Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurowanie na rynkach globalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Masa krytyczna, termin znany z fizyki, w odniesieniu do przedsiębiorstw oznacza warunki, których spełnienie upoważnia korporację do tego, aby mogła ona zaliczyć się do grona firm klasy światowej i konkurować pomiędzy równymi jej podmiotami. W artykule opisano pięć warunków masy krytycznej: produkt i technologia produkcji jako rutyna; jakość jako niewymuszony standard; motywacja jako szansa na rozwój ludzi organizacji; dostęp do zasobów kapitałowych jako opcja zawsze dostępna oraz profesjonalizm zarządu jako mistrzostwo procesu komunikacji.
Próba oceny, czy zjednoczona Europa ma szansę na partnerską rolę wobec USA, czy też europejskie firmy będą naśladować firmy amerykańskie, jako bezsprzecznych liderów w świecie.
Obecnie niemal za pewnik przyjmuje się, że szczupły łańcuch dostaw, skoncentrowany na eliminacji strat i redukcji kosztów, w obliczu rosnącej zmienności otoczenia rynkowego powinien być zastąpiony zwinnym, nastawionym na zapewnienie elastyczności i reaktywności na zmiany. W artykule na podstawie studium przypadku przedstawiono alternatywne rozwiązanie polegające na połączeniu obu strategii w zwinno- szczupłe zarządzanie i wykorzystaniu zalet obu koncepcji. Wspólny cel, jakim jest rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb klientów i dążeń akcjonariuszy, w pełni takie podejście uzasadnia.(abstrakt oryginalny)
Omówiono problematykę budowy przewagi konkurencyjnej w kontekście pozyskiwania i konfiguracji zasobów przedsiębiorstwa. Przedstawiono podstawowe strategie konfiguracji zasobów przedsiębiorstwa oraz dylematy oceny efektywności alokacji tych zasobów.
Funkcjonujące na rynku przedsiębiorstwo, w szczególności prowadzące działalność o wymiarze międzynarodowym, nie ma możliwości zaistnienia, a tym bardziej rozwoju, bez uwzględnienia rynkowych wymogów. Niewątpliwie podstawowym wyzwaniem małego przedsiębiorstwa jest osiągnięcie takiej struktury instrumentów funkcjonowania i wyników działania, które przyczynią się do pozyskania znaczącej pozycji konkurencyjnej w danym otoczeniu. Rozważania dotyczą analizy podstawowych uwarunkowań, których spełnienie składa się na stopień prezentowanej przez małe przedsiębiorstwa międzynarodowej konkurencyjności i jego indywidualnego wzrostu.
Przedmiotem rozważań jest wpływ wymogów konkurencji globalnej na rynek pracy i strukturę kwalifikacji i umiejętności pracowniczych. Jedną z przyczyn spadku konkurencyjności Europy jest sztywność rynku pracy i niewłaściwa struktura kwalifikacji i umiejętności. Autor wskazuje na dwa sposoby przezwyciężania tych ograniczeń: 1) tworzenie elastycznych sieci powiązań kooperacyjnych i zaopatrzeniowych obejmujących także Europę Środkowo-Wschodnią; 2) zmianę struktury kwalifikacji i umiejętności pracowniczych.
Polskie firmy będą mogły skutecznie konkurować na rynku europejskim i globalnym, ale warunkiem jest zmiana ich postaw w stosunku do otoczenia globalnego. (fragment tekstu)
Autor przeanalizował strategię dostosowania się kilku dużych firm z Republiki Południowej Afryki (RPA) do konkurencji światowej, po okresie izolacji związanej z apartheidem. Badane firmy to zarówno firmy prywatne (AngloAmerican, SAB-Miller, Old Mutual), jak i państwowe (Eskom) oraz parapaństwowe (Sasol). Są to firmy reprezentatywne dla sektora górniczego - AngloAmerica, przetwórstwa energii - Eskom, Sasol oraz producenta napojów - SAB Miller i ubezpieczeń - Old Mutual. Autor porównał sytuację firm z RPA po okresie apartheidu do sytuacji firm polskich po wyjściu z izolacyjnego systemu jaki narzucał komunizm.
In the contemporary business world co-opetition plays a significant role in the relations between competitors. Co-opetition occurs not only between two competing sides but also in network relations. it may develop both within network relations and also between whole network systems. in the intra-network co-opetition the position of the companies depends on several factors: number and importance of concluded relations, access to strategic assets (tangible and intangible) and status. intensity of intra-network co-opetition depends on the intensity of competitive and co-operative relations among its members. The inter-network co-opetition emerges mainly in the context of fierce competition for technological standards (e.g. symbian vs. Microsoft). Co-opetition between network systems of the companies may appear both at the intra-network and inter-network levels. Dynamic development of network relations becomes both the cause and the result of enterprises' co-opetition. (original abstract)
Artykuł poświęcony problemowi konkurencji między przedsiębiorstwami o zasoby i o klienta, na rynkach o zakresie coraz bardziej globalnym, o charakterze niedoskonałym. Za pomocą schematów przedstawiono strukturę konkurencyjności przedsiębiorstw.
Jako cel Strategii Lizbońskiej przyjęto uczynienie z Unii Europejskiej najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata do 2010 roku. W artykule przedstawiono stan realizacji tego planu. Wskazano przyczyny przewagi gospodarki amerykańskiej. Omówiono problemy gospodarki europejskiej.
Autor podkreśla, że termin globalizacja odnosi się nie tylko do zjawisk gospodarczych, ale jest pojęciem szerszym, obejmującym również sprawy prawne, polityczne i społeczne. Omawia podstawowe cechy konkurencyjnego globalnego świata, negatywne efekty przesadnej konkurencji oraz sześć scenariuszy rozwoju globalizacji przez następne 15-20 lat: scenariusz apartheidu, scenariusz przetrwania, scenariusz pax triadica, znośny scenariusz zintegrowanego globalnego świata, scenariusz GATT-owski, zregionalizowany globalny system. Autor powołuje się na raport "Granice konkurencji (Grupa Lizbońska)".
14
Content available remote Ewolucja środowiska biznesowego i zachowania nabywców a nowy paradygmat biznesu
63%
Czy we współczesnym biznesie zasady konkurowania i odnoszenia sukcesu są takie same jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu? Czy zmiany w biznesie, ewolucja zachowań klienta determinują potrzebę modyfikacji strategii konkurowania firm? Gdzie tkwi dzisiaj zdolność organizacji do budowania relatywnie trwałej przewagi konkurencyjnej? Jaki jest nowy paradygmat biznesu? Jaka jest rola marketingu w budowaniu sukcesu firmy? Te pytania stały się obszarem zainteresowań badań prowadzonych przez autora w ostatnich pięciu latach. Badania w swym głównym nurcie prowadzone były w formie wywiadów pogłębionych, prowadzonych z właścicielami, twórcami i osobami zarządzającymi firmami czy markami, które w ostatnich dwudziestu latach odniosły sukces na polskim rynku (m.in. mBank, RMF FM, Sphinx, Kruk, Dr Irena Eris, Tubądzin) bądź porażkę (np. Monnari, Redan, Nowy Dzień). Podsumowując, można stwierdzić, iż zmiany środowiska biznesu oraz ewolucja zachowań nabywców wywierają presję na poszukiwanie nowych metod konkurowania zarówno na poziomie kulturowym, strategicznym, jak i operacyjnym.(fragment tekstu)
Polskie przedsiębiorstwa weszły w proces umiędzynarodowienia po roku 1989, kiedy państwo straciło monopol na handel zagraniczny, a przedsiębiorstwa - w ramach wolności gospodarczej - zaczęły na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność podejmować decyzje o sprzedaży swoich produktów na rynkach zagranicznych, o miejscu prowadzenia biznesu. Polskie przedsiębiorstwa włączyły się tym samym nie tylko w procesy zachodzące w gospodarce europejskiej, ale także w gospodarce światowej. Wejście w struktury UE ułatwia dalszą integrację z rynkami międzynarodowymi. Proces globalizacji i internacjonalizacji w działalności przedsiębiorstw jest tym czynnikiem i tym zjawiskiem, którym muszą się one kierować, aby stworzyć sobie perspektywy sukcesu w długim okresie. Globalizacja obejmuje coraz szerszy zasięg - dotyczy coraz większej liczby działów i sektorów. Przedsiębiorstwa, wchodząc na rynek, przystępują do konkurencji globalnej w przypadku wielu produktów zglobalizowanych już branż. Jest zatem zasadne, aby wybierały sobie strategie ułatwiające im penetrację rynków międzynarodowych i odnalezienie się wobec nasilających się procesów globalizacji. (fragment tekstu)
Pokrótce przedstawiono założenia tradycyjnych i nowoczesnych modeli korporacji międzynarodowych oraz poziomy konkurencji międzynarodowej i odpowiadające im kompetencje.
O sukcesie polskich przedsiębiorstw na rynku unijnym będzie decydował przede wszystkim odpowiedni stopień ich przygotowania do zmienionych warunków konkurencyjnych. Pewna grupa polskich przedsiębiorstw, których przykładem są np. rodzimi eksporterzy, zdała sobie z tego sprawę i potrafiła z odpowiednim wyprzedzeniem dostosować się do nowych, mikro- i makroekonomicznych uwarunkowań oraz aktywnie je kształtować. Z kolei pozostałe przedsiębiorstwa, które z różnych przyczyn nie przygotowały się do nadchodzących zmian, mają obecnie trudności związane z odpowiednim zaadaptowaniem się w nowym środowisku i przez to nie mogą budować swoich przewag konkurencyjnych. Nadrobienie nagromadzonych opóźnień i straconego czasu może mieć jeszcze miejsce w przypadku tych przedsiębiorstw, ale pociąga to za sobą konieczność realizowania odpowiednich działań dostosowawczych i restrukturyzacyjnych, uwzględniających jednoczesne eliminowanie słabych stron, takich jak: niezadowalająca jakość produkcji i usług w porównaniu z konkurentami, słabe wyposażenie w kapitał finansowy i rzeczowy, niski poziom wiedzy na temat zarządzania i marketingu, brak doświadczenia i strategii działania oraz niski poziom inwestycji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie zjawiska powstawania firm globalnych od początku. W literaturze przedmiotu brak jednej spójnej definicji tego typu organizacji. Ich wspólną cechą jest angażowanie się w działalność na rynkach zagranicznych natychmiast lub wkrótce po powstaniu, jednak czas ten również nie jest ściśle zdefiniowany. Zaprezentowane w artykule wyniki badań empirycznych i próby opracowania założeń teoretycznych, oparte przede wszystkim na analizie czynników sprzyjających szybkiej internacjonalizacji, stanowią, zdaniem autora, podstawy do dalszych rozważań.
Omówiono zjawisko globalizacji jako nowej formy konkurencji, porównano sektory wielonarodowe i globalne, scharakteryzowano strategię globalną i jej instrumenty oraz globalną strategię konkurencji i jej warianty. Na koniec przedstawiono źródła przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw na rynkach globalnych.
Perspektywa bliskiej akcesji do Unii Europejskiej skłania do głębszej refleksji nad zagadnieniem konkurowania. W artykule rozważono różne ujęcia konkurowania oraz zjawiska występujące na współczesnych rynkach, np. w USA i Japonii.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.