezji jako bezpiecznego miejsca wypoczynku. Jedną z kluczowych decyzji klientów biur podróży, którzy wykupili pobyt w omawianym kraju, była decyzja: jechać do zarezerwowanego wcześniej miejsca czy zmienić kraj planowanego wypoczynku. Przed podobnym dylematem stanęli organizatorzy turystyki: zawiesić ofertę wypoczynku w omawianym kraju czy uznać, że zamach nie stanie się poważnym czynnikiem wyborów konsumenckich. Celem artykułu jest zbadanie i ocena sentymentu wypowiedzi na profilach firmowych (fanpage'ach) biur podróży wysyłających turystów do Tunezji, ogniskująca się wokół kwestii: jechać - nie jechać. Ze względu na bezpośrednią, natychmiastową i szczerą dyskusję prowadzoną między internautami oraz między internautami a biurem podróży, można przyjrzeć się rzeczywistym przesłankom wyborów dokonywanych w ramach procesu nabywczego w sytuacji kryzysowej. (abstrakt oryginalny)
Rozpowszechniony na gruncie marketingu angielski termin Word of Mouth może być tłumaczony jako przekaz ustny, ale także: wieść, wiadomość, opinia publiczna, "poczta pantoflowa"; w zestawieniu: Word of Mouth Communication - oznacza komunikację nieformalną, prywatną, w podręcznikach marketingu definiowaną jako socjologiczny kanał komunikacji interpersonalnej, w którym podmiotem są przyjaciele, rodzina, znajomi - a nawet nieznajomi, wyrażający swoje opinie na temat produktu lub firmy. W objaśnieniu istoty zjawiska podkreśla się, że w roli kanału informacji występują faktyczni lub potencjalni konsumenci, ale nie są to osoby związane z danym przedsiębiorstwem ("źródła o charakterze nieformalnym"). Przekazywanie informacji odbywa się w drodze bezpośredniego kontaktu ("z ust do ust"), ale może też następować drogą telefoniczną lub przez Internet. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Formy komunikacji nieformalnej online (e-WOM)
84%
Nowa forma komunikacji nieformalnej - e-WOM (electronic word-ofmouth) - powstała wraz z pojawieniem się Internetu, a pierwsze wzmianki w literaturze przedmiotu na ten temat pojawiły się w 1996 roku. Korzystając z sieci, jej użytkownicy mogli publikować opinie, dzielić się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami, także na temat produktów i usług. Znaczenie e-WOM wzrosło wraz z rozpowszechnieniem się Internetu. Celem artykułu jest zaprezentowanie form komunikacji nieformalnej występujących w Internecie oraz motywów zaangażowania w te formy, a także znaczenia tego typu komunikacji dla przedsiębiorstw i ich działań marketingowych.(fragment tekstu)
13
Content available remote Cechy komunikatu w electronic Word of Mouth - przegląd literatury
84%
W tej pracy podjęto próbę systematyzacji kluczowych cech komunikatu będącego przedmiotem wymiany w komunikacji eWOM (oraz podstaw metodologicznych ich analizy), występujących w opublikowanych wynikach badań. W tym celu sięgnięto po metodykę systematycznego przeglądu literatury, któremu podporządkowano układ opracowania. Składa się ono z prezentacji komunikacji eWOM jako odrębnego pola badawczego, założeń przyjętych w przeprowadzonym przeglądzie, jego analizy oraz wynikających z niej wniosków. (fragment tekstu)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest komunikacja pomiędzy konsumentami (tj. komunikacja C2C), która stanowi element strategii komunikacyjnej. Najważniejszym jego celem jest wyróżnienie i omówienie różnorodnych form komunikacji zachodzącej pomiędzy konsumentami. Artykuł omawia szczegółowo znaczenie przekazu ustnego (word-of-mouth) i jego roli w marketingu usług, a także te aspekty komunikacji pomiędzy konsumentami, które wykraczają poza przekaz ustny. Zwraca też uwagę na to, jak zmienia się znaczenie komunikacji pomiędzy konsumentami w obliczu szybko wzrastającej roli Internetu. Komunikacja pomiędzy konsumentami przedstawiona jest z punktu widzenia promocyjnego i operacyjnego. Artykuł opisuje różne formy komunikacji nieformalnej pomiędzy konsumentami, które choć trudne do kontrolowania przez firmę, powinny być obiektem monitorowania i reakcji. Przedstawia też przykłady prób okiełznania siły C2C przez firmy. (abstrakt oryginalny)
Podejmując próbę wypełnienia luki w polskim dorobku naukowym, zrealizowano regionalne badania, których celem było rozpoznanie znaczenia m.in. komunikacji nieformalnej w procesach zakupu wybranych produktów, obarczonych ryzykiem o zróżnicowanym poziomie i charakterze. Zakładano bowiem, że natężenie, zakres i forma komunikacji prywatnej będą różne w przypadku produktów obciążonych ryzykiem społecznym, znacznym ryzykiem innym niż społeczne (ekonomicznym, funkcjonalnym, fizycznym) oraz ogólnie małym ryzykiem. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki raportu wskazującego trendy w podejściu do employer brandingu. Autor wymienia ich pięć. Po pierwsze wzrasta znaczenie reputacji jako czynnika decydującego o zaufaniu do firmy. Kluczowym elementem jest tu ocena firmy jako dobrego miejsca pracy. Po drugie kreowanie nowych miejsc pracy jest najważniejszym czynnikiem decydującym o lokalnej reputacji firm. Po trzecie szeregowi pracownicy oraz „osoby takie jak ja” są znacznie bardziej wiarygodni niż prezesi spółek. Po czwarte zauważalny jest wzrost znaczenia marketingu szeptanego. I po piąte nieformalny komunikat online dotyczący wizerunku pracodawcy jest coraz powszechniejszy i ma coraz szerszy zasięg.
Zainteresowanie komunikacją marketingową w mediach społecznościowych i komunikacją nieformalną stale rośnie. Choć coraz więcej przedsiębiorstw działa w kontekście międzynarodowym, liczba badań dotyczących związku między komunikacją marketingową w mediach społecznościowych i komunikacją nieformalną w środowisku wirtualnym (eWOM) w ujęciu międzykulturowym jest nadal znikoma. Celem artykułu jest, wypełniając istniejącą lukę badawczą, ocena wpływu komunikacji marketingowej na Facebooku na eWOM w różnych krajach. Wyniki analizy treści 1040 postów na Facebooku wskazują, że rynek geograficzny wyjaśnia 27% wariancji eWOM. Niniejszy artykuł umożliwia głębsze zrozumienie procesów związanych z eWOM i dostarcza konkretnych wskazówek dotyczących treści mających pozytywny wpływ na komunikację nieformalną w tym środowisku. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Komunikacja marketingowa na rynku usług transportowych
84%
W artykule omówiono komunikację marketingową na polskim rynku usług transportowych. Wyodrębniono dwa jej rodzaje: komunikację formalną, czyli promocję (i wskazano podstawowe jej instrumenty) oraz komunikację nieformalną (i scharakteryzowano podstawowe jej obszary oraz zakres komunikatów). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy ilościowej i jakościowej polskojęzycznych publikacji naukowych z zakresu komunikacji nieformalnej. Na potrzeby metaanalizy wykorzystano przeglądarkę Google Scholar oraz program Harzings Publish or Perish, jak również oprogramowanie UCINET 6 for Windows. Posługując się słowami kluczowymi: komunikacja nieformalna, marketing szeptany, poczta pantoflowa, word of mouth wyznaczono 76 publikacji, które następnie poddano analizie metodą lejka paradygmatu (Nairn, 2007). Ostatecznie, jako publikacje znaczące dla dyscypliny nauk społecznych i o zarządzaniu, które zawierają istotne ustalenia dla zakresu komunikacji nieformalnej uznano 31 artykułów oraz 3 książki. Z analizy ilościowej i jakościowej publikacji wynika, iż polscy autorzy rzadko sięgają po polski dorobek, a jedynie 17% analizowanych publikacji zawiera własne badania empiryczne.(abstrakt oryginalny)
O ile pojęcie grupy nieformalnej jest dobrze umocowane w literaturze zarówno od strony terminologicznej, jak i aplikacyjnej oraz utylitarnej, o tyle społeczności nieformalne wydają się tematem stosunkowo nowym. Tym bardziej więc zasadne jest dokładne zbadanie tego zjawiska i wskazanie zarówno możliwości zarządzania nimi takimi społecznościami, jak i ich potencjalnego wpływu na realizację formalnej strategii organizacji i tworzenia przewag konkurencyjnych. Autorzy niniejszego opracowania amplifikują więc element nieformalnego charakteru społeczności i formułują tezę, iż społeczności nieformalne mogą osiągać cele formalne organizacji i mogą przyczyniać się do tworzenia przewag konkurencyjnych przedsiębiorstwa. Jako cel, autorzy stawiają sobie ukazanie przesłanek do potencjalnej możliwości wykorzystania takich struktur do tak rozumianej realizacji strategii organizacji. O ile cel, zdaniem autorów, został osiągnięty, o tyle udowodnienie tak postawionej tezy stało się trudne, a wnioski płynące z obecnego stanu badań w tym zakresie nie dają jednoznacznej odpowiedzi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.