Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koncentracja organizacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Punktem wyjścia jest założenie, że konsolidacja przedsiębiorstw - jako proces wyznaczający obecnie główny nurt przemian - stanowi swoiste przedłużenie zainicjowanej w początkach lat 90. restrukturyzacji. Uwzględniając restrukturyzacyjne przesłanki oraz przebieg procesu przedstawiono cztery umownie wydzielone rodzaje dokonującej się konsolidacji rodzimych przedsiębiorstw. Są to: konsolidacja wewnętrzna w obrębie poszczególnych podmiotów gospodarczych, konsolidacja wokół liderów (centrów) konsolidacji, konsolidacja sektorów lub ich części (podsektorów, branż) oraz konsolidacja rynku. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Unia Europejska względem zjawiska koncentracji własności mediów
100%
W artykule poruszono problem koncentracji własności mediów w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zjawisko to postrzega się jako skutek uboczny postępującej liberalizacji (globalizacji) rynku mediów i dynamicznego procesu konwergencji technologicznej , polegającej na wzajemnym przenikaniu się technologii i usług charakterystycznych dla sektora mediów elektronicznych, telekomunikacji oraz sektora tzw. nowych technologii. Koncentracja własności mediów charakteryzuje się występowaniem niewielkiej liczby podmiotów medialnych, które na skutek serii przejęć i fuzji mogą dominować w sferze kształtowania opinii publicznej.
Artykuł zawiera syntezę przyczyn, przebiegu i charakteru koncentracji działalności bankowej w polskim systemie bankowym. Autor opiera się na materiałach źródłowych zebranych wśród 10 największych banków w Polsce.
Celem autorki było pokazanie specyfiki mniejszych grup hotelowych, powstających w Niemczech i w Polsce, ich genezy, potencjału, profilu usługowego i formuły integracji. Autorka dokonała również próby udowodnienia, iż taka formuła organizacyjna jest korzystna dla gości hotelowych oraz właściciela obiektu.
Procesy łączenia się przedsiębiorstw i związana z tym koncentracja kapitału stanowią podstawę rozwoju podmiotów gospodarczych we współczesnej gospodarce rynkowej. Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z kapitałowego łączenia się przedsiębiorstw są osiągane efekty synergii, maksymalizacja wartości przedsiębiorstwa czy przywileje podatkowe. Również pozyskanie przez spółkę kapitału potrzebnego do sfinansowania działalności gospodarczej może być znaczenie łatwiejsze i mniej kosztowne, gdy należy ona do struktury kapitałowej. Ponadto perspektywa łączenia się spółek w podatkowe grupy kapitałowe (PGK) daje większe możliwości wzajemnego finansowania ich rozwoju. Zagadnienie to jest o tyle ważne, iż w literaturze polskiej, mimo pojawiających się od kilku lat prac na ten temat, problem integracji i faktycznych zachowań przedsiębiorstw nie został jeszcze dobrze rozpoznany, a wewnętrzne powiązania finansowe w złożonych strukturach kapitałowych traktowane są w sposób ograniczony. W artykule główna uwaga została zwrócona na odmienność traktowania 2ruP kapitałowych w aspekcie prawnym i podatkowym. Wobec braku powszechnie przyjętej i precyzyjnej definicji grup kapitałowych zostaną zaprezentowane również niektóre rozbieżności interpretacyjne w rozumieniu tego pojęcia oraz główne cechy złożonej struktury kapitałowej. (fragment tekstu)
6
Content available remote Formy koncentracji przedsiębiorstw
84%
Obserwując nową rzeczywistość gospodarczą zauważyć można coraz częstszą tendencję do powstawania różnych form koncentracji przedsiębiorstw. Zauważyć można rosnącą popularność aliansów między przedsiębiorstwami jak również fuzji i przejęć. Koncentracja przedsiębiorstw pozwala na czerpanie korzyści przez uczestników, wynikających zarówno ze współpracy w ramach aliansów strategicznych, jak również bardziej wiążących form koncentracji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono procesy koncentracji w handlu detalicznym artykułami żywnościowymi w Polsce i krajach Europy Zachodniej. Stwierdzono, iż w państwach Europy Zachodniej poziom koncentracji jest wysoki, natomiast w Polsce, gdzie handel wielkopowierzchniowy rozwinął się dopiero w latach 90. Skala i zakres koncentracji są jeszcze niewielkie. (oryg. streszcz.)
Celem rozważań jest identyfikacja rozwiązań lokalizacyjnych funkcji marketingowej i sprzedaży w strukturze wieloczłonowego podmiotu gospodarczego oraz ich weryfikacja empiryczna na przykładzie krajowej grupy kapitałowej z branży obuwniczej działającej na rynkach Unii Europejskiej. Materiał badawczy stanowiły wtórne i pierwotne źródła informacji. Zastosowano metodę analizy treści i wywiadu bezpośredniego. Na podstawie przeprowadzonych badań empirycznych stwierdzono, że grupa kapitałowa w większym stopniu centralizuje marketing niż sprzedaż, a otwierając nowe spółki, m.in. w krajach Unii Europejskiej, dąży do podziału funkcji marketingowej i sprzedaży między centralę firmy i nowo tworzone spółki zależne. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy struktury polskiego sektora bankowego przed fuzją i po dokonaniu fuzji jednych z największych na polskim rynku banków. Przeprowadzono także analizę sytuacji własnościowej podmiotów bankowych operujących w Polsce.
10
Content available remote Zarządzanie organizacją - efekty finansowe współdziałania organizacji
84%
Konieczność radzenia sobie przez organizacje z rosnącą konkurencją na rynku jest jedną z głównych przyczyn nawiązywania przez nie różnego rodzaju form współpracy. Dlatego też coraz częściej zaobserwować można nasilenie tego zjawiska. Podmiot, decydując się na zawarcie współpracy z inną organizacją, liczy na uzyskanie jedynie pozytywnych efektów z tej współpracy. W artykule przedstawiona została ocena przez organizacje efektów finansowych, jakie wystąpiły po nawiązaniu współpracy z innymi organizacjami. (abstrakt oryginalny)
11
84%
W artykule przedstawiono genezę i znaczenie przepisów o kontroli koncentracji we wspólnotowym porządku prawnym. Zaprezentowano pojęcie koncentracji gospodarczej. Opisano zjawisko podziału kompetencji w zakresie kontroli operacji koncentracyjnych pomiędzy Komisję a organy i sądy krajowe. Przedstawiono kryteria oceny operacji koncentracyjnych.
12
Content available remote Procesy koncentracji gospodarczej dużych przedsiębiorstw przemysłowych Poznania
84%
Celem pracy jest przedstawienie przebiegu procesów koncentracji gospodarczej na podstawie zmian organizacyjnych i własnościowych zachodzących w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych Poznania. Procesy koncentracji gospodarczej są jednym z najistotniejszych współczesnych zjawisk ekonomicznych. Polegają one na skupianiu w jednym organizmie gospodarczym coraz większych zasobów używanych do prowadzenia działalności gospodarczej na coraz większą skalę. Wynikiem tych procesów jest funkcjonowanie wieloczłonowych podmiotów gospodarczych, a więc takich, które składają się z podporządkowanych jednostek organizacyjno-gospodarczych o zróżnicowanym statusie prawnym i ekonomicznym. Procesy koncentracji gospodarczej, utożsamiane w swoim aspekcie zewnętrznym z procesami integracji, pokazują mechanizm organizacyjny powstawania sieci przemysłowych tworzonych przez wielonarodowe koncerny funkcjonujące w skali globalnej.(fragment tekstu)
Tematem referatu są coraz częściej obserwowane zjawiska integracji i dezintegracji w trzecim sektorze gospodarki, których przykładem jest tworzenie organizacji sieciowych i federalizacja. Działania te w znaczny sposób poprawiają sprawność zarządzania i elastyczność funkcjonowania organizacji należących do trzeciego sektora, w tym głównie fundacji i stowarzyszeń. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest przedsiębiorczość, jej związki funkcjonalne z koncentracją oraz rola jaką pełni w decyzjach menedżerów. Autor zwraca uwagę, że z istoty koncentracji wynika szereg skutków dla przedsiębiorczości w aspekcie globalizacji i zmian w zarządzaniu; sprawności i efektywności w kreowaniu zachowań konkurencyjnych. Analizuje partnerstwo rynkowe jako element przedsiębiorczości.
W artykule przedstawiono na podstawie literatury zagranicznej wnioski z badań na dużych próbach przedsiębiorstw, które wykorzystały drogę nabycia innych przedsiębiorstw jako sposób na poprawę rezultatów swojej działalności i nie uzyskały oczekiwanych wyników.
Autor przedstawia charakterystykę sektora biur podróży w wybranych krajach UE, istotę i formy integracji w gospodarce turystycznej, procesy integracji na rynku turystycznym Niemiec, nowe zjawiska w systemie dystrybucji produktu turystycznego. Skoncentrowanie się na charakterystyce tendencji w sektorze usług biur podróży w Niemczech wynika ze styczności niemieckiego rynku turystycznego z polskim. Doświadczenia niemieckie mogą zostać wykorzystane na rynku polskich biur podróży.
Przedmiotem artykułu jest ewolucja struktur organizacyjnych ugrupowań gospodarczych, a w szczególności tzw. struktura grupowa - SBU.
Zaprezentowano wyniki badania zależności struktury firmy od jej wielkości. Autor przedstawia zależności pomiędzy wielkością organizacji a stopniem jej zbiurokratyzowania i rozwojem strukturalnym i cechy właściwe struktury organizacyjnej w kontekście wielkości firmy.
Omówiono układy gospodarcze przedsiębiorstw (typy przedsiębiorstw): technologiczny, kooperacyjny, kombinatowy i mieszany, a następnie współczesne tendencje w rozwoju form koncentracji organizacyjnej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.