Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencja handlowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Handel detaliczny jako determinanta rozwoju e-sklepów
100%
Wobec boomu związanego z dynamicznym rozwojem handlu internetowego, rodzi się pytanie, czy nowa forma dystrybucji nie zagraża handlowi tradycyjnemu i jaki wpływ ta działalność wywiera na zmiany w handlu elektronicznym. Uwzględniając powyższe, w niniejszym opracowaniu postawiono tezę zakładającą, że rozwój handlu internetowego uzależniony jest w dużej mierze od handlu tradycyjnego, który niejednokrotnie stanowi główną bazę oceny atrakcyjności oferty sklepów internetowych. Celem opracowania była próba wykazania roli handlu stacjonarnego w rozwoju sprzedaży w sieci oraz wskazania obszarów budowania przewagi konkurencyjnej e-sklepów. Źródłem prezentowanych wyników są badania własne przeprowadzone w I kwartale 2016 roku na próbie 350 respondentów, mieszkańców województwa podkarpackiego. Badaną próbę wyodrębniono, wykorzystując dobór kwotowy, odzwierciedlający strukturę populacji województwa podkarpackiego. Przy wyznaczaniu kwot uwzględniono takie cechy respondenta jak: płeć, wiek (w przedziałach 18-24, 25-39, 40-59, 60 i więcej lat) oraz miejsce zamieszkania (wieś, miasto do 20 tys., miasto 20-50 tys., miasto 50-100 tys. i miasto powyżej 100 tys. mieszkańców) respondentów. Z uwagi na regionalny zasięg badania wyników zawartych w niniejszym opracowaniu nie należy uogólniać na populację generalną.(fragment tekstu)
2
Content available remote Competition between Chinese and United States Companies in the Internet Market
100%
World's Internet market is dominated by the companies based in United States, but fast growing Chinese companies try to challenge them, and already took the second position. Their success is based on economies of scale and network effects gained thanks to their operations in the Chinese market. This two strategic advantages enable Chinese companies to successfully compete in the global Internet market. Research presented in this paper positively verifies hypothesis that PRC authorities contribute to the success of its companies through discriminatory practices, that do not allow foreign corporations to expand their operations in the Chinese market.(original abstract)
W opracowaniu skoncentrowano się na ocenie pozycji konkurencyjnej Polski w handlu rolno-spożywczym. Z przeprowadzonej analizy wynika, że od kilkunastu lat rośnie udział Polski w międzynarodowym handlu towarami rolno-spożywczymi. Dobrą kondycję polskiego sektora rolno-spożywczego potwierdzają analiza ujawnionych przewag komparatywnych oraz analiza intensywności handlu wewnątrzgałęziowego. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Intensywność konkurencji na rynku prasy codziennej w ocenach wydawców
100%
W artykule zaprezentowano wyniki badań własnych autora przeprowadzonych wśród wydawców prasy określające poziom intensywności konkurencji na rynku ogólnopolskiej prasy codziennej. Na wstępie przedstawiono rezultaty badań dotyczące intensywności konkurencji na tym rynku, w podziale na rywalizację wewnątrz sektora z uwzględnieniem koncepcji "5 sił" Portera oraz konkurencję ze strony produktów substytucyjnych. Zaprezentowano także najczęściej stosowane działania wskazane przez wydawców, jak również dokonano charakterystyki poszczególnych działań, których celem jest umocnienie pozycji konkurencyjnej. Zaprezentowano również najistotniejsze działania promocyjne wykorzystywane przez wydawców prasy codziennej. W zakończeniu artykułu przedstawiono szanse i zagrożenia wpływające na dalsze efektywne funkcjonowanie podmiotów na rynku prasowym.(abstrakt oryginalny)
Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Afryki. Jednak od początku globalnego kryzysu finansowego, systematycznie traci swoją przewagę nad gospodarkami wschodzącymi w handlu z krajami afrykańskimi. Od 2007 roku wymiana handlowa Chin, Indii, Brazylii i Turcji z 34 najsłabiej rozwiniętymi krajami Afryki przewyższa wymianę Unii Europejskiej z LDCs. Gospodarki wschodzące nie tylko rywalizują między sobą o afrykańskie surowce, rynki zbytu i wpływy na kontynencie, ale stanowią zagrożenie dla pozycji i interesów Europy w Afryce. W artykule pokazano skalę i trendy w handlu dobrami między krajami Unii Europejskiej i 54 krajami afrykańskimi oraz 4 gospodarkami wschodzącymi (Chiny, Indie, Brazylia, Turcja) i Afryką w latach 2000-2013. Wymianę handlową między stronami zbadano na podstawie danych UN Comtrade Database. Relacje handlowe Unii Europejskiej z Afryką są bardzo złożone. Unia prowadzi negocjacje z poszczególnymi krajami, grupami krajów i Unią Afrykańską. Deklaruje partnerstwo w stosunkach z Afryką, naciska na wielostronną liberalizację handlu przez kraje afrykańskie, ale sama wciąż stosuje protekcjonistyczną politykę wewnętrzną. Przeznacza coraz większe kwoty na pomoc dla Afryki. Jednak otrzymanie pomocy uwarunkowane jest spełnieniem szeregu różnych kryteriów. Gospodarki wschodzące traktują kraje afrykańskie jako równorzędnych partnerów, rozwijają współpracę Południe-Południe i nie ingerują w sprawy wewnętrzne swoich partnerów handlowych. Systematycznie zwiększają pomoc rozwojową nie stawiając przy tym warunków politycznych. Zarówno UE, jak i gospodarki wschodzące, łączą politykę handlową z polityką rozwojową i inwestycyjną. Wydaje się jednak, że gospodarki wschodzące znalazły efektywniejszy sposób.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu otwarcia hipermarketu Auchan w Sosnowcu na kondycję lokalnych małych firm handlowych. Dla uzyskania w miarę pełnego obrazu aktualnej sytuacji w Sosnowcu zaprezentowana analiza ma charakter zarówno ogólny, jak i szczegółowy. Badaniami objęto lata 1999-2002. Ogólna analiza obejmuje wszystkie podmioty prowadzące działalność handlową na terenie całego miasta, dla których hipermarket Auchan, mimo odległego położenia, stanowi również konkurencję. Konkurencyjność wynika z dostarczania przez hipermarket podobnych lub takich samych asortymentów produktów, zarówno artykułów żywnościowych (łącznie z artykułami świeżymi), jak i nieżywnościowych. Badaniami szczegółowymi objęto małe firmy handlowe zlokalizowane w sąsiedztwie hipermarketu Auchan znajdujące się w odległości od 1 do 5 km od hipermarketu. Analizą objęto małe firmy handlowe reprezentujące pięć wybranych branż, zlokalizowane zarówno na trasie przejazdu autobusu do hipermarketu Auchan, jak i poza nią. (fragment tekstu)
Na początku artykułu opisano sposób obliczania wskaźników (relacji) eksportowo-importowych, które są powszechnie stosowanymi miernikami pozycji konkurencyjnej dotyczącymi obrotów w ujęciu ogólnym oraz w przekroju grup towarowych. Następnie szczegółowo przeanalizowano kształtowanie się zmian udziałów Polski na rynkach wybranych partnerów handlowych: Niemiec, Rosji i Ukrainy.
Koncepcja metaproduktu, coraz częściej wykorzystywana jako strategia konkurowania w handlu internetowym, przyczynia się do powstania istotnych przeobrażeń na e-rynku - modyfikacji ulegają relacje i więzi zachodzące pomiędzy przedsiębiorstwami funkcjonującymi w ramach danego sektora, intensywnie rozwija się konwergencja branż egzemplifikowana ścisłą współpracą i tworzeniem wspólnej oferty w e-handlu, redefiniowana jest rola klienta, który staje się współtwórcą produktu, oraz jego sprzedawcy poprzez działania afiliacyjne. Celem artykułu jest, poza sprecyzowaniem pojęcia produktu informacyjnego oraz metaproduktu, wskazanie ich znaczenia jako strategii konkurowania przedsiębiorstw w e-handlu, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia organizacji sieciowych. Opisany zostanie potencjał sieci afiliacyjnych, których rozwój potwierdza w praktyce konieczność redefiniowania roli i znaczenia klienta funkcjonującego on-line. Główna teza artykułu jest następująca: "koncepcja metaproduktu występującego w e-handlu wpływa na obraz e-rynku, determinując kształt i zakres sieci powiązań pomiędzy przedsiębiorstwem, jego dostawcami, partnerami biznesowymi oraz klientami". (abstrakt oryginalny)
Do specjalizacji handlu detalicznego na rynku artykułów nieżywnościowych przyczyniają się nie tylko czynniki popytowo-podażowe, ale również rozwój ośrodków handlowych. Obserwacje i analizy zmian profili asortymentowych sklepów funkcjonujących na polskim rynku artykułów nieżywnościowych pozwalają na wyodrębnienie głównych tendencji specjalizacji handlu detalicznego. W zestawieniu podano charakterystyczne dla obecnego etapu rozwoju handlu podstawowe rodzaje specjalizacji i znaczące sieci sklepów je reprezentujące. Klasyfikacja grup sklepów ze względu na rodzaj specjalizacji uwzględnia zarówno nowoczesne kierunki przemian asortymentowych, jak też zmiany o charakterze głównie jakościowym.
Rynek usług telefonii komórkowej w Polsce staje się obszarem silnej rywalizacji funkcjonujących na nim podmiotów gospodarczych. Konkurencja między nimi ma miejsce w dwóch sferach: przy świadczeniu usług telefonii komórkowej abonentom końcowym i dostarczaniu dostępu do infrastruktury usługowej operatorom niedysponującym własną siecią telekomunikacyjną. Każda z przedstawionych form konkurencji istniejących na rynku usług telefonii komórkowej charakteryzuje się odmienną specyfiką działalności, innym wymiarem podmiotowym i wymaga od operatorów telekomunikacyjnych stosowania odmiennych działań marketingowych, bez wykorzystania których osiągnięcie sukcesu rynkowego nie jest moŜliwe. W artykule przedstawiono podstawowe działania marketingowe moŜliwe do zastosowania przez operatorów telekomunikacyjnych prowadzących działalność gospodarczą na rynku usług telefonii komórkowej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Eurostat sources document that Chinese bilateral trade with the European Union (EU) has quadrupled since the year 2000. While China has become the centre of attention for its trade expansion in numerous consumer and manufactured goods. A further feature concerns its trade in products more purposely suited to industrial production, transport and which contain medium and higher shares of technology. This work finds that the export of these commodities to the EU has increased rapidly as a share of total exports between 2007 and 2011, while the EU share has in fact declined. The structure and type products exchanged from this sector is categorized by the United Nations under the heading of "Machinery & Transport Equipment" and play a large role in determining the extent and nature of a country's integration into global supply and production networks. This paper questions the latter in respect of Chinese bilateral trade co-operation with the European Union. (original abstract)
Celem publikacji jest podkreślenie znaczenia dla organizacji zasobów wiedzy o rynku i jego potrzebach w kontekście kreowania innowacji produktowych, zgodnych z preferencjami jej adresatów. (fragment tekstU0
13
84%
Celem artykułu jest ukazanie zmieniającej się roli sektora wytwórczego w gospodarkach wybranych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem analizy wpływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Aby odnieść się do postulatu o konieczności reindustrializacji gospodarek krajów wysoko rozwiniętych, przeprowadzono również analizę wybranych mierników poziomu konkurencyjności krajów. Artykuł składa się z trzech części, z których pierwsza poświęcona jest analizie zmian struktury PKB pod kątem roli przemysłu wytwórczego, druga - porównaniu strumieni napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich, a w trzeciej przeanalizowano wartości wskaźników międzynarodowej specjalizacji (TC) i ujawnionych korzyści komparatywnych (RCA) wybranych krajów dla towarów wysoko zaawansowanych technicznie oraz wyspecjalizowanych usług biznesowych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w ostatnich dwóch dekadach nastąpiła znaczna dezindustrializacja krajów wysoko rozwiniętych w porównaniu z szybko rozwijającymi się krajami azjatyckimi i BRICS, a pogarszająca się ich konkurencyjność uzasadnia podjęcie działań zmierzających do reindustrializacji, zwłaszcza w świetle występujących coraz częściej ponadregionalnych kryzysów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie odnosi się do kontrowersyjnego zagadnienia rozstrzygnięcia kolizji pomiędzy zarejestrowanym znakiem towarowym a niezarejestrowanym oznaczeniem wcześniej używanym przez osobę trzecią w funkcji odróżnienia handlowego pochodzenia towarów lub usług bądź też jako oznaczenie przedsiębiorstwa, objętych ochroną deliktową zgodnie z przepisami dotyczącymi nieuczciwej konkurencji. Wyrażony został pogląd, zgodnie z którym istnienie prawa ochronnego na znak towarowy wyłącza bezprawność jego używania przez uprawnionego, a stanowisko przeciwne stoi w sprzeczności z przepisami unijnego prawa znaków towarowych.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Pozycja konkurencyjna wybranych regionalnych ugrupowań handlowych
84%
W pracy podjęto próbę określenia pozycji konkurencyjnej na globalnym rynku rolno-żywnościowym trzech amerykańskich ugrupowań CACM, MERCOSUR i NAFTA w świetle wybranych mierników dotyczących PKB, wydajności i handlu zagranicznego. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że w badanym okresie wzrosła pozycja konkurencyjna na globalnym rynku rolno-żywnościowym ugrupowania MERCOSUR. W ugrupowaniu tym, w porównaniu z NAFTA i CACM, nastąpiła największa poprawa PKB per capita oraz wydajności pracy w rolnictwie. Ponadto, tylko udział obrotów rolno-żywnościowych MERCOSUR w obrotach światowych wzrósł w warunkach większej dynamiki wymiany z krajami trzecimi w porównaniu z pozostałymi ugrupowaniami. (abstrakt oryginalny)
Podsumowując, można stwierdzić, że w ostatnich latach dochodzi do istotnych zmian w sposobie prowadzenia działań marketingowych przez duże przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Starają się one w różny sposób wzmocnić swoją pozycję wobec konkurentów i dostawców oraz poprawić skuteczność i efektywność oddziaływania na nabywców. W artykule wskazano, że zmiany w działaniach marketingowych dużych przedsiębiorstw handlu detalicznego towarzyszą dążeniu tych podmiotów do: poprawy wizerunku, powiększania udziału przedsiębiorstwa w korzyściach wynikających z kształtowania i doprowadzania produktów do nabywców, podnoszenia skuteczności oddziaływania na klientów w punktach sprzedaży detalicznej, a także rozszerzania skali i zakresu działalności. Następnie starano się scharakteryzować zmiany w działaniach marketingowych związane z podążaniem przez detalistów w wymienionych wyżej kierunkach. W artykule skoncentrowano uwagę na dużych, posiadających wiele sklepów, przedsiębiorstwach handlu detalicznego. Mniejsi detaliści mają bardziej ograniczone możliwości wprowadzania zmian w działaniach marketingowych (choćby ze względu na mniejszą skalę działalności, mniejsze środki finansowe oraz słabszą pozycję na rynku). Małe przedsiębiorstwa handlu detalicznego często nie wytrzymują konkurencji z dużymi przedsiębiorstwami, posiadającymi wiele punktów sprzedaży i działającymi w wielu krajach. W celu skuteczniejszego konkurowania powinny one podejmować działania zmierzające do wzmocnienia swojej pozycji na rynku poprzez współpracę lub łączenie się z innymi małymi przedsiębiorstwami handlowymi, a także w większym zakresie i w sposób bardziej przemyślany stosować działania marketingowe. Wiele małych przedsiębiorstw handlu detalicznego może zagospodarowywać nisze rynkowe, niedostrzegane przez duże przedsiębiorstwa oferujące produkty dla dużych segmentów rynku, a także koncentrować się na jakości oferowanych produktów i dobrym poziomie obsługi klienta. Dobre rozpoznanie potrzeb klientów, w tym zwłaszcza segmentów, których potrzeby nie są w pełni zaspokojone,(fragment tekstu)
Wielkopowierzchniowe firmy handlowe prowadzą politykę marketingu masowego, chociaż można zauważyć częściowe segmentowanie rynku, np. na podstawie kryterium ekonomicznego wyraźne obsługiwanie segmentu dolnego (najbiedniejsi konsumenci/nabywcy). W plasowaniu są stosowane zabiegi mające wytworzyć w świadomości konsumentów zamierzony obraz. W przypadku tanich marek jest to plasowanie wyróżniające typu TBP (tanio i pewnie). W strategii konkurencji można przyjąć, że są one budowane na poziomie całych firm globalnych i polegają w głównej mierze na przywództwie kosztowym zgodnie z logiką przedsiębiorstw realizujących strategie globalne. Na polskim rynku stylem tej konkurencji jest styl młodego lidera, który poprzez nowatorskie rozwiązania, elastyczne nastawienie do otoczenia rynkowego buduje swoją strategię działania. Zarządzanie kanałami dystrybucji ma zdecydowanie aktywny charakter, sieci stają się integratorami tych kanałów. Strategia lokalizacji (o czym już wspomniano) ma charakter selektywny z prostej przyczyny - obsługiwane rynki mają określony potencjał zakupowy. (fragment tekstu)
Przedmiotem analizy w tym rozdziale są praktyki marketingowe wybranych krajowych firm handlowych oraz ich podstawy teoretyczne. Rozwój gospodarki rynkowej w Polsce, w tym zmiany zachodzące w sferze handlu przyczyniają się do rozwijania określonych praktyk marketingowych przez firmy krajowe. Stają się one czynnikiem pobudzającym i gwarantującym ich dalszy rozwój, jeśli są dostosowane do potrzeb i wymogów współczesnego rynku bądź czynnikiem hamującym, jeśli za tymi wymogami nie podążają. W analizie tej przyjęto założenie, że badane, wybrane praktyki marketingowe są związane z wiedzą marketingową i jej podstawami teoretycznymi. Ich istotą jest wdrożenie tych działań, których widocznym efektem jest sukces rynkowy, umożliwiający osiąganie korzystnej dla firmy pozycji rynkowej, w tym konkurencyjnej. Praktyki te na ogół są planowane i odpowiednio zorganizowane. (fragment tekstu)
Powstawanie nowych sytuacji konkurencyjnych, którym towarzyszy rozwijanie metod i narzędzi konkurowania oraz rosnąca świadomość konsumentów i ich krytycyzm sprawiają, że stosowanie przez przedsiębiorstwa handlowe orientacji na klienta staje się jednym z warunków osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej. Identyfikowanie kierunków zmian w zachowaniach konsumentów oraz zastosowanie tej wiedzy w procesie kształtowania strategii marketingowej przedsiębiorstw handlowych przyczynia się do osiągnięcia przez nie długookresowego sukcesu rynkowego. W artykule zaprezentowany został wpływ tzw. nowej konsumpcji, czyli procesów związanych z ekologizacją, serwicyzacją, dematerializacją, indywidualizacją i wirtualizacją konsumpcji, a także dekonsumpcją i prosumpcją na funkcjonowanie przedsiębiorstw handlowych i prowadzenie przez nie działań marketingowych. Szczególną uwagę poświęcono kształtowaniu więzi i bliskości przedsiębiorstw handlowych z klientami. (abstrakt oryginalny)
Główna rolę w kreowaniu SCA (trwałej przewagi konkurencyjnej) na rynku odegrały działania mające na celu stworzenie wyróżniających zasobów. Na rozwój firmy oddziaływały zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne m.in. rozwój powiązań sieciowych. Największą rolę wśród strategii konkurowania odegrały strategie cenowe oraz jakościowe (marketing, pozycjonowanie i wizerunek oferty). Trudności sprawia utrzymanie osiągniętej przewagi konkurencyjnej, wymaga bowiem elastyczności działań zaś rosnąca skala handlu internetowego powoduje problemy utrzymania wykształconych kanałów dystrybucji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.