Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencyjność gospodarki żywnościowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Dotyczy dynamiki i konkurencyjności gospodarki żywnościowej krajów Europy Środkowej i Wschodniej (EŚW), a także oceny konkurencyjności na podstawie sektorowej dynamiki gospodarki żywnościowej EŚW, perspektyw rozwoju produkcji, wpływu aprecjacji walut narodowych na konkurencyjność. Wysunięto wnioski w sprawie skutków dla Unii Europejskiej jej rozszerzenia o kraje EŚW.
Artykuł jest prezentacją wyników analizy, w ramach której podjęto próbę porównania zmian pozycji konkurencyjnej Polski oraz pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (GW-4) w okresie poakcesyjnym (lata 2004-2015). Przyjęto założenie, że Polska należy wśród państw GW-4 do tych, w których najbardziej wyraźnie wystąpiły zróżnicowane efekty członkostwa. W badaniu zastosowano analizę danych wtórnych, dotyczących filarów konkurencyjności gospodarki wyodrębnionych w Raportach "Global Competitiveness Report", opracowywanych przez Światowe Forum Ekonomiczne. Artykuł kończy zestawienie najważniejszych wniosków wynikających z prezentowanej analizy. (abstrakt oryginalny)
Omówienie wyników prac prezentowanych na seminarium Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB w ramach Wieloletniego (2005-2009) Programu Badawczego pt.: "Ekonomiczne i społeczne uwarunkowania rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej". Opracowania wykazują między innymi, że po akcesji Polski do UE wzrósł eksport rolno-spożywczy (głównie mięsa i jego przetworów, owoców i warzyw, a także produktów mleczarskich) oraz że konkurencyjność polskiego sektora rolno-spożywczego jest wysoka. Jej podstawowym źródłem są niższe koszty produkcji. (abstrakt oryginalny)
Procesy i zjawiska zachodzące w gospodarce światowej powodują, że wzmaga się konkurencja na wielu rynkach, również żywnościowych. To współzawodnictwo wygrywają podmioty, sektory i kraje, które mają przewagi kształtujące ich konkurencyjność. Można zidentyfikować różne źródła przewag konkurencyjnych producentów żywności. Najczęściej wskazywanymi są przewagi cenowe oraz jakościowe. Celem niniejszego artykułu jest określenie źródeł przewag konkurencyjnych polskich producentów żywności w Unii Europejskiej w latach 2004-2016. Analiza została przeprowadzona w podziale na 26 grup produktowych zidentyfikowanych na podstawie ich znaczenia dla polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. Obserwacja wieloletnia pozwoliła na wskazanie dominujących strategii konkurowania polskich producentów żywności realizowanych na rynku unijnym. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem metody cenowo-jakościowej Aigingera na podstawie danych dostępnych w bazie Comext Eurostat. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano oceny konkurencyjności polskiej gospodarki żywnościowej. Przyjęto, że syntetycznym jej miernikiem może być saldo wymiany międzynarodowej. Od 2003 r. saldo to jest dodatnie. Polski sektor żywnościowy można więc uznać za konkurencyjny na rynku międzynarodowym. Zwrócono uwagę, że zmiany Wspólnej Polityki Rolnej zmierzają w kierunku urynkowienia gospodarki żywnościowej. Dotychczas głównym źródłem przewagi konkurencyjnej polskiego sektora żywnościowego były niższe ceny. Źródło to ulega jednak wyczerpaniu. W przyszłości umacnianie pozycji konkurencyjnej należy więc oprzeć o inne - bardziej trwałe - źródła przewagi. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie prezentuje sposób budowy, właściwości oraz ocenę użyteczności dla celów zarządzania strategicznego pewnej koncepcji szacunku konkurencyjności międzynarodowej gospodarki rolno-żywnościowej. Metodologia ta bazuje na macierzy atrakcyjności / pozycji rynkowej. Omawiany wskaźnik konkurencyjności zaprezentowano na tle koncepcji objaśniających konkurencyjność. Opracowanie oparte zostało o przegląd literatury. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem badań - a także celem niniejszej pracy - jest scharakteryzowanie zmiennych mających wpływ na zdolność do konkurowania ekologicznych gospodarstw rolnych działających w Polsce. Kolejnym krokiem jest porównanie uzyskanego zbioru danych z rozkładem praktyk stosowanych przez zachodniopomorskich rolników w kierunku podniesienia konkurencyjności ich podmiotów. W tym celu wyłoniono próbę losową o n = 320 gospodarstw (charakter warstwowy bez powtórzeń).(abstrakt autora)
Od 12 sierpnia 2008 zacznie obowiązywać nowelizacja dwóch ustaw – o paszach i nasiennictwie, która przesądza, że Polska ma być krajem wolnym od stosowania w produkcji i konsumpcji żywności organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Skutki ekonomiczne zakazu GMO w Polsce dotkną setek tysięcy rolników, pracowników i właścicieli zakładów mięsnych, mleczarskich, drobiarskich i wytwórni pasz. Utrzymanie zakazu GMO może spowodować zagrożenie bezrobociem.
9
63%
Pozycja kraju na rynku międzynarodowym zależy od zmian, jakie zachodzą w jego handlu zagranicznym. Akcesja Polski do UE była przełomowym wydarzeniem dla polskiego handlu zagranicznego. Celem artykułu jest ocena zmian w polskim handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi w latach 2004-2014, zatem od momentu włączenia Polski do jednolitego rynku europejskiego (JRE) i przyjęcia zasad wspólnej polityki rolnej (WPR). Od 2004 roku stopa wzrostu polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wzrasta szybciej niż importu, a Polska przeobraziła się z importera netto w eksportera netto produktów rolno-spożywczych. W artykule, analizie poddano wartość i saldo obrotów produktami rolno-spożywczymi. Ponadto, omówione zostały tendencje w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi w Polsce w latach 2004-2014 z uwzględnieniem poszczególnych grup państw. Przeprowadzona analiza wykazała, że Polski sektor rolno-spożywczy uległ znacznym przeobrażeniom od momentu przystąpienia Polski do struktur unijnych, tym samym wykorzystał szanse płynące z akcesji do UE. Rozwój polskiego handlu produktami rolnymi i spożywczymi potwierdza wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa na arenie międzynarodowej w latach 2004-2014. (abstrakt oryginalny)
Zaczynając od miejsca gospodarki rumuńskiej na globalnej skali konkurencyjności (na której Rumunia spadła o dziesięć pozycji w ostatnim roku) i roli sektora rolno-spożywczego, jako istotnego czynnika napędzającego gospodarkę, w opracowaniu podjęto próbę ustalenia pewnych zbiorów zmiennych decydujących o bezwynikowym generowaniu wartości dodanej (takich jak poziom i dynamika roczna), które wywołały radykalne zmiany w strukturze udziału głównych sektorów (rolnictwo, przemysł i budownictwo) w najistotniejszych zasobach gospodarki (zatrudnienie, kapitał trwały i inwestycje netto) oraz w osiąganych przez nią wynikach (wartość dodana brutto). Pierwszy zbiór zmiennych jest typu korelacyjnego, na poziomie makroekonomicznym (energochłonność gospodarki, korelacja płace realne - wydajność", proporcje między składnikami wskaźnika cen detalicznych). Drugim typem zmiennych są zmienne o charakterze sektorowym, na poziomie gospodarki rolno-żywnościowej (dezintegrujące "podwójne pęknięcie", efekty ekonomiczne powodujące wzrost i spadek). Trzeci zbiór zmiennych, wpływających na obniżenie wyników, jest typu strukturalnego, w tzw. łańcuchu "rolno-żywnościowym" (trójwymiarowa struktura łańcucha rolno-żywnościowego - działacze gospodarczy, osoby zatrudnione i wytworzona wartość dodana brutto, przeciętna rolno-żywnościowa otwartość handlowa). Na koniec zaznaczono wagę stosunków między biznesmenami i instytucjami, jak regulatora i interfejsu - instytucjami i organizacjami, które posiadają atrybuty w dziedzinie inwestycji i przyczyniają się do tworzenia wartości dodanej w gospodarce. Powinno się mieć na uwadze fakt, że opierając się na analizie wkładu instytucji w kształtowanie środowiska biznesowego i uwzględniając zalecenia inwestorów i ich spojrzenie na sprawy rynku, można będzie z łatwością określić profil gospodarki. Postawa inwestorów pozwala zawsze w sposób miarodajny ocenić dojrzałość gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Do oceny międzynarodowej konkurencyjności gospodarki najczęściej używa się rankingów stosowanych przez Międzynarodowy Instytut Zarządzania i Rozwoju {International Management Forum - IMD) z siedzibą Lozannie oraz Światowe Forum Gospodarcze (World Economic Forum - WEF) z siedzibą w Genewie133. Są to najbardziej znane i najbardziej opiniotwórcze całościowe analizy konkurencyjności poszczególnych gospodarek narodowych. Mimo że obydwa ośrodki zajmują się tym samym zagadnieniem, to różnią się zasadniczo zarówno w podejściu merytorycznym, jak i metodologicznym (m.in. zbiorem czynników warunkujących konkurencyjność, ilością krajów objętych analizą, metodą obliczania wskaźników). Można je traktować jako substytucyjny, lecz różny dobór kryteriów oraz odmienność otrzymywanych wyników wskazują raczej na konieczność komplementarnego podejścia do obydwu rankingów. Chcąc analizować konkurencyjność gospodarek narodowych państw członkowskich UE, można również posłużyć się kryterium oceny realizacji Strategii Lizbońskiej stosowanym przez Komisję Europejską. (fragment tekstu)
Włączenie Polski do struktur unijnego rynku wymaga dostosowania produkcji mleczarskiej do wymogów wspólnej polityki rolnej. Ponadto polscy producenci muszą liczyć się z konkurencją zagraniczną. W artykule porównano mleczarstwo polskie i innych krajów UE pod kątem bazy surowcowej, potencjału przetwórczego i koncentracji przetwórstwa mleka, sprzedaży i jakości mleka, a także spożycia mleka i jego przetworów.
Scharakteryzowano pozycję konkurencyjną Polski w sektorze ryb i produktów rybnych. Przedstawiono założenia i zakres prowadzonych badań. Przeanalizowano podstawowe mierniki międzynarodowej pozycji konkurencyjnej Polski w światowym sektorze rybnym.
Scharakteryzowano europejski system potwierdzania jakości tradycyjnych i regionalnych produktów żywnościowych. Umożliwił on rozpowszechnianie informacji na temat lokalnych, tradycyjnych polskich specjałów, które pomimo wieloletniej tradycji wytwarzania nie były dotychczas doceniane. Zaprezentowano ponadto drogę prowadzącą do nadania staropolskim miodom pitnym unijnego oznaczenia - Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu była analiza unijnego wsparcia konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej województwa lubelskiego w latach 2002-2006. Wyodrębniono 9 działań z programów: SAPARD, SPO-Rolnictwo 2004-2006 i PROW 2004-2006, które w sposób, zarówno bezpośredni, jak i pośredni miały znaczący wpływ na realizację wybranego do analizy celu strategicznego. Podmioty sektora rolno-żywnościowego oraz poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich województwa wsparto kwotą w wysokości 1 179 240 tys. PLN. Najwięcej środków trafiło do rolników (68,7%). Przemysł przetwórczy pozyskał 21,3%, natomiast 10% wykorzystanego budżetu przeznaczono na poprawę infrastruktury na obszarach wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany pozycji konkurencyjnej wybranych grup produktów rolno-spożywczych na jednolitym rynku europejskim. Stwierdzono, że zwiększenie udziału produktów przetworzonych w całkowitym wolumenie eksportu rolno-żywnościowego powinno umożliwić Polsce uzyskanie stosunkowo największych korzyści z uczestnictwa w rynkach międzynarodowych.
Omówiono takie zagadnienia jak: determinanty i charakter współczesnej konkurencyjności, konkurencyjność polskiej gospodarki w centralnych dokumentach planistycznych, poprawa konkurencyjności sektora rolno-żywnościowego jako główne wyzwanie dla polskiej gospodarki, modernizacja sektora rolno-żywnościowego jako podstawowy warunek wzrostu jego konkurencyjności, jakość jako główny wymiar i wyznacznik konkurencyjności, potrzeba dostosowania produkcji do popytu oraz jego kreowania, integracja pozioma i pionowa w sektorze jako stymulator wzrostu konkurencyjności.
Artykuł wskazuje na rolą krajów regionu Afryki Karaibów i Pacyfiku we wspólnotowym handlu rolnym oraz prezentuje wyniki analizy pozycji konkurencyjnej artykułów rolno-żywnościowych wytwarzanych w UE na rynkach krajów AKP w latach 2000-2008. W obliczeniach wykorzystano zestaw ilościowych mierników międzynarodowej pozycji konkurencyjnej ex post. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.