Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencja na rynku energetycznym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono koncepcje biznesowe wykorzystywane do tworzenia skutecznej organizacji przedsiębiorstw funkcjonujących na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej. Omówiono model łańcucha wartości, model - wytwarzanie i sprzedaż, model - płace handlowe oraz model - wyseparowane funkcje.
Artykuł poświęcony jest prezentacji problemu kosztów osieroconych, które pojawiły się w procesie tworzenia konkurencyjnego rynku energii elektrycznej. Po raz pierwszy kwestia ta ujawniła się w USA, a dokładnie w Kalifornii, później dotknęła ona gospodarki krajów członkowskich UE, w których jej rozwiązanie nabrało znaczenia po wejściu w życie Dyrektywy 96/92/UE, określającej zasady działania jednolitego rynku energii elektrycznej. Zadanie to nie należy do łatwych, ze względu na zróżnicowane formy kosztów osieroconych oraz problem dokładnego oszacowania ich wysokości, Mimo iż większość proponowanych rozwiązań przekłada się, wcześniej czy później, na wzrost płatności finalnych odbiorców energii elektrycznej, to jednak ich wdrożenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania konkurencyjnego rynku energii elektrycznej. W artykule przestawiono podstawowe zasady metodologii wypracowanej przez Komisję Europejską, dotyczącej zasad identyfikacji kosztów osieroconych oraz ich odzyskiwania. Problematykę tę odniesiono najpierw do kra-jów UE-15, a następnie do państw, które stały się członkami UE w 2004 roku i później. Te pierwsze są bowiem bardziej zaawansowane w procesie ich odzyskiwania, a jest to rezultatem wcześniejszego jego wdrożenia. Ponadto konieczność szybszej implementacji zapisów Dyrektywy 96/92/UE spowodowała, iż znaczna część decyzji inwestycyjnych w sektorach energetycznych tych państw była podejmowana już z uwzględnieniem realiów rynkowych. Dotyczy to zwłaszcza Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, w których zakres kosztów osieroconych jest najwęższy. Z pewnym opóźnieniem procesy te przebiegają w nowych krajach członkowskich UE. Z tego też względu dotyczą one bardziej złożonych problemów, co ma miejsce przede wszystkim w Polsce, na Węgrzech i w Słowacji, a w kilku krajach tej grupy (np. w Bułgarii i Rumunii) zagadnienie to nie zostało jeszcze dostatecznie rozpoznane. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było wykazanie zróżnicowania kształtowania się kosztów wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych. Wykorzystując dane dostępne w literaturze i badania własne wykazano, że na obecnym etapie rozwoju jedynie energia pochodząca z biomasy odpadowej jest w stanie konkurować z energią konwencjonalną. Dotychczasowe tendencje wskazują, że w przyszłości, dzięki postępowi technologicznemu OZE mogą być konkurencyjnie cenowo w porównaniu do źródeł konwencjonalnych. Do tego czasu wymagają wsparcia finansowego, aby nowe technologie można było zastosować w skali zapewniającej ich opłacalność. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano rynek energii elektrycznej, jego przedmiot, powiązania z rynkiem giełdowym oraz konkurencyjność.
Zwrócono uwagę na dramatyczną zmianę warunków funkcjonowania przedsiębiorstw handlujących energią elektryczną. W momencie wprowadzenia konkurencji energia stała się towarem. Coraz większy udział w handlu mają elektroniczne platformy handlowe. Znacząco przyspieszyło to sam handel energią. Przyniosło jednak poważne zagrożenia znacznych wahań cen. Omówiono znaczenie zarządzania ryzykiem dla uczestników rynku energii elektrycznej oraz związek między ryzykiem a tworzeniem wartości.
W czerwcu 2005 r. Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Konkurencji wszczęła dochodzenie w sprawie możliwych zakłóceń mechanizmu konkurencji na wspólnotowym hurtowym rynku energii elektrycznej. Dochodzenie było spowodowane wzrostem cen na rynku energii elektrycznej. Na hurtowym rynku energii nie pojawiają się nowi konkurenci, utrzymuje się wysoki poziom koncentracji, nie następuje intensyfikacja zmiany dostawców przez klientów. Przedsiębiorstwa handlowe wskazują również na ograniczony wpływ handlu międzynarodowego na konkurencję na detalicznych narodowych rynkach energii, mimo lepszego dostępu do węzłów granicznych. Jednym z podstawowych problemów europejskiej elektroenergetyki jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów wysyłania przez rynek energii elektrycznej sygnałów, zapewniających realizację niezbędnych inwestycji w elektrowniach i sieciach przesyłowych, gwarantujących odpowiednią podaż energii na terytorium całej Unii Europejskiej, a jednocześnie korzyści dla klientów wynikające z konkurencji na rynku. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono zagadnieniu prywatyzacji polskiego sektora energetycznego. Zwrócono uwagę na kontrowersje wokół tego tematu.
Podstawowym dążeniem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i pewności funkcjonowania przemysłu elektroenergetycznego jest uruchomienie i utrwalenie mechanizmów rynkowych w gospodarce energetycznej, w tym konkurencji, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i zasadne z punktu widzenia dostaw i efektywności ekonomicznej. W prezentowanym opracowaniu omówiono strukturę rynku elektroenergetycznego w Polsce, jaka ukształtowała się na skutek liberalizacji tego rynku. Zaprezentowano także formy handlu energią elektryczną, jakie ukształtowały się w wyniku wprowadzenia na rynek elektroenergetyczny wolnej konkurencji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany funkcjonowania unijnego rynku energii elektrycznej - począwszy od jego liberalizacji do realizacji celów polityki klimatycznej. Pokazano korzyści dla odbiorców energii wynikające pierwotnie z uwolnienia rynku oraz przyczyny ich stopniowego ograniczania - rozwój odnawialnych źródeł energii i wprowadzane równolegle przepisy z zakresu ochrony środowiska. Przeanalizowano podstawowe kierunki działań regulacyjnych podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej i ich wpływ na sytuację unijnych producentów energii elektrycznej. Omówiono propozycje Komisji Europejskiej zmierzające do wprowadzenia jednolitego rynku energii oraz wynikające z nich wyzwania dla wytwórców energii. Wskazano także proponowane sposoby oddziaływania na odbiorców energii w celu sterowania popytem i rozwiązania w ten sposób niektórych problemów będących rezultatem realizacji celów klimatycznych. Szczególną uwagę poświęcono regulacjom służącym wdrażaniu zaawansowanej infrastruktury pomiarowej, stanowiącej pierwszy krok ku technicznej realizacji rzeczywistego zarządzania zużyciem energii przez finalnych konsumentów. Przedstawiono też projekt unii energetycznej która ma być kolejnym narzędziem UE zmieniającym sposoby działania rynku energii i wspierania wybranych technologii wytwórczych. Ponadto poruszono kwestię wprowadzania i ciągłego zaostrzania wymagań odnoszących się do ochrony środowiska jako kolejnego środka oddziaływania na stosowane technologie produkcji energii. Na koniec wskazano zagrożenia wynikające z wdrażania obecnej polityki energetyczno-klimatycznej, ich konsekwencje dla producentów energii elektrycznej oraz unijnego przemysłu, a także gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Konkurencja na rynku energii elektrycznej
84%
Jednym z głównych celów polityki energetycznej UE jest liberalizacja rynku energii elektrycznej na jej całym obszarze i utworzenie jednolitego rynku wewnętrznego. Jest to jedyna droga do osiągnięcia zadowalającego poziomu konkurencji, przy wysokiej koncentracji i zintegrowaniu przemysłu energetycznego we wszystkich państwach członkowskich. Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest charakterystyka i ocena stanu konkurencji na rynku energii elektrycznej w Polsce i w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Do oceny tej wykorzystano takie mierniki, jak: liczba wytwórców (dla rynku hurtowego) i dostawców (dla rynku detalicznego) o przynajmniej 5-procentowym udziale w rynku energii elektrycznej, indeks HHI (indeks Herfindhala-Hirschmana) oraz liczba klientów korzystających z prawa wyboru sprzedawcy (ang. TPA). (abstrakt oryginalny)
W referacie zaprezentowano główne oczekiwania i prognozy dot. przyszłego rozwoju rynków paliw i energii w Polsce. Specjalny nacisk położono na omówienie sektora wytwarzania energii, w przypadku którego przedstawiono potencjał rozwoju technologii energetycznych, z problematyką konkurencji pomiędzy technologiami węglowymi i gazowymi. Komentarzem opatrzono również technologie energetyki odnawialnej i jądrowej. W odniesieniu do kwestii konkurencji paliwowej węgla i gazu ziemnego, przytoczono ostatnie dane obrazujące wpływ wysokich cen gazu na konkurencyjność rynkową technologii turbin i silników gazowych. Wpływ wysokich cen gazu ziemnego oraz zagadnień bezpieczeństwa dostaw tego surowca do Europy został również omówiony na przykładzie zmian światowych trendów transakcji kapitałowych w sektorze energetycznym. Na bazie tych analiz, sformułowano wniosek o konieczności częstego uaktualniania krajowych prognoz energetycznych. Dodatkowo, w referacie została wyjaśniona i omówiona rola przystąpienia Polski do UE w umacnianiu procesów rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Autor przypomina, że rynki energii elektrycznej i gazu są jednymi z ostatnich rynków, na których konsumenci nie mają swobody wyboru dostawcy tych towarów. Ale tylko do 1 lipca 2007 r. Potem wszyscy konsumenci w Polsce będą mieli prawo wyboru i zmiany dostawcy energii elektrycznej i gazu. Obecnie uprawnienie to przysługuje w Polsce jedynie przedsiębiorcom. Umożliwienie dokonania takiego wyboru stanowi kolejny etap liberalizacji rynku, wymagany przepisami prawa Unii Europejskiej. Zdaniem autora, stwarza to nowe szanse dla konsumentów, zwłaszcza tych bardziej świadomych. Może powodować jednakże również zagrożenia. Dla przedsiębiorców produkujących lub dostarczających te towary otwarcie rynku stanowi nowe wyzwanie. Artykuł ma na celu przybliżenie głównych problemów, z jakimi spotkają się konsumenci oraz dostawcy energii po pełnej liberalizacji rynku.
13
Content available remote Zarządzanie dywersyfikacją dostaw energii na przykładzie projektów PCI
84%
Celem niniejszej pracy jest scharakteryzowanie projektów PCI, rozważenie ich wpływu na zarządzanie dywersyfikacją dostaw energii w państwach UE oraz sformułowanie korzyści i istniejących zagrożeń wynikających z możliwości ich prowadzenia. Wyniki dotychczasowych badań pilotażowych wskazują bowiem na istnienie luki w tym przedmiocie. Oprócz tego przedmiotowa praca ma za zadanie ustalić, jaką rolę rzeczone projekty odgrywają w zwiększaniu dywersyfikacji dostaw energii na rynku wewnętrznym UE.W pracy zastosowano metodę porównawczo-prawną (komparatystyczną). Dodatkowo niezbędne było przeprowadzenie kwerendy dokumentacyjnej oraz skorzystanie z metody analitycznej.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie czy polscy producenci energii powinni wchodzić w kooperację, aby sprostać konkurencji na rynku Unii Europejskiej. Do rozważenia tej kwestii wykorzystano teorię gier.
Proces przystosowywania ustawodawstwa polskiego do warunków Unii Europejskiej spowodował zmiany na rynku usług energetycznych w Polsce (nowe Prawo energetyczne w 1997 r.). Konsekwencją tych zapisów było uwolnienie cen na rynku energetycznym i pojawienie się tzw. rynku konkurencyjnego. Przedstawiono jak niemieccy energetycy zdobywają przewagę konkurencyjną oraz jakie działania podejmuje się w Polsce.
Ten rok upłynie pod znakiem dużych zmian w polskim sektorze energetycznym. Licznym fuzjom i prywatyzacji będzie towarzyszyć dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej. Polski sektor energetyczny nie jest przygotowany do konkurowania na rynku UE.
Mimo trwającego spowolnienia gospodarczego emisja CO2 cały czas rośnie. Od 1990 roku wzrosła o 38%. Ponad 50% emisji pochodzi z USA, Unii Europejskiej i Japonii. W Polsce w stosunku do roku 1990 emisja spadła o 16,4%, podczas gdy w państwach OECD spadła o 6,2%. W tym czasie w Chinach nastąpił prawie trzykrotny wzrost emisji do poziomu 5,1 ton CO2 na osobę. Sektor energetyczny jest odpowiedzialny za 41,0% emisji (2009 rok). W Polsce w 2010 roku nastąpił wzrost emisji o 4,5%. Jednak krajowe emisje CO2 nie przekroczyły puli bezpłatnych pozwoleń. W roku 2011 Komisja Europejska ustaliła warunki przyznawania darmowych uprawnień do emisji CO2 europejskim przedsiębiorstwom. Natomiast w 2012 r. Komisja przyjęła scieżkę obniżania unijnych emisji CO2 o 80% do 2050 r. Handel uprawnieniami do emisji CO2 w Europie (EUA) obecnie funkcjonuje w tzw. drugim okresie rozliczeniowym. Najwiekszym rynkiem giełdowym jest Europejska Giełda Klimatyczna oraz giełda BlueNext. Około 70% transakcji w danym roku na giełdach odnosi sie do kontraktów na grudzień danego roku. Ceny uprawnień do emisji EUA (notowanych na giełdach) od I pierwszego okresu rozliczeniowego charakteryzowały się dużą zmienność. Ceny w notowaniach dziennych wahały sie w szerokich granicach od 0,1 do 29,5 EUR/tone CO2. Głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się cen (wzrost bądź spadek) uprawnień są: brak decyzji o zwiększeniu celów redukcyjnych, możliwością wycofania do 1,2 mld jednostek w latach 2012-2020, zmniejszenie ryzyka związanego z problemami strefy euro. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z pojęciem efektywności alokacyjnej i jej roli w podejmowaniu optymalnych decyzji ekonomicznych. Skupiono uwagę na ekonomicznych skutkach zawodności rynku w sytuacji występowania efektów zewnętrznych - zarówno negatywnych, jak i pozytywnych. Scharakteryzowano je od strony teoretycznej, ilustrując konsekwencje ekonomiczne takiej sytuacji dla producentów (nadwyżka producentów), konsumentów (nadwyżka konsumentów) i otoczenia (koszty i korzyści zewnętrzne). Wskazano, że aby rynek dostarczał efektywny społecznie poziom produkcji, należy wprowadzić prawidłowo oszacowane subsydia dla producentów - w przypadku pozytywnych efektów zewnętrznych, albo podatek korygujący - w przypadku negatywnych efektów zewnętrznych. Ponadto, podano reguły decyzyjne, które są stosowane w analizie kosztów i korzyści - technice wspomagającej proces decyzyjny, podejmowany zarówno przez podmioty prywatne, jak i władzę publiczną. Wskazano szczególne przypadki ich stosowania w celu osiągnięcia efektywności alokacyjnej. Odstępstwem od ich stosowania jest realizacja postulatu osiągnięcia efektywności kosztowej, co jednak nie gwarantuje, że dany projekt, program lub polityka jest społecznie optymalna i pożądana. Te teoretyczne konsekwencje zawodności rynku znalazły swoje odbicie w przedstawionych obliczeniach modelowych dotyczących rozwoju krajowej energetyki. Podstawą analityczną wyników jest matematyczny model równowagi cząstkowej. Do oszacowania wielkości kosztów i korzyści społecznych wykorzystano zmiany nadwyżek konsumentów i producentów. Udowodniono, że zastosowanie kryterium maksymalizacji dobrobytu prywatnego może prowadzić do rozwiązań nieoptymalnych społecznie. Internalizacja właściwie oszacowanych kosztów zewnętrznych, czyli włączenie ich do kryterium decyzyjnego w sektorze energetycznym, może znacząco zwiększyć poziom osiąganego dobrobytu społecznego. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie dostępnych informacji przeanalizowano możliwość eksploatacji węgla brunatnego i produkcji energii z tego surowca w wybranych zagłębiach w Niemczech, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Prognozę wykonano dla oceny konkurencyjności projektowanej kopalni i elektrowni na złożu Gubin. Ze względu na harmonogram budowy nowego kompleksu górniczo-energetycznego analizę ograniczono do ośrodków produkcji energii, które będą funkcjonowały po roku 2030. Dokładnie przeanalizowano złoża i elektrownie w zagłębiu łużyckim zagospodarowane przez koncern Vattenfall, kopalnie zagłębia środkowoniemieckiego oraz kopalnie czeskie. Analizy wykonano z uwzględnieniem kryteriów geologicznych, górniczych, technologicznych oraz uwarunkowań zewnętrznych w tym społecznych i środowiskowych. Jako konkurencyjne wobec projektu Gubin uznano zagłębie łużyckie. W regionie tym udokumentowano duże zasoby węgla brunatnego, kopalnie cechują się wysokim poziomem technicznym, a elektrownie są nowoczesne. Wspólną cechą analizowanych ośrodków jest niski stopień akceptacji społecznej, co sprawia, że udostępnianie nowych złóż w wielu przypadkach stoi pod znakiem zapytania. Z dostępnych informacji wynika, że produkcja energii z węgla brunatnego w analizowanych ośrodkach w dłuższej perspektywie będzie spadać. (abstrakt oryginalny)
Sektor energetyczny kojarzony jest powszechnie z tym obszarem rynku, na którym nie występują mechanizmy konkurencyjne. Ostatnio sytuacja w obszarze dostawców energii uległa zmianie. Stąd celem artykułu jest przedstawienie sytuacji w tym sektorze oraz zaprezentowanie wyników badań klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw dotyczących ich opinii na temat dostawców energii. Opinie te pozwoliły na sformułowanie zaleceń dotyczących działań niezbędnych do polepszenia pozycji konkurencyjnej dostawców poprzez lepsze dostosowanie się do potrzeb odbiorców.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.