Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsolidacja kapitałowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The aim of the study is to find the optimal model of consolidating financial resources combined communities to ensure effective provision of health care in Ukraine. The proposals on the formation of community expenditures for various kinds of medical care. Investigated and analyzed the positive experience of Poland reforming the health sector under decentralization of power that should be used in Ukraine.(original abstract)
W artykule zwrócono uwagę na znaczne giełdy lokalne, które łączą się z innymi parkietami w obrębie tego samego państwa lub najbliższego sąsiedztwa, np. SIX Swiss Exchange, Bolsas y Mercados Espanoles (BME), Wiener Boerse. Przedstawiono również podmioty tylko współpracujące z innymi giełdami, lecz pozostające niezależne np. GPW w Warszawie, Bratislava Stock Exchange (BSSE), Oslo Bors, Irish Stock Exchange i Athens Exchange.
3
Content available remote Dylematy oceny opłacalności konsolidacji kapitałowej banków
100%
Przedstawiony w artykule problem oceny efektywności fuzji i przejęć w sektorze bankowym wydaje się niezwykle istotny w kontekście konsekwencji gospodarczych procesów konsolidacyjnych. W ich efekcie powstają przecież znacznie większe podmioty prowadzące działalność bankową, koncentrując jednocześnie obszar decyzyjny z coraz większym zasobem kapitału. Taka sytuacja zwiększa prawdopodobieństwo błędnych decyzji banków, co istotnie skutkuje w pozostałych częściach życia gospodarczego. Dobrym tego przykładem może być panujący od 2008 r. światowy kryzys sektora finansowego. Nadmierna koncentracja kapitału wydaje się odgrywać istotną rolę w rozprzestrzenianiu się trudności z zabezpieczeniami kredytów hipotecznych i tzw. aktywów toksycznych. Między innymi z takich powodów właściwa ocena transakcji konsolidacyjnej jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania banku i stabilności systemu bankowego. Trudno bowiem oczekiwać, że proces konsolidacji ustanie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest ocena przydatności aliansów strategicznych w procesie wzrostu przedsiębiorstwa. Obserwacje praktyki gospodarczej pozwalają zauważyć, że podmioty stosunkowo rzadko wybierają tę formę współpracy, preferując stałe związki kapitałowe, które dodatkowo pozwalają na kontrolę podmiotu. W niniejszym artykule przeprowadzono analizę uwarunkowań strategicznych, jakie determinują przesłanki stosowania niekapitałowego powiązania przedsiębiorstw. Podjęto również próbę określenia i oceny czynników przesądzających o sukcesie bądź porażce takiej współpracy. Jako metodę badawczą zastosowano analizę piśmiennictwa poświęconego aliansom strategicznym. (fragment tekstu)
Kolejny z cyklu artykułów dotyczących konsolidacji giełd na świecie. Tym razem skupiono się na fuzji elektronicznej giełdy NASDAQ z tradycyjnie działającym parkietem skupiającym giełdy skandynawskie i nadbałtyckie OMX. Przedstawiono schematy: giełdy wchodzące w skład OMX, struktura organizacyjna OMX.
Na koniec 2004 roku będzie 15 otwartych funduszy emerytalnych, o sześć mniej niż w pierwszym roku funkcjonowania nowego systemu emerytalnego. Opierając się na doświadczeniach państw, które wprowadziły podobne systemy emerytalne, należy spodziewać się zmniejszenia liczby OFE do 6-9. Artykuł przedstawia ostatnio dokonane konsolidacje pomiędzy powszechnymi towarzystwami emerytalnymi.
W artykule skupiono się na niezbyt spektakularnych pod względem wartości transakcji i rozmiarów fuzjach dotyczących London Stock Exchange (LSE) i Deutsche Boerse (DB). Wśród analizowanych przypadków podano nie tylko przykłady negocjacji konsolidacyjnych zakończonych powodzeniem, ale również szereg przejęć, które z różnych przyczyn nie doszły do skutku.
Proces konsolidacji budżetów finansowych grupy kapitałowej jest skomplikowaną operacją, składającą się z wielu zależnych od siebie faz. Przed systemem informatycznym, którego rolą jest jego wspomaganie, staje wyzwanie koordynacji pracy wielu jednostek należących do grupy kapitałowej, często rozproszonych terytorialnie, czasami również kulturowo, z których każda realizuje swoje własne cele, a które muszą współgrać ze strategią i celami jednostki nadrzędnej. Komunikacja i wspomaganie procesu negocjacji stają się kluczowymi czynnikami, od których zależy skuteczna realizacja procesu. Wypracowane w drodze negocjacji rozwiązanie musi zostać poddane głębokiej analizie, jednak ze względu na złożoność modelu, ciężar wyszukiwania potencjalnych zagrożeń również musi zostać przeniesiony z użytkownika na wbudowane mechanizmy systemu wspomagania decyzji. (fragment tekstu)
Kolejny artykuł z cyklu prezentującego przypadki konsolidacji giełd na świecie skupia się na wybranych giełdach spoza Europy, które nie poddały się fali konsolidacji i same budują swoją przewagę konkurencyjną.
Konsolidacja środków pieniężnych z rachunków bankowych spółek grupy kapitałowej jest jednym z narzędzi zarządzania gotówką w grupie kapitałowej. Konsolidacja ta pozwala podmiotom wchodzącym w skład grupy kapitałowej na ograniczenie kosztów odsetkowych (z tytułu zaciągania zobowiązań) i zwiększenie przychodów odsetkowych, z wykorzystaniem zarówno środków własnych danego podmiotu, jak i środków innych podmiotów wchodzących w skład złożonej struktury gospodarczej. Bankowe rozwiązanie rachunku głównego z powiązanymi z nim rachunkami uczestników jest alternatywnym rozwiązaniem finansowania działalności dla pożyczek w grupie kapitałowej. W artykule przedstawiono najważniejsze kwestie prawne, podatkowe i finansowe związane z dwoma głównymi formami konsolidacji środków pieniężnych z rachunków bankowych spółek grupy kapitałowej - rzeczywistą i wirtualną. (abstrakt oryginalny)
Celem poniższego artykułu jest wykazanie, że tak istotny dla konsolidacji parametr, jak opłacalność transakcji, jest niezwykle trudny do oszacowania ze względu na silne związki, łączące go z pojęciem wartości przedsiębiorstwa, której wyznaczenie komplikuje rozbieżność poglądów na temat źródeł pochodzenia wartości w podmiocie gospodarczym. Trudności z określeniem miary opłacalności nabycia spółki mogą, zdaniem autora, znacząco ograniczyć działania konsolidacyjne z uwagi na niedostateczną wiedzę o przyszłości zintegrowanego podmiotu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rolę centralnych instytucji rynków kapitałowych w świetle procesów integracji. Procesy konsolidacji rynków i nadzorujących je instytucji nie przebiegają bezkolizyjnie. W znacznej mierze wynika to stąd, że niektóre z nich mają trudności z zaakceptowaniem zachodzących zmian. W ostatnich latach zawarto wiele porozumień, umów o współpracy. Nieuniknione wydaje się powstanie paneuropejskiego rynku. Dlatego w artykule przedstawiono kierunki działania instytucji nadzorujących rynki kapitałowe i ostatnie inicjatywy w zakresie ich rozwoju. Wskazano wyzwania i zagrożenia dla rozwoju rynków kapitałowych. Omówiono także kierunki międzynarodowej współpracy KPWiG oraz działania tej instytucji, dostosowujące polskie regulacje rynku kapitałowego do dyrektyw Unii Europejskiej.
W artykule skupiono się na fuzjach wśród giełd instrumentów pochodnych. Zwrócono uwagę, że ten typ platform, chociaż działający trochę na uboczu rynku giełdowego, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie ze strony zaawansowanych inwestorów. Omówiono fuzję Intercontinental Exchange (ICE) z New York Board of Trade (NYBOT) oraz Chicago Mercantile Exchange (CME) i Chicago Board of Trade (CBOT).
W dobie internacjonalizacji działalności przedsiębiorstw istotną rolę w gospodarce, zarówno pod względem liczebności, jak i wysokości uzyskiwanych obrotów, odgrywają grupy kapitałowe. Biorąc pod uwagę skalę i charakter ich działalności, ustawodawcy wielu państw podejmują inicjatywy mające na celu ich wspieranie. Często przyjmują one formę preferencji podatkowych. Jedną z nich jest możliwość konsolidacji dla celów podatkowych. Zakres i warunki pozwalające na uzyskanie prawa do tej preferencji są znacznie zróżnicowane w zależności od jurysdykcji. Większość państw oferuje możliwość utworzenia podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatków dochodowych. Znacznie rzadszym rozwiązaniem jest konsolidacja dla celów podatku od wartości dodanej. Państwem, w którym przepisy umożliwiające uzyskanie przez grupę powiązanych przedsiębiorstw statusu podatkowej grupy kapitałowej obowiązują już od wielu lat, są Niemcy. W orzecznictwie sądów pruskich odnoszącym się do podatków dochodowych koncepcja konsolidacji dochodów spółek pojawiła się już pod koniec lat 90. XIX w., a przepisy w jej zakresie podlegały ciągłej ewolucji. Celem niniejszej publikacji jest scharakteryzowanie rozwiązań prawnych funkcjonujących w zakresie konsolidacji podatkowej w Niemczech. Założono, że regulacje te w Niemczech sprzyjają rozwojowi grup kapitałowych. Dla dowiedzenia tego założenia w rozdziale wykorzystano metodę prawno-dogmatyczną. Posłużono się także danymi statystycznymi Federalnego Urzędu Statystycznego dla zbadania struktury branżowej i zaprezentowania podstawowych wskaźników umożliwiających ocenę ciężaru fiskalnego nakładanego na podmioty posiadające status podatkowej grupy kapitałowej w Niemczech.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza procesów restrukturyzacji pod kątem roli i znaczenia dialogu społecznego procesie restrukturyzacji oraz wpływu dialogu społecznego na jego efektywność. W artykule poddano weryfikacji hipotezę, że obok prawnych gwarancji dialogu społecznego w procesie restrukturyzacji istotne znaczenie ma stopień zaangażowania i poziom dialogu społecznego oraz jego uczestników. Angażowanie partnerów społecznych w przeprowadzenie zmiany, wykraczając często poza czysto formalne zasady konsultacji, w znaczący sposób można wpłynąć na ograniczanie konfliktów społecznych i lepsze zrozumienie celów biznesowych restrukturyzacji przez partnerów i załogę. W artykule dokonano analizy roli i znaczenia dialogu w procesie restrukturyzacji prowadzonej na przykładzie przekształceń organizacyjno-prawnych w Grupie Kapitałowej ORLEN. (abstrakt oryginalny)
Podano przyczyny i efekty procesów konsolidacyjnych banków. Są to: przezwyciężanie trudności finansowych, utworzenie silnej struktury. Druga grupa motywów, to: efekt zwiększonej skali działania, efekt komplementarności, objęcie większej części rynku. Do trudności operacji konsolidacyjnych zaliczono m.in. duże koszty operacji oraz zwiększenie kosztów na skutek powstawania nowych jednostek organizacyjnych. Do podstawowych form konsolidacji kapitałowej zaliczono: klasyczne fuzje, przejęcia przez bank większy banku słabszego kapitałowo, nabycie odpowiednio dużego pakietu akcji, tworzenie bankowych holdingów, tworzenie grup bankowych określanych konglomeratami finansowymi. We wnioskach omówiono problem zależności między wielkością banków i ich sytuacja rynkową. Podano zestawienie sumy bilansów całego systemu bankowego w świecie oraz liczby działających w Polsce banków.
Posłowie zwycięskiego ugrupowania w wyborach parlamentarnych 2005 r. postulują wprowadzenie modyfikacji zasad funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych, w tym przede wszystkim powstrzymanie procesu konsolidacji w drugim filarze. Według promotorów zmian, łączenie się funduszy oznacza osłabianie konkurencji, co obniża wysokość przyszłych emerytur.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.