Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencja jakościowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wielu liderów branży hotelarskiej na świecie, świadomych roli nagród jakości, dąży do stałego udoskonalenia poziomu usług, podejmując trud przygotowania się do udziału w konkursach i podjęcia rywalizacji o najlepszego w branży pod względem jakości. Również polskie hotele, realizujące strategię lidera jakościowego mogą wykorzystać w procesie zarządzania jakością swoich usług, kryteria oceny przedsiębiorstw stosowanych w tych konkursach. Autorka w pierwszej części omówiła światowe i polskie nagrody jakości. Natomiast w drugiej części zaprezentowała korzyści wynikające z uczestniczenia zakładu hotelarskiego w rywalizacji o nagrodę jakości.
W artykule omówiono przedsięwzięcia zmierzające do poprawy jakości polskiej jagnięciny. Przedstawiono szanse eksportowe jagnięciny dobrej jakości na rynki Unii Europejskiej.
W artykule omówiono zagadnienia związane z konkurowaniem innowacjami produktowymi oraz jakością produktu. Przedstawiono związki przygotowania i wprowadzenia na rynek innowacji produktowych oraz produktów wysokiej jakości oraz ich znaczenie dla przedsiębiorstwa.
Analizując trendy dotyczące wzorców spożycia i zwyczajów żywieniowych w krajach Unii Europejskiej, należy zauważyć wzrost preferencji jakości i wyższego stopnia przetworzenia produktów przy równoczesnym wzroście świadomości konsumentów na temat jakości żywności i jej składników. Taka sytuacja prowadzi do zracjonalizowania zachowań konsumentów, kierujących się w swoim wyborze wieloma atrybutami nabywanych produktów, wśród których kluczowego znaczenia nabierają: skład, określone pochodzenie oraz stosowane metody wytwarzania. Zmiany popytowe dotyczące konsumpcji produktów spożywczych są związane bezpośrednio ze zmianami podażowymi dotyczącymi różnicowania przez producentów żywności wytwarzanego asortymentu, w celu dopasowania oferty do oczekiwań odbiorców. Celem niniejszego opracowania jest analiza warunków występowania konkurencji jakościowej na europejskim rynku produktów spożywczych z uwzględnieniem kierunku i siły ich oddziaływania. (fragment tekstu)
Polskie przedsiębiorstwa powinny w większej mierze skupić się na konkurowaniu jakością i innowacyjnością, a nie tylko niższymi kosztami wytwarzania. Tylko w ten sposób będą mogły pokonać barierę niedostatecznej atrakcyjności asortymentu głównie na rynkach krajów wysoko rozwiniętych. Oprócz tego powinny wykazywać większą postawę proaktywną, szukając zagranicznych rynków zbytu (szczególnie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej) i porzucając złudne przekonanie, że profil firmy nie wymaga ekspansji zagranicznej. Polskim przedsiębiorstwom należałoby również zasugerować bardziej intensywne poszukiwanie informacji na temat możliwości podjęcia ZIB. Zalecana jest większa współpraca z takimi instytucjami, jak Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Ministerstwo Gospodarki czy Międzynarodowe Izby Handlowe. Oprócz tego, ze względu na małą wiedzę na temat procesów internacjonalizacji i funkcjonowania rynków zagranicznych przedsiębiorstwom, szczególnie z sektora MŚP, zaleca się zwiększenie nakładów na szkolenia z tego zakresu. Wreszcie, stowarzyszenia polskich przedsiębiorstw powinny silniej lobować na rzecz zawierania międzynarodowych porozumień ułatwiających polskie zagraniczne inwestycje bezpośrednie. W szczególności lobbing taki powinien dotyczyć zawarcia odpowiedniej umowy z Rosją, jako niezwykle perspektywicznym rynkiem. (fragment tekstu)
Celem artykułu było udzielenie odpowiedzi na pytanie o motywy wdrażania systemów jakości HACCP i ISO 9000 w przedsiębiorstwach mleczarskich oraz o korzyści jakie wynikną z wdrożenia systemów jakości dla przedsiębiorstw mleczarskich na obszarze funkcjonalnym "zielone płuca Polski".
Poruszono problem dostosowania sektora bankowego do zmieniających się warunków, w których musi on konkurować z różnymi podmiotami przejmującymi funkcje banków. Wybór odpowiedniej strategii bank-klient umożliwia wzrost konkurencyjności.. Jako jedną z najważniejszych strategii wymienia się jakościową inżynierię wartości, pozwalającą na uzyskanie przewagi konkurencyjnej poprzez wysoką jakość oferowanych usług.
Celem artykułu jest charakterystyka asymetrii informacji jako elementu kształtowania procesów konkurencji, a zwłaszcza zaprezentowanie jej kluczowych form, tj. negatywnej selekcji i ryzyka nadużycia na rynku usług logistycznych z jednej strony. Z drugiej zaś strony zaprezentowanie wyników pilotażowych badań empirycznych przeprowadzonych na wybranych operatorach logistycznych na rynkach RFN, Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Czech i Słowacji. (fragment tekstu)
Autorzy artykułu, chcą odnieść się do problematyki innowacji w kontekście kształtowania jakości produktów, podjęli próbę oceny aktywności innowacyjnej przedsiębiorstw europejskich ze szczególnym uwzględnieniem ekonomiki i organizacji procesów innowacyjnych w nich występujących. (fragment tekstu)
Artykuł zwraca uwagę na działania mające na celu dostosowanie polskiego agrobiznesu do gospodarki rynkowej i wymagań Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Handlu. Omówiono problem konkurencyjności i jakości produktów rolno-spożywczych, kierunki zmian w strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw agrobiznesu oraz problem identyfikacji i wdrażania systemów zapewnienia jakości w polskich przedsiębiorstwach.
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie istoty jakości z marketingowego punktu widzenia oraz powiązań jakości z tradycyjnie rozumianymi narzędziami marketingowymi. Wyodrębnienie działań na rzecz poprawy jakości ma na celu ukazanie możliwości świadomego stosowania dodatkowego narzędzia w celu uzyskania przewagi na rynku. Konkurencyjność firmy zwiększy się nie tylko w związku z polepszeniem jakości produktu, ale przede wszystkim poprzez nowe spojrzenie na produkt, klientów, pracowników i konkurentów. W przypadku wdrożenia stałych działań na rzecz poprawy jakości dalszy rozwój firmy może zaowocować wdrożeniem kompleksowego systemu zapewnienia jakości. (fragment z tekstu)
Autorka omówiła w skrócie niektóre formy konkurencji rynkowej obecnie najczęściej stosowane.
W artykule zaprezentowano próbę odmiennej interpretacji istoty konkurencji jakością na współczesnym rynku międzynarodowym. Analizę oparto na koncepcji metodologicznej - rozwijanej w literaturze zagranicznej, a także częściowo w polskich publikacjach z dziedziny postępu technicznego - traktującej wartość użytkową jako właściwą bazę odniesienia cen towarów.
14
84%
Celem artykułu jest prezentacja problematyki asymetrii informacji w procesach konkurencji jakością na rynku usług logistycznych. W artykule zaprezentowano istotę i cechy modelowania jakości usług logistycznych, przedstawiono również etapy tego procesu: identyfikację, systematyzację, badanie, weryfikację oraz grupowanie. Artykuł zawiera również wybrane wyniki autorskich badań pilotażowych przeprowadzonych wśród operatorów logistycznych w RFN, Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach i Słowacji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono badania opinii przedsiębiorców agrobiznesu województwa podkarpackiego na temat instrumentów zdobywania przewagi konkurencyjnej na rynku. Badania wykazały, iż jakość produktów i usług, obok ceny, jest podstawowym wymiarem prowadzonej współcześnie walki konkurencyjnej w sferze agrobiznesu.
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w latach 1998-2000 w gospodarstwach indywidualnych położonych na terenie byłego województwa legnickiego należącego do rejonu zagrożonego ekologicznie. Badania dotyczyły struktury zasiewów i nakładów produkcyjnych ponoszonych na produkcję roślinną związanych z zabiegami chemizacyjnymi (ochroną roślin, nawożeniem mineralnym).
Przedmiotem badań jest Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Targu. Autor charakteryzuje przedsiębiorstwo, jego ofertę rynkową oraz zaopatrzenie w surowiec o wysokiej jakości, która stanowi podstawowe źródło konkurencyjności.
W artykule omówiono funkcjonowanie i sposoby kontroli systemu zaopatrzenia sieci restauracji McDonald's w produkty mięsne. Rozważania skoncentrowano na sposobach zapewnienia wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktu na szczeblu zakładów uboju zwierząt i rozbioru mięsa oraz zakładu przetwórczego.
Klienci nie potrzebują kolejnych takich samych produktów, nowych, niemal identycznych jak poprzednie usług. Potrzebują czuć, że produkt, który im przedstawiamy z wyraźną pasją odpowiada ich emocjom i może spełniać ich skryte marzenia, oraz pozwoli żyć lepiej. Tzw. Storytelling charakteryzuje indywidualne podejście do odbiorcy. (fragment tekstu)
Opisano wyniki eksperymentów laboratoryjnych przeprowadzonych na grupie pracowników naukowych AE we Wrocławiu, dotyczących kształtowania się sytuacji na rynku pewnego dobra, o którego użyteczności decydowała jakość, w dużej mierze nieznana nabywcom. Celem gry było badanie zachowania podmiotów zmuszonych do działania w warunkach funkcjonowania rynku o ograniczonej informacji na temat własności produktu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.