Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsorcjum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
We współczesnej gospodarce przedsiębiorcy, którzy chcą uczestniczyć w większych przedsięwzięciach, a w związku z tym konkurować z innymi podmiotami gospodarczymi coraz częściej decydują się na wspólne podejmowanie działań, by osiągnąć konkretny cel. Niniejsze opracowanie pokazuje konsorcjum jako jedną z możliwości, którą mogą wybrać przedsiębiorcy nawiązując współpracę. Istnieje wiele wątpliwości, do jakiego rodzaju współpracy zarówno w ujęciu ekonomicznym, jak i prawnym należy zaliczyć konsorcjum. Niewątpliwie należy jednak uznać, że jest to interesująca i dogodna forma kooperacji przedsiębiorców, pomimo występowania pewnych wad konsorcjum, które obok zalet zostały w tym opracowaniu przedstawione. (abstrakt oryginalny)
Kwestia dopuszczalności zmian i przekształceń podmiotowych w składzie konsorcjum w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz na etapie realizacji zamówienia ze względu na brak jej regulacji prawnej jest źródłem szczególnych wątpliwości interpretacyjnych. Wobec tego w doktrynie i orzecznictwie wypracowano reguły dotyczące zgodności takich zmian z zasadami równego traktowania wykonawców oraz ochrony konkurencji. Dopuszczalność zmian podmiotowych na etapie postępowania ma charakter wyjątkowy, będąc limitowana obowiązkiem spełniania warunków udziału w postępowaniu na dzień składania ofert. Odrębnym zagadnieniem są skutki przekształcenia na zasadzie sukcesji generalnej uczestnika konsorcjum w postępowaniu lub na etapie realizacji zamówienia. Na tym etapie z kolei za niedopuszczalne należy uznać zmiany polegające na przejęciu długu konsorcjum z umowy o zamówienie. Wobec licznych wątpliwości związanych z tą problematyką zasadne jest objęcie jej skonkretyzowaną regulacją prawną.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę współpracy międzyorganizacyjnej na przykładzie konsorcjum. Jest to zrzeszenie kilku niezależnych podmiotów gospodarczych na określony czas i w określonym celu, którym najczęściej jest przeprowadzenie przedsięwzięcia gospodarczego na bardzo dużą skalę, jak np. budowa autostrady, ropociągu. Celem artykułu jest wyjaśnienie, w jaki sposób można wzmocnić poziom zaufania między partnerami konsorcjum, a tym samym ograniczyć ryzyko współpracy międzyorganizacyjnej. Przeanalizowano zagadnienie na przykładzie wybranej umowy konsorcjum funkcjonującego w budownictwie drogowym.(abstrakt oryginalny)
Warunkiem pozytywnego zakończenia projektu dofinansowywanego ze środków UE i realizowanego w ramach konsorcjum jest nie tylko zapewnienie osiągnięcia zamierzonych rezultatów, ale i właściwe zarządzanie przepływami finansowymi oraz wypełnienie wszystkich obowiązków sprawozdawczych wobec UE, Niespełnienie wymogów finansowych, pomimo wysokich ocen jakości, efektywności metodologii prowadzenia i wdrażania wyników badań może skutkować koniecznością zwrotu dofinansowania. Opracowanie ma na celu wskazanie problemów jakie mogą się pojawić w trakcie realizacji projektów w konsorcjum, ale także ujawnienie dobrych praktyk i zasad zarządzania takimi projektami w sferze finansowo-księgowej. (abstrakt oryginalny)
Wykładni prawa wspólnotowego należy dokonywać w ten sposób, że sprzeciwia się ono uregulowaniu krajowemu, które przewiduje automatyczne wykluczenie z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego i nałożenie sankcji karnych zarówno w stosunku do konsorcjum stałego, jak i przedsiębiorców będących jego członkami, gdy te ostatnie przedstawiły konkurencyjne w stosunku do tego konsorcjum oferty w ramach tego samego postępowania, nawet jeśli oferta tego konsorcjum nie została złożona na rachunek i w interesie tych przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia publicznego. Formą wspólnego udziału w postępowaniu jest konsorcjum. Wspólny udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego oznacza złożenie jednej oferty przez wykonawców. Porozumienie wykonawców może zostać uznane za zmowę przetargową. Jednak nie można takiego porozumienia wykonawców automatycznie kwalifikować jako naruszającego prawo konkurencji. Jak wynika z rozstrzygnięcia - samodzielne spełnienie warunków udziału w postępowaniu przez każdego z członków konsorcjum nie wystarczy, by uznać, że doszło do niedozwolonego porozumienia zakłócającego konkurencję. Utworzenie konsorcjum może mieć ekonomiczne uzasadnienie.(abstrakt oryginalny)
Przy realizacji projektów budowlanych na dużą skalę bardzo często wykorzystuje się konsorcja. Aby oceniać motywację i czynniki utrudniające funkcjonowanie konsorcjum, o których wspomina się w literaturze, przeprowadzono badania niemieckich przedsiębiorstw budowlanych. Z badań wynika, że motywacyjne czynniki są najważniejsze. Inny wpływ na udane konsorcjum mają odpowiednio okazje i analiza ryzyka. Żadne z danych kryteriów nie zostało ocenione jak mało ważne. Z badań wynika, że sukces konsorcjum jest bardzo zależny od trafnego wyboru partnerów.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorca pragnący uzyskać zamówienie publiczne, musi spełnić wszystkie wymogi stawiane przez zamawiającego. Dotyczą one zarówno warunków technicznych, które są niezbędne do wykonania zobowiązania, jak i potencjału ekonomicznego czy posiadania odpowiedniej struktury organizacyjnej. Często przedsiębiorcy spełniają tylko część stawianych wymogów. Dlatego dla uzyskania zamówienia muszą połączyć swoje potencjały, ponieważ tylko w takim przypadku mają szanse na wygranie przetargu. Jest to możliwe, dzięki stworzeniu konsorcjum, które wystąpi jako jeden podmiot starający się o zamówienie publiczne. Celem artykułu jest próba ukazania, jak współpraca przedsiębiorców w ramach konsorcjum, służy uzyskaniu zamówienia publicznego. Analizie poddano dokumentację przetargową, z której nie wynika szczegółowo, jakimi zasobami dysponują poszczególni konsorcjanci. Pozwala natomiast na ogólne wnioski, że każdorazowo celem stworzenia konsorcjum było uzyskanie zamówienia publicznego. Dalsze badania postępowań w sprawie zamówień publicznych, w których wygrały konsorcja, w szczególności o inne przedmioty zamówienia, pozwolą na bardziej szczegółowe wnioski. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie wpływu wybranych podmiotów leśnictwa i ochrony przyrody w Republice Czeskiej, na rozwój gospodarczy i społeczny danego terytorium z wykorzystaniem metodologii obliczania lokalnego mnożnika. Do studium przypadku wybrano następujące organizacje: Lasy Miejskie Pisek sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Szkoleniowe Leśnictwa - Las Masarykův Křtiny i Administrację Parku Narodowego Podyjí. (abstrakt oryginalny)
Spółdzielnie socjalne są ważnym elementem zmniejszającym wykluczenie społeczne na lokalnym rynku. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ustawodawca wprowadził radykalne zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych. Narzuciła możliwość tworzenia konsorcjum kooperacyjnego pomiędzy spółdzielniami socjalnymi a organizacjami, które wspierają wówczas w budowanych stabilnych miejscach pracy dla osób przedawnionych. Ten rozwiązanie pomaga poprawić jego potencjał ekonomiczny i rozwiązać problemy związane z umową o zamówienia publiczne a konsorcjum spółdzielcze może również nakładać ograniczenia. Jednym z nich są dodatkowe akty administracyjne i finansowe odpowiedzialność nakłada na członków konsorcjum spółdzielczego. W artykule czytelnik znajdzie również informacje o przyszłości rozwój spółdzielni socjalnych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
11
75%
The article presents an analysis of the process of project consortium building and proposes a decision-making method of project members and their role selection using multiple criteria hierarchical model. The study is based on the current rules of participation in European Union research initiatives. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie funkcjonowania konsorcjów złożonych z podmiotów ekonomii społecznej o różnych formach prawnych . Przedmiotem badań są konsorcja działające pod marką: "Klunkry", "Panato Bag" i "Juchowo Farm". W ich skład wchodzą spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, fundacje, stowarzyszenia, centra integracji społecznej oraz spółki z o.o. non profit. Wzajemna współpraca różnych form prawnych podmiotów ekonomii społecznej, innowacyjny mechanizm zarządzania i wytwarzane produkty stanowią przykład innowacji społecznych. Na podstawie danych z KRS zbadano profil działalności, poziom zatrudnienia, okres prowadzenia działalności, podmioty założycielskie oraz sytuację finansową analizowanych jednostek przy wykorzystaniu metody indeksów dynamiki. Wyniki badań wykazały, że wspólne działanie jest korzystne pod względem finansowym i społecznym. Wszystkie badane podmioty uzyskały wzrost przychodów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dzięki powstałym inicjatywom osoby wykluczone społecznie znalazły wsparcie i zatrudnienie.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono funkcjonowanie przemysłu lotniczego podkreślając jego bogatą tradycję. Autor uważa, że rozwój przemysłu lotniczego i ekspansja na rynek zagraniczny zależy od utworzenia konsorcjum jako formy integracji tej gałęzi przemysłu.
Zebrane w ciągu roku doświadczenia jednoznacznie wskazują, iż instytucja ta sprawdza się i istnieje bezwzględna konieczność kontynuowania jej działalności w roku akademickim 2011/2012, a co więcej, poszerzenia obszarów objętych analizą, oceną wraz z wyciągnięciem stosownych wniosków, których realizacja leży w interesie sprawnego funkcjonowania Wyższej Szkoły Menedżerskiej. I na koniec a propos motto - "myśli nieuczesanej" Stanisława Leca - utworzenie konsorcjum to reforma formy (sposobu) zarządzania Uczelnią i koordynacji działalności organów, jednostek dydaktycznych, komórek organizacyjnych i administracyjnych, a więc jest formą reformy, która nie jest jeszcze skończona: jest początkiem i zapowiedzią kontynuacji "cudu na Kawęczyńskiej".(fragment tekstu)
15
Content available remote Hotel Consortia as a Condition for Limiting the Transaction Costs
63%
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem i celem publikacji było przedstawienie znaczenia konsorcjów hotelarskich jako czynnika optymalizującego koszty transakcyjne. W artykule przedstawiono pokrótce istotę i genezę pojęcia kosztu transakcyjnego, ewolucję poglądów na jego temat. Dokonano podziału kosztów transakcyjnych. W publikacji przedstawiono determinanty kosztów transakcyjnych oraz opisano przesłanki dotyczące organizowania transakcji. Przedstawiono też formy prowadzenia biznesu hotelarskiego. Zawiera charakterystykę konsorcjów hotelarskich, ich rangi i miejsca na rynku. Artykuł pokazuje rolę form kooperacji jako narzędzia w modyfikowaniu kosztów transakcyjnych. Pokazano przewagę konsorcjów w zarządzaniu kosztami transakcyjnymi w stosunku do innych form prowadzenia działalności w branży hotelarskiej. Materiały i metody: Metody badawcze polegały na analizie faktycznych kosztów transakcyjnych na podstawie danych, jak również próbie ich prognozy rozwoju w przyszłości. Materiały w oparciu o których powstała publikacja to dostępna literatura usunąć, jak również wiadomości netograficzne. Wyniki: Wyniki badań wskazują jasno, że konsorcja hotelarskie przyczyniają się do ograniczania kosztów funkcjonowania obiektów hotelowych. Wnioski: Badania pokazują, że konsorcja hotelowe stanowią szansę dla niezależnych przedsiębiorców w konkurencji z dużymi łańcuchami hotelarskimi. (abstrakt oryginalny)
Prawna możliwość składania wspólnych zamówień publicznych została określona w art. 23 polskiej ustawy - Prawo zamówień publicznych. W tym celu oferenci mogą zdecydować się na zawarcie umowy konsorcjum, chociaż nie jest to jedyny sposób wspólnego uczestnictwa w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. W takich przypadkach przedsiębiorcy łączą swoje siły w ich dążeniu do otrzymania kontraktu, co ze względu na ich ograniczone możliwości byłoby niemożliwe, gdyby każdy z nich działał sam. Kwestia ta została bardzo krótko uregulowana przez prawo zamówień publicznych, otwierając wiele miejsca na wątpliwości i zadając wiele pytań, na które odpowiedzi udzieliło orzecznictwo.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano najważniejsze cechy umowy konsorcjum oraz pokazano, jakie problemy pojawiają się przy dokonywaniu wzajemnych rozliczeń między uczestnikami konsorcjum. Omówiono też sposób pomiaru przychodów konsorcjum. Przeanalizowano również polskie prawo podatkowe w odniesieniu do umowy konsorcjum. (abstrakt oryginalny)
Polskie prawo w porównaniu z niemieckim, praktycznie nie reguluje kwestii konsorcjum, jednakże regulacje dotyczące podwykonawców można znaleźć w przepisach obu państw. Motywacja do współpracy krajowej małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych zarówno w Polsce, jak i Niemczech wydaje się być na zbliżonym poziomie. W przypadku współpracy międzynarodowej motywacja wśród niemieckich przedsiębiorstw jest znacznie wyższa niż wśród polskich. Bariery dla współpracy krajowej są wyżej oceniane przez polskie firmy niż dla współpracy międzynarodowej, natomiast wyniki dla przedsiębiorstw niemieckich są odwrotne. Kryteria wyboru partnera wydają się być oceniane na zbliżonym poziomie w obu krajach. W Polsce kryterium ceny zdaje się najistotniejsze.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza sytuacji prawnej członków konsorcjum jako wierzycieli roszczeń wynikających z umowy, którą zawarli z osobą trzecią. W pierwszej kolejności kwestia ta została zbadana z punktu widzenia prawa materialnego. Jeżeli konsorcjum nie zostało zawiązane w formie spółki cywilnej, to wierzytelności jego członków podlegają ogólnym regulacjom dotyczącym wielości wierzycieli. Strony (a zatem konsorcjanci i ich dłużnik) mogą ukształtować wierzytelność jako solidarną. Jeśli tego nie zrobią, zastosowanie znajdą art. 379-381 Kodeksu cywilnego. Z procesowego punktu widzenia jako zasadę należy uznać samodzielną możliwość działania konsorcjantów w procesie. Jeżeli roszczenie będzie podzielne, to każdy z konsorcjantów może dochodzić własnej części roszczenia. Z kolei w sytuacji gdy wierzytelność jest solidarna albo roszczenie ma charakter niepodzielny, każdy z członków konsorcjum będzie mógł dochodzić samodzielnie całego roszczenia. Dopiero w sytuacji gdy jeden z konsorcjantów zgłosi sprzeciw wobec dochodzenia przez innego konsorcjanta całości świadczenia niepodzielnego albo jeśli konsorcjum będzie miało formę spółki cywilnej, pomiędzy konsorcjantami powstanie współuczestnictwo konieczne. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Przedmiotem pracy jest próba określenia charakteru prawnego umowy konsorcjum jako formy współpracy przedsiębiorców. Jest to zagadnienie o tyle istotne, że ta forma współdziałania, dość często spotykana przy realizacji dużych zadań gospodarczych, nie jest uregulowana prawnie. Brak jest także obszerniejszych wypowiedzi doktryny co do konsorcjum, a zwłaszcza prób określenia charakteru prawnego tej umowy. Cel badawczy: Ustalenie, czy konsorcjum może być uznane za samodzielną umowę o współpracy gospodarczej, czy też jest ono jedynie podtypem spółki cywilnej. Ustalenie samodzielności konstrukcji konsorcjum wymagało z kolei zbadania charakteru prawnego tej umowy. Metoda badawcza: W badaniach zagadnienia oparto się na analizie dość skąpego piśmiennictwa dotyczącego konsorcjum oraz - znacznie bogatszego - orzecznictwa Sądu Najwyższego. Orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące konsorcjum jest utrwalone i konsekwentne, uwzględniając specyfikę tej konstrukcji prawnej i praktyczne potrzeby podmiotów, które zdecydowały się na wybór takiej właśnie formy prawnej. W pracy konieczne było także odwołanie się do poglądów doktryny dotyczących charakteru prawnego spółek, tak by wskazać na samodzielność i odrębność konstrukcji prawnej konsorcjum. Wyniki: Analiza wykazała, że konsorcjum należy uznać za samodzielną umowę nienazwaną, dość wyraźnie odróżniającą się od spółki cywilnej oraz spółek prawa handlowego. Umowa ta realizuje pewne powtarzalne potrzeby ekonomiczne przedsiębiorców, odmienne jednak niż w przypadku spółek. Konsorcjum posiada w związku z tym własne cechy charakterystyczne, odmienne od spółki cywilnej i spółek prawa handlowego. W przypadku konsorcjum można wskazać na specyficzne, inne niż w spółkach zasady prowadzenia spraw i reprezentacji, z charakterystyczną konstrukcją lidera konsorcjum będącego pełnomocnikiem konsorcjantów. Stosunkowo krótka praktyka funkcjonowania konsorcjum w obrocie gospodarczym nie pozwala jednak na wskazanie utrwalonych cech, które pozwoliłyby ustawodawcy na wprowadzenie umowy konsorcjum do katalogu umów nazwanych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.