Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsumpcja używek
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono i uporządkowano wyniki konsumpcji używek w 31 powiatach w Galicji w 1891 roku. Omówiono konsumpcję używek według grup zamożności. Za główny trunek ludności wiejskiej w Galicji w końcu XIX wieku należy uznać wódkę natomiast piwo, wino spożywali najzamożniejsi chłopi.
Poziom konsumpcji papierosów w Polsce jest znacząco wyższy niż w sąsiednich krajach. Papierosy pali ponad 9 milionów dorosłych obywateli (40% mężczyzn, 24%kobiet). Jest ono główną przyczyną przedwczesnej śmiertelności. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia znaczących wydatków na prewencję i eliminację negatywnych skutków zdrowotnych palenia. Z drugiej strony przemysł tytoniowy i branże z nim powiązane generują ponad 10% rocznych dochodów budżetu państwa. W pracy przedstawiono zróżnicowanie terytorialne spożycia papierosów w polskich województwach w latach 1999-2006. Badania były prowadzone w oparciu o dane na temat ok. 32 000 gospodarstw domowych w każdym roku udostępniane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego. W badanym okresie średnie spożycie papierosów było najwyższe w grupie 8 województw centralnej zachodniej Polski. Najniższe średnie spożycie było w 3 województwach Polski południowo-wschodniej: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rezultaty badania zróżnicowania poziomu spożycia papierosów w 6 kategoriach miejscowości w polskich województwach. Najwyższa liczba papierosów jest wypalana na polskich wsiach, a najniższa w miastach od 100 do 200 tysięcy mieszkańców. Średni poziom spożycia papierosów w przeliczeniu na osobę w wieku powyżej 15 lat jest najwyższy w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, najniższy na wsiach. (abstrakt oryginalny)
The aim of this study is to characterize the tourism activity of Polish cannabis consumers in terms of (i) the level of their participation in tourism, (ii) parameters describing this participation, (iii) the effect of legal access to cannabis on choosing tourism destinations. The study is based on an anonymous online survey in which 886 voluntary respondents answered a series of questions about their tourist travels, their attitude to cannabis consumption, and their demographic, socio-economic and geographic metrics. Results of the survey were analyzed using several statistical indicators of variability, structure, correlation, and structure similarity. For the respondents declaring cannabis consumption, the level of their participation in tourism is close to the national level. Other parameters describing the domestic and foreign tourism of these respondents differ quite significantly from those reported for the general public of Poland. This indicates that the possibility of cannabis consumption significantly affects the nature and directions of travels undertaken by tourists interested in cannabis. Furthermore, there is a strong connection between the respondents' personal preferences and the nature of their tourism, especially the destinations of their foreign trips. The conclusions from this study mostly apply to current and recent cannabis consumers because the vast majority of respondents (90%) rank among such kinds of cannabis users. (original abstract)
Celem badań były identyfikacja i ocena siły zależności pomiędzy różnymi aspektami satysfakcji a poziomem konsumpcji papierosów. Przemysł wyrobów tytoniowych w Polsce jest źródłem znaczących dochodów budżetowych. Z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych pochodzi 6,5% wpływów do budżetu państwa. Jednak nadmierne palenie papierosów pociąga za sobą skutki zdrowotne, których likwidacja oraz działania profilaktyczne generują praktycznie równoważne koszty. Przedstawiono wyniki badań nad związkiem pomiędzy poziomem konsumpcji papierosów a różnymi aspektami satysfakcji w życiu codziennym. Palenie papierosów często jest traktowane jako remedium na wysoki poziom stresu, czy sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Z wyjątkiem zadowolenia z sytuacji w kraju, w większości przypadków wykazano silny związek pomiędzy poziomem zadowolenia respondentów a wielkością konsumpcji papierosów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań zróżnicowania konsumpcji papierosów w gospodarstwach domowych w Polsce w latach 1999-2008, w zależności od wykształcenia osób wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano dwie zmienne różnicujące: wykształcenie głowy gospodarstwa oraz przeciętne wykształcenie osoby dorosłej w gospodarstwie. Uzyskane wyniki badań wskazują jednoznacznie na istnienie zależności, zgodnie z którą im wyższe wykształcenie, tym niższy poziom konsumpcji papierosów. Najprawdopodobniej jest to wynikiem większej skuteczności profilaktyki antynikotynowej oraz propagowania zdrowego trybu życia wśród osób z wyższym wykształceniem. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w polskich gospodarstwach domowych w latach 1999-2008, w zależności od struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano w charakterze wskaźników przygotowane współczynniki struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w skład gospodarstwa. Uzyskane wyniki badań wskazują na zdecydowanie wyższą konsumpcję papierosów w gospodarstwach z przewagą mężczyzn oraz na jej wzrost w gospodarstwach ze zdecydowaną przewagą jednej z płci. Z reguły są to gospodarstwa osób samotnych lub samotnie wychowujących dzieci. W badanym okresie najwyższy poziom konsumpcji papierosów stwierdzono w gospodarstwach o przeciętnym wieku osoby dorosłej od 46 do 65 lat, najniższy natomiast dla grup od 26 do 35 oraz 71 i więcej lat. W kategoriach wiekowych charakteryzujących się najwyższą konsumpcją papierosów, stwierdzono również najsilniejszą jej tendencję wzrostową. Uzyskane wyniki wskazują także na wzrost popularności palenia w najmłodszej grupie wiekowej gospodarstw o przeciętnym wieku osoby dorosłej do 25 lat. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej i typu biologicznego rodziny. Jako dane źródłowe wykorzystano wyniki badań panelowych "Diagnoza Społeczna" prowadzonych cyklicznie od 2000 roku. Uzyskane rezultaty porównano z wynikami wcześniejszych badań prowadzonych przez autorów w oparciu o wyniki badań Budżetów Gospodarstw Domowych (BGD). (abstrakt oryginalny)
W artykule zweryfikowano hipotezę, że skłonności nadają stabilność określonym relacjom współistnienia w czasie i (lub) przestrzeni. W związku z tym przyjęto, że do badania skłonności mogą być użyteczne odpowiednio skonstruowane modele ekonometryczne. Ich zastosowanie umożliwia ustalenie jaki wpływ na określone zdarzenia mają poszczególne źródła sił sprawczych. Zaproponowane podejście pozwala na pomiar skłonności na podstawie modeli liniowych i modeli nieliniowych. Wyróżniono również skłonności przeciętne i krańcowe. W przedstawionym badaniu modele liniowe zastosowano do wyznaczenia skłonności do konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych poszczególnych rodzajów gospodarstw domowych w Polsce w latach 1989-2003. Ze względu na istotną autokorelację reszt pierwszego rzędu część modeli oszacowano za pomocą metody Cochrene'a-Orcutta. (fragment tekstu)
10
Content available remote Odmienność znaczeniowa spożywania kawy w rożnych kulturach
63%
Celem niniejszego opracowania jest analiza różnorodności znaczeniowej kawy w procesie komunikacji międzykulturowej. Przegląd doniesień literaturowych, raportów opublikowanych przez ośrodki badawcze, wywiadów i zawartości strona internetowych stanowi tło dla analizy badania własnego. Różnorodność gatunków kawy, sposobów jej przyrządzania i konsumpcji, oraz związane z jej spożyciem obyczaje stanowią współcześnie jedne z bardziej znaczących zjawisk ekonomicznych i społecznych. Kawie, od chwili jej odkrycia, towarzyszy wiele znaczeń kulturowych. Ze względu na swoje właściwości odgrywała one szczególną rolę w różnych kręgach społecznych, zawodowych, etnicznych i religijnych. Kawa od zawsze skupiała wokół siebie ludzi, a jej przyrządzanie wymagało zazwyczaj uwagi i czasu, a często także określonych rytuałów. Obecnie kawa należy do najbardziej rozpowszechnionych używek na świecie. Coraz częściej podejmuje się badania w kontekście jej walorów zdrowotnych, a zwyczaj jej picia nieustannie się rozpowszechnia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Development of Coffee Market and Changes in Coffee Consumption Among Poles
63%
W pracy przedstawiono wyniki ankiety dotyczącej konsumpcji kawy oraz wyniki wizualnej i instrumentalnej oceny kaw. Głównym przedmiotem rozważań był rodzaj stosowanych dodatków podczas przygotowywania kawy. Na podstawie badań ankietowych stwierdzono, że 58,3% respondentów używa środki słodzące, a 92,7% środki zabielające kawę (głównie mleko o zawartości 3,2% tłuszczu). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka regionalna możliwości zastosowania modeli ekonometrycznych dla danych panelowych do określenia wpływu skłonności do konsumpcji wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych na przeciętne wydatki gospodarstw domowych. Skłonności ludzkie to kategoria, która może być wykorzystywana do opisu wpływu subiektywnych aspektów zachowań ludzkich na prawidłowości statystyczne. Uwzględnienie wpływu czynników subiektywnych (psychologicznych, socjologicznych, antropologicznych) jest możliwe wtedy, gdy zostały uwzględnione również zmienne reprezentujące okoliczności zewnętrzne o charakterze obiektywnym. (fragment tekstu)
Gaśnie dynamika spożycia kawy w Polsce. Po 3 latach fluktuacji, następnie wyraźnego spadku zakupów tej używki w 1995 r. i powolnego wzrostu w dwóch następnych latach, znów nastąpił spadek. Postępuje komasacja palarni kawy, bankructwo małych firm, rośnie zaś udział na rynku firm z kapitałem zagranicznym, które wzorem Czech, Słowacji i Węgier wchłoną małe firmy lub zepchną je na margines działalności. Wówczas, być może spożycie kawy wzrośnie do poziomu europejskiego, ale już bez udziału polskich firm.
14
63%
Rola czynników cenowych i niecenowych w kształtowaniu konsumpcji tytoniu na poziomie zagregowanym została przeanalizowana w ramach modelu panelowego. Wyniki estymacji wykazały, że niektóre czynniki społeczno-ekonomiczne, a także czynniki nieobserwowalne, miały istotny wpływ na rozpowszechnienie konsumpcji tytoniu w 24 krajach OECD objętych próbą. Czynniki niecenowe nie były istotnymi determinantami średniego spożycia tytoniu per capita. Analiza zmiennych interakcyjnych wskazała, że wpływ czynników nieobserwowalnych na rozpowszechnienie konsumpcji tytoniu może być nasilony przez strukturę wieku populacji i poziom aktywności gospodarczej. Realna cena wyrobów tytoniowych była istotnym czynnikiem wpływającym na średnie spożycie tytoniu per capita, ale nie wpływała znacząco na rozpowszechnienie konsumpcji tytoniu. (abstrakt oryginalny)
Dane statystyczne za dwa ostatnie lata dają podstawy do ugruntowania tezy, iż następuje stabilizacja spożycia kawy w Polsce, pomimo okresowych wahań. Zarówno kawa jak i herbata mają konkurencję w rosnącym spożyciu wód butelkowych, soków i piwa. Według wariantu "ostrożnego" można zakładać, że w najbliższych latach występować będzie tendencja wzrostu popytu na kawę, zgodnie z europejskim modelem konsumpcji. Prawdopodobnie jednak spożycie kawy w naszym kraju wzrośnie w sposób znaczący.
16
Content available remote Ewolucja światowego rynku tytoniu i wyrobów tytoniowych
63%
Tytoń jest uprawiany w co najmniej 124 krajach na świecie. W 2013 r. uprawiano 7,4 mln ton tytoniu na powierzchni 4,3 mln ha. Liderem w produkcji tytoniu są Chiny. W ostatnich dekadach uprawa tytoniu przesunęła się z krajów o wysokich dochodach do krajów o średnich i niskich dochodach. Odnotowano wysoki wzrost produkcji w Azji i Afryce oraz spadek w Europie i Ameryce Północnej. Światowe obroty handlowe tytoniem systematycznie rosną. Udział eksportu w globalnej produkcji tytoniu w 2013 r. wynosił 35,5%, co wskazuje na proeksportowy charakter produkcji w niektórych regionach świata. Głównym dostawcami są kraje Ameryki Południowej a importerami kraje Europy. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy rynku spożycia używek. Podkreślając niezwykle wysoki poziom spożycia, alkoholu, autorzy zaznaczają jednocześnie, że jego model preferuje napoje mocne, wypijane jednorazowo w dużych ilościach. O pewnych wyraźnych enklawach spożycia świadczy fakt, że połowę wypitego alkoholu przypada na około 7,5% ludności. Występuje zjawisko wyższego od jedności współczynnika elastyczności dochodowej wydatków na alkohol. Równie wysokie spożycie dotyczy artykułów tytoniowych. Polska zaliczana jest do krajów o najwyższym spożyciu tych wyrobów przy niskich ich parametrach jakościowych. W opracowaniu zwraca się uwagę, że sprzedaż napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych była i jest istotnym czynnikiem kształtowania równowagi rynkowej. Sumy nie wydatkowane na innych rynkach przeznaczane są na zakupy używek. Stanowią one jednocześnie istotne źródło zasilania budżetu państwa. Autorzy zwracają jednak uwagę na niemierzalny poziom strat ogólnospołecznych jako następstwa spożycia używek. Pełna ewidencja tych strat mogłaby dopiero wskazać na ile produkcja i sprzedaż używek rzeczywiście zasilają skarb państwa. W końcowej części tej syntezy autorzy przedstawiają zarys systemu państwowej sieci produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych w Finlandii, która może poszczycić Się sukcesami w ograniczaniu negatywnych skutków nadużywania napojów alkoholowych. Analiza takich przykładów powinna stanowić swoisty wzorzec postępowania w Polsce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie trendów w konsumpcji, które oddziaływają obecnie lub będą oddziaływać w perspektywie 2-5 lat na zachowania konsumentów kawy. Artykuł ma charakter teoretycznych rozważań wspartych analizą materiałów źródłowych. Przedstawione w nim zostały główne megatrendy, trendy konsumenckie oraz trendy produktowe obserwowane na rynku kawy. Opisano w nim także relacje zachodzące między wymienionymi zjawiskami a zachowaniami konsumentów. Przeprowadzona analiza zgromadzonych danych pozwoliła stwierdzić, że główne trendy determinujące zachowania konsumentów to naturalność i zrównoważony rozwój, zdrowie i zdrowe odżywianie, wielozmysłowe doświadczenia, wygoda, digitalizacja oraz indywidualizacja. Producenci i sprzedawcy kawy wychodząc naprzeciw tym trendom, będą również chcieli sami uzyskać wpływ na wybory i preferencje konsumentów kawy wspierając i rozwijając takie trendy produktowe jak: czas kawy rzemieślniczej, epoka lodowcowa - kawy parzone na zimno, kawy gotowe do spożycia, łączenie marek dla większej przyjemności, kawa wygodna w formacie premium, czas super kawy czy świat inteligentnych automatów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań zróżnicowania konsumpcji papierosów w Polsce z uwzględnieniem podziału na województwa i klasy wielkości miejscowości. Oceniono również tendencję zmian w konsumpcji papierosów w latach 2000-2013. Badania oparto na wynikach ogólnodostępnych badań panelowych "Diagnoza społeczna". Uzyskane rezultaty potwierdziły w dużej mierze wyniki wcześniejszych analiz opartych na wynikach badań budżetów gospodarstw domowych GUS. Jedyne znaczące różnice dotyczyły niższego poziomu konsumpcji papierosów w województwach łódzkim, opolskim i pomorskim oraz wyższego w miastach poniżej 20 tys, mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
Jeśli wierzyć legendzie, herbatę zawdzięczamy Chińczykom. Herbata ma dwie główne odmiany: chińską i assamską. Jej smak zależy od wielu czynników; m.in. od rejonu (także wysokości n.p.m.), gdzie się ją uprawia, i czasu zbiorów. Niemal każdy kraj ma inną tradycję jej przyrządzania. Najważniejsze obszary uprawy tej popularnej używki, mającej jednak też właściwości lecznicze to Indie, Cejlon, Chiny i Tajwan.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.