Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koncentracja produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zaprezentowano zagadnienia związane z koncentracją produkcji mleka w Polsce, po jej przystąpieniu do Unii Europejskiej. Zostały one omówione na przykładzie gospodarstw produkujących mleko na potrzeby przemysłu mleczarskiego. W latach 2004-2006 proces koncentracji produkcji mleka przebiegał w Polsce bardzo intensywnie. W ciągu dwóch lat liczba gospodarstw produkujących mleko zmniejszyła się o 24%, a wielkość produkcji towarowej z jednego gospodarstwa wzrosła o 50%. Duże zmiany w koncentracji produkcji nie wpłynęły na zmiany jej rozlokowania na terenie kraju. W przyszłości należy spodziewać się dalszego ograniczenia liczby producentów mleka do poziomu poniżej 200 tys.
Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji gron, ich typów oraz przykładów wspierania gron w Europie, z uwzględnieniem ich specyfiki w gospodarkach przejściowych. Przedstawiono politykę wobec gron w krajach europejskich.
Celem pracy było scharakteryzowanie wielkość oraz rozmieszczenie podmiotów gospodarczych zajmujących się przetwórstwem owoców i warzyw w województwie wielkopolskim. Ponadto, szukano odpowiedzi na pytanie, czy ma miejsce koncentracja tej działalności w określonych rejonach województwa i czy jest to skorelowane z rozmieszczeniem produkcji surowców do przetwórstwa owoców i warzyw.
4
Content available remote System regulacji produkcji mleka w Polsce
75%
W opracowaniu zaprezentowano zmiany w zakresie produkcji mleka na potrzeby przemysłu mleczarskiego w Polsce w okresie funkcjonowania systemu regulacji produkcji. W latach 2004-2008 zaobserwowano wystąpienie silnych procesów koncentracji produkcji na poziomie gospodarstw rolniczych. Liczba producentów została ograniczona o 44%, przy jednoczesnym wzroście produkcji z jednego gospodarstwa o 125%. Zmiany te nie przełożyły się natomiast na wzrost koncentracji produkcji w regionach i na poziomie kraju. Ponadto, w opracowaniu omówiono zagadnienia związane z liberalizacją rynku mleka, w ramach której jednym z głównych elementów planowanej reformy jest likwidacja systemu kwotowania produkcji. (abstrakt oryginalny)
W latach 1989-2008 przeciętnie unijne gospodarstwo z chowem zwierząt ziarnożernych w stosunku do gospodarstwa mlecznego miało ponad dziewięciokrotnie większą obsadę zwierząt oraz ponad czterokrotnie większe stado zwierząt, uzyskiwało blisko 4-krotnie więcej standardowej nadwyżki bezpośredniej z jednostki ziemi, co wymagało blisko 9-krotnie większych nakładów. To wskazuje, że gospodarstwa z chowem trzody chlewnej i drobiu stwarzały zagrożenie dla środowiska wynikające z nadmiernej obsady i koncentracji zwierząt. Gospodarstwa te w stosunku do gospodarstw mlecznych uzyskiwały także wyższe, choć bardziej zmienne, wyniki ekonomiczne, np. dochodowość pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była analiza trendów zmian zachodzących w chowie krów mlecznych i trzody chlewnej w okresie członkostwa Polski w UE. W badaniach prowadzono analizę zmian: pogłowia i obsady zwierząt, struktury gospodarstw według skali chowu oraz wskaźników produkcji zwierzęcej. W latach 2000-2012 pogłowie krów mlecznych zmniejszało się w tempie średniorocznym o 42 tys. szt., z jednoczesnym wzrostem wydajności mlecznej krów o 2,2% rocznie. W tym czasie liczba gospodarstw utrzymujących krowy zmniejszyła się o 63%. Niekwestionowanym liderem w produkcji mleka jest województwo podlaskie. W chowie trzody chlewnej od 2007 roku obserwujemy odwrócenie wzrostowego trendu pogłowia tuczników. W konsekwencji procesu koncentracji i specjalizacji liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w ciągu 12 lat zmniejszyła się aż o 70%, do poziomu 260 tys. W latach 2010-2012 największą obsadę świń (ponad 25 DJP/100 ha UR) miało województwo wielkopolskie.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie zmian koncentracji i intensywności produkcji zwierzęcej w gospodarstwach prowadzących rachunkowość FADN w latach 2004-2011. Gospodarstwa podzielono na podmioty wykonujące inwestycje ze wsparciem UE, inwestujące wyłącznie ze środków własnych oraz nieprowadzące inwestycji. We wszystkich badanych klasach nastąpił spadek obsady, gdyż tempo wzrostu areału było większe niż wzrost stada lub przy stałej powierzchni liczba utrzymywanych zwierząt ulegała zmniejszeniu. Największą skalą produkcji zwierzęcej charakteryzowały się podmioty wykonujące inwestycje współfinansowane ze środków UE, w których jednocześnie w badanym okresie nastąpił wzrost koncentracji produkcji. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Processes of Concentration in Sugar Industry
75%
W artykule przedstawiono przebieg i skutki procesów koncentracji w przemyśle cukrowniczym. Badaniami objęto procesy koncentracji rynku i koncentracji produkcji. Aktualna struktura podmiotowa rynku cukru jest efektem regulacji ustawowych i trwających kilkanaście lat przekształceń własnościowo-kapitałowych, które doprowadziły do powstania pięciu grup właścicielskich. W obrębie tych grup doszło do koncentracji produkcji, w efekcie której nastąpiła istotna poprawa wyników produkcyjno-technologicznych przemysłu cukrowniczego i jego bazy surowcowej. Sytuację przemysłu cukrowniczego w dużej mierze determinuje jego specyfika oraz uwarunkowania rynkowe, na które składają się ustawowe regulacje, czynniki popytowe i sytuacja na rynku światowym. Przeprowadzana obecnie reforma rynku cukru ma doprowadzić do spadku cen i zmniejszenia rozmiarów produkcji, co wymaga zaprzestania produkcji w kolejnych cukrowniach i podjęcia przez nie innych rodzajów działalności. Wymusza to dalsze procesy restrukturyzacji i koncentracji. Produkcję będą mogły kontynuować tylko najbardziej wydajne i nowoczesne cukrownie. (abstrakt oryginalny)
Wyrazem zachodzących zmian w wielkości i strukturze produkcji zwierzęcej jest różnokierunkowy rozwój pogłowia zwierząt gospodarskich i jego przestrzenne rozmieszczenie. Charakterystyczną cechą rozmieszczenia pogłowia zwierząt jest jego zróżnicowanie przestrzenne, będące wynikiem oddziaływania warunków przyrodniczych, historycznych, politycznych i czynników społeczno-ekonomicznych. Jednocześnie siła związków między wymienionymi warunkami i czynnikami a natężeniem chowu poszczególnych gatunków zwierząt jest różna, co wyraźnie można zaobserwować na ryc. 1-8 (na kolorowej wkładce). Niezależnie od kierunku i dynamiki zmian pogłowia obserwuje się stałą tendencję do koncentracji zwierząt gospodarskich na coraz mniejszej powierzchni, ale także stale powiększający się obszar ich dużego rozproszenia (dekoncentracji). (fragment tekstu)
Celem badań było określenie efektywności ekonomicznej podstawowych czynników produkcji (ziemi, pracy, kapitału) w zależności od liczby krów w stadzie. Podjęto próbę określenia współzależności między liczbą krów w stadzie a sytuacją dochodową gospodarstwach wyspecjalizowanych w produkcji mleka. Efekty ekonomiczne są konsekwencją wytworzonej i przeznaczonej na sprzedaż produkcji. W gospodarstwach rolniczych zalicza się do nich nadwyżkę bezpośrednią z gospodarstwa rolnego, wartość dodaną oraz dochód. Zgodnie z metodyką FADN w badaniach przyjęto dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego za podstawową kategorię oceny sytuacji materialnej gospodarstw i ich efektywności. Przeanalizowano m.in. wskaźnik dochodowości ziemi oraz ekonomiczną wydajność pracy. Zaprezentowano także dochody w przeliczeniu na krowę mleczną oraz kilogram wyprodukowanego mleka. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej literaturze ekonomicznej rozpowszechniona jest teza o obiektywnym charakterze procesów koncentracji produkcji w gospodarce socjalistycznej. Lansowany jest szeroko pogląd, że postępująca koncentracja produkcji, będąca wyrazem i warunkiem dynamiki sił produkcyjnych, stanowi prawidłowość systemu socjalistycznego. Gospodarka prowadzona na wielką skalę traktowana jest, przez większość autorów, jako synonim gospodarki nowoczesnej. Wyraża się równocześnie przekonanie, że w gospodarce socjalistycznej koncentracja produkcji odegrać może - poprzez realizowanie tzw. korzyści skali produkcji - istotną rolę w podnoszeniu efektywności gospodarowania.(fragment tekstu)
Zaprezentowano kształtowanie się cen mleka w Polsce na tle krajów UE, Nowej Zelandii i USA w latach 2006-2011. We wszystkich krajach, pomimo znacznych różnic w poziomie cen, wahania przybierały zgodny kierunek, co świadczy o globalnym charakterze powiązań poszczególnych rynków narodowych. Celem pracy było także określenie związku pomiędzy liczbą krów mlecznych utrzymywanych w gospodarstwie a ceną mleka. Przeanalizowano cennik mleka jednej z mleczarni z regionu Mazowsze i Podlasie, w celu zidentyfikowania czynników kształtujących cenę mleka w skupie. W analizowanym okresie zaobserwowano wzrost zmienności cen mleka na rynku europejskim i światowym (zjawisko szczególnie widoczne po 2007 r.). W gospodarstwach polskich poziom cen za mleko był dodatnio skorelowany z liczbą krów w stadzie. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Proces koncentracji produkcji w przemyśle polskim
75%
Gospodarka polska, będąc częścią systemu globalnego, podobnie jak inne gospodarki, ulega zjawisku koncentracji produkcji w przemyśle. Poziom koncentracji produkcji w polskim przemyśle ustabilizował się na dość wysokim poziomie, przy czym nie dotyczy ona wyłącznie sektorów, w których państwo prowadzi protekcjonistyczną politykę, ale również i tych, gdzie taka ochrona nie występuje. W rozwoju tego zjawiska istotną rolę odgrywają duże przedsiębiorstwa zagraniczne, które dążą do uzyskania dominującej pozycji na każdym rynku. Jednakże rodzime duże przedsiębiorstwa potrafią bronić swojej pozycji na krajowym rynku i często osiągają sukces w konkurowaniu z podmiotami zagranicznymi. Po części jest to wynikiem polityki gospodarczej państwa, mającej na celu ochronę rynku i przedsiębiorstw, szczególnie tych z udziałem skarbu państwa. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kwotowanie produkcji mleka - stan obecny oraz perspektywa likwidacji
75%
Celem opracowania było zaprezentowanie problematyki kwotowania produkcji mleka w Polsce w kontekście wielkości wynegocjowanych limitów produkcyjnych, zmian jakie zaszły w produkcji mleka w latach 2004-2007 oraz konsekwencji likwidacji systemu limitowania produkcji. Na podstawie przeprowadzonych badań dokonano pozytywnej oceny wielkości przyznanych Polsce limitów produkcyjnych. W latach 2004-2007 zaobserwowana silne zdynamizowanie procesów koncentracji produkcji mleka na poziomie gospodarstw rolniczych, przy jednoczesnym wysokim stanie skoncentrowania produkcji na poziomie kraju w poszczególnych regionach. Na podstawie przeprowadzonej analizy wysunięto tezę o braku istotnego znaczenia likwidacji systemu kwotowania produkcji mleka dla polskich rolników. (abstrakt oryginalny)
Koncentracja produkcji jest jedna z cech charakterystycznych rozwoju gospodarczego ostatnich kilkudziesięciu lat. Zakres zmian, które dokonały się w przemyśle lekkim jest bardzo jest bardzo znaczny. Uwarunkowane one były różnorodnymi przyczynami, głównie zaś zakresem i rozmiarami zmian zachodzących w ogólnych warunkach gospodarczych. Przeobrażenia w strukturze organizacyjnej centralnych władz gospodarczych , różne w poszczególnych okresach naczelne zadania gospodarcze, różne warunki rynkowe i stopień zaspokojenia potrzeb, wreszcie różnice w poziomie kwalifikacji zawodowych kadr technicznych i ekonomicznych, prowadziły do przekształceń strukturalnych w przemyśle lekkim.(fragment tekstu)
16
Content available remote Procesy koncentracji produkcji w polskim przemyśle cukrowniczym
75%
Przedstawiono przebieg procesów koncentracji produkcji cukru w polskim przemyśle cukrowniczym na tle największych producentów w UE. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Koncentracja produkcji w polskim przemyśle spożywczym
75%
W polskim przemyśle spożywczym trwają procesy koncentracji i konsolidacji przejawiające się w przejmowaniu przedsiębiorstw tego przemysłu przez krajowych i międzynarodowych inwestorów. Doprowadziły one do znacznej koncentracji w niektórych działach przemysłu spożywczego, a szczególnie w produkcji piwa, wina oraz wyrobów tytoniowych. Jednak stopień koncentracji przemysłu spożywczego jest wyraźnie mniejszy niż całego przemysłu przetwórczego. Wynika to ze specyfiki produkcji żywności charakteryzującej się między innymi relatywnie małą majątkochłonnością i dużą pracochłoonnością, silnym powiązaniem zakładów przetwórczych z rynkami lokalnymi oraz różnorodnością asortymentową i krótkimi seriami produkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie uwarunkowań i przejawów procesów koncentracji w przetwórstwie produktów roślinnych w wybranych krajach UE. W szczególności analiza powinna określić kierunki zmian w strukturze podmiotowej przetwórstwa produktów roślinnych w krajach UE i zmiany w strukturze przetwórstwa spożywczego w Polsce w latach 1998-2003. Badaniem zostały objęte te sfery przetwórstwa spożywczego, które zajmują się przerobem produktów roślinnych. Podstawą źródłową badań byty dane Eurostatu, GUS i analizy sektorowe poszczególnych branż przetwórstwa spożywczego. (oryg. streszcz.)
Wartość rocznych obrotów na światowym rynku kabli ocenia się na ponad 70 mld USD. Sektor ten uchodzi za jeden z bardziej dojrzałych, zwłaszcza tam, gdzie występuje jako surowiec aluminium i miedź. Obroty tymi wyrobami utrzymują się na stałym poziomie, lub nieco się zmniejszają. Za to na rynku światłowowdów nawet w okresach gorszej koniunktury notuje się wysoką dynamikę wzrostu.
Artykuł wskazuje na możliwość przemiany roli zagranicznych fabryk z niskokosztowych obiektów produkcyjnych w wiodące centra doskonałych procesów. Po pierwsze, autorka nakreśla zmiany w geograficznym zasięgu i konfiguracji globalnych sieci produkcji, podkreślając ważność tzw. krajów niskokosztowych zlokalizowanych w Azji Południowej i Wschodniej, Europie Środkowej i Wschodniej, jak również w Ameryce Środkowej i Południowej. Po drugie, została wyjaśniona ewolucja roli zagranicznych fabryk w świetle metodologii zaproponowanej przez K. Ferdowsa. Dodatkowo zaprezentowano studium przypadku firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jako ilustrację doskonałości procesowej w globalnej sieci produkcji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.