Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 210

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencyjność rolnictwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Konkurencyjność w sensie ekonomicznym oznacza rywalizację w dostępie do ograniczonych dóbr, będących przedmiotem transakcji rynkowych. Mechanizm popytowo-podażowy wyznacza cenę równowagi, która jednak nie obejmuje efektów zewnętrznych integralnie towarzyszących dobrom rynkowym. Uwzględnienie tych efektów w procesie konkurencji nadaje mu charakter społeczny. O ile w pierwszym wypadku, konkurencja prowadzi do maksymalizowania efektów mikroekonomicznych, o tyle w drugim przypadku prowadzi ona do maksymalizacji dobrobytu społecznego. Efekty zewnętrzne rolnictwa różnią się istotnie w przypadku modelu rolnictwa industrialnego i rolnictwa zrównoważonego. Globalizacja nadaje nowe impulsy korzystne dla rozwoju tego pierwszego modelu, a osłabiające możliwości rozwoju tego drugiego. Tymczasem narastające zagrożenia środowiskowe przemawiają za tym drugim. Czynnik polityczny ma pewne możliwości pogodzenia konieczności ekonomicznych i preferencji społecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono konkurencyjność rolnictwa w powiązaniu z przemysłem rolno-spożywczym. Przedstawiono dwa rodzaje konkurencyjności: wewnętrzną obejmującą działania konkurencyjne między branżami polskimi, oraz zewnętrzną dotyczącą związków gospodarczych z krajami UE i innymi państwami.
Przedstawiono analizę gospodarstw województwa małopolskiego z podziałem na dwie grupy, a następnie dokonano analizy czynników wytwórczych (materialnych i niematerialnych). Pozwoliło to na określenie szans zaistnienia na rynku (konkurencyjności) w kontekście aspektów zawartych w zasadzie wzajemnej zgodności "cross-compliance". (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Konkurencyjność polskiego sektora rolno-spożywczego w handlu z Mercosur
100%
Celem artykułu jest określenie kluczowych tendencji w handlu rolno-spożywczym między Polską a państwami członkowskimi Mercosur, jak również zbadanie pozycji konkurencyjnej ex post produktów rolno-spożywczych wytwarzanych w Polsce na rynkach państw tego regionu. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2004 r. wśród 84 rolników województwa kujawsko-pomorskiego. Badani rolnicy byli pełni obaw i często wyrażali pesymistyczne opinie na temat możliwości konkurencyjnych; ich sceptycyzm dotyczył jednak bardziej ich własnych gospodarstw niż polskiego rolnictwa na wspólnym rynku UE. Badani uważali, że polskie rolnictwo jest w stanie sprostać konkurencji innych krajów Unii Europejskiej. Takie postawy były wyrażane częściej przez osoby lepiej wykształcone. Wielu respondentów jednocześnie negatywnie oceniało udział Polski w międzynarodowym handlu artykułami rolnymi. Badani właściciele gospodarstw w większości bali się, że sami nie będą w stanie sprostać silnej konkurencji po wstąpieniu do UE. Największe obawy mieli rolnicy z gospodarstw o średniej powierzchni. Wielu badanych rolników obawiało się problemów ze zbytem swych produktów, zwłaszcza wobec konieczności konkurowania z farmerami UE oraz limitowania produkcji. Badani sceptycznie też oceniali możliwości powiększenia rynku zbytu po wstąpieniu do Unii, chociaż raczej nie obawiali się utraty swojej pozycji na rynku rolnym. (abstrakt oryginalny)
W tym opracowaniu uwaga zostanie skupiona na diagnozie rolnictwa polskie: i jego otoczenia i częściowo na wyborze rynków oraz produktów.Praca ma charakter analizy porównawczej, do napisania której wykorzystano wtórne materiały źródłowe. Zgromadzony materiał został opracowany i zinterpretowany za pomocą metod: statystycznej, porównawczej, opisowej i monograficznej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest poznanie uwarunkowań tworzenia grup producentów w specyficznych warunkach rozdrobnionego rolnictwa woj. podkarpackiego, w oparciu o opinie rolników. Badania przeprowadzono jesienią 2004 r. na terenie 3 gmin powiatu przeworskiego. Wybór obiektu badań był celowy z uwagi na funkcjonowanie grupy producentów na terenie powiatu. W celu zapoznania się z doświadczeniami funkcjonowania w grupie, do badań wytypowano gminę Gać - a w niej zbiorowość rolników będących członkami grupy producenckiej. Dla porównania wybrano także gminy sąsiednie - Zarzecze i Kańczuga, w których rolnicy nie są zorganizowani w grupę producentów, gdzie badano ich opinie jako potencjalnych uczestników działalności w grupie. Przygotowany kwestionariusz wywiadu skierowany do właścicieli gospodarstw rolnych zawierał pytania dotyczące podstawowych utrudnień funkcjonowania gospodarstw, korzyści z działalności grupowej oraz barier tworzenia grup. W analizie szczególną uwagę zwrócono na zainteresowanie rozwojem gospodarstwa i wstąpieniem do grupy rolników niezorganizowanych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono znaczenie innowacji i produkcji rolniczej, istotę postępu technicznego i biologicznego oraz inne formy postępu, przedstawiając jednocześnie interesujący model kombinacji współdziałania między czynnikami produkcji a formami postępu rolniczego. Poruszono także tematykę konkurencyjności międzynarodowej i poziomu konkurencyjności rolnictwa węgierskiego. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono analizę porównawczą gospodarstw rolnych na Dolnym Śląsku i w Saksonii w oparciu o uzyskane wyniki produkcyjne w latach 2003-2005. Przedmiotem analizy była ocena wyników produkcyjnych rolnictwa obu regionów oraz efektów ekonomicznych działalności gospodarstw wielkoobszarowych przed i po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Uzyskane wyniki produkcyjne wykazały, że poziom wydajności uzyskiwany w rolnictwie Saksonii był wyższy jak w rolnictwie na Dolnym Śląsku. Procesy dostosowawcze do wymogów rynku rolnego, spowodowały zmiany w strukturze produkcji roślinnej. Rezultaty ekonomiczne badanych gospodarstw należących do typu uprawy zbożowe na Dolnym Śląsku w latach 2003-2004 były wyższe w porównaniu do grupy porównawczej gospodarstw w Saksonii mimo niższych dopłat. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wybrane finansowe aspekty konkurencyjności rolnictwa
75%
Mechanizm dodatniego sprzężenia zwrotnego może powodować, że poprawa potencjału finansowego gospodarstw rolnych powinna przekładać się na wzrost ich przyszłej konkurencyjności. Z kolei ujemne sprzężenie zwrotne najczęściej będzie skutkować jej pogorszeniem. Należy jednakże cały czas pamiętać , że nie obowiązują tu żadne automatyzmy, bo potencjał finansowy jest tylko jedną z wielu determinant konkurencyjności i tworzenia przewag konkurencyjnych. Te ostatnie stanowią przy tym raczej komplementarny, wzajemnie współzależny układ niż wykluczające się charakterystyki. Spośród wielu możliwych klasyfikacji przewag konkurencyjnych w rolnictwie w artykule analizuje się cztery: efektywnościowo/produktywnościową; bazującą na innowacjach i przedsiębiorczości; odwołującą się do społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz nawiązującą do tworzenia wartości wspólnej, gospodarczej i społecznej (CSV). Przedmiotem rozważań w artykule są ponadto relacje między konkurencyjnością a kooperacją, a więc problemy związane między innymi z koopetycją oraz tworzeniem renty synkretycznej w sieciowych powiązaniach różnych organizacji, często funkcjonujących w ramach układów pionowo zintegrowanych. Te ostatnie coraz częściej występują w sektorze żywnościowym. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących konkurencyjności polskich gospodarstw wybranych typów rolniczych na tle analogicznych grup gospodarstw węgierskich i niemieckich. Podstawę badań stanowiły gospodarstwa objęte Systemem FADN w latach 2006-2010. Wykazano, że zdolności rozwojowe i jednocześnie konkurencyjne mają polskie gospodarstwa o odpowiedniej wielkości ekonomicznej. Minimalna wielkość ekonomiczna gospodarstw roślinnych (typ 13 i 14) i sadowniczych (typ 32) wynosiła powyżej 8 ESU, gospodarstw warzywniczych, mlecznych i bydlęcych - powyżej 16 ESU, natomiast trzodowych - powyżej 40 ESU. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie informacji w działalności gospodarczej wspomaga proces podejmowania decyzji i uzyskiwania korzyści konkurencyjnych. Dotyczy to także prowadzenia gospodarstw rolnych. Stosowanie technologii informatycznej (IT) sprzyja efektywnemu wykorzystaniu informacji i jest ważnym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność gospodarki. Obserwowany w Polsce rozwój technologii informatycznych odbywa się również na obszarach wiejskich. Wykorzystanie przez rolników możliwości stwarzanych przez technologie informatyczne wpływa na uzyskanie korzyści konkurencyjnych w funkcjonowania gospodarstw. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określono najważniejsze egzogeniczne czynniki wpływające na pozycję konkurencyjną gospodarstw rolniczych wykorzystujących w działalności aktywa pochodzące z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Wyniki badań dowodzą, że w badanej populacji do najważniejszych czynników zewnętrznych wpływających na pozycję konkurencyjną, które wskazali respondenci należą ceny środków do produkcji i ceny produktów rolniczych oraz jakość produktów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Autorka dokonała próby określenia konkurencyjności zatrudnienia w polskim rolnictwie w stosunku do zatrudnienia w innych działach gospodarki. Pokazała zmiany zatrudnienia w polskim rolnictwie od 2002 roku, liczonego w pełnozatrudnionych jednostkach rodzinnej siły roboczej. Przedstawiła też poziom dochodów rolniczych gospodarstw domowych na tle innych grup społeczno-ekonomicznych. Pozycją konkurencyjną zatrudnienia w rolnictwie analizowała porównując dochody na jednostkę rodzinnej siły roboczej w różnych grupach gospodarstw ze średnią płacą netto w gospodarce.Ponad to, autorka pokazała również inne czynniki konkurencyjności zatrudnienia w rolnictwie.
Przedstawiono konkurencyjność gospodarstwa rolnego przez pryzmat pozycji konkurencyjnej określonej przez zespól wskaźników wchodzących w zakres analizy finansowej. (abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła walory środowiska naturalnego województwa lubelskiego oraz scharakteryzowała przyrodnicze warunki produkcji rolniczej w tym regionie, w kontekście konkurencyjności rolnictwa Lubelszczyzny.
Przedmiotem opracowania, było określenie roli otoczenia instytucjonalnego w podnoszeniu konkurencyjności gospodarstw rolnych na rynku, w nowych uwarunkowaniach jakie tworzy członkostwo Polski w UE. Zakres przestrzenny artykułu obejmował region rolnictwa rozdrobnionego, które z uwagi na swoje cechy strukturalne, wymaga szczególnego wsparcia ze strony instytucji zajmujących się procesami przekształceń gospodarstw rolnych. Źródłem danych empirycznych były badania ankietowe, przeprowadzone wśród rolników regionu Polski południowo-wschodniej (tj. województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego).
19
Content available remote Regional Differences in the Competitiveness of Farms in Poland
75%
Celem opracowania jest ocena regionalnego zróżnicowania konkurencyjności gospodarstw rolnych w Polsce. Badania przeprowadzono na próbie gospodarstw towarowych uczestniczących w Polskim FADN w układzie 16 województw za lata 2010-2012. W pracy wykorzystano wskaźniki konkurencyjności czynnikowej i wynikowej. Z badań wynika, że istotnym aspektem regionalnego zróżnicowania konkurencyjności gospodarstw rolnych są zasoby pracy oraz efektywność ich wykorzystania. W regionach, gdzie czynnik ten występuje w nadmiarze (województwa: małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, łódzkie i lubelskie), produktywność pracy była relatywnie niska. Regiony te charakteryzują się także mniejszym potencjałem produkcyjnym wyrażonym powierzchnią użytków rolnych przeciętnego gospodarstwa rolnego. Największe przewagi konkurencyjne w zakresie dochodowości produkcji osiągały gospodarstwa rolne województwa dolnośląskiego, gdzie występowały także jedne z najwyższych wskaźników dochodowości aktywów trwałych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była próba określenia najważniejszych czynników ograniczających oraz działań wspomagających kreowanie konkurencyjności przedsiębiorstw rolniczych wykorzystujących w produkcji ZWRSP, ze szczególnym uwzględnieniem udziału aktywów pozyskanych z ZWRSP w wartości aktywów ogółem. Wyniki badań dowodzą, że w badanej zbiorowości wielkość udziału aktywów pozyskanych z ZWRSP przyczyniła się do określenia w poszczególnych grupach respondentów odmiennego zestawu czynników ograniczających oraz działań przyczyniających się do poprawy ich konkurencyjności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.