Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsumpcja kolaboratywna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł dotyczy problematyki związanej z wpływem sharing economy na funkcjonowanie przedsiębiorstw na rynku turystycznym. Wejście na rynek nowych graczy wywołało niepokój tradycyjnych dostawców usług turystycznych. Rodzi to pytanie, czy podmioty sharing economy stanowią konkurencję dla przedsiębiorstw turystycznych? Celem artykułu jest próba wskazania czynników determinujących przewagę konkurencyjną nowych pośredników. Metodą badawczą zastosowaną w procesie poszukiwania odpowiedzi była analiza treści źródeł wtórnych, w tym polsko- i angielskojęzycznej literatury. Badania wykazały, że najważniejszymi czynnikami stanowiącymi o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw sharing economy są: niskie zaangażowanie kapitału, niskie koszty transakcyjne, nieuregulowany charakter działalności oraz wysoka elastyczność podaży.(abstrakt autora)
Badania marketingowe to nie tylko badania podejmowane na rzecz praktyki biznesowej, ale również służące rozwojowi nauki o marketingu. Nawiązując do tego drugiego aspektu badań marketingowych, w niniejszym artykule przedstawiona zostanie metodyka tzw. lejka paradygmatu, która pozwala dokonać systematycznego przeglądu literatury i wskazać stan rozwoju wiedzy w określonej problematyce badawczej. Jako egzemplifikacja posłuży problematyka konsumpcji kolaboratywnej i jej uwarunkowań. Jest to obiecujący i ważny społeczno- ekonomicznie kierunek badań we współczesnych naukach ekonomicznych, a w marketingu w szczególności. Przeprowadzona analiza wskazuje na to, że ten kierunek badań znajduje się jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, co tworzy perspektywy dla kolejnych badań empirycznych i koncepcyjnych.(abstrakt oryginalny)
Konsumpcja współdzielona stanowi jeden z wielu trendów o charakterze konsumenckim, jakie pojawiły się w gospodarce XXI w. i które przyczyniły się do zmiany w sposobie użytkowania dóbr. Termin "konsumpcja współdzielona" pojawił się w latach 70. XX w. i charakteryzował rutynowe zachowania konsumentów oparte na tzw. współuczestnictwie w konsumpcji. Obok wspólnej produkcji, finansów i edukacji konsumpcja współdzielona stanowi fragment wspólnej gospodarki oraz obejmuje następujące sektory: rynek redystrybucji, system użytkowania produktów i współdzielony styl życia. Perspektywy dalszego rozwoju konsumpcji współdzielonej są uzależnione m.in. od samych konsumentów, ale w szczególności od prowadzonego przez nich stylu życia, sytuacji ekonomicznej, wartości, umiejętności, jak również wspólnego działania. Celem opracowania jest odpowiedź na pytania, jakie jest miejsce konsumpcji współdzielonej w gospodarce XXI w. oraz jakie argumenty przemawiają za tym, że analizowany rodzaj konsumpcji nie jest jedynie mitem, ale staje się rzeczywistością XXI w.(abstrakt oryginalny)
Konsumpcja kolaboratywna stanowi jedną z mniej zbadanych empirycznie i jednocześnie najszybciej rozwijających się innowacji w zachowaniach konsumentów. W niniejszym artykule zaprezentowane zostały głównie te aspekty konsumpcji kolaboratywnej, które stanowią bodziec dla innowacji produktowych i procesowych w działalności współczesnych przedsiębiorstw. Główna teza niniejszego artykułu wyraża się w stwierdzeniu, że konsumpcja kolaboratywna stanowi zarówno zagrożenie dla tradycyjnej sprzedaży nowych produktów jak i szansę dla tych przedsiębiorstw, które umiejętnie dostosują się do obserwowanych zmian.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Prosumpcja i konsumpcja kolaboratywna jako uwarunkowania e-biznesu
75%
Niniejszy artykuł nakierowany jest na określenie wzajemnych zależności zachodzących pomiędzy prosumpcją i konsumpcją kolaboratywną, zarówno na poziomie konceptualnym, jak i na poziomie empirycznym. W części teoretycznej artykuł ten bazuje na krytyczno-syntetycznej analizie literatury przedmiotu, a w części empirycznej na wynikach bezpośrednich badań własnych prowadzonych wśród celowo dobranych aktywnych konsumentów. Na podstawie wyników analizy czynnikowej przedstawione zostały zależności pomiędzy skłonnością do konsumpcji kolaboratywnej, skłonnością do prosumpcji a skłonnością do lojalnych zachowań wobec określonej marki. Zaprezentowano również rekomendacje menedżerskie związane z możliwością wykorzystania opisywanych megatrendów konsumenckich w tzw. e-biznesie.(fragment tekstu)
Artykuł ma charakter badawczy. Prezentowane w opracowaniu rozważania koncentrują się na zachowaniach konsumenckich osób w wieku 65+ w Polsce wpisujących się w ekologizację konsumpcji. Głównym celem artykułu jest uchwycenie świadomości ekologicznej i proekologicznych zachowań konsumenckich polskich seniorów. Podstawę wnioskowania stanowią informacje pochodzące z badań bezpośrednich przeprowadzonych w okresie od marca do września 2017 roku w formie wywiadu kwestionariuszowego na próbie 1786 osób w wieku 65+ w dziesięciu miastach Polski o zróżnicowanej liczbie ludności oraz wielkości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki wpływu sharing economy na gospodarkę lokalną miast turystycznych na przykładzie stolicy Katalonii - Barcelony. Omówiono w nim kierunki oddziaływania rozwijającego się trendu społeczno-gospodarczego na funkcjonowanie przedsiębiorstw, budżet lokalny i życie mieszkańców. Szczególną uwagę zwrócono na negatywne skutki społeczno-ekonomiczne funkcjonowania platform pośredniczących w wymianie oferty sharing economy, takich jak: Airbnb i Uber. Skutki te motywują władze samorządowe do wprowadzania zmian w lokalnej polityce turystycznej. W przypadku Barcelony zmiany te mają charakter przede wszystkim prawny i są zorientowane na uregulowanie działalności podmiotów funkcjonujących w ramach sharing economy w celu z jednej strony zwiększenia kontroli nad nimi, a z drugiej przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji(abstrakt oryginalny)
Aim/purpose - On the basis of a critical analysis of related literature, the article attempts to explain the concept and essence of collaborative consumption, a dynamically developing consumer trend. The principal goal is to demonstrate that young people in Poland are distrustful of sharing goods with strangers, and thus are much more willing to engage in collaborative consumption when they know the people with whom they make transactions. Following the analysis of the research material, it was also possible to confirm that a key reason for young people to participate in collaborative consumption lies in financial benefits and access to a wide range of goods and services. Design/methodology/approach - The tool used to conduct the research was my original questionnaire comprising 50 closed-ended questions regarding alternative consumer trends, including collaborative consumption. The survey was carried out from 10th May to 10th June 2017. The participants were recruited via the ankietka.pl website and social media such as Facebook, WhatsApp, Messenger, and e-mail. In order to partake in the survey, those interested had to visit a specific website containing the questionnaire. It was also distributed across special forums, university and private school fanpages. 240 people aged 18-34, belonging to Generations Y and Z, took part in the survey. Findings - The research shows that the higher the value of goods, the less likely younger consumers are to share them. Respondents most frequently exchange goods such as books, clothing and games. Their disposable income is a crucial factor influencing their interest in collaborative consumption. The most important advantages of collaborative consumption include the possibility of earning money and unhampered access to a wide range of goods and services. On the other hand, the central disadvantages are distrust and possible fraudulent transactions on the part of strangers Research implications/limitations - Given the limited financial capacity, the study of collaborative consumption in consumer behavior of young people was confined to an online survey. Originality/value/contribution - This article is one of few publications in Poland that seek to provide some insight into collaborative consumption in the purchasing behavior of young people living in Poland and into the most important factors influencing respondents' participation in the examined consumer trend.(original abstract)
W artykule przedstawione zostały różne teoretyczne typy konsumpcji kolaboratywnej wraz z przykładami z polskiej rzeczywistości gospodarczej. Zaprezentowane zostały również wstępne wyniki badań empirycznych, które prowadzone były w Polsce wśród osób partycypujących w konsumpcji kolaboratywnej. Autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie, czy występuje zależność pomiędzy wybranymi cechami demograficznymi konsumentów a ich skłonnością do uczestnictwa w zróżnicowanych przejawach omawianego zjawiska.
10
Content available remote Konsumpcja współdzielona a przedsiębiorczość
75%
W artykule zaprezentowano wybrane zagadnienia dotyczące konsumpcji współdzielonej i jej wpływu na rozwój przedsiębiorczości. Przedstawiono w nim zarys koncepcji konsumpcji współdzielonej, przytoczono niektóre jej formy i zwrócono uwagę na okazje, które ona stwarza dla powstawania i rozwoju różnych postaci przedsiębiorczej aktywności, począwszy od przedsiębiorczości indywidualnej, przez przedsiębiorczość społeczną, a skończywszy na przedsiębiorczości negatywnej. Rozważania poparto przykładami z różnych dziedzin usług, m.in. transportu, przesyłek kurierskich, usług domowych, hotelarskich i zaplecza technicznego motoryzacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę współkonsumpcji w obszarze turystyki. W pierwszej części przedstawiono główne cechy zjawiska oraz scharakteryzowano podstawowe determinanty współkonsumpcji w obszarze turystyki. Zwrócono szczególną uwagę na czynniki środowiskowe (konsumpcja zrównoważona), znaczenie wspólnoty i autentyczności oraz czynniki technologiczne. W dalszej części wskazano na cechy konsumpcji kolaboratywnej jako formy innowacji społecznych na rynku turystycznym. Na zakończenie przedstawiono dylematy związane z widocznymi korzyściami płynącymi ze współkonsumpcji. Celem artykułu jest prezentacja konsumpcji kolaboratywnej jako formy społecznych innowacji na rynku turystycznym. (abstrakt oryginalny)
Ograniczona liczba opracowań na temat konsumpcji kolaboratywnej, a także odmienne wyniki badań sugerują, że motywacja indywidualna uczestnictwa w zjawisku może być bardziej skomplikowana i różna od motywacji uczestnictwa w innych przejawach współdzielenia. Poza kilkoma badaniami odnoszącymi się do korzyści lokalnych społeczności i korzyści środowiskowych główne motywy postrzeganej użyteczności zjawiska dotyczyły przede wszystkim korzyści indywidualnych. Tym niemniej dostępne opracowania sugerują, że uwarunkowania uczestnictwa w konsumpcji kolaboratywnej mogą przyjmować znacznie szerszy zasięg, obejmując czynniki indywidualne, społeczne, a nawet polityczne. W niniejszym artykule autorzy, w oparciu o badania ilościowe, podejmują próbę określenia zależności pomiędzy tymi czynnikami a postrzeganą użytecznością konsumpcji kolaboratywnej. (abstrakt oryginalny)
In recent years, the world was faced with a deep and long-lasting recession, resulting among others in an urgent need for altering previous forms of consumption. One of the most promising options is offered by a collaborative consumption idea, which is an economic model based on sharing, exchange, reselling, borrowing and renting goods and services, enabling access over ownership. In Western countries this concept is becoming more and more popular and influential. It is perceived not only as a solution for present economic difficulties faced by many households, but also as an answer to the global problem of overconsumption and - from this perspective - the way to prevent future crises through more sustainable development. The question being a starting point for the discussion is whether this idea may have similar potential in Eastern countries, e.g. in Poland, where consumers are still "recovering" after years of market shortages, trying to catch up and reach the consumption level characteristic for the West. Is there a chance that Polish society may avoid the problem of overconsumption and reduce the possibility of a future crisis by an early adoption of the solutions offered by the collaborative consumption concept? (fragment of text)
14
Content available remote Współdzielenie w gospodarce. Syntetyczne ujęcie zjawiska
75%
Celem artykułu jest usystematyzowanie pojęć związanych ze zjawiskiem współdzielenia w gospodarce oraz przedstawienie podstaw teoretycznych tego zjawiska. Dotychczas podjęte przez badaczy nauk ekonomicznych próby interpretacji zjawisk związanych ze współdzieleniem nie prowadzą - jak się wydaje - do bliższego ich zrozumienia. Licznie pojawiające się propozycje w tym przypadku powodują pewnego rodzaju chaos interpretacyjny, który dla osób zainteresowanych nie tylko poznaniem, ale i badaniem takich zjawisk może być znaczną przeszkodą. Ponadto w literaturze krajowej liczne próby tłumaczenia na język polski dotychczas powstałej terminologii opisują zjawisko w rozmaity sposób, co dodatkowo dość mocno komplikuje możliwości poznania zagadnienia. Na podstawie przeglądu literatury krajowej i zagranicznej przedstawiono zachodzącą relację między zjawiskami gospodarki współdzielenia oraz gospodarki kolaboratywnej, a także gospodarką P2P i gospodarką dostępu. Autor zaproponował również jednoznaczne podejście do interpretacji gospodarki współdzielenia oraz tłumaczenia zjawiska na język polski.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach świat stanął w obliczu głębokiej i długotrwałej recesji. Jednym z jej skutków jest silniejsze i pilniejsze niż kiedykolwiek zapotrzebowanie na nowe, alternatywne wzory i sposoby konsumpcji. Jedną z takich opcji oferuje konsumpcja wspólna, czyli nowy model spożycia, oparty na dzieleniu się, odsprzedaży, wymianie oraz wypożyczaniu dóbr i usług. Celem opracowania jest charakterystyka wspólnej konsumpcji, w tym jej źródeł i aspektów, a także wskazanie przejawów jej występowania w zachowaniach polskich konsumentów(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest tzw. ride sharing jako jeden z przejawów konsumpcji kolaboratywnej (KK). W artykule zaprezentowano KK jako stosunkowo nowy obszar badań w naukach ekonomicznych. Główny wkład niniejszego artykułu polega na tym, że zaprezentowano w nim wyniki badań bezpośrednich, które wskazały na motywy współpracy między konsumentami w ramach ride sharing.(abstrakt oryginalny)
Procesy, które zachodzą w gospodarce światowej są związane przede wszystkim z globalizacją oraz postępem technologicznym i wywierają istotny wpływ na postawy i decyzje konsumentów. Obejmują one zarówno sferę konsumpcji, wymiany i produkcji a coraz częściej także wspólnego użytkowania dóbr. Gospodarka współdzielenia jest nowym trendem w zachowaniach konsumentów, który jest oparty na wymianie, pożyczaniu i udostępnianiu dóbr, a sam dostęp do produktu jest postrzegany jako ważniejszy niż posiadanie go na własność. Celem artykułu jest systematyzacja wiedzy dotyczącej gospodarki współdzielenia oraz informacji na temat platform, aplikacji i systemów, które rozpowszechniają ten rodzaj konsumpcji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Konsumpcja kolaboratywna należy do ciekawszych i najszybciej rozwijających się form zachowań współczesnych konsumentów, jednakże wiedza akademicka o uwarunkowaniach skłonności do uczestnictwa w konsumpcji kolaboratywnej jest bardzo fragmentaryczna. W artykule podjęto próbę częściowego wypełnienia tej luki przez odpowiedź na pytanie, czy indywidualnie mierzony poziom zaufania do obcych ludzi (jako główny element kapitału społecznego) jest powiązany ze skłonnością do uczestnictwa w różnych przejawach zjawiska. Odpowiedź została oparta zarówno na studiach literatury przedmiotu, jak i na wstępnych wynikach badań empirycznych przeprowadzonych wśród polskich konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Zachowania konsumentów cechują się dużą złożonością i zmiennością, które wiążą się z powstawaniem nowych mikrotrendów, trendów i megatrendów w konsumpcji. Dokonujące się przemiany w zachowaniach konsumentów wynikają m.in. z rozwoju nowych mediów, procesów globalizacji, działań marketingowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa i inne podmioty, czy też z wyzwań współczesności, wobec których konsumenci przyjmują różne postawy kształtujące ich postępowanie. Celem artykułu jest ukazanie funkcji, głównych wymiarów oraz specyfiki konsumpcji współdzielonej, która przeciwstawiana jest konsumpcji opartej na posiadaniu. Rozważania w artykule prowadzone są w kontekście ekonomii współdzielenia i związanych z nią kategorii, a także etapów rozwoju konsumpcji. Szczególną uwagę poświęcono roli internetu w rozwoju zachowań opartych na współdzieleniu oraz działaniom marketingowym stymulującym takie zachowania konsumenckie. Artykuł ma charakter przeglądowy. Zastosowano w nim metodę studiów literaturowych oraz analizę raportów badawczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja konsumpcji kolaboratywnej w obszarze turystyki, jako nowej formy wspólnotowości. W części pierwszej autorka omawia relacje pomiędzy wzrastającym indywidualizmem jednostki a poszukiwaniem przez nią wspólnotowości. Podkreślając znaczenie wirtualizacji konsumpcji, wskazano na dylematy związane z wpływem internetu na relacje międzyludzkie i przedstawiono charakterystykę nowych form wspólnotowości w dobie globalizacji. Postawiono tezę, iż nowe formy uspołecznienia nie stanowią opozycji dla indywidualizacji, ale są jej formą. Z jednej strony dają jednostce bezpieczeństwo i społeczne rozpoznanie, z drugiej strony gwarantują zachowanie wolności i indywidualności każdego uczestnika. W ostatniej części zaprezentowano konsumpcję kolaboratywną w obszarze turystyki, jako przykład nowej formy wspólnotowości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.