Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsumpcja wina
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Scharakteryzowano polski rynek wina oraz zmiany jakie na nim zachodziły w latach 1999-2009. W tym celu użyto tradycyjnych technik eksploracji danych. Do prezentacji rozkładu geograficznego spożycia wina w polskich gospodarstwach domowych wykorzystano gradacyjne techniki prezentacji danych geograficznych. Głównym materiałem badawczym były dane pochodzące z GUS. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Vinotherapy as an Innovation - Impact on Health Attitudes
100%
Evidence from research has not only excluded negative consequence of moderate wine consumption, but associated consumption of grapes and their components with a protective impact on health. Wine demonstrates anti-cancer, antioxidant and defensive results for the cardiovascular system. Not surprisingly, there is an interest in exploring a growing consumption of wine and turning it into innovative solutions with different approaches, making use of areas that have undergone significant transformations over last decades as a results of a global dynamical change which offer new consumption patterns seen now as driving forces for stagnating economies of the XXI century. This article builds on this perspective aiming to shed some light on wine consumption patterns, health attitudes and the perception and awareness of positive effect of a moderate consumption of wine on human health. The study was carried out between March and May 2013 as a self-administered questionnaire to visitors of liquor stores, wineries, wineries of the Lower Silesia region, Poland. Results demonstrate an interest in consumption of wine with opposite tendencies in opinions about the recommended about the recommended wine quantity of consumption. Some consciousness of health-related benefits and applications of wine show an increasing awareness in this matter. (original abstract)
3
Content available remote O zadowoleniu klientów sektora dóbr szczególnych
75%
W artykule rozważane jest zagadnienie zadowolenia klientów sektora dóbr szczególnych. Orientując się na jeden z najważniejszych produktów tego sektora – wino, rozpatrzono bardziej szczegółowo zasadnicze aspekty satysfakcji osiąganej przez klientów. Zaprezentowano także zagadnienia statycznego i dynamicznego podejścia do osiągania satysfakcji.(abstrakt oryginalny)
Pozytywny wpływ racjonalnej konsumpcji wina gronowego na organizm człowieka znany był już przed tysiącami lat. Dziś wpływ ten potwierdzają liczne badania. Autorzy skrupulatnie referują je w artykule, stale podkreślając umiarkowanie w korzystaniu z tego nektaru bogów. M.in. wypijanie dwóch lampek wina gronowego dziennie podnosi średni poziom antyoksydantów w organizmie o około 40%. A za rozsądną granicę uważa się 2-3 lampki dziennie dla kobiet i 3-4 dla mężczyzn. (abstrakt oryginalny)
Bohaterem niniejszego szkicu jest wino i jego szczególna zdolność polegająca na łączeniu ludzi ze sobą w ramach sytuacji jego spożywania, a w konsekwencji - zakładania i regulowania relacji społecznych. Tematem tekstu będzie społeczny charakter konsumpcji napoju, który konsumowany bywa zazwyczaj wśród innych ludzi, jednak formy i natężenie obecności innych osób mogą przybierać różne formy. (fragment tekstu)
Enoturystyka (turystyka winiarska, ang. wine tourism) jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią światowego przemysłu turystycznego. Jej rozwój może przynieść korzyści nie tylko właścicielom winnic, ale również całemu regionowi, na którym uprawy winorośli są zlokalizowane. Zainteresowanie turystyką winiarską wzrasta również w Polsce. Szacuje się, że w 2006 roku z tej formy wypoczynku skorzystało 1-2 tys. osób. Celem artykułu jest analiza aktualnej sytuacji w zakresie upraw winorośli oraz działań podejmowanych przez właścicieli winnic na rzecz rozwoju enoturystyki w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Wejście w życie nowej ustawy dotyczącej winiarstwa i związanej z tym koncesjonowaniem produkcji i rozlewu win uporządkowało krajowy przemysł winiarski. Zmniejszyła się co prawda liczba producentów tych alkoholi, jednakże wzrósł poziom jakościowy (i technologiczny) krajowego winiarstwa gronowego i owocowego.
8
Content available remote Polscy biro- i enoturyści - wstępna charakterystyka komparatystyczna
63%
Turystyka piwna i turystyka winiarska są najczęściej traktowane jako formy turystyki kulinarnej. Stają się one z każdym rokiem coraz bardziej popularne w Polsce. Liczba publikacji poświęconych charakterystyce biroturystów zarówno w literaturze światowej, jak i polskiej jest niewielka, natomiast studia poświęcone enoturystom są liczniej obecne w literaturze turystycznokulturowej. Prace przedstawiające profil enoturysty pojawiły się w latach 90. XX wieku. Celem podjętych badań było określenie profilu polskiego eno- i biroturysty (turysty winiarskiego i piwnego), a także ustalenie wspólnych i rozłącznych cech osób uprawiających te rodzaje aktywności. Materiał do porównania w niniejszym opracowaniu pozyskano drogą analizy odpowiedzi respondentów, uczestniczących w badaniach ankietowych przeprowadzonych w latach 2011-2014. Dobór prób był celowy. Do analizy zakwalifikowano ankiety wypełnione przez 170 biroturystów oraz88 enoturystów . Otrzymane wyniki wskazują, że zarówno biroturystyka, jak i enoturystyka cieszą się większym zainteresowaniem mężczyzn niż kobiet. Statystyczny turysta piwny jest młodszy od turysty winiarskiego, a największą tego typu aktywność turystyczną wykazują osoby z wyższym wykształceniem. Biroturyści częściej niż enoturyści podróżują do miejsc wiążących się z ich kulinarnymi zainteresowaniami degustacją napojów. (abstrakt oryginalny)
Niebawem ma wejść w życie ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz obrocie tymi artykułami. W myśl nowych przepisów producenci będą musieli starać się o koncesję. Zaostrzeniu i sprecyzowaniu mają być poddane przepisy określające technologię wytwarzania i skład produktu finalnego. Wszystko to ma na celu wyeliminowanie z krajowego rynku różnego typu podróbek oraz ich nielegalnych producentów.
Celem pracy było poznanie czynników mających wpływ na zakup i spożywanie win. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą autorskiego kwestionariusza. Badaną grupę stanowiło 150 osób wybranych przypadkowo, mieszkających w województwie pomorskim. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że najczęściej spożywanym winem przez respondentów było wino czerwone - grupę tę w większości stanowili mężczyźni. Konsumenci przy wyborze wina kierowali się przede wszystkim takimi czynnikami, jak: cena, opakowanie, kraj pochodzenia oraz marka. Ankietowani podkreślali, że podczas zakupu wina istotne są dla nich informacje zamieszczone na etykiecie, które pomagają im w podjęciu decyzji zakupu. Wyniki badania miały charakter zarówno poznawczy, jak i praktyczny - będą mogły być wykorzystane przez producentów w procesach kształtowania jakości, wizerunku oraz bezpieczeństwa wytwarzanego i wprowadzanego do obrotu wina. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Polski rynek wina gronowego jest jeszcze stosunkowo skromny, jednakże ma duży potencjał rozwojowy. Jest to segment perspektywiczny, który przynosił będzie coraz większe zyski oferentom tego rodzaju alkoholu na polskim rynku. Jednym z elementów większego zainteresowania tym winem jest coraz większa u Polaków potrzeba zdrowszego odżywiania się, zaś alkohole lekkie spożywane w odpowiednich proporcjach mają wyraźnie korzystny wpływ na zdrowie.
Autorzy opracowania porównują preferencje w spożyciu wina u akademickiej młodzieży polskiej i węgierskiej. Dotyczą one częstotliwości spożycia, preferencji smaku, gatunku czy kraju, z którego ono pochodzi. Badano także przyczyny, dla których część młodzieży akademickiej nie spożywa wina. Wyniki wskazują, że spożycie wina przez polskich studentów było okazjonalne, podczas gdy badana węgierska młodzież akademicka spożywa wino regularnie. Młodzież akademicka częściej spożywa wino półwytrawne i półsłodkie, rzadziej zaś słodkie i wytrawne. (abstrakt oryginalny)
Istotną cechą enoturystyki w Europie jest obecnie konkurencja. O potencjale konkurencyjnym i efektywnym rozwoju podmiotów enoturystycznych decyduje wiele czynników, jednak coraz większe znaczenie w tym procesie przypisuje się procesom integracji oraz współpracy. Celem opracowania jest identyfikacja działań w zakresie integracji i współpracy w sektorze europejskiej enoturystyki, w tym głównych tendencji, jakie im towarzyszą. Celami szczegółowymi są: rozpoznanie regionów enoturystycznych na badanym obszarze oraz identyfikacja działań, które potwierdzają ich rozwój oparty na integracji i współpracy. Do realizacji wymienionych celów posłużyła metoda "desk research", oparta na analizie polskiej i zagranicznej literatury, artykułów, licznych for internetowych oraz stron internetowych organizacji koncentrujących swoją działalność wokół tematyki wina.(abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano rynek napojów alkoholowych pod kątem gatunków, marek, producentów, produkcji, spożycia. Zwrócono uwagę na zmianę zwyczajów związanych ze spożywaniem alkoholu przez Polaków.
15
Content available remote Przemiany na rynku napojów alkoholowych w Polsce w latach 1990-2007
51%
W Polsce jednymi z ważniejszych branż są te związane z przemysłem alkoholowym. Piwo oraz wódka zajmują główne miejsce zarówno w produkcji jak i konsumpcji, stanowiąc zwłaszcza w tej pierwszej łącznie około 90% wartości sprzedaży w rynku. Analiza zmian po stronie podażowej i popytowej wykazała w badanym okresie niejedno kierunkowe przemiany. Niewątpliwie wzrasta znaczenie i pozycja piwa a spada alkoholi mocnych, wysokoprocentowych, w konsumpcji Polaków. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania ankietowego spożycia napojów alkoholowych w środowisku górników województwa katowickiego. Ocenę poziomu spożycia alkoholu, oraz informacje o uwarunkowaniach i skutkach picia otrzymano głównie w oparciu o pytanie o ostatnią okazję spożywania alkoholu; zastosowano także test przesiewowy CAGE, pozwalający wyłonić spośród badanych osoby przypuszczalnie uzależnione od alkoholu. (abstrakt oryginalny)
W pracy opisano wyniki badania ankietowego dotyczącego spożycia napojów alkoholowych wśród wybranych dwóch grup zawodowych pracowników województwa katowickiego. Poziom spożycia alkoholu oceniono za pomocą dwóch, zazwyczaj stosowanych w badaniach nad spożyciem alkoholu, sposobów ankietowania - metody "ostatniej okazji" oraz metody "częstość-ilość". (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano rynek napojów alkoholowych pod kątem gatunków, marek, producentów, produkcji, spożycia. Wskazano najbardziej skuteczne działania marketingowe.
Przedstawiono wyniki ankietowego badania spożycia alkoholu wśród kobiet zatrudnionych w przedsiębiorstwie dziewiarskim, w województwie katowickim. Porównano oceny poziomu spożycia alkoholu otrzymane dwiema metodami ankietowania: na podstawie pytań dotyczących ostatniej okazji spożywania alkoholu oraz pytań dotyczących częstości spożycia. (abstrakt oryginalny)
Przeciętny Polak wypija 3 litry wina rocznie, co stanowi skromny wynik przy konsumpcji tego szlachetnego napoju choćby w Czechach (16 litrów), nie wspominając o Francuzach (52 litry). Jednak wina to rozwojowy rynek. W ciągu ostatnich 10 lat w kraju wzrósł on o ponad 56% i nadal się rozwija w tempie ok. 7% rocznie. Pomimo tego wzrostu jest on niewielki w skali europejskiej. Nowatorski koncept sprzedaży win w małych sklepach stworzyły wspólnie zespoły Grupy Eurocash i agencji Dragon Rouge, starając się przełamać te wciąż słabe wskaźniki konsumpcji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.