Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsulting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zawód konsultanta zarządzania wymyka się wszelkim standardom, co powoduje wiele mitów i nieporozumień w pracy z klientami. Możemy założyć, że jest to osoba, która odpłatnie pomaga swojemu klientowi poprawić w sposób wymierny jego sytuację. Chociaż pierwsze metody pracy konsultanta zostały opisane w Polsce w latach 80. XX wieku przez profesora J. Antoszkiewicza, to niesprzyjający klimat gospodarczo-polityczny nie pozwolił na ich upowszechnienie. Ponieważ zawód ten w Polsce jest dość nowy, warto mu się dokładniej przyjrzeć, aby w pełni móc wykorzystać oferowany przez niego potencjał. (fragment tekstu)
2
Content available remote Perspektywy rozwoju konsultingu informatycznego w Polsce
80%
W artykule poruszono kwestie rozwoju rynku konsultingu informatycznego w Polsce. Główny nacisk położony został na czynniki mogące mieć decydujący wpływ na rozwój tego rynku. Zasadnicza część artykułu odnosi się do: określenia istoty i genezy usług doradczych oraz argumentów uzasadniających zakup tego typu usług. Ponadto scharakteryzowano ofertę rynku usług konsultingu informatycznego oraz czynniki, które zdaniem autora mają decydujący wpływ na rozwój konsultingu informatycznego w Polsce. Artykuł kończy podkreślenie zależności między wzrostem złożoności projektów informatycznych a zapotrzebowaniem na specjalistyczną wiedzę ze strony firm doradczych.(abstrakt oryginalny)
Dla wielu menedżerów zaproszenie konsultanta zarządzania do współpracy jest dowodem wielkiej odwagi, przekroczeniem strefy komfortu, trochę jak przyznanie się do popełnienia błędu czy niekompetencji. Istnieje też kulturowe przekonanie, że nie warto sięgać po konsultanta, dopóki sprawy idą w miarę dobrze. Wskazuje to, że klienci obawiają się współpracy, bo przecież nie wiedzą, co się wydarzy w trakcie procesu konsultingowego. Jednak istnieją rozwiązania, które mogą zminimalizować utratę kontroli nad tym procesem. (fragment tekstu)
Oczekiwania wobec konsultantów są przedmiotem debaty od początku istnienia tego zawodu, czyli od początku poprzedniego stulecia. Czy konsultant ma być ekspertem dziedzinowym (np. konsultant ds. wynagrodzeń)? Czy też lepiej, aby specjalizował się w określonej branży? A może większą wartość dodaną wniesie, prowadząc klienta przez proces grupowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, a nie ma wtedy znaczenia, dla jakiej branży pracuje? (fragment tekstu)
Objective: The authors of this chapter were inspired by the parallels they saw between education and management consultancy in terms of the behavioural change, and the methods used to achieve this. They seek to explore these parallels in particular the use of storytelling.Methodology: The chapter first unpicks the notion of storytelling and goes on to examine the idea of behavioural change and the connection between the two. It goes deeper by rooting this in adult transformational learning. This is then linked to some real-life examples (recruitment and consultancy) of storytelling and adult learning.Findings: The chapter considers some implications for the use of narrative for leaders moving forward into a post-pandemic world.Value Added: Combining narrative with adult learning theory and comparing the world of business with education.Recommendations: It is our hope that examination of this intersection will provide lessons relevant to both the education and business professions. (original abstract)
W referacie autorka przybliża istotę, cele i zakres szkoleń oraz konsultingu w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Na podstawie własnych doświadczeń oraz wieloletnich obserwacji praktyki gospodarczej i sektora usług konsultingowych wskazuje na największe trudności i błędy popełniane w trakcie doskonalenia łańcuchów dostaw przez zewnętrznych usługodawców. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z konsultingiem IT w i instytucjach finansowych. Na początku procesu informatyzacji sektora bankowego wdrażaniem nowych rozwiązań zajmowały się działy IT. Obecnie wiele instytucji korzysta z pomocy firm doradczych.
8
Content available remote Czy potrzebne są firmie rodzinnej zarządzanie strategiczne oraz konsulting?
61%
Celem jest ukazanie, że dążenie do innowacyjności to podstawa decyzji zarządczych dotyczących opracowania i implementacji strategii konkurencji firmy rodzinnej [Klimek, Klimek 2016]. Podjęto próbę potwierdzenia tezy, że przez wybór i realizację innowacyjności firma rodzinna wyznacza swoją koncepcję konkurowania na rynku. Im większe znaczenie przypisuje się innowacyjności w zarządzaniu firmą rodzinną, a zatem im większy jest potencjał innowacyjności, tym większe powstają możliwości uzyskania korzystnej zmiany pozycji strategicznej firmy na rynku [Klimek, Żelazko 2015]. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu opisano próbę utworzenia nowego stanowiska pracy. Badanie tej próby odbyło się w supermarkecie spożywczym. Testowane stanowisko pracy to konsultant ds. zakupów. Badacz osobiście przebywał 4 godziny dziennie w sklepie przez okres 1-go miesiąca. Polecał klientom towar, doradzał w jego wyborze, mówił o produktach będących aktualnie w promocji, polecał towar po obniżonych cenach na wybrane produkty oraz wskazywał miejsca jego ułożenia. Po zakończonym miesiąca, przeprowadził wywiady na temat efektów funkcjonowania nowego stanowiska pracy z 50. losowo wybranymi klientami. W opracowaniu przedstawione są wyniki wywiadu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest omówienie oraz syntetyczna ocena treści normy PN-ISO 10019 Wytyczne dotyczące wyboru konsultantów systemu zarządzania jakością i korzystania z ich usług. Stwierdzono, że dokument może być użyteczny dla konsultantów oraz organizacji przygotowujących się do wdrożenia systemu zarządzania jakością zgodnie z normą ISO 9001. Jednocześnie jednak, treść normy ma ograniczoną wartość dla organizacji już posiadających wdrożony system zarządzania jakością. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Etyka w konsultingu menedżerskim
61%
Konsulting polega na świadczeniu niezależnych usług doradczych dla osób, przedsiębiorstw i instytucji. "Konsulting menedżerski jest niezależną i obiektywną usługą doradczą świadczoną przez wykwalifikowane osoby dla klientów w celu udzielenia im pomocy przy identyfikacji i analizie problemów i możliwości w zarządzaniu. Konsultanci zarządczy również rekomendują rozwiązania albo sugerują działania w odniesieniu do tych problemów i pomagają, kiedy są proszeni, w ich implementacji". Do typowych powodów (motywów) angażowania konsultantów zaliczyć można: brak wystarczającej wiedzy, umiejętności i doświadczenia w rozwiązywaniu istotnych dla organizacji problemów (finansowych, organizacyjnych, personalnych itp.), potrzebę uzyskania bezstronnej i obiektywnej opinii w określonych kwestiach, nadzieję uzyskania znaczących korzyści w przyszłości, przewyższających koszty usługi konsultingowej. (fragment tekstu)
12
61%
Głównym celem, jaki stawia sobie autor w ramach niniejszego artykułu jest identyfikacja skali wykorzystywania wsparcia konsultingowego dla potencjału absorpcyjnego w protechnologicznej działalności innowacyjnej i ocena stopnia zadowolenia przedsiębiorstw z tych usług. W konsekwencji autor zamierza odpowiedzieć na pytanie, czy konsulting jest dobrą i wykorzystywaną alternatywą dla określonych zdolności absorpcyjnych, będących słabością małych i średnich przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
Zaprezentowano przesłanki wzrostu i rozwoju branży doradczej, które rodzą zapotrzebowanie na uniwersalność w działalności doradczej. Przedstawiono sposoby na elastyczność i uniwersalność w konsultingu, takie jak fuzje, praca w sieciach, wirtualne przedsiębiorstwa doradcze i umiędzynarodowienie firm doradczych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o granice doradztwa zewnętrznego w sensie przedmiotowym oraz organizacyjnym.
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie rangi usług konsultingowych w podnoszeniu konkurencyjności przedsiębiorstw w gospodarce opartej na wiedzy. W ramach tak zdefiniowanego zamierzenia ukazano istotę wiedzy traktując ją jako zasób pierwotny i podstawowy związany ze wszystkimi "twardymi" i "miękkimi" zasobami organizacji. W takim ujęciu wiedza wyznacza konfigurację pozostałych zasobów w procesie generowania wartości. W dalszej kolejności ukazano zachowania przedsiębiorstw dostosowane do normatywów rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Odwołując się do teorii wzrostu gospodarczego wskazano na wiodącą rangę konsultingu w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu wiedzy otoczenia na gruncie przedsiębiorstw. Zdefiniowano także ekonomiczne skutki usług konsultingowych. W końcowej części opracowania ukazano rolę usług konsultingowych w rozwoju wiedzy organizacji, odnosząc się zwłaszcza do wpływu konsultantów na rozwój teorii i praktyki zarządzania organizacjami. Ukazano, że konsultanci, działając na gruncie organizacji, wdrażają postulaty i zasady o charakterze normatywnym, prowadzą prace badawcze, formułują teoretyczne uogólnienia, a na ich podstawie hipotezy stanowiące podstawę dalszej eksploracji wiedzy o funkcjonowaniu organizacji, wreszcie wspierają dyfuzję wiedzy w otoczeniu, upowszechniając wzorcowe praktyki, jako istotne ogniwo rozwoju instytucjonalnego gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy stają coraz częściej przed wyzwaniem nawiązania współpracy z badaczami, którzy są potencjalnym źródłem wiedzy eksperckiej i mogą służyć jako partnerzy biznesowi, współpracownicy lub eksperci. Ponieważ wynajęcie ekspertów może być kosztowne, istotne jest, aby byli to najlepsi specjaliści. Artykuł zawiera przegląd podstawowych narzędzi naukometrycznych (np. indeksy h oraz g), dzięki którym menedżer lub przedsiębiorca może ilościowo oszacować naukową jakość konkretnych osób albo instytucji. Informacja uzyskana w ten sposób jest ogólnie dostępna, zrozumiała i w dużym stopniu oparta na wartości merytorycznej (a nie np. na aktywności administracyjnej) ekspertów, aczkolwiek należy jej używać z ostrożnością. Porównawcza ocena całych dyscyplin może być zilustrowana krytyczną analizą aktywności krajowych badaczy w dziedzinie biznesu i zarządzania, którzy w znanych czasopismach publikują niewiele prac i o niskiej jakości. Naukometria może również dokumentować niską jakość przyjętych standardów ministerialnych (np. przy ocenie parametrycznej), które zniechęcają autorów do publikowania prac w języku angielskim.(abstrakt oryginalny)
Obecnie trudno wyobrazić sobie zarządzanie dużą lub choćby średnią firmą bez pomocy zewnętrznych konsultantów czy audytorów. W stale zmieniającym się otoczeniu biznesu, pod presją postępu technologicznego i procesów globalizacji pomoc doradców zewnętrznych stała się koniecznością. Za konsulting uważa się profesjonalne usługi, których celem jest pomaganie menedżerom w analizowaniu i rozwiązywaniu praktycznych problemów oraz poprawę działalności przedsiębiorstwa dzięki korzystaniu z doświadczeń innych organizacji. Konsulting jest dynamiczną i szybko zmieniającą się dziedziną usług. Doradztwo zewnętrzne odgrywa istotną rolę we wspieraniu przedsiębiorstwa w ich rozwoju rynkowym, poprzez wskazanie efektywnych rozwiązań opartych na nowoczesnych narzędziach zarządzania. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Usługa doradztwa biznesowego - refleksje z perspektywy konsultanta
51%
W artykule omówiono istotę i cechy usług doradczych, zwrócono także uwagę na psychologiczne determinanty decyzji menedżerów związanych z korzystaniem z usług doradczych oraz warunki kształtujące prawidłową relację biznesową pomiędzy stronami. Artykuł składa się z czterech części merytorycznych. Pierwsza poświęcona jest istocie i cechom usług doradczych. Kolejny fragment dotyczy identyfikacji psychologicznych barier menedżerów przed korzystaniem z usług konsultanta biznesowego. W trzeciej części omówiono warunki kształtujące prawidłową relację biznesową pomiędzy stronami usług doradczych. W ostatnim punkcie zwrócono uwagę na bariery w usługach dotyczących projektów innowacyjnych.(abstrakt autora)
18
Content available remote Szkic historii konsultingu ze szczególnym uwzględnieniem lat 2000-2009
51%
Artykuł dotyczy ewolucji pojęcia konsultingu i doradztwa, jak również zmian w podejściu do małych, średnich i dużych firm konsultingowych i oferowanych przez nie usług na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, kiedy nastąpił dynamiczny rozwój tych usług, zwłaszcza w Europie. Charakterystyka usług konsultingowych obejmuje rys historyczny, który pozwala na pełniejsze zrozumienie zachodzących na współczesnym rynku przemian. Wartość usług konsultingowych znacznie się zwiększyła, zmiany nastąpiły także w jej strukturze, co wynika między innymi z poziomu rozwoju gospodarczego danego kraju i ze zmieniających się potrzeb odbiorców. Rozwój konsultingu w wielu krajach spowalnia stagnacja ekonomiczna i niższe wskaźniki wzrostu, brak zasobów ludzkich oraz inne przeszkody natury gospodarczej. W artykule omawiam podział geograficzny, przedmiotowy oraz podmiotowy usług konsultingowych. Opisując rynek doradztwa personalnego w latach 2000-2009, wykorzystałem raporty FAECO i Survey of the European Management Market, Warsaw Business Journal, AllBusiness - Dun & Bradstreet, Kennedy Information, Gartnera oraz Zysnarskiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy konsultingu jako działalności usługowej prowadzonej w zorganizowanej formie konkretnego podmiotu rynkowego. Omówiono warsztat profesjonalnego konsultingu (28 cech ujętych w 8 grup) czyli tzw. "konsulting mix" oraz podkreślono, iż profesja ta musi być oparta na innowacyjności i kreatywności.
Efektywność małej i średniej firmy w dużej mierze zależy od stopnia przedsiębiorczości właściciela, jego umiejętności i wiedzy oraz jego kreatywności i gotowości na wprowadzanie nowych rozwiązań. Niewątpliwie wraz ze wzrostem świadomości roli przedsiębiorczości w zarządzaniu małą i średnią firmą rośnie zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi doradcze. Celem artykułu jest analiza mikro-, małych i średnich firm z sektorów kreatywnych pod kątem przedsiębiorczych zachowań oraz doświadczeń związanych z korzystaniem z usług doradczych. Referat opisuje rezultaty badania przeprowadzonego metodą CATI (Computer Assisted Telephone Interview) na 60 firmach województwa łódzkiego korzystających z usług doradczych funkcjonujących w branżach: (i) marketingu i reklamy oraz (ii) gier komputerowych i IT. Badanie ma charakter pilotażowy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.