Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konflikt interesów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Artykuł stanowi wprowadzenie do podstawowych zagadnień związanych z problematyką międzynarodową w myśli Carla Schmitta. Zarysowane zostają pojęcie nomosu Ziemi, przekształcenia w obrębie Jus Publicum Europaeum oraz nieróżnicujące pojęcie wojny. Schmitt przypisuje szczególne znaczenie przemianie pojęcia wojny w nowożytnej historii Europy. Rzeczony proces historyczny jest głównym tematem tekstu wraz z pokrewnymi zagadnieniami odsyłającymi do natury nowożytnego państwa i ładu międzynarodowego. (abstrakt oryginalny)
Klasycy socjalizmu zakładali, że zniesienie własności prywatnej wyeliminuje podstawę występowania konfliktu pomiędzy interesem ogółu społeczeństwa a interesem grupowym. Okazało się jednak, że likwidacja własności prywatnej nie oznacza eliminacji tego typu konfliktów, a w niektórych okresach stają się one jeszcze bardziej widoczne. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy można to zmienić? Celem artykułu jest odpowiedź na te pytania.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest problematyka związana z wykonywaniem prawa głosu przez akcjonariusza. Artykuł skupia się na wykładni art. 413 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym akcjonariusz nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby, głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki z jakiegokolwiek tytułu, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu pomiędzy nim a spółką. Autor omawia zakres podmiotowy i przedmiotowy powyższej regulacji prawnej, jak również rozważa skutki naruszenia tego przepisu w kontekście zaskarżenia podjętej w ten sposób uchwały walnego zgromadzenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto wyjaśnienia na temat pojęcia suwerenności na tle członkostwa krajów w Unii Europejskiej. Omówiono potrzeby przekazywania części suwerenności państw w celu utworzenia Wspólnej Europy.
W warunkach konfliktu interesów gospodarczych przedsiębiorstw działających na rynku, racjonalność wyborów strategii działania, a tym samym podejmowania decyzji staje się sprawą o priorytetowym dla nich znaczeniu. Wiele zastanych rozwiązań w tej sprawie teoretyczny ma tylko charakter, a mimo to jest zalecanych do praktycznego ich stosowania. Jak wtedy mają działać przedsiębiorstwa i w oparciu o jakie sposoby postępowania, aby działać sprawnie i aby podejmowane przez nie działania można było nazwać z powodzeniem racjonalnymi. Strategie mieszane stosowane przez przedsiębiorstwa (graczy rynkowych), sprawnymi w działaniu być nie mogą, bowiem zakładają, w przypadku rozpatrywania dwóch na ten przykład graczy, obustronny dobór losowy strategii działania za każdym razem. Na dłuższą metę tego rodzaju czynione działania mogą przynieść przedsiębiorstwom znaczne tylko straty. Na uwagę zasługuje tedy ukierunkowane wyłącznie działanie i wybór takich oto strategii przez przedsiębiorstwa, które to strategie w danych warunkach gospodarczych mogą okazać się najbardziej optymalne przy próbie ich wdrażania do praktyki, tak w okresie krótko jak i długoterminowym.
Artykuł ma na celu wykazanie, iż wewnętrzna słabość Unii Europejskiej jako organizacji, uniemożliwiająca skuteczne zarządzanie strategiczne, wynika z braku jednolitej tożsamości organizacyjnej. Rządy państw narodowych spowalniają rozwój metody wspólnotowej, traktując własne interesy jako nadrzędne. Dlatego też przeciwdziałają one politykom unijnym, utrudniając wdrażanie europejskich regulacji. Wykształcenie odpowiedniej, postnarodowej kultury organizacyjnej pozwoli na zniwelowanie braku spójności oraz równowagi wewnętrznej i zewnętrznej w UE, a także umożliwi skuteczne wdrażanie europejskich strategii rozwoju. Zarządzanie tożsamością winno być więc integralnym elementem procesu zarządzania strategicznego.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja konfliktów interesów wpisanych w działalność agencji ratingowych oraz ocena, na ile wpływają one na jakość ocen wydawanych przez te instytucje. Jednocześnie weryfikacji poddano hipotezę o możliwości znalezienia rozwiązań, mieszczących się w spektrum wdrożonych rozważanych lub dyskutowanych w literaturze przedmiotu regulacji nadzorczych, które te konflikty załagodzą. Analiza przeprowadzona w badaniu uwzględnia również potencjalne negatywne efekty zewnętrzne (ang. negative externality costs) wynikające z zastosowania w praktyce działań redukujących konflikty interesów.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Etyczne wyzwania w przemyśle farmaceutycznym : zarys problematyki
75%
Czy Internet i współczesna medycyna mają ze sobą coś wspólnego? Carl Elliot - profesor Centrum Bioetyki Uniwersytetu Minnesoty - uważa, że bardzo dużo. Niezastąpiony w codziennym życiu i niezwykle pożyteczny Internet pełen jest agresywnych reklam, spamu, fałszywych wiadomości i wirusów - z tego powodu włączając komputer, świadomi tych zagrożeń użytkownicy sieci, uruchamiają jednocześnie programy antywirusowe, nie wierzą choćby w przesyłane pocztą elektroniczną oferty darmowych kredytów i tworzą skomplikowane hasła do swoich wirtualnych kont bankowych. Według amerykańskiego bioetyka, będąc u lekarza potrzebujemy dokładnie tyle samo ostrożności co surfując po Internecie. Podejrzliwość nie powinna nas opuszczać nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także w aptece, w czasie studiowania prasy medycznej, na konferencjach naukowych czy w trakcie słuchania wykładów profesorów medycyny. Dlaczego mamy być aż tak nieufni? W systemie wytwarzania oraz dopuszczania na rynek nowych leków, aż roi się od konfliktów interesów i innych potencjalnych zagrożeń. Celem niniejszego tekstu nie jest podważanie autorytetu całości współczesnej medycyny czy też negowanie pożytecznych konsekwencji istnienia przemysłu lekowego. Autorka artykułu koncentruje się na tych aspektach działalności branży farmaceutycznej, które wymagają refleksji moralnej i - być może - zmian w regulacjach prawnych. (fragment tekstu)
Dylemat więźnia jest jednym z najpopularniejszych modeli wypracowanych przez teorię gier, który jest wykorzystywany do analizy przebiegu konfliktu, procesu negocjacji i realizacji ewentualnego porozumienia zawartego w ich wyniku. Niniejszy artykuł ukazuje aspekty mające wpływ na zachowanie stron biorących udział w tego typu grze. Przedstawione w pierwszej części artykułu uwarunkowania dylematu więźnia ukazują jego najistotniejsze cechy. Dalsza część artykułu, na podstawie analizy piśmiennictwa dotyczącego poruszanych zagadnień i syntezy wyciągniętych stąd wniosków, wskazuje uwarunkowania konkretnych zachowań graczy, wzajemny wpływ na siebie tych uwarunkowań. Okazuje się, że możliwe staje się określenie wskazówek pozwalających stronom uzyskać wpływ na przebieg i wynik gry. Pojawia się możliwość przewidzenia efektu końcowego gry, która toczy się w określonych warunkach. Realne staje się porzucenie konfrontacji, będącej w tej grze dominującą strategią, ustalenie i uzyskanie warunków skłaniających strony będące w konflikcie do współdziałania, będącego istotą porozumienia negocjacyjnego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja i charakterystyka konfliktów interesów występujących w hotelach w kontekście koncepcji CSR. Jako efekt przeglądu literatury przedstawiona została istota konfliktów interesów w organizacjach, ich przyczyny i rodzaje oraz pojęcie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (CSR) i charakterystyka interesariuszy. Kolejne rozdziały powstały w wyniku obserwacji uczestniczącej i na podstawie doświadczeń autora - pracownika przedsiębiorstwa hotelarskiego. Wyjaśniono pojęcie hotelu, scharakteryzowano jego interesariuszy oraz ich oczekiwania w kontekście koncepcji CSR. W ostatnim punkcie przedstawiono rodzaje konfliktów interesów występujących w hotelu pomiędzy grupami interesariuszy. Z rozważań wynika, że z realizacją koncepcji CSR w hotelach wiąże się występowanie konfliktów interesów. Jednak rzetelna identyfikacja interesariuszy i ich oczekiwań oraz odpowiedni proces komunikowania się z nimi może pozwolić na uniknięcie niektórych konfliktów lub efektywne i szybkie ich rozwiązanie.(abstrakt oryginalny)
Autor rekonstruuje koncepcje wroga publicznego, przejawiające się w praktyce politycznej pięciu wybranych przywódców polskich partii politycznych z ostatniego ćwierćwiecza, którzy w jego opinii najpełniej wprowadzili ideę wroga do polskiej polityki, a w finale uzupełnia te charakterystyki krótkim komentarzem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy kwestii efektywnego rozwiązania konfliktów pojawiających się na poziomie realizacji inwestycji dla celów publicznych. Problem zagraża realizacji istotnych zadań gospodarczych w wielu sytuacjach, i to sprawiło, że autor postanowił przeprowadzić badania naukowe w celu optymalizacji metod rozwiązywania konfliktów. Badanie ma na celu odpowiedzieć na pytanie: co jeśli jest zależność między efektywnością realizacji umów w kontekście konfliktu interesów a posiadaniem konfrontacyjnych lub innowacyjnych strategii rozwiązania. Badania przeprowadzono w naturalnych warunkach konfliktu interesów w związku z rozwojem infrastruktury przesyłowej o znaczeniu strategicznym dla Polski.
Przepis art. 18 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadził zakaz wynagradzania ubezpieczającego oraz osób reprezentujących ubezpieczającego w ubezpieczeniu na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniu grupowym, w związku z oferowaniem możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub czynnościami związanymi z wykonywaniem umów ubezpieczenia. Przepis ten zrodził wiele wątpliwości w praktyce oraz stał się źródłem dyskusji w nauce prawa. Jego właściwa interpretacja wymaga uwzględnienia genezy tej regulacji prawnej, a w szczególności stanowisk prezentowanych przez Rzecznika Ubezpieczonych i Komisję Nadzoru Finansowego w okresie poprzedzającym uchwalenie wspomnianej ustawy, jak również przebiegu prac legislacyjnych. Dopiero przez pryzmat intencji leżących u podstaw tego przepisu możliwe jest dokonanie jego właściwej interpretacji. Celem deklarowanym przez prawodawcę było bowiem wyeliminowanie z praktyki obrotu rozwiązania polegającego na pobieraniu wynagrodzenia przez ubezpieczającego w sytuacji, w której faktyczna rola ubezpieczającego postrzegana mogłaby być jako zbliżona do roli pośrednika ubezpieczeniowego. Paradoksalnie jednak wprowadzenie w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej art. 18 pozwala stawiać tezę, że prawodawca przesądził, iż praktyka wynagradzania ubezpieczającego w ubezpieczeniu grupowym nie pozwala sama przez się na kwalifikowanie jego działalności jako pośrednictwa ubezpieczeniowego. Gdyby tak bowiem było, do zakwestionowania tej praktyki wystarczałyby obowiązujące już przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym i nie byłaby potrzebna kolejna regulacja prawna powtarzająca zakaz wynikający ze wspomnianych przepisów. Niniejszy artykuł stanowi również analizę kluczowych problemów interpretacyjnych powstających na gruncie art. 18, a w szczególności zagadnienia rozumienia "innych korzyści", problemu związku "innych korzyści" z "czynnościami polegającymi na oferowaniu możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub z wykonywaniem umowy ubezpieczenia", dopuszczalnością wypłacania kurtażu z tytułu umów ubezpieczenia grupowego brokerom ubezpieczeniowym, którzy pośredniczyli przy ich zawarciu, a także interpretacji wyjątków od zakazu wynikającego z art. 18 ust. 1 i 2 przewidzianego w ust. 3 tego artykułu. (abstrakt oryginalny)
Opis i usprawnianie realizacji kontaktów menedżerskich ujmowanych w wąskim znaczeniu opierało się dotychczas głównie na przesłankach prawnych oraz uproszczonej ocenie ekonomicznej. W niedostatecznym stopniu uwzględniano takie koncepcje, jak: teoria kontraktów niekompletnych, teoria kosztów transakcji, problem agencji oraz wynikające z nich teoretyczne i praktyczne propozycje podziału ryzyka w kontraktach. Celem opracowania jest przedstawienie wstępnej koncepcji usprawniania przygotowania i realizacji kontraktów menedżerskich. Wykorzystuje się w niej zarówno w miarę dobrze znane wymagania dla skutecznego przygotowania i realizacji kontraktów, jak i teorie stanowiące podstawę opisu i rozważań o charakterze normatywnym. Potwierdzona została teza, że usprawnienie przygotowania i realizacji konfliktów menedżerskich, tak w szerokim, jak i w wąskim rozumieniu sprowadzić można w znaczącym stopniu do skutecznego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi przyczynek do uporządkowania i rozbudowy wiedzy w zakresie decyzji o podejmowaniu ryzyka przez zakład ubezpieczeń w warunkach sprzeczności celów interesariuszy zakładu, co stanowi nową perspektywę spojrzenia na ryzyko zakładu ubezpieczeń w literaturze polskiej. Opracowanie przedstawia syntetycznie rezultaty podejmowania ryzyka związanego z poziomem funduszu ubezpieczeniowego oraz ryzyka inwestycyjnego dla trzech wiodących grup interesariuszy: akcjonariuszy zakładu, menedżerów oraz ubezpieczonych. W artykule naświetlono konflikt interesów związany z asymetrią rozkładu korzyści i kosztów płynących z podejmowania ryzyka, możliwości wpływania przez interesariuszy na decyzje zakładu oraz rolę wymogów kapitałowych w redukcji tej asymetrii. Opracowanie jest oparte na analizie literatury światowej i porządkuje dorobek dyskusji naukowej w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja podjętych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych interwencji w przypadku zagrożenia interesów inwestorów indywidualnych. (fragment tekstu)
Decyzje o realizacji fuzji lub przejęcia należą do najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych. Powodują wiele zmian nie tylko w obszarze ekonomicznym, ale także społecznym. Ważny jest problem ukrytej informacji, wynikającej z niepewności otoczenia. Asymetria ta może przejawiać się na skutek podjęcia przez agenta działania, którego przebieg lub wynik nie są znane pryncypałowi (tzw. ukryte działanie menedżera). Szczególne konsekwencje stwarza charakter transakcji (przyjazny czy wrogi) oraz towarzyszące temu konflikty interesów. Celem artykułu jest - podjęta na podstawie literatury przedmiotu - próba identyfikacji potencjalnych konfliktów interesów w procesach fuzji i przejęć. (abstrakt oryginalny)
Kraje podejmujące działania służące unowocześnieniu sektora energii niejednokrotnie podczas realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze napotykają w swych działaniach opór części społeczeństwa związany z wystąpieniem syndromu NIMBY. Przełamywanie tego oporu jest jednym z warunków realizacji inwestycji. W artykule scharakteryzowano istotę, syndromu NIMBY oraz pokazano uwarunkowania związane z jego występowaniem. W końcowej części artykułu przedstawiono zbiór działań, które mogą umożliwić przezwyciężenie oporu społecznego związanego z wystąpieniem tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano konflikt handlowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, dotyczący zdobywania nowych rynków. Przedmiotem większości nieporozumień było rolnictwo, a najnowsze konflikty pomiędzy UE a USA dotyczą: handlu produktami zmodyfikowanymi genetycznie, dopłat do subsydiów w przemyśle lotniczym oraz audio-wizualnym oraz tzw. "wojny bazarowej".
Przedmiotem analizy jest problem konfliktów występujących w kanałach dystrybucji. Zdaniem autora najistotniejszymi uwarunkowaniami, które mają wpływ na ujawnienie się i przebieg konfliktów kanałach dystrybucji są: postawa członków kanału w różnych aspektach marketingowego oddziaływania na rynek, zajmowana pozycja organizacji w strukturze i hierarchii kanału oraz siły powiązań formalnych i nieformalnych pomiędzy członkami kanału dystrybucji.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.